Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: Rautatie uutisia Euroopasta  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 6 7 [8] | Siirry alas Tulostusversio
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #175 : Heinäkuu 05, 2026, 16:30:00 »


Euroopan rahtikäytävät rautateillä mutta Suomikin on jotenkin mukana ?

A0 kokoinen

https://rne.eu/wp-content/uploads/2026_RFC_Map_A0.pdf


* Screenshot 2026-07-05 09.22.26.png (250.84 kilotavua, 993x543 - tarkasteltu 123 kertaa.)
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #176 : Heinäkuu 08, 2026, 13:52:13 »

 
Eurooppa aloittaa FRMCS:n testaamisen

8.7.2026 Google konekäännös

"Eurooppa on siirtymässä ratkaisevaan vaiheeseen rautatieliikenteen tulevaisuuden kannalta, kun perinteisistä järjestelmistä siirrytään uuteen 5G-pohjaiseen sukupolveen. Tämä askel on tärkeä paitsi teknisen modernisoinnin kannalta myös turvallisuuden, yhteentoimivuuden ja rautatieliikenteen jatkuvuuden kannalta koko mantereella. Tämän siirtymän ytimessä on FRMCS, järjestelmä, joka korvaa GSM-R-standardin ja muodostaa rautatieliikenteen perustan tuleville vuosikymmenille.

FP2-MORANE-2-hankkeen puolivälin konferenssissa eurooppalainen konsortio* esitteli FRMCS-testauksen laajentamisen kolmeen erikoislaboratorioon, mikä merkitsi uuden infrastruktuurin intensiivisen validointivaiheen alkua. Tämä aloite tulee ratkaisevalla hetkellä, kun GSM-R – rautatieviestinnässä vuosikymmeniä käytetty tekniikka – lähestyy elinkaarensa loppua. Eurooppalainen sektori nopeuttaa näin ollen valmistautumista joustavampaan, nopeampaan ja nykypäivän digitaalisiin vaatimuksiin paremmin sopivaan alustaan.

"FRMCS on Euroopan rautatieliikenteen tulevaisuuden strateginen elementti. FP2-MORANE-2:lla rautatieyhteisö osoittaa yhteistä kykyään toimittaa yhteentoimivia, tulevaisuuden kestäviä ja joustavia viestintäjärjestelmiä, jotka parantavat sekä toiminnallista suorituskykyä että vetovoimaa", sanoi François Davenne, kansainvälisen rautatieliiton (UIC) pääjohtaja."

https://www.railwaypro.com/wp/europe-begins-testing-for-frmcs/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #177 : Heinäkuu 09, 2026, 14:34:25 »

 
Puun lastausta Taalainmaalla Ruotsissa näyttää jotenkin tutulta ?

2025 Google konekäännös

"Malungsforsin puuterminaali Västerdalsbanan Borlänge-Malungilla oli hylättynä monta vuotta, ennen kuin se avattiin uudelleen syksyllä 2019. Kun vierailemme Malungsforsissa kauniina kesäpäivänä vuonna 2025, lastaus on täydessä vauhdissa.

Tyhjän junan saavuttua Malungsforsiin iltapäivällä, vaunujen lastaus alkaa. Malungsforsin puuterminaali – jonka tuolloin omisti logistiikkayritys Trätåg – suljettiin vuonna 1994, mutta liikennettä jatkui jonkin verran vuoteen 2000 asti. Sen jälkeen raiteet kasvoivat jälleen. 2010-luvun puolivälissä alueen poliitikot ja yrittäjät sopivat kuitenkin terminaalin elvyttämisestä, ja 10 kilometrin pituinen Malung–Malungsfors-osuus kunnostettiin vuosina 2017–2019. Terminaaliin meneviä ja sieltä lähteviä junia liikennöi nyt Green Cargo, ja suurimmat asiakkaat ovat Mellanskog ja Fiskarhedenin saha."

