Otsikko: Käpylän ylikulkusilta Kirjoitti: Eljas Pölhö - Maaliskuu 18, 2025, 09:13:26 Käpylän ylikulkusilta kävelijöille.
Piirustus on vuodelta 1924. Sillan paikka häämöttää oikealla kuvassa https://vaunut.org/kuva/113546 Otsikko: Vs: Käpylän ylikulkusilta Kirjoitti: Erkki Nuutio - Maaliskuu 18, 2025, 11:19:18 Minkälaisella kameralla nämä kiinnostavat ja etenkin pienoismallien tekijöille hyödylliset jäljennöskuvat on otettu - kun ovat niin laadukkaita? Olitko itse kuvaaja?
Otsikko: Vs: Käpylän ylikulkusilta Kirjoitti: Eljas Pölhö - Maaliskuu 18, 2025, 16:44:11 Minkälaisella kameralla nämä kiinnostavat ja etenkin pienoismallien tekijöille hyödylliset jäljennöskuvat on otettu - kun ovat niin laadukkaita? Olitko itse kuvaaja? Itse kuvaan arkistossa parina päivänä joka viikko, jolloin arkisto on auki. Kamera on Canon Power Shot SX70 HS, mikä sopii minun tarpeisiini erinomaisesti. Arkistossa se on paljon kevyempi kuin järkkäri ja pitkä zoomi on taas hyvä vesilintuja kuvatessa (harvoin laskevat minut veneellä ihan viereen).Kuvien laadusta ja ongelmista arkistokuvauksissa: - Sinikopiot onnistuvat useimmiten yllättävän hyvin, vaikka isojen kanssa joutuu pitämään kameraa niin korkealla kuin kädet riittävät. - Rusehtavalla paperilla olevat ruskeat viivapiirrokset ovat usein niin haileita, että saa välillä pähkäillä, että kannattaako edes yrittää muokata viivoja paremmin erottuviksi. - Tekstisivujen laatu vaihtelee valtavasti. Jotkut sivut ovat hyviä, spriikopiot usein haalistuneet lähes pois, etenkin sota-aikoina paperit läpikuultavia silkinohuita ja tietysti se alin säilytettty (varmaan kymmenen kopiota tehty kalkkeeripapereiden kanssa). Vanhimmissa usein vielä kosteusvaurioita. - Valaistuksen ja tutkimuspöytien keskinäinen sijainti on haastava. Useimmiten kuvaan hieman viistosta, jotta vältän edes osittain kameran tai oman varjon näkymisen edes osittain (näkyy tummana osana tekstikuvien alaneljänneksessä. Otsikko: Vs: Käpylän ylikulkusilta Kirjoitti: Jimi Lappalainen - Maaliskuu 19, 2025, 07:52:54 Kiitos, Eljas, tuosta vaivasta jonka meitä varten näet. Vaikkei keskustelufoorumilla yleensä kovin paljon kiitoksia heru, niin uskon silti että kuvista kiinnostuneet henkilöt ovat tyytyväisiä. Myös kuvan tarkastelukertojen laskuri kertoo omaa kieltään.
Kiitos :) |