Resiina-keskustelu

Ajankohtaiset => Uutiset => Aiheen aloitti: Jari Välimaa - Elokuu 19, 2024, 08:39:09



Otsikko: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Elokuu 19, 2024, 08:39:09

VR Groupin puolivuosikatsaus 1.1. – 30.6.2024

"Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. "

Onkohan VR:lle selvää kumpi on kotimaa ?

https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/vr-groupin-puolivuosikatsaus-11-3062024-ensimmaisen-vuosipuoliskon-kannattavuus-parani-edellisvuoden-tasolle/


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Elokuu 27, 2024, 09:26:25

MTRX byter namn till VR

"27.8.2024 Ruotsalainen pikajunayhtiö MTRX muuttaa nimensä VR:ksi. Ensimmäinen juna uudella nimellä ja vihreällä värillä on nyt lähtenyt Tukholman päärautatieasemalta Göteborgiin. Muutos johtuu siitä, että Suomen valtion junayhtiö VR osti MTRX:n aiemmin tänä vuonna."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20240827/16503/mtrx-byter-namn-till-vr


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Elokuu 28, 2024, 06:36:47

VR:n suunnitelmat Haaparannan ja Oulun välisestä junaliikenteestä ensi vuonna muotoutuvat


"Hiljattain tarjouskilpailun Norrtågin junaliikenteen operoimisesta Pohjois-Ruotsissa voittanut VR tutkii nyt mahdollisuutta kuljettaa henkilöjunia myös Ruotsin ja Suomen välisen rajan yli. Neljän Ruotsin alueen omistama Norrtåg vastaa alueen joukkoliikenteen hankinnasta ja organisoinnista, mutta junaliikenteen hoitaminen tapahtuu hankittujen toimijoiden kautta."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20240827/16512/vrs-planer-tagtrafik-mellan-haparanda-och-uleaborg-nasta-ar-tar-form


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Syyskuu 03, 2024, 11:39:13
Virallinen ensi-ilta VR Express Train - MTRX:ltä Tukholma-Göteborg

"Maanantaina 26.8.2024 VR Snabbtågin virallinen ensi-ilta oli Ruotsissa. Juna saapui keskusasemalle juuri ennen kello 13.45, noin 30 minuuttia ennen lähtöä. Siellä junaa ottivat vastaan ​​orkesteri, VR:n työntekijät, junamatkailijat, junasta kiinnostuneet ja yleensä uteliaita katsojia. Tätä seurasi uuden junan avajaiset."

Kyllä ruotsalaiset ihmettelevät mitä tuo VR tarkoittaa.

https://youtu.be/zZMV1xI5PnA


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Juha Kutvonen - Syyskuu 04, 2024, 16:14:05
Kyllä ruotsalaiset ihmettelevät mitä tuo VR tarkoittaa.

Pitäisiköhän FSJ ottaa uudelleen käyttöön Ruotsin toimintoja varten ;D


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Syyskuu 05, 2024, 07:55:20
Kyllä ruotsalaiset ihmettelevät mitä tuo VR tarkoittaa.

Pitäisiköhän FSJ ottaa uudelleen käyttöön Ruotsin toimintoja varten ;D

SJ on jo varattu Ruotsissa, joten ehkä ei onnistu.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Daniel Preiss - Syyskuu 07, 2024, 18:17:03
Virallinen ensi-ilta VR Express Train - MTRX:ltä Tukholma-Göteborg

Hm, vr.fi sivun kautta ei voi ostaa lippua siheen junaan.
Jostain syystä se on täys erilainen sivu: https://vrresa.se/ (Ja se ei edes suomeksi)

Että jos halua matkusta esim. Jyväskylästä Göteborgiin tarvitaan edelleen kolme eri lippua. VR, VikingLine ja sitten taas VR.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Rainer Silfverberg - Syyskuu 07, 2024, 19:04:45
Virallinen ensi-ilta VR Express Train - MTRX:ltä Tukholma-Göteborg

Hm, vr.fi sivun kautta ei voi ostaa lippua siheen junaan.
Jostain syystä se on täys erilainen sivu: https://vrresa.se/ (Ja se ei edes suomeksi)

Että jos halua matkusta esim. Jyväskylästä Göteborgiin tarvitaan edelleen kolme eri lippua. VR, VikingLine ja sitten taas VR.

Ennen pystyi ostamaan suoria UIC -lippuja Suomesta ulkomaille. Ja ehkä voi nytkin mutta silloin Ruotsin osuus tehdään SJ:llä.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Daniel Preiss - Syyskuu 07, 2024, 19:48:27
Juu, tavalaan tää VR Ruotissa toimi täys erikseen VR Suomen kans. Että ei mittän hyötiä onko tää nyt VR tai jotain muuta firma hoitamassa tää juna.
Yhteislippua eikä yhteistyö ei ole olemassa, harmi.
 


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Arto Papunen - Syyskuu 07, 2024, 21:05:57
Eikö myös VR:n Ruotsin ostoliikenteen yritys ole vielä erikseen tästä MTRX-ostokseen liittyvästä yrityksestä?


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Esa J. Rintamäki - Syyskuu 08, 2024, 12:46:56
Yhteislippu - ajatusta ei kukaan uskalla edes ehdottaakaan täällä sarvikuono-Suomessa. Siinähän voi jonkun pikku byrokraatin arvovalta ja asema tulla loukatuksi!!!

Suomi ei ole mikään sivistysvaltio!


