Otsikko: Mielenkiintoisia pienoisrautatie videoita! Kirjoitti: John Lindroth - Helmikuu 23, 2025, 00:50:21 "Sächs.Bimmelbahn Modellbau Technomodell"!/Youtube.
Kertoo Hoe kapearaidevalmistajan tarinan/Perustaja Insinööri Gerhard Walter. Saksan Dresdenistä!Perustajan kuoleman jälkeen vuonna 2009 koko Technomodell tuotanto myytiin firmalle PMT! Mainitaan Technomodell valmistajan keskittyneen lähinnä Saksin kapearaiteisten pienoismalleihin ja pienvalmistajan valmistusmäärien olleen korkeintaan muutamia satoja.Perustajan kertoman mukaan on myös painotettu mallien hyviä kulkuominaisuuksia ja täten vältetty kuluttajan reklamaatioita! Otsikko: Vs: Mielenkiintoisia pienoisrautatie videoita! Kirjoitti: John Lindroth - Helmikuu 23, 2025, 23:25:12 Kivaa tuossa edelläolevassa videossa on se että siellä avautuu myös näkymiä pienrautatie valmistajan työpajaan ja tarkkoihin valmistusmenetelmiin.
Otsikko: Vs: Mielenkiintoisia pienoisrautatie videoita! Kirjoitti: Erkki Nuutio - Helmikuu 24, 2025, 09:51:07 Pidempään videoon saa saksankielisen tekstityksen, jonka ansiosta vanhan mestarin puheita on vajaakielisenkin helppo seurata. Varmaan selityskin löytyy sille että pystyn vajaakielisenäkin paljon helpommin tunnistamaan saksankielisestä puheesta yksittäiset sanat - päinvastoin kuin monen äidinkieltään englantia puhuvan puheen sanat - vaikka englanti on itselläni paljon saksaa vahvempi.
Syitä lienevät monen äidinkielenään englantia puhuvan laiska ja usein murteellinenkin ääntämys sekä itselläni vuosien mittaan voimakkaasti yläpäästään supistunut kuuloalue. Se näemmä karsii englanninkieltä enemmän kuin saksankieltä Käydessäsi sodan melko torsoksi tekemässä Dresdenissä on paikallaan suunnata videoissakin näkyvään Radebeuliin, oluttehdaskaupunki Radebergiin johtavan kapsuradan lähtökaupunkiin. Radebeulissa oli iso ja kiinnostava yksityinen DDR-museo Zeitreise. Se muutti Dresdeniin, mutta lopetti ja museoesineet huutokaupattiin. En näemmä saa linkattua asiaan liittyväa videota (Ausverkauf des DDR-Museums). |