|
Otsikko: salasana Kirjoitti: Pave Saarinen - Marraskuu 27, 2025, 11:30:11 Salasanan palauttaminen on todella hankalaa. Nyt kun hankin uuden win11 ja sillä pitäisi päästä Resiinaan, pitää taas muistaa salasana ja sen tunnustieto. Kun minäkin hankin uuden koneen 10 vuoden päästä, oli se salasana jossakin jemmassa, mitä en löydä. Mutta onhan tämä vanha kone vielä käytössä, jolla pääsee. Mutta sillä uudellakin pitää päästä. Onkohan salasanan helppo palauttaminen ylivoimainen asia Resiinalle kehitettäväksi?
Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Jimi Lappalainen - Marraskuu 27, 2025, 15:45:51 Omien salasanojen muistaminen / tietäminen / löytäminen ei ole Resiinan ylläpidon, vaan sinun itsesi tehtävä.
Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Markku Naskali - Marraskuu 27, 2025, 16:41:32 Muuten olen sitä mieltä että niitä salasanoja vaaditaan ihan turhaan asioihin joissa ei ole mitään salaamista!
Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Teemu Sirkiä - Marraskuu 27, 2025, 19:48:56 Mikä tässä salasanan palautustoiminnossa siis on vikana?
https://vaunut.org/keskustelut/index.php?action=reminder Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Timo Humalisto - Marraskuu 28, 2025, 02:49:53 Ihan normaali "pelastusrengas". Toimii, mikäli (vielä) muistaa sähköpostin, jota tässä palauttamiseen käyttää, salasanan.
Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Simo Toikkanen - Marraskuu 29, 2025, 11:19:09 Salasanan palautustoimintoon pääsee sivuston oikeasta ylänurkasta satunnaiskuvan vierestä linkistä ”Unohtuiko salasana?”. Linkkiä painamalla avautuu ruutu, johon pitää syöttää joko Vaunut.orgin käyttäjätunnus tai sivuston profiilissa oleva sähköpostiosoite. Tietojen syöttämisen jälkeen sivusto lähettää profiilin sähköpostiosoitteeseen salasanan palautuslinkin.
Salasanan palauttamistoiminto toki edellyttää sitä, että profiilissa ilmoitettu sähköpostiosoite on edelleen toimiva, ja että tähän sähköpostiin on käyttäjällä pääsy. Jos sähköpostiosoite on vanhentunut, voi toki lähestyä ylläpitoa pyynnöllä vaihtaa sähköpostiosoite ajantasaiseksi. Otsikko: Vs: salasana Kirjoitti: Nikolas Peippo - Joulukuu 02, 2025, 10:30:42 Miksi ihmeessä kaikki eivät käytä jonkinlaista salasanamanageria, esim. Bitwardenia? Mä en edes tiedä mun salasanaa moniin palveluihin, koska Bitwarden on generoinut ne tyhjästä antamieni kriteerieni mukaan, ja tallentanut tietokantaansa. Ei tarvitse ikinä miettiä unohtuneita salasanoja.
|