Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Kaupunkiraideverkot  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 35 36 [37] | Siirry alas Tulostusversio
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3033


« Vastaus #900 : Tänään kello 08:21:14 »

 
Lajinsa ensimmäisen pitkän Tampereen Ratikan molemmat osat saapuvat Tampereelle tällä viikolla

26.5.2026

"Pidennettäväksi lähetetyn Valma-vaunun ensimmäinen osa kuljetetaan Kajaanista takaisin Tampereelle keskiviikkona 27. toukokuuta. Toisen osan on määrä saapua takaisin lauantaina 30. toukokuuta.

– Pidennysprojekti on edennyt aikataulussa. Vaunu kuljetettiin Otanmäen tehtaalle pidennettäväksi 4. huhtikuuta ja lisämoduulin asennus, varustelu ja testaaminen on nyt tehty onnistuneesti. Pidennysprojektin myötä saamme Tampereelle yhteensä kaksitoista 47-metrisistä Ratikkaa, joiden matkustajakapasiteetti on yli 30 prosenttia nykyisiä vaunuja isompi, kalustopäällikkö Mika Luutikivi Tampereen Raitiotie Oy:stä kertoo.

Vaunun lisämoduulien hankinta on vaunutilauksen optio ja se toteutetaan kaksivaiheisena. Ensimmäisessä vaiheessa pidennysosasta saadaan Tampereelle prototyyppi, joka on liitetty vaunutehtaalla Valma-vaunuun. Seuraavaksi pidennetty vaunu tuodaan takaisin Ratikkavarikolle kahdessa osassa. Kun osat on liitetty varikolla yhteen, vaunulla aloitetaan tyyppikokeet.

– Aloitamme kesäkuussa vaunun tyyppikokeiden suorittamisen ensin varikolla ja myöhemmin rataverkolla. Kokeiden avulla todennamme sen, että vaunu toimii yhteen raitiotiejärjestelmämme kanssa. Intensiivisin testausvaihe päättyy arviolta elokuun loppuun mennessä. Testausvaiheessa vaunun kyytiin ei oteta turvallisuussyistä matkustajia, Luutikivi tarkentaa.

Kun tyyppikokeet on suoritettu ja lisämoduulin prototyyppi on todennettu Tampereella kaikin puolin toimivaksi, Škoda Transtech Oy valmistaa sen lisäksi 11 lisämoduulia, jotka tullaan liittämään Ratikkavarikolla nykyisiin raitiovaunuihin. Pidennyspaloilla varustettujen pitkien raitiovaunujen toimitukset alkavat kesällä 2027 ja koko vaununsarjan on tavoitteena olla liikenteessä kesällä 2028. Tämän lisäksi Tampereen Raitiotie Oy on tehnyt lisätilauksen seitsemästä täysin uudesta pitkästä raitiovaunusta. Tavoitteena on, että Pirkkala–Linnainmaa -raitiotien ensimmäisen osan liikennöinnin alkaessa, elokuussa 2028, Tampereella on 19 pidennettyä ForCity Smart Artic X45 -mallin vaunua ja 16 nykyisen mittaista ForCity Smart Artic X34 -mallin vaunua."

https://www.tampereenratikka.fi/lajinsa-ensimmaisen-pitkan-tampereen-ratikan-molemmat-osat-saapuvat-tampereelle-talla-viikolla/
tallennettu
Sivuja: 1 ... 35 36 [37] | Siirry ylös Tulostusversio 
Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Kaupunkiraideverkot  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2026 Resiina