Resiina-keskustelu

Rautatiet ja harrastus => Radat ja laitteet => Aiheen aloitti: Eljas Pölhö - Marraskuu 24, 2024, 22:08:54



Otsikko: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Eljas Pölhö - Marraskuu 24, 2024, 22:08:54
Vilppulan ja Kolhon välinen maantie siirrettiin uuteen paikkaan 1932-33 ja silloin jouduttiin rakentamaan maantiesilta radan yli VR:n ratakohdassa Km 280+741. Ohessa kuva siltapiirroksesta siltä osin kuin se koski rautateitä. Karttakuvalla (ote peruskartalta 2231 09 -1958) näkyy sillan paikka ja ylhäällä vasemmalla aikaisempaa tien linjausta.


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Esa J. Rintamäki - Marraskuu 25, 2024, 00:45:19
Oikeassa alanurkassa on Anttilan talo, josta oli lähtöisin Terijoen hallituksen (pääministeri Otto Wille Kuusinen) sotaministeri Akseli Anttila. Nuorna miesnä (1917) Akseli oli harjoittelijana Vilppulan asemalla.

Vuonna 1918 sodassa hän touhuili punaisten puolella taistelulähettinä. Neuvosto-Venäjä otti hänet huomaansa pakomatkan jälkeen ja Akseli sittemmin opiskeli sotatyönjohtajaksi muiden suomalaisten punaupseerien kanssa. Hän selvisi Stalinin 1930-luvun vainovuosista sillä, että hän oli Espanjan sisällissodassa mukana tasavaltalaisten puolella, neuvonantajana.

Akseli oli sittemmin 1945 puna-armeijan kenraalina valtaamassa Berliiniä.


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Juha Vuorinen - Marraskuu 25, 2024, 10:43:29
Silta ehti olla käytössä kolmisenkymmentä vuotta, sillä se mitä ilmeisemmin on poistettu (nykynumeroinnltaan) tien 348 valmistumisen yhteydessä. Vuoden 1974 ilmakuvassa siltaa ei enää näy. (EDIT: tähän korjattu kommenttia sillan käyttöiästä, sillä laskin sen aluksi vahingossa kartan iästä, kun suunnitelmapiirustus on 30-luvulta)

Samassa ilmakuvassa erottuu Dv12:n vetämä matkustajajuna Kolhon suuntaan, mutta mikä mielenkiintoisinta, välittömästi entisen siltapaikan pohjoispuolella piirtyy myös radan päällä olevan kohteen varjo. Mitä siellä on, koska kohde näyttää todella olevan kiskoilla, eikä radan sivussa. Paikalla ei liioin pitäisi olla ratasiltaa, ojarumpua tms.

MML:n ilmakuvia voi tarkastella Paikkatietoikkunan kautta hakemalla ja valitsemalla karttatasoksi "historialliset ilmakuvat": https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/ (https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/)


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Jouni Hytönen - Marraskuu 25, 2024, 12:13:37
Onkohan tuo silta rajoittanut kuormaulottumaa, vai miksi on ollut noin kova kiire purkaa se pois?


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Jorma Rauhala - Marraskuu 25, 2024, 13:08:12
Vilppulan ja Kolhon välinen maantie siirrettiin uuteen paikkaan 1932-33 ja silloin jouduttiin rakentamaan maantiesilta radan yli VR:n ratakohdassa Km 280+741.

Hieno juttu kun tähän harvinaisuuteen löytyi piirustus! Tässä vielä Pollarin ylikulkusillan paikka valokuvissa: https://vaunut.org/sarja/634


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Esa J. Rintamäki - Marraskuu 25, 2024, 13:15:39
Onkohan tuo silta rajoittanut kuormaulottumaa, vai miksi on ollut noin kova kiire purkaa se pois?


Herra Jouni, itse olen siinä luulossa - toistan: - luulossa, että nykyinen Vlp - Klo maantie oli tehty kulkuyhteyksien huomattavaksi parantamiseksi.

Liittyyhän tähän "automaattisesti" Klo - Keu maantie myös, Monttosmäkineen kaikkineen. Ko. mäki = "vaarallinen mäki, vaihda ajoissa"-lisäkilpi muu vaara-liikennemerkissä, mäen juurella.


Otsikko: Vs: Vilppula-Kolho tiesilta radan yli
Kirjoitti: Petri Nummijoki - Marraskuu 25, 2024, 13:32:53
Mielenkiintoinen keskustelu. Ehdinkin jo ihmetellä avausviestiä, kun ei moisesta sillasta ole minkäänlaista havaintoa, vaikka paikalla on muutamaan kertaan tullut käytyä mutta selittää tietysti asian, jos silta oli käytössä vain muutaman vuosikymmenen.