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Syyskuu 11, 2024, 08:39:22

VR Transpoint valmistautuu irtisanomisiin alan epävarman tulevaisuuden vuoksi

"Suomen heikentynyt teollisuustalous ja epävarma markkinatilanne vaikuttavat tavaraliikenteen kysyntään ja alan tulevaisuuden näkymiin. Tavaraliikenne on voimakkaasti riippuvainen raskaan teollisuuden suhdanteista, ja teollisuuden, erityisesti metsäteollisuuden, heikot näkymät heijastuvat koko toimitusketjuun ja heikentävät tavaraliikenteen ennusteita."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20240909/16562/vr-transpoint-forbereder-uppsagningar-pa-grund-av-industrins-osakra-framtid


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 14, 2024, 14:36:31

Äänestys päättynyt – VR:n nimenmuutos valmis

Juna, jota aiemmin kutsuttiin Red Hoodiksi, vastasi entisen MTRX-tuotemerkin punaista väriä. Valtion junaliikenteen harjoittaja VR osti liiketoiminnan ennen kesää, joten MTRX on muuttanut nimensä VR:ksi. Punaiset junat ovat vähitellen muuttuneet VR-vihreiksi ja lipunmyynti on siirretty junayhtiön nettisivuille. Osa muutoksesta sisältää nyt myös junan nimen Rödluvan.

Viikon aikana matkustajilla oli mahdollisuus äänestää kolmesta palveluneuvojien, veturinkuljettajien ja muiden junayhtiön työntekijöiden ehdotuksesta: Ei saa peittää, Grönluvan ja Grodan. Äänestykseen osallistui kaikkiaan 6 000 ihmistä. Tulos julkistettiin tänään Tukholman päärautatieasemalla pidetyssä ristiäistilaisuudessa, jossa junan uudeksi nimeksi esiteltiin nimi Grodan.

"Sammakko sopii täydellisesti junaperheeseemme ja nimi on nyt paikallaan junassa. Teimme myös Suomessa kyselyn, jotta voimme vertailla, ja saimme siellä täsmälleen saman tuloksen. Suomalaiset ja ruotsalaiset matkustajat ovat siis samaa mieltä." sanoo Filip Thunell, VR Snabbtåg Swedenin toimitusjohtaja.

https://www.jarnvagsnyheter.se/20241011/16706/omrostning-avslutad-vrs-namnbyte-klart


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 15, 2024, 16:22:34

VR aloittaa tietopyynnön uusista vaihtovetureista

"Suomalainen junayhtiö VR-Yhtymä Oyj on julkaissut EU:n virallisessa lehdessä ennakkoilmoituksen vaihtovetureita koskevasta tietopyynnöstä. Tämä on ennakkoilmoitus, jonka tarkoituksena on kerätä tietoa markkinoista ja mahdollisista toimittajista. Tämä ilmoitus ei ole muodollinen hankinta. Tähän ennakkoilmoitukseen vastaaminen tai vastaamatta jättäminen ei vaikuta mahdollisuuteen osallistua tulevaan hankintaan.

Tekniset perusvaatimukset

Veturit on sovitettava Suomen 1524 millimetrin raideleveydelle
Veturit voivat olla hybridivetureita tai diesel-sähkövetureita (DE). Dieselkäyttöisissä ratkaisuissa biodiesel on suositeltavampi. Mahdollisten sähköratkaisujen tulee olla yhteensopivia Suomen 25 kV/50 Hz verkon kanssa. VR Group Oyj on kiinnostunut myös vetyyn, akkuihin ja muihin kestäviin vaihtoehtoihin perustuvista ratkaisuista
Yksittäinen toiminta junan painokapasiteetilla 2500 tonnia
Kaksoiskäyttö (kaksi veturia), jonka junan kapasiteetti on 4700 tonnia
Veturia on voitava käyttää aktiivisesti radion kauko-ohjauksella
Käyttölämpötilaluokan tulee olla T2 (-40… +35 astetta)
Pääasiallinen käyttö on vaihtopihoilla ja raiteilla ilman sähköä
ETCS/STM-taso 2 on asennettava alukseen
Huippunopeus noin 120 km/h
Painon tulee olla vähintään 22 tonnia per akseli"

https://www.jarnvagsnyheter.se/20241015/16718/vr-startar-informationsforfragan-om-nya-rangerlok


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Petri Kiviniemi - Lokakuu 15, 2024, 16:24:47
VR:n toiminta sen kun laajenee Ruotsissa. VR Sverige Ab alkaa harjoittaa Öresundstågin junaliikennettä.

https://www.mynewsdesk.com/se/skanetrafiken/pressreleases/nytt-avtal-foer-drift-och-underhaall-av-oeresundstaagen-3348838


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Arto Papunen - Lokakuu 15, 2024, 17:34:19
Onko se nyt isoin voitettu sopimus tähän mennessä? 1,2 miljardia kruunua=105,5 miljoonaa per vuosi??
(Bergslagenko oli joku 39 miljoona ja Norrtåg 32 miljoonaa per vuosi)


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: John Lindroth - Lokakuu 15, 2024, 23:36:58
VR luopuu digialusta "X"n käytöstä tämän kuun loppuun mennessä!(Iltasanomat)


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Rainer Silfverberg - Lokakuu 19, 2024, 00:43:49
VR:n toiminta sen kun laajenee Ruotsissa. VR Sverige Ab alkaa harjoittaa Öresundstågin junaliikennettä.

https://www.mynewsdesk.com/se/skanetrafiken/pressreleases/nytt-avtal-foer-drift-och-underhaall-av-oeresundstaagen-3348838

VR:n Öresundståget liikenne voi olla ihan kannattava bisnes ainakin aluksi koska SJ ei tule ennen ensi kesää liikennöimään X2 -pikajunillaan Kööpenhaminaan. (lähde Postvagnen foorumi https://www.postvagnen.com/node/28116 )


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Arto Papunen - Lokakuu 19, 2024, 05:23:09
Mutta meneekö Öresundstågissa lipputulot liikenteen tilaajalle vai operaattorille?