https://openrailwaymap.org/?style=gauge&lat=60.61056362329555&lon=14.846649169921873&zoom=9

https://www.jarnvag.net/tema/malungsfors


* Malungsfors250711stor.jpg (915.25 kilotavua, 2000x1335 - tarkasteltu 129 kertaa.)
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #178 : Heinäkuu 15, 2026, 07:51:07 »

 
Puola valmistelee päivittäistä junayhteyttä Varsova–Kiova tänä vuonna

13.7.2026

"Puolan valtion omistama rautatieyhtiö PKP Intercity on aloittanut lupaprosessin uudelle päivittäiselle kansainväliselle yhteydelle Varsovan ja Kiovan välillä. Palvelun on määrä alkaa 13. joulukuuta 2026 ja jatkua ainakin joulukuuhun 2031 asti. Ukrainan pääkaupunki on ollut myös suorassa yhteydessä Bukarestiin lokakuusta 2025 lähtien.

PKP Intercity on ilmoittanut Puolan rautatieliikenneviranomaiselle aikomuksestaan ​​ottaa käyttöön uusi kaupallinen henkilöliikennepalvelu Puolan ja Ukrainan pääkaupunkien välille.

Toimitetuissa asiakirjoissa Puolan alueella kulkeva reitti on merkitty Varsovan läntisen aseman ja Dorohuskin rajanylityspaikan välille osana kansainvälistä reittiä Varsova–Kiova–Varsova.

Junat on määrä kulkea päivittäin 13. joulukuuta 2026–13. joulukuuta 2031."

https://www.railwaypro.com/wp/poland-is-preparing-a-daily-warsaw-kyiv-train-service-this-year/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #179 : Heinäkuu 18, 2026, 09:52:20 »

 
Mikko Kuusilehto aloittaa Nurminen Logisticsin toimitusjohtajana vuoden vaihteessa

16.7.2026

"Nurminen Logistics Oyj:n hallitus on nimittänyt Mikko Kuusilehdon, DI, Nurminen Logisticsin uudeksi toimitusjohtajaksi 1.1.2027 alkaen.

”Mikko Kuusilehdolla on vahva kokemus kansainvälisestä liiketoiminnasta ja ihmisten johtamisesta. Hallitus on vakuuttunut siitä, että hänellä on oikeat edellytykset johtaa Nurminen Logisticsia sen seuraavassa kehitysvaiheessa ja vahvistaa yhtiön asemaa kansainvälisillä markkinoilla”, sanoo Nurminen Logisticsin hallituksen puheenjohtaja Irmeli Rytkönen yhtiön tiedotteessa.

Nurminen Logistics on edennyt strategiansa mukaisesti laajentumisessa Ruotsiin ja Länsi-Eurooppaan hyödyntäen yhtiön kehittämää skaalautuvaa kokojunakonseptia. "
tallennettu
Tor Lillqvist
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 47


« Vastaus #180 : Heinäkuu 19, 2026, 16:48:53 »

Nyt vihdoin voi netissä ostaa lippuja Belgrad–Bar-junaan. Joka siis ei todellakaan ole mikään uusi junayhteys, vaan 50 vuotta vanha, mutta kyseisten rautatieyhtiöiden saamattomuudesta johtuen lippuja on voinut ostaa vain paikan päällä. Tämä on siis rautatieharrastajien keskuudessa syystäkin legendaarisen maineen saanut rata, jolla on 254 tunnelia ja 435 siltaa. Yksi silloista on Euroopan korkein.

https://www.seat61.com/belgrade-to-bar-railway.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Belgrade–Bar_railway
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #181 : Heinäkuu 21, 2026, 15:53:52 »

 
SJ:n voitto kasvoi

20.7.2026

"Lisääntyneiden matkustajien, lisääntyneiden lipputulojen ja kannattavien liikennesopimusten ansiosta SJ:n liikevoitto toisella neljänneksellä oli 391 miljoonaa Ruotsin kruunua, mikä on 104 miljoonaa Ruotsin kruunua parempi kuin viime vuoden toisella neljänneksellä.

