Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: [Ruotsi] Norlannin yöjunien kilpailutus päättyi: 0 tarjousta  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Juhani Pirttilahti
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2376


« : Eilen kello 23:15:10 »

Norrlannin yöjunien kilpailutus päättyi 3.6. mutta Trafikverket ei saanut yhtään tarjousta. Kilpailutus koskee Tukholma - Luulaja - Narvik yöjunien liikennöintiä joulukuusta 2026 joulukuuhun 2029 sisältäen yhden optiovuoden.

Tällä hetkellä liikennettä hoitaa SJ suorahankintana vuodesta 2024 alkaen. SJ:n mukaan ei ole yllättävää, ettei kukaan muu ole jättänyt tarjousta. SJ ei myöskään kommentoi miksi he eivät jättäneet tarjousta.

Samaan aikaan on käynnissä uuden yöjunakaluston hankinta, joka ratkeaa tänä kesänä.

https://jarnvagar.nu/ingen-vill-kora-nattag-till-norrland/
tallennettu
Mika Hakala
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 417


« Vastaus #1 : Eilen kello 23:43:14 »

Rehellinen mielipiteeni on että kilpailutukseen tulee sisältää "rasitevelvoitteen", kun sikseen lähdetään. Helpoilla ja voitokkailla jaoilla kun voi pestä rahaa (esim. annan ravihevosesi voittaa, jos teet näin).
En tosin tiedä, oliko kys. kilpailutuksessa kyse hetkellisen kysyntäpiikin asiakastoiveesta ja sen kuulemisesta.
tallennettu
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: [Ruotsi] Norlannin yöjunien kilpailutus päättyi: 0 tarjousta  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2025 Resiina