Sehän näissä Ruotsin ostoliikennesopimuksissa kannattaa ottaa huomioon..


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Marraskuu 09, 2024, 16:09:40

VR voittaa Öresundstågin käyttösopimuksen

"RUOTSI: Suomen kansallisen operaattorin VR Sverige -tytäryhtiö on voittanut seuraavan urakkasopimuksen Öresundstågin liikenteestä Göteborgista, Kalmarista ja Karlskronasta Malmöön ja Juutinrauman sillan yli Tanskaan."

https://www.railwaygazette.com/passenger/vr-wins-%C3%B6resundst%C3%A5g-operating-contract/67736.article


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Marraskuu 16, 2024, 09:12:41
VR keskittyy tavaraliikenteessä rautatiekuljetuksiin

"VR keskittyy liikenneoperaattorina ydinliiketoimintoihinsa matkustaja- ja tavaraliikenteeseen. Lisäksi yhtiö tavoittelee luopumista asema- ja varikkokiinteistöistään kilpailuneutraalin toimintaympäristön luomiseksi. Tavaraliikenteessä VR keskittyy jatkossa rautatiekuljetuksiin – ja myy nyt raskasta teollisuutta palvelevan maantielogistiikan liiketoimintansa."

https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/vr-keskittyy-tavaraliikenteessa-rautatiekuljetuksiin-myy-maantielogistiikan-liiketoimintansa-sijoitusyhtio-mutaresille/

https://www.jarnvagsnyheter.se/20241118/16855/vr-saljer-vaglogistikverksamheten-till-mutares


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Mika Hakala - Marraskuu 17, 2024, 10:11:14
Niin se vaan elää se strategia... Toinen ääni oli viime vuosikymmenen alussa, jolloin enintään kymmenen vaunun kuljetuksia keskitettiin uudistamaan kumipyöräkuljetuksin voimin. Tavoitetila: lopetetut asiakkuudet Mission completed! (?)


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Marraskuu 18, 2024, 08:21:31
Niin se vaan elää se strategia... Toinen ääni oli viime vuosikymmenen alussa, jolloin enintään kymmenen vaunun kuljetuksia keskitettiin uudistamaan kumipyöräkuljetuksin voimin. Tavoitetila: lopetetut asiakkuudet Mission completed! (?)

Asiakkaat haluavat junakuljetuksia puhtaana Eurooppaan.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Joulukuu 08, 2024, 09:31:29

VR investoi Oulun toimipisteeseen vastatakseen kestävän pintakäsittelyn kasvavaan kysyntään

"VR FleetCare, johtava junakulkuneuvojen kunnossapidon ja valmistuksen toimija, on investoinut lähes 10 miljoonaa euroa Oulun varikko- ja projektikeskuksen modernisointiin. Uuteen hankkeeseen kuuluu huippumoderni maalauslaitos, joka on nyt lajissaan Suomen suurin. Investointi on osa VR:n strategiaa vastata pintakäsittelyn lisääntyneeseen kysyntään niin omiin kuin kansainvälisiin projekteihin."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20241204/16924/vr-satsar-pa-uleaborgs-depa-att-mota-vaxande-efterfragan-pa-hallbar

VR:n 10 miljoonan euron investointi Oulun varikolle: uusi maalaamo ja tilojen parannukset

https://www.vrfleetcare.fi/fi/vr-fleetcare/uutiset/vr-n-10-miljoonan-euron-investointi-oulun-varikolle-uusi-maalaamo-ja-tilojen-parannukset-271120240900/


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Tero Korkeakoski - Joulukuu 10, 2024, 12:45:44
Niin se vaan elää se strategia... Toinen ääni oli viime vuosikymmenen alussa, jolloin enintään kymmenen vaunun kuljetuksia keskitettiin uudistamaan kumipyöräkuljetuksin voimin. Tavoitetila: lopetetut asiakkuudet Mission completed! (?)

Asiakkaat haluavat junakuljetuksia puhtaana Eurooppaan.
Haluta saa, mutta tuskin VR niitä kykenee tarjoamaan. Eikä taida olla edes haluja tarjota.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Joulukuu 10, 2024, 17:30:22

Haluta saa, mutta tuskin VR niitä kykenee tarjoamaan. Eikä taida olla edes haluja tarjota.

Katsotaan nyt tuleeko tästä hankkeesta tulee, jos tulee niin tarvitaan rautatiekuljetuksia eurooppaan

https://yle.fi/a/74-20129090


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Matti Melamies - Joulukuu 11, 2024, 02:15:12
Ei tarvita, rekoilla Kokkolan satamaan ja siitä laivalla maailmalle.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Maaliskuu 18, 2025, 08:21:19

VR haastaa SJ:n – panostaa lisääntyneeseen liikenteeseen


"Suomalainen VR on ottanut MTRX:n haltuunsa ja harjoittaa nyt kaupallista kaukojunaliikennettä nimellä VR Snabbtåg Tukholma-Göteborg-reitillä. Muutos on osa laajempaa pohjoismaista laajentumista, jossa yritys haluaa vahvistaa asemaansa Ruotsissa. Dagens industrin mukaan VR:n tavoitteena on lisätä matkustajien määrää kilpailukykyisin hinnoin, korkealla täsmällisyydellä ja turvallisella matkustuskokemuksella.