”Vuoden toinen neljännes antoi meille selkeän näytön siitä, että junamatkustuksen kysyntä on vahvaa. Sekä liikennesopimusten että lippujen tuotot kasvoivat ja liikevoitto vahvistui”, kirjoittaa SJ:n toimitusjohtaja Jonas Abrahamsson tilinpäätöksen kommentissa.

”Asiakastyytyväisyys on kehittynyt positiivisesti, mikä vahvistaa uskoamme ponnistelujemme oikeellisuuteen. SJ:n maine parani merkittävästi kevään kyselyssä, vaikka tavoitteeseemme on vielä pitkä matka. Tärkein mittari maineen parantamiseksi on jatkuva työ päivittäisen toimituskykymme ja asiakaskokemuksemme parantamiseksi.”

”Asiakkaillamme on oikeus nopeaan, selkeään ja toiminnalliseen tietoon, emmekä ole vielä päässeet sinne”, kirjoittaa Jonas Abrahamsson."

taitaa SJ tulla Suomen ostoliikennemarkkinoille kun kalusto ei ole enää ongelma ?

https://jarnvagar.nu/okad-vinst-for-sj/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #182 : Heinäkuu 25, 2026, 07:48:03 »

 
Nurminen Logistics Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2026

24.7.2026

"TOIMITUSJOHTAJA OLLI POHJANVIRTA

Yhtiön toinen vuosineljännes sujui operatiivisesti vertailukauden tasolla, liikevaihdon kasvaessa hieman 28,2 miljoonaan euroon ja vertailukelpoisen EBITA:n ollessa 3,0 miljoonaa euroa. Operatiivinen kassavirta oli 4,4 miljoonaa euroa.

Rautatieliiketoiminta kasvoi Keski-Euroopassa vahvasti aloitetun koko junaliiketoiminnan ansiosta, vaikka edelleen käynnissä olevat rautatieinfran parantamiseen liittyvät rakennustyöt haittasivat tehokkuuttamme vaunuryhmä- ja yksikkövaunuliiketoiminnassa. Tämä vaikutti negatiivisesti vaunujen kiertonopeuteen ja sitä kautta taloudellisiin tunnuslukuihin.

Erityisen iloinen olen siitä, että Italia-Ruotsi välisen kokojunapalvelutuotteemme tehokkuus on saatu pidettyä luvatulla tasolla rakennustöistä huolimatta. Tämä on ollut mahdollista korkean logistiikkaosaamisemme, eri logististen osa-alueiden vahvan hallinnan sekä palvelun suunnitelmallisen toteutuksen ansiosta. Kokojunapalvelun todistettu toimivuus on lisännyt kiinnostusta Keski-Euroopan markkinoilla yhtiön palveluita kohtaan.

Vaunuryhmäpalvelussamme, jossa asiakkaiden tavaraa kuljetetaan noin kymmenestä eri Euroopan terminaalista Pohjoismaihin useamman vaunun ryhmissä, olemme yhdessä kumppaneidemme kanssa toteuttaneet jo merkittäviä läpimenoaikoja nopeuttavia toimenpiteitä. Näiden vaikutusten odotetaan näkyvän parantuneena kannattavuutena loppuvuoden aikana ja erityisesti vuodesta 2027 alkaen, kun vetopalveluiden toteuttaja Keski-Euroopassa vaihtuu.

...

Kansainvälinen kasvumme perustuu jo käynnistetyn Italian ja Ruotsin kokojunaliiketoimintamallin voimakkaaseen laajentamiseen. Kehitys etenee suunnitellusti, mistä osoituksena on myös asiakaskuntamme nettomääräinen kasvu. Avaamme toisen viikoittaisen aikataulutetun junayhteyden Parman ja Örebron välille vuoden 2026 kolmannen neljänneksen loppupuolella. Tämä kertoo palvelutuotteeseemme kohdistuvasta vahvasta kiinnostuksesta sekä sen selkeästä tarpeesta markkinoilla.

