Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: Rautatiet irti fossiileista ?  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 7 8 [9] | Siirry alas Tulostusversio
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3215


« Vastaus #200 : Kesäkuu 24, 2026, 16:45:18 »


Nämä ovat siis polttokennojunia jotka toimivat polttokennon tuottamalla sähköllä. Siis sähkömoottorijunia.Palamista ei tapahdu.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 25, 2026, 06:42:48 kirjoittanut Jari Välimaa » tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3215


« Vastaus #201 : Heinäkuu 01, 2026, 08:13:41 »

 
Pirkanmaalainen yhtiö ilmoitti miljoona­diilistä Tanskaan

30.6.2026

"Yhtiö toimittaa akkukäyttöisen junan latausaseman sähkönlaadun hallintaan tarkoitetun ratkaisun Siemens Mobilitylle. Kyseessä on kompensaattori, joka pitää sähköverkon vakaana ja sähkön laadun tasaisena silloin, kun lataus kuormittaa verkkoa nopeasti ja voimakkaasti.

Järjestelmä toimitetaan ensi vuoden aikana ja otetaan käyttöön vuoden 2028 aikana. Yhtiön mukaan saman kokoluokan kompensaattorin hinta on tyypillisesti noin 2 miljoonaa euroa.

Merus Powerin mukaan kauppa tukee sen strategiaa kasvaa energia­murroksen ja sähköistymisen edellyttämien sähkö­järjestelmä­ratkaisujen toimittajana.

Akkukäyttöisten junien lataus­infrastruktuuri on yhtiölle uusi käyttökohde.

Siemens Mobility on yksi maailman johtavista raideliikenteen kaluston, infrastruktuurin, palveluiden ja digitaalisten ratkaisujen toimittajista.

Merus Power suunnittelee ja tuottaa sähkövarastoja, sähkönlaaturatkaisuja ja palveluita. Yhtiön liikevaihto viime vuonna oli 54,6 miljoonaa euroa."

https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000012110227.html

https://meruspower.com/news/battery-powered-train-charging-station-siemens/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3215


« Vastaus #202 : Heinäkuu 22, 2026, 08:28:47 »

 
Kroatia allekirjoittaa sopimuksen Končarin BEMU-junista ja ensimmäisestä hybridilatausasemasta

21.7.2026

"Končarin akkukäyttöisten sähköjunien hankinta ”on erinomainen esimerkki siitä, miten modernisaatiorahaston varoja käytetään. Päästökauppajärjestelmän kautta saatavat tulot investoidaan hankkeisiin, jotka vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä, parantavat energiatehokkuutta ja vahvistavat Kroatian talouden kilpailukykyä. 53,6 miljoonan euron investointi kuuteen akkukäyttöiseen sähköjunaan ja latausasemaan Kotoribassa osoittaa selvästi tämän lähestymistavan”, pääministeri Andrej Plenković sanoi.

Uudet BEMU-junat poistavat tarpeen vaihtaa vetojärjestelmää

Uudet akkukäyttöiset sähköjunat otetaan käyttöön vuonna 2028 ja vuoden 2029 alussa ja palvelevat pääasiassa Pohjois-Kroatiaa. Osana hanketta Kotoriban asemalle rakennetaan myös Kroatian ensimmäinen hybridilatausasema, joka on varustettu aurinkovoimalaitoksella ja energian varastointijärjestelmällä.

Sähköistämättömillä radoilla junat toimivat akkuvirralla ja saavuttavat jopa 120 km/h nopeuden, kun taas sähköistetyillä reiteillä ne saavat virtansa ajojohdinjärjestelmästä ja kulkevat jopa 160 km/h nopeudella. Akut ladataan sekä ilmajohdosta että erillisillä latausasemilla.

Jokaisessa junassa on 150 istumapaikkaa, useita yksiköitä voidaan kytkeä yhteen kapasiteetin lisäämiseksi, ja ne ovat täysin esteettömiä liikuntarajoitteisille matkustajille. Kalustossa on myös ilmainen Wi-Fi, pistorasiat elektronisten laitteiden lataamiseen ja modernit matkustajainformaatiojärjestelmät."

https://www.railwaypro.com/wp/croatia-signs-contract-for-koncar-bemus-and-first-hybrid-charging-station/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3215


« Vastaus #203 : Eilen kello 08:28:45 »

 
InnoTrans näyttää seuraavan askeleen rautateiden sähköistämisessä

30.7.2026 Google konekäännös

"Akkujunat kehittyvät demonstraatioprojekteista kaupalliseksi vaihtoehdoksi Euroopan sähköistämättömille rautateille. Berliinin InnoTrans 2026 -messuilla valokeilassa ovat siksi akkujärjestelmät, tehoelektroniikka ja digitaalinen infrastruktuuri – teknologiat, jotka voivat vähentää dieselinkulutusta ilman, että jokaista rautatiekilometriä tarvitsee varustaa ilmajohdoilla.