MTRX:n hankinta toteutettiin toukokuussa 2024, ja se sisälsi nimenmuutoksen ja junien merkin muutoksen. Matkustajille tiedotetaan muutoksesta tekstiviestillä, jossa kerrotaan, että liput ovat edelleen voimassa ja junat voivat olla sekä punaisia ​​että vihreitä. VR on tullut myös Ruotsin hankintaliikenteen markkinoille ja vastaa Norrtågin liikenteestä, joka on aiemmin ollut norjalaisen VY:n operoima ja jolla oli suuria haasteita, kertoo Dagens industri."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20250317/17253/vr-utmanar-sj-satsar-pa-okad-trafik



Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Arto Papunen - Huhtikuu 29, 2025, 18:20:11
VR:lle jatko Ruotsissa Pågatågenissa. Sopimuksen arvo yksi miljardi Ruotsin kruunua per vuosi

Onko se joku noin 276 miljoonan euron liikevaihto VR:llä jatkossa junien ostoliikenteen puolella Ruotsissa per vuosi. (Ja kuinka käy jatkossa vaikka Målartågenissa ja Tukholman alueen lähijunissa)


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Huhtikuu 30, 2025, 15:40:51
VR:lle jatko Ruotsissa Pågatågenissa. Sopimuksen arvo yksi miljardi Ruotsin kruunua per vuosi

Onko se joku noin 276 miljoonan euron liikevaihto VR:llä jatkossa junien ostoliikenteen puolella Ruotsissa per vuosi. (Ja kuinka käy jatkossa vaikka Målartågenissa ja Tukholman alueen lähijunissa)

itse uutinen https://press.vrsverige.com/posts/pressreleases/vr-far-fortsatt-fortroende-att-driva-pagatags


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Esa J. Rintamäki - Toukokuu 01, 2025, 01:25:32

VR investoi Oulun toimipisteeseen vastatakseen kestävän pintakäsittelyn kasvavaan kysyntään

"VR FleetCare, johtava junakulkuneuvojen kunnossapidon ja valmistuksen toimija, on investoinut lähes 10 miljoonaa euroa Oulun varikko- ja projektikeskuksen modernisointiin. Uuteen hankkeeseen kuuluu huippumoderni maalauslaitos, joka on nyt lajissaan Suomen suurin. Investointi on osa VR:n strategiaa vastata pintakäsittelyn lisääntyneeseen kysyntään niin omiin kuin kansainvälisiin projekteihin."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20241204/16924/vr-satsar-pa-uleaborgs-depa-att-mota-vaxande-efterfragan-pa-hallbar

VR:n 10 miljoonan euron investointi Oulun varikolle: uusi maalaamo ja tilojen parannukset

https://www.vrfleetcare.fi/fi/vr-fleetcare/uutiset/vr-n-10-miljoonan-euron-investointi-oulun-varikolle-uusi-maalaamo-ja-tilojen-parannukset-271120240900/


Hoh hoijaa. Eikös Hyvinkään knp:n maalaamo ollutkaan riittävän hyvä?


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Toukokuu 22, 2025, 06:32:31

VR myy juna-asemiaan, mutta vasta yksi on käynyt kaupaksi – lisää kauppoja odotettavissa lähiaikoina

"Kiinnostusta asemia kohtaan on VR:n mukaan ollut, mutta ainoastaan Parkanon asemasta on toistaiseksi tehty kaupat. Parkanon kaupunki osti aseman huhtikuussa tavoitteenaan kehittää asemanseudun palveluita ja ympäristöä.

Parkanon asemarakennus on rakennettu vuonna 1971 ja peruskorjattu vuonna 1994.

Kiinteistökehityspäällikkö Kai Perholan mukaan verkkaisen tuntuinen tahti ei ole yllätys."

https://yle.fi/a/74-20162055


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Toukokuu 30, 2025, 06:54:46

VR huutokauppaa jälleen vetureita ja tavaravaunuja

"Huutokauppa koskee 58 kunnostusta vaativaa veturia ja 122 logistiikan tavaravaunua.

29.05.2025

VR myy jälleen käytöstä poistettua rautatiekalustoa muille alan toimijoille ja tukee samalla markkinaehtoista kilpailua Suomessa.

Tällä kertaa 27.5. alkaneessa myynnissä on tarjolla kunnostettavia vetureita ja tavaravaunuja. Ilmoittautuminen huutokauppaan alkoi 27. toukokuuta.

VR tiedotti asiasta 27.5. "

https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/vr-huutokauppaa-jalleen-vetureita-ja-tavaravaunuja


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Daniel Nironen - Toukokuu 30, 2025, 13:22:07

VR huutokauppaa jälleen vetureita ja tavaravaunuja

"Huutokauppa koskee 58 kunnostusta vaativaa veturia ja 122 logistiikan tavaravaunua.

29.05.2025

VR myy jälleen käytöstä poistettua rautatiekalustoa muille alan toimijoille ja tukee samalla markkinaehtoista kilpailua Suomessa.

Tällä kertaa 27.5. alkaneessa myynnissä on tarjolla kunnostettavia vetureita ja tavaravaunuja. Ilmoittautuminen huutokauppaan alkoi 27. toukokuuta.

