Junabussi sai luvan liikennöidä Haaparannan ja Kemin välillä – helpottaa junamatkustusta rajalta"Suomen Traficom ja Ruotsin Transportstyrelse ovat myöntäneet luvan rajan ylittävän Junabussin liikennöinnille, kertoo Tornion kaupunki.
Kyse on Tornion kaupungin ostopalveluliikenteestä Kemin rautatieaseman sekä Tornion ja Haaparannan matkakeskuksen välillä. Bussi jatkaa matkakeskukselta Haaparannan juna-asemalle.
Junabussi täydentää joukkoliikennettä niihin VR:n Kemiin saapuviin juniin, joihin ei ole markkinaehtoista joukkoliikennettä Kemi-Tornio-Haaparanta -välillä.
Junabussin liikennöitsijä ilmoittaa aloitusajankohdan ensi viikolla. Liikennöinti päättyy, kun VR:n henkilöjunaliikenne Kemistä Haaparannalle käynnistyy.
Tornion kaupungin järjestämän kilpailutuksen voitti espoolainen linja-autoliikennöijä Nobina Oy, joka haki itse kahden valtion väliselle liikenteelle tarvittavan luvan. Tornion ja Haaparannan yhteinen matkakeskus sijaitsee valtakunnanrajalla Ruotsin puolella."
https://yle.fi/a/74-20210266 Tämä on hieno juttu, olisi vain voinut toteuttaa aikaisemmin.
Milloin aikataulut julkaistaan, ja mihin?