Rautatiet ja harrastus  |  Kalusto  |  Aihe: Veturi- ja moottorivaunukaluston liikenteeseen otto- ja hylkäysvuodet  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Antti Artukka
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2


« : Kesäkuu 12, 2013, 13:01:09 »

Hei

Onko kukaan kerännyt yhteen paikkaan veturi- ja moottorivaunukaluston liikenteeseen otto- ja hylkäysvuodet? Tai osaako joku antaa hyvää lähdettä, josta näitä voisi katsoa?

Valmistusvuodet ja liikenteeseen ottovuodet löytyy jotenkin googlettelemalla, mutta hylkäysvuodet ovat vaikeammin löydettävissä/epämääräisiä.
tallennettu
Johannes Erra
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 254


« Vastaus #1 : Kesäkuu 13, 2013, 21:56:59 »

Suomen vetokalustosta on julkaistu erittäin laadukas kaksiosainen kirjasarja, Suomen veturit. Osa 1 käsitteli höyryveturit, osa 2 sähkö- ja dieselkaluston.

Osa 1 on julkaistu muistaakseni vuonna 1975, aivan samoihin aikoihin kuin höyryvetureiden säännöllinen käyttö päättyi. Osa 2 on 1990-luvun puolivälistä, joten esim. Dm12 ja monet Sm-junat puuttuvat siitä kokonaan. Molemmat teokset ovat käsittääkseni loppuunmyytyjä, mutta ehkäpä antikvariaateista tai vastaavista oikein hyvällä tuurilla löytyy. Joiltain osin päällekkäisiä ja/tai täydentäviä tietoja tarjoavat toki myös erinäiset takavuosien Resiina-lehdet, mutta kaiken tiedon kokoavana tuo kirjasarja lienee ainoa lajissaan.
tallennettu
Antti Artukka
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2


« Vastaus #2 : Kesäkuu 14, 2013, 08:59:18 »

Kiitoksia!

Näittää olevan kirjastossakin nuo. Pitää lainata ja tutkija, että löytyykö sieltä tarkempia tietoja.

Mahtaako vaunuista olla samanlaista kirjaa?
tallennettu
Ari-Pekka Lanne
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 444


« Vastaus #3 : Kesäkuu 14, 2013, 11:15:06 »

Mahtaako vaunuista olla samanlaista kirjaa?

Ei taida olla uudempaa kuin Suomen juna- ja raitiovaunukuvasto 1.1.1996. Niin tyhjentävä kuin tuo katekismus onkin, niin onhan senkin päälle jo ehtinyt kerrostua jonkin verran aikaa. Mutta VR:n laivastossa tapahtuneet muutoksethan on listattu tuon ajankohdan jälkeen painettuihin Resiina-lehtiin. Iskee silmää
tallennettu

Meitä on joka kelille – muuten junat jäisi ajamatta.
Johannes Erra
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 254


« Vastaus #4 : Kesäkuu 14, 2013, 23:03:04 »

Kyllä, kuvasto on kattava, mutta nimensä mukaisesti se kertoo 1.1.1996 vallinneen tilanteen. Sen perusteella, mitä kalustoa kuvastoon on listattu, voi toki päätellä, onko hylkäysvuosi ennen vai jälkeen tuon ajankohdan (mikä sekin toki on merkittävä tieto), ja samoin valmistusvuodet tuolloin käytössä olleelle kalustolle.

Joskus vuonna 2002 tai niillä main muistaakseni Resiinassa oli kirjoitussarja metallikorisista henkilövaunuista. Puuvaunuista yhtä kaikenkattavaa lähdettä ei kait ole.
tallennettu
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
Rautatiet ja harrastus  |  Kalusto  |  Aihe: Veturi- ja moottorivaunukaluston liikenteeseen otto- ja hylkäysvuodet  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2025 Resiina