VR tiedotti asiasta 27.5. "

https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/vr-huutokauppaa-jalleen-vetureita-ja-tavaravaunuja

Eli tässä syy miksi Imatrankosken "romu" vaunut säilytettiin eikä romutettu.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Toukokuu 30, 2025, 13:32:34

VR huutokauppaa jälleen vetureita ja tavaravaunuja

"Huutokauppa koskee 58 kunnostusta vaativaa veturia ja 122 logistiikan tavaravaunua.

29.05.2025

VR myy jälleen käytöstä poistettua rautatiekalustoa muille alan toimijoille ja tukee samalla markkinaehtoista kilpailua Suomessa.

Tällä kertaa 27.5. alkaneessa myynnissä on tarjolla kunnostettavia vetureita ja tavaravaunuja. Ilmoittautuminen huutokauppaan alkoi 27. toukokuuta.

VR tiedotti asiasta 27.5. "

https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/vr-huutokauppaa-jalleen-vetureita-ja-tavaravaunuja

Eli tässä syy miksi Imatrankosken "romu" vaunut säilytettiin eikä romutettu.

VR groupin tiedote asiasta https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/vr-myy-liikenteesta-poistettuja-vetureita-ja-tavaravaunuja-270520250902/


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Juha Toivonen - Toukokuu 31, 2025, 18:57:56
Jahas, - taas on lokomoja ja muuta sälää kaupan. Enpä osta tälläkään kertaa, sillä muutama vaadittava sertifikaatti puuttuu. Ja toisaalta meidän taloyhtiön isännöitsijä on niin ankea pilkunviilaaja-nipottaja, ettei tuo hyväksy Dv12 parkkipaikkamme parkkiruudussa. Mauton kaveri kertakaikkiaan.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Heinäkuu 04, 2025, 07:47:27
VR tutkii Suomessa modulaarisia tavaravaunuja tulevaisuutta varten

30.6.2025, Googlen konekäännös "Suomen valtion omistama rautatieyhtiö VR Group Oyj on käynnistänyt markkinatutkimuksen konsernin tulevaisuuden tavaravaunuista. Euroopan unionin virallisessa lehdessä on äskettäin julkaistu niin sanottu ennakkoilmoitus, jonka tavoitteena on kartoittaa markkinoilla saatavilla olevia teknisiä ratkaisuja. Painopiste on erityisesti modulaarisessa konseptissa erityyppisille rahtikuljetuksille."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20250630/17648/vr-i-finland-undersoker-modulara-godsvagnar-framtiden


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Juha Toivonen - Heinäkuu 06, 2025, 13:27:21
Nyt (ja jo vuosia aiemminkin) olisi oikeasti syytä olla romuttamatta yhtään mitään liikkuvaa kalustoa. ns. Siniset vaunut ja uudemmat IC-vaunut menivät jo. Kiitos VR! Todella epäisänmaallisesti toimittu. Elämme sangen hektisiä aikoja lähitulevaisuuden tarpeiden ja tuotantokapasiteetin suhteen. Nyt olisi parempi vaihtoehto on pitää saneeraamaton puoliromu takapihalla, kuin aloittaa täysin uuden valmistaminen nolla-tasolta ja nollabudjetilla.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Heinäkuu 08, 2025, 10:39:50
VR:n täsmällisyys heikkeni – seitsemän kymmenestä pikajunasta ajoissa toisella neljänneksellä

8.7.2025, Googlen konekäännös "Ruotsin Liikenneviraston tilastojen mukaan vuoden toisella neljänneksellä 71 prosenttia VR:n Tukholman ja Göteborgin välisistä pikajunista saapui ajoissa. Tämä on laskua vuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna ja johtuu pääasiassa toukokuun suurista liikennehäiriöistä.

Muun muassa Hallsbergin ja Laxån välillä 15. toukokuuta sattunut muuntajapalo ja Tukholman eteläpuolella 19. toukokuuta katkennut ajojohto vaikuttivat viivästyksiin. Tästä huolimatta VR:n pikajunien täsmällisyys oli parempi kuin muiden reitin pikajunien, joiden keskiarvo oli 68 prosenttia.

- Tämä on ollut myrskyisä ajanjakso, jolloin monet ulkoiset tekijät ovat vaikuttaneet liikenteeseemme ja matkustajiimme, sanoo VR Snabbtågin vt. toimitusjohtaja Erik Wennerholm. Samaan aikaan olemme edelleen täsmällisin vaihtoehto Tukholman ja Göteborgin välillä, ja teemme töitä sen eteen joka päivä."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20250708/17670/vrs-punktlighet-sjunker-sju-av-tio-snabbtag-i-tid-under-q2


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Elokuu 25, 2025, 07:44:51

VR on perustanut ostoliikenteen kalustoyhtiön

"Valtion tilaaman ostojunaliikenteen tulevien kilpailutusten mahdollistamiseksi VR on perustanut ostoliikenteen kalustoyhtiön. Siihen on määrä siirtää VR:n omistama, nykyisessä ostoliikenteessä käytettävä kalusto.

Kalustoyhtiön perustaminen perustuu maan hallitusohjelmaan ja hallituksen talouspoliittisen ministerivaliokunnan linjaukseen, jota VR on toteuttanut yhteistyössä liikenne- ja viestintäministeriön ja valtioneuvoston kanslian omistajaohjauksen kanssa. Kalustoyhtiön on suunniteltu siirtyvän VR:ltä kokonaan valtion omistukseen vuoden 2025 aikana.