Kun maailman rautatieteollisuus kokoontuu Berliiniin 22.–25. syyskuuta, sähköistäminen on yksi messujen suurimmista teknologia-alueista. Mukana on noin 60 uutta sähkötekniikan näytteilleasettajaa, ja rautatieteknologiasegmentti sisältää yhteensä yli 1 200 yritystä Euroopasta, Aasiasta, Afrikasta, Australiasta ja Pohjois-Amerikasta.

Järjestäjän Messe Berlinin mukaan kasvu osoittaa, kuinka nopeasti rautateiden tekninen sisältö muuttuu. Painopiste on siirtymässä yksittäisistä tulevaisuuden konsepteista järjestelmiin, jotka voidaan jo asentaa juniin ja infrastruktuuriin: tehokkaat akut, älykäs energiansyöttö, lämmönsäätö, automaatio ja vankat tietoverkot.

– Rautatieala on syvällisen teknologisen muutoksen vaiheessa. Ilmastoneutraalius, digitalisaatio ja kestävien käyttöjärjestelmien kasvava merkitys vauhdittavat innovaatioita nopeasti, sanoo InnoTransin johtaja Kerstin Schulz.

Akut täyttävät sähköverkon aukot

Euroopan rautatiet ovat jo pitkälti sähköistettyjä, mutta tuhansia kilometrejä alueellisia ratoja liikennöidään edelleen dieseljunilla. Ilmajohtojen rakentaminen koko näiden reittien varrelle voi olla kallista, erityisesti rajoitetun liikenteen radoilla.

Akkukäyttöiset sähköjunat tarjoavat kompromissin. Junat kulkevat tavallisten sähköjunien tavoin ilmajohtojen alla ja lataavat samanaikaisesti akkujaan. Kun ilmajohto tyhjenee, ne jatkavat matkaansa varastoidulla energialla. Akut voidaan ladata myös regeneratiivisen jarrutuksen avulla tai erityisillä latausasemilla.

EU:n vaihtoehtoisten polttoaineiden seurantakeskus arvioi, että akku- ja hybridijunista on nyt tulossa käytännöllisiä korvaajia dieselille sähköistämättömillä radoilla. Useita suuria junakalustoja on jo tilattu tai otettu käyttöön esimerkiksi Saksassa, Itävallassa, Tanskassa ja Italiassa.

– Rautatieinfrastruktuurin ja ajoneuvojen digitalisoinnin ohella akkukäyttöiset sähköjunat ovat yhä tärkeämmässä roolissa Euroopan sähköistämättömillä reiteillä. Perinteisiin dieseljuniin verrattuna ne tuottavat vähemmän hiilidioksidipäästöjä ja lisäävät matkustusmukavuutta, sanoo Azar Mottale, Saksan teollisuusjärjestö ZVEI:n liikkuvuusalueen johtaja.

Myös Ruotsissa on reittejä, joilla akkujunat voisivat olla kiinnostavia. EU:n kokoelmien mukaan noin 8 191 kilometriä Ruotsin rautatieverkoston 10 902 kilometristä on sähköistetty, mikä vastaa hieman yli 75 prosenttia.

Ruotsi on siis selvästi EU:n keskiarvon, joka on hieman alle 58 prosenttia, yläpuolella. Samaan aikaan on edelleen pienempiä alueellisia ratoja, teollisuusratoja ja yhteyksiä, joilla täysi sähköistäminen voi olla taloudellisesti vaikeaa. Tällaisilla reiteillä akkujunat voivat vähentää riippuvuutta dieselistä ja samalla käyttää olemassa olevaa ajojohtoa lataukseen.

Pohjoismainen ilmasto asettaa kuitenkin korkeat vaatimukset akkujen lämmönhallinnalle. Kylmä, nopeat lämpötilan muutokset ja pitkät matkat tarkoittavat, että valmistajien jäähdytys-, lämmitys- ja valvontajärjestelmät ovat yhtä tärkeitä kuin akkujen nimellistoimintamatka."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20260730/18847/innotrans-visar-nasta-steg-i-jarnvagens-elektrifiering
tallennettu
Sivuja: 1 ... 7 8 [9] | Siirry ylös Tulostusversio 
Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: Rautatiet irti fossiileista ?  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2026 Resiina