Havainto

27.09.07 21:16 <tasajuh> Onko mahdollista tehdä myös muita matkoja kuin Haapamäki - Rauma m-p tai Tampere - Rauma m-p, esim. Kokemäki - Rauma m-p ?
27.09.07 21:35 <Eero Heinonen> On, mutta lippuja ei ole määritelty muille väleille, eli hinnat ovat samat kuin Tampereelta tai Haapamäeltä.
27.09.07 22:14 <pjh> Tarkoitus olisi matkustella Tampere-Rauma-Orivesi. Mikähän sitten mahtaa tämän piletin hinta olla? Pitääkö maksaa meno Tpe-Rma ja paluu Raumalta Haapamäelle?
28.09.07 12:44 <Sakari Kestinen> Onko mahdollista nousta ja jäädä Messukylässä? Eli Messukylä-Rauma-Messukylä?
28.09.07 14:21 <Teppo Niemi> Eipä Messukylän pysähdykset taida olla mahdollisia. Nämä toivomukset pitäisi tietää silloin, kun aiaktauluprojekti alkaa. Ajoajoissa on harvoin pelivaraa ylimääräisille pysähdyksille, etenkin kun matkustajajunana ei etuaikaan lähtö ole luvllista ?-paikkoja lukuunottamatta. Ja prosessihan alkoi jo elokuun puolivälissä, jotta myönnetyn ratakapasiteetin mukainen aikataulu olisi ollut mahdollista saada yleisön tietoon syyskuun alussa. Eli Messukyläläiset joutuvat tulemaan Tampereelle muilla tavoin.
28.09.07 21:18 <Eero Heinonen> Teppo on oikeassa, Messukylässä juna ei pysähdy. Sen sijaan pjh:lle ja muillekin vastaavaa matkaa suunnitteleville voidaan kertoa, että Tampere-Rauma-Orivesi reitillä käy Tampere-Rauma-Tampere-lippu.
03.10.07 16:21 <> Mihinkähän aikaan mahtaa ohittaa Kiukaisten aseman, jos lähtee Kokemäeltä 10:58, niin tiedän olla ajoissa ottamassa valokuvia.
04.10.07 19:39 <Sampsa> Innolla odotan jo matkaan pääsyä. Toimin Länsi-Suomi sanomalehdessä nuortensivujen toimittajana ja teen jutun reissusta ja nuoresta junaharrastajasta Länsi-Suomeen. Juttu ilmestyy 13.10. Raumalla on myös toimittaja joka tekee jutun museojunasta sunnuntain lehteen.
04.10.07 21:33 <Eero Heinonen> Kiukaisten aika on 11.44. Vielä sellainen tarkennus, että juna 1076 ei lähde Tampereella raiteen 4 pohjoispäästä, vaan "normaalilta kohdalta" rappusten luota, raiteelta 4 kuitenkin.
05.10.07 20:05 <pjh> Tämä ajo on ainakin vorgissa informoitu kiitettävästi. Aplodeja Eerolle siitä!

Etusivulle