- Tuemme aktiivisesti kilpailun edistämistä raideliikenteessä ja haluamme rakentaa kestävää ja kilpailukykyistä liikennejärjestelmää koko yhteiskunnan hyväksi. Keskitymme ydinliiketoimintaamme matkustajaliikenteen ja rautatielogistiikan palveluntarjoajana, ja osana tätä strategista linjausta jatkoimme katsauskaudella asemakiinteistöjemme myyntejä. Olemme myyneet käytettyä junakalustoa alan muille toimijoille, toimitusjohtaja Elisa Markula sanoo."

https://raidepuolue.fi/uutiset//vr-on-perustanut-ostoliikenteen-kalustoyhtin


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Syyskuu 14, 2025, 09:25:16
VR palkittiin Senior Talent -palkinnolla Göteborgissa

12.9.2025 Google konekäännös

"VR Group on nimetty Senior Talent Award 2025 -palkinnon voittajaksi. Ruotsin markkinointiliitto myöntää palkinnon vuosittain organisaatioille, jotka korostavat senioriosaamista ja kyseenalaistavat vakiintuneita käsityksiä iästä työelämässä.

Tuomariston perustelut

Palkinto myönnetään yrityksille ja organisaatioille, joiden katsotaan myötävaikuttavan ikään ja osaamiseen liittyvän käsityksen muuttamiseen. Ruotsin markkinointiliitto perustelee valintaa sanomalla, että "VR on yritys, jossa ihmisten yhdistelmä luo vahvuutta ja mahdollistaa ainutlaatuisen palvelukokemuksen tarjoamisen joka päivä."

- Olemme erittäin ylpeitä tästä palkinnosta, sillä olemme aina pyrkineet hyödyntämään kokemuksia ja monimuotoisuutta. Aikana, jolloin ikään keskittyminen alalla on ollut kiistanalaista, tuntuu erityisen hyvältä, että me VR:llä osoitamme olevamme yritys, joka keskittyy osaamiseen eikä ikään, sanoo Mikael Åström, rautatieyhtiön henkilöstö- ja kulttuurijohtaja."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20250912/17822/vr-prisas-med-senior-talent-award-i-goteborg

https://press.vrsverige.com/posts/pressreleases/vr-tilldelas-senior-talent-award


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 09, 2025, 12:57:19
VR ostaa Mälartågin uuden kahdeksan vuoden sopimuksen jälkeen

9.10.2025 Google konekäännös

"VR ottaa Mälartågin toiminnan haltuunsa joulukuusta 2026 alkaen. Tämä käy ilmi 8. lokakuuta päättyneen hankintamenettelyn jälkeen. Sopimus on voimassa kahdeksan vuotta, ja sitä voidaan jatkaa. Hankinnan toteutti Mälardalstrafik, jonka omistaa yhdessä kuusi Tukholman ja Mälarin alueen aluetta. Päätöksen perustana oli kilpailutus, jossa painotettiin laatua ja kehitystä."

VR laajentaa normaaliraiteilla ...

https://www.jarnvagsnyheter.se/20251009/17910/vr-tar-over-malartag-efter-nytt-attaarskontrakt


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jouni Hytönen - Lokakuu 09, 2025, 13:52:44
Vähän vinossa on konekäännös. Eihän VR mitään osta, vaan VR on näemmä voittanut kilpailutuksen Mälartåg-liikennealueen operoinnista Mälardalstrafikin tilaamana.

edit: toisessa Järnvägsnyheterin uutisessa oli tällainen konekäännöksen kukkanen suomesta ruotsiin: "Fenniarails vd Lauri Helke håller med:
– Suomi ei tähän asti ole kiinnostanut leasingyhtiöitä väärän raideleveyden vuoksi. Jos leasing blir verklighet även här, ökar konkurrensen betydligt." Tämän kun konekääntää takaisin suomeen, jo vain tulee varmasti hyvää jälkeä. ;D


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Mikko Nyman - Lokakuu 09, 2025, 16:14:58
Vähän vinossa on konekäännös. Eihän VR mitään osta, vaan VR on näemmä voittanut kilpailutuksen Mälartåg-liikennealueen operoinnista Mälardalstrafikin tilaamana.

edit: toisessa Järnvägsnyheterin uutisessa oli tällainen konekäännöksen kukkanen suomesta ruotsiin: "Fenniarails vd Lauri Helke håller med:
– Suomi ei tähän asti ole kiinnostanut leasingyhtiöitä väärän raideleveyden vuoksi. Jos leasing blir verklighet även här, ökar konkurrensen betydligt." Tämän kun konekääntää takaisin suomeen, jo vain tulee varmasti hyvää jälkeä. ;D

Konekäännöksiä ei tosiaan kannata käyttää muuta kuin ehkä yksittäisten sanojen tai termien kääntämiseen.

Sen sijaan laajojen kielimallien käännökset ovat paljon parempia, joskaan nekään eivät tietysti täydellisiä ole.

Ohessa ChatGPT:n kääntämä pätkä Jari Välimaan linkkaamasta Järnvägsnyheter.se:n uutisesta (https://www.jarnvagsnyheter.se/20251009/17910/vr-tar-over-malartag-efter-nytt-attaarskontrakt). Laitan ensin alkuperäisestä ruotsinkielisestä uutisesta otsikon, inkun ja leipiksen ekan kappaleen. Sitaatin jälkeen ChatGPT:n käännös suomeksi.

"VR tar över Mälartåg efter nytt åttaårskontrakt

Från december 2026 tar VR över driften av Mälartåg. Det står klart efter en upphandling som avslutades den 8 oktober. Avtalet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Upphandlingen genomfördes av Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av sex regioner i Stockholm-Mälarområdet. Ett konkurrenskraftigt anbud med fokus på kvalitet och utveckling låg till grund för beslutet.

