Äänislinna - veturitilanne 1944-06-23 klo 9
Tämä on viimeisin eteeni tullut Äänislinnan varikon vetureiden yhteenveto. Muutamaa päivää myöhemmin (1944-06-28) Äänislinna (Petroskoi) oli palautunut Neuvostoliiton hallintaan.
Veturitilanteesta huomataan, että Äänislinnan eteläpuolella Syvärin suunnalla ei ollut lainkaan VR:n vetureita. Äänislinnasta pohjoiseen Karhumäen suunnalla oli enää kolme veturia, oletettavasti tuomassa viimeisiä junalasteja etelään.
Suurin osa vetureista oli liikkeellä Suojärven suunnalla (Suojärvi oli vanhan rajan Suomen puolella).
Dokumenteissa
A) on veturitilanne sarjoittain ja työskentelysuunnittain
B) on lähikuva vetureiden numeroluettelosta sarjamerkeittäin (helpompi lukea tästä kuin dokumentin A vasemmasta alakulmasta)
Äänislinnan kuvia vuosilta 1941-1944
https://vaunut.org/kuvat/?kv=1941&kv2=1944&paik=Äänislinna Vuoden 1934 kartta päivitettynä 1941 (Petroskoi on siis Äänislinna)
https://vaunut.org/kuva/53059