Tarkennuksena, että edellä olevat koskevat JUNAA. Täydennyksenä, että
1) lisäksi on huomioitava mm. OPE YTE:n lisäys B:n kohta 4, joka koskee JUNAN etupäässä olevien ajovalojen toimintahäiriötä
2) VAIHTOTYÖTÄ koskeva vaatimus vähintään puskinvalojen käyttämisestä on Väyläviraston ohjeessa Junaliikenteen ja vaihtotyön turvallisuussäännöt, kohdassa 5.1.
Toiminnanharjoittajan vastuulla on suunnitella ja toteuttaa tarvittavat turvallisuutta varmistavat menettelyt niissäkin vajaatoimintatilanteissa, joihin ei ole olemassa säädöstä tai sitovaa toimintaohjetta. Ilman sitoumuksia voisin tässä tuoda esille em. johdetun ajatuksen siitä, että koska EU-säädöksessä on sallivasti huomioitu JUNAN ajaminen vajaatoimintatilanteessa ilman ajovaloja, uskaltanee toiminnanharjoittaja tästä johtaa sovelluksen VAIHTOTYÖHÖNkin, vaikkei Jt-ohje siihen kantaa otakkaan. Viralliset tulkinnat Jt:stä tekee tietenkin Väylävirasto. Tämä siis koskisi erilaisia häiriöitä, ts. vajaatoimintatilanteita. Jos on vain unohdettu kääntää valot päälle, niin se ei ole vajaatoimintatilanne.
Aina olen luullut että samat säännöt ovat jokaisella rataosuudella. Myös eräs juna lähti ovet auki liikkeelle Porvoosta ja vielä Hornhattulan kohdalla lepattivat auki mutta kaipa sekin on sallittua sitten.
Itsekin muutaman kerran museojunan henkilökunnassa hikoilleena totean, että ovien perässä sulkemisen ja kiinni pysymisen jatkuvan vahtimisen vaikeutta voi sitten miettiä esimerkiksi näiden sävelten tahdissa:
https://www.youtube.com/watch?v=sjOzQRvqA_I