Mälartåg körs på fem linjer i Stockholm-Mälarregionen och har årligen över 15 miljoner påstigande resenärer. Fordonsflottan består av 62 tåg. I takt med att resandet ökar planeras ytterligare 13 tåg sättas i trafik under 2028–2029.
"

Och samma på finska:

"VR ottaa Mälartågin liikenteen hoitaakseen uuden kahdeksanvuotisen sopimuksen myötä

Joulukuusta 2026 alkaen VR vastaa Mälartågin liikenteestä. Asiasta päätettiin 8. lokakuuta päättyneen kilpailutuksen jälkeen. Sopimus on voimassa kahdeksan vuotta, ja siihen sisältyy mahdollisuus jatkoon. Kilpailutuksesta vastasi Mälardalstrafik, jonka omistavat yhdessä kuusi Tukholman–Mälarin alueen maakuntaa. Päätöksen perustana oli kilpailukykyinen tarjous, jossa painotettiin laatua ja kehittämistä.

Mälartåg liikennöi viidellä linjalla Tukholman–Mälarin alueella, ja sen junissa on vuosittain yli 15 miljoonaa matkustajaa. Kalustoon kuuluu 62 junaa, ja kasvavan matkustajamäärän myötä liikenteeseen on tarkoitus ottaa käyttöön vielä 13 junaa vuosina 2028–2029.
"

Mieluummin tuota lukee kuin Google Translaten tönkerökäännöksiä.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Arto Papunen - Lokakuu 09, 2025, 21:06:28
Löytyykö jostain sopimuksen suuruus rahoina?


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 10, 2025, 07:05:56

VR Sverige tiedote asiasta

"VR blir ny operatör för Mälartåg. Kontraktet startar i december 2026 och har en avtalstid på åtta år, med option om förlängning. Ett konkurrenskraftigt anbud med fokus på kvalitet och utveckling av tågtrafiken bidrog till vinsten.

Idag, den 8 oktober, meddelades att VR Sverige har vunnit anbudet och tar över driften av Mälartåg från och med december 2026. Beställare är Mälardalstrafik som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland."

https://press.vrsverige.com/posts/pressreleases/vr-vinner-kontraktet-for-malartag


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 10, 2025, 07:21:25
Vähän vinossa on konekäännös. Eihän VR mitään osta, vaan VR on näemmä voittanut kilpailutuksen Mälartåg-liikennealueen operoinnista Mälardalstrafikin tilaamana.

edit: toisessa Järnvägsnyheterin uutisessa oli tällainen konekäännöksen kukkanen suomesta ruotsiin: "Fenniarails vd Lauri Helke håller med:
– Suomi ei tähän asti ole kiinnostanut leasingyhtiöitä väärän raideleveyden vuoksi. Jos leasing blir verklighet även här, ökar konkurrensen betydligt." Tämän kun konekääntää takaisin suomeen, jo vain tulee varmasti hyvää jälkeä. ;D

google tosiaan tuottaa eri tuloksen otsikkoon kuin varsinaiseen uutiseen.

mutta konekäännöksiä käytetään nykyään yhä enemmän kaikessa arkielämässä joten "hoono soomi"  lisääntyy

ja tässä Jounin kertoma uutinen,jossa on käytetty jotain konekäännöstä  https://www.jarnvagsnyheter.se/20251003/17889/eu-finland-maste-ersatta-upp-till-tusen-ryska-vagnar


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jouni Hytönen - Lokakuu 10, 2025, 09:47:59
Löytyykö jostain sopimuksen suuruus rahoina?
TED-ilmoituksessa on hankinnan ennakoituna kokonaisarvona 8 000 000 000 SEK (alv 0%).

https://ted.europa.eu/en/notice/-/detail/635775-2024


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 11, 2025, 06:45:35

VR voitti merkittävän junaliikennesopimuksen Ruotsissa – Mälartågin liikennöinti Tukholman alueella siirtyy suomalaisoperaattorille

"VR laajensi toimintaansa Ruotsin julkisesti rahoitettuun ostoliikenteeseen vuonna 2022 ja liikennöi Ruotsissa jo laajasti: Tukholmassa, Etelä-Ruotsin ja Itä-Götanmaan alueella sekä Keski-Ruotsissa Bergslagenin alueella. Loppuvuodesta 2025 VR aloittaa Norrtåg-liikennöinnin Pohjois-Ruotsissa sekä Öresundståg-liikennöinnin Tanskan ja Ruotsin rajat ylittävällä Juutinrauman alueella. Vuoden 2025 lopussa VR nousee Ruotsin toiseksi suurimmaksi junaoperaattoriksi valtionrautatieyhtiö SJ:n jälkeen."

https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/vr-voitti-merkittavan-junaliikennesopimuksen-ruotsissa-malartagin-liikennointi-tukholman-alueella-siirtyy-suomalaisoperaattorille/


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Mika Hakala - Lokakuu 11, 2025, 20:21:05
Toivottavasti emme pienempien rataosuuksien liikennöinneillä joudu näitä VR:n business housuja maksamaan. En nimittäin luota niihin ollenkaan.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 12, 2025, 08:40:30
Toivottavasti emme pienempien rataosuuksien liikennöinneillä joudu näitä VR:n business housuja maksamaan. En nimittäin luota niihin ollenkaan.

VR on huomannut muutoksen eli sen että valtion yhtiöt eri maissa muodostavat jatkossa eurooppayhtiöiden pohjan kuten rahoitus sektorilla on jo käynyt.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 14, 2025, 16:13:50

Infrastruktuuriviat ovat suurin syy suurnopeusjunien myöhästymisiin

"Vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä 70,3 prosenttia VR Snabbtågin lähtöjunista saapui ajoissa, mikä on marginaalinen muutos edelliseen neljännekseen verrattuna. Täsmällisyys on edelleen korkeinta Tukholma–Göteborg-reitillä, mutta viivästykset johtuvat suurelta osin infrastruktuuriongelmista, kuten raide-, vaihde- ja sähkövioista. Samaan aikaan lähes kaikki aikataulun mukaiset lähdöt toteutuivat, ja suuret häiriöt olivat epätavallisia.


Ruotsin liikennelaitoksen tilastojen mukaan VR Snabbtågin täsmällisyys oli 70,3 prosenttia Tukholma–Göteborg-reitillä heinä-syyskuussa 2025. Muiden pikajunien vastaava luku oli 65,7 prosenttia.


– Täsmällisyys kolmannella neljänneksellä on käytännössä muuttumaton edelliseen neljännekseen verrattuna, ja olemme edelleen täsmällisimpiä Tukholman ja Göteborgin välillä, sanoo VR Snabbtågin vt. toimitusjohtaja Erik Wennerholm."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20251014/17928/infrastrukturfel-storsta-orsaken-till-forseningar-pa-snabbtag


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 22, 2025, 12:12:56

Suomen Ostoliikennekalusto Oy siirtyy kokonaan valtion omistukseen – tavoitteena edistää kilpailua henkilöjunaliikenteessä

9.10.2025

"Suomen Ostoliikennekalusto Oy vastaa jatkossa valtion ostoliikenteen kaluston hallinnasta ja investointien valmistelusta. VR ja VR:stä nyt itsenäinen kalustoyhtiö valmistelevat liiketoimintakauppaa, jossa VR:n nykyisin omistama, valtion rahoittamassa ostoliikenteessä käytössä olevaa kalustoa, kuten lähijunat, kiskobussit ja yöjunavaunut, on suunniteltu siirrettävän kalustoyhtiöön alkuvuodesta 2026. Kalustoyhtiö ei tule omistamaan markkinaehtoiseen henkilöjunaliikenteeseen tai tavaraliikenteeseen liittyvää kalustoa."

https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/suomen-ostoliikennekalusto-oy-siirtyy-kokonaan-valtion-omistukseen-tavoitteena-edistaa-kilpailua-henkilojunaliikenteessa-09102025/


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Juha Toivonen - Lokakuu 24, 2025, 19:51:55
Uutisen on julkaissut VR-Group oy. Siispä se on lähes varmasti jotakin "kasvojenperupropagandaa" vailla todellista merkitystä. Tuon konsernin apinanraivoinen ja niin tarkoitushakuinen romutusmyynti henkilöliikennekaluston osalta on viimeisinä kuluneina vuosina ollut sitä luokkaa, että juuri mitään "ylimääräistä" kalustoa ei enää yksinkertaisesti voi olla jäljellä.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 25, 2025, 07:11:23
Uutisen on julkaissut VR-Group oy. Siispä se on lähes varmasti jotakin "kasvojenperupropagandaa" vailla todellista merkitystä. Tuon konsernin apinanraivoinen ja niin tarkoitushakuinen romutusmyynti henkilöliikennekaluston osalta on viimeisinä kuluneina vuosina ollut sitä luokkaa, että juuri mitään "ylimääräistä" kalustoa ei enää yksinkertaisesti voi olla jäljellä.

Kalustoyhtiö erotetaan VR Groupista kuten kaikki Suomen rautatievirastot mutta ja siihen siirretään uutisessa mainittu kalusto ja se aloitaa uuden kaluston hankinnat. Väliaikainen toimi.


Otsikko: Vs: VR uutiset
Kirjoitti: Jari Välimaa - Lokakuu 30, 2025, 08:35:44

VR:n liiketoimintakatsaus 1.7.–30.9.2025

"VR on sitoutunut edistämään kilpailua ja raidemarkkinan kasvua Suomessa. Hallitusohjelman mukaisesti VR perusti Suomen Ostoliikennekalusto Oy:n, joka mahdollistaa uusien toimijoiden tasapuolisen pääsyn julkisesti kilpailutettuun ostoliikenteeseen. VR:n yhtiökokouksen päätöksellä kalustoyhtiö siirtyy kokonaisuudessaan valtion omistukseen 1.11.2025 ja jatkaa toimintaansa itsenäisenä yhtiönä valtioneuvoston kanslian omistajaohjauksessa. Seuraavassa vaiheessa VR:n omistamaa kalustoa, jota käytetään valtion rahoittamassa henkilöjunaliikenteessä, on suunniteltu siirrettävän kalustoyhtiölle liiketoimintakaupalla. Markkinaehtoisessa henkilö- ja tavaraliikenteessä käytettävää kalustoa ei siirretä kalustoyhtiöön.

VR osallistuu aktiivisesti julkisen ostoliikenteen kilpailutuksiin ja laajentaa toimintaansa Ruotsissa. Loppuvuodesta 2025 käynnistyvät Norrtåg- ja Öresundståg -liikennöinnit nostavat VR:n maan toiseksi suurimmaksi junaoperaattoriksi. Uudet, alkavat sopimukset tukevat strategista tavoitettamme kasvaa kannattavasti Ruotsin kilpaillulla markkinalla ja vahvistavat valmiuksiamme kiristyvään kilpailuun myös Suomessa."

https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/uutiset/vrn-liiketoimintakatsaus-173092025-kannattavuus-sailyi-vahvana/