Espanjan ja Ruotsin välisen vastaavan kokojunapalvelun käynnistämisen valmistelut, mukaan lukien asiakashankinta, ovat edenneet pitkälle. Tavoitteena on aloittaa palvelu vuoden 2027 ensimmäisen neljänneksen alkupuolella. Lopullinen aloitusaikataulu riippuu Espanjassa tehtävien ratatöiden valmistumisesta Ranskan rajalle, mikä mahdollistaa liiketoiminnan aloittamisen Espanjan siirtyessä yleiseurooppalaiseen raideleveyteen.

Merkittävät panostukset Keski-Euroopan junapalveluihimme, mukaan lukien operatiivisten toimintojen ja myyntikonttoreiden perustaminen Italiaan, Espanjaan ja muihin maihin, muodostavat perustan yhtiön lähivuosien orgaaniselle kasvulle yhdessä Ruotsin palvelutuotteen kanssa. Tämä kilpailukykyinen palvelukokonaisuus yhdistettynä markkinoilla olevaan kysyntään, joka kohdistuu myös muihin logistisiin palveluihimme, kuten laivarahteihin ja asiakaskohtaisiin junarahteihin eri reiteillä, mahdollistaa vuosina 2026–2028 arviolta 20–40 miljoonan euron liikevaihdon kasvun puhtaasti orgaanisesti. Tulevina vuosina uskomme kyseisen kasvun kiihtyvän edelleen. Keski-Euroopassa tapahtuva kasvu näkyy jo nyt koko konsernia kohtaan kasvavana kiinnostuksena, mikä tuo uusia asiakkuuksia myös Suomessa tuotettaviin palveluihimme.

Haluan kiittää asiakkaitamme luottamuksesta sekä kaikkia nurmislaisia kovasta työstä ja sitoutumisesta yhtiötä sekä omaa työtänne kohtaan."

https://www.nurminenlogistics.com/fi/newsroom/nurminen-logistics-oyjn-puolivuosikatsaus-11-3062026-2470878
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #183 : Eilen kello 06:57:01 »


Nurminen Logistics Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2026

24.7.2026

"TOIMITUSJOHTAJA OLLI POHJANVIRTA

Yhtiön toinen vuosineljännes sujui operatiivisesti vertailukauden tasolla, liikevaihdon kasvaessa hieman 28,2 miljoonaan euroon ja vertailukelpoisen EBITA:n ollessa 3,0 miljoonaa euroa. Operatiivinen kassavirta oli 4,4 miljoonaa euroa.

Rautatieliiketoiminta kasvoi Keski-Euroopassa vahvasti aloitetun koko junaliiketoiminnan ansiosta, vaikka edelleen käynnissä olevat rautatieinfran parantamiseen liittyvät rakennustyöt haittasivat tehokkuuttamme vaunuryhmä- ja yksikkövaunuliiketoiminnassa. Tämä vaikutti negatiivisesti vaunujen kiertonopeuteen ja sitä kautta taloudellisiin tunnuslukuihin.

Erityisen iloinen olen siitä, että Italia-Ruotsi välisen kokojunapalvelutuotteemme tehokkuus on saatu pidettyä luvatulla tasolla rakennustöistä huolimatta. Tämä on ollut mahdollista korkean logistiikkaosaamisemme, eri logististen osa-alueiden vahvan hallinnan sekä palvelun suunnitelmallisen toteutuksen ansiosta. Kokojunapalvelun todistettu toimivuus on lisännyt kiinnostusta Keski-Euroopan markkinoilla yhtiön palveluita kohtaan.

Vaunuryhmäpalvelussamme, jossa asiakkaiden tavaraa kuljetetaan noin kymmenestä eri Euroopan terminaalista Pohjoismaihin useamman vaunun ryhmissä, olemme yhdessä kumppaneidemme kanssa toteuttaneet jo merkittäviä läpimenoaikoja nopeuttavia toimenpiteitä. Näiden vaikutusten odotetaan näkyvän parantuneena kannattavuutena loppuvuoden aikana ja erityisesti vuodesta 2027 alkaen, kun vetopalveluiden toteuttaja Keski-Euroopassa vaihtuu.

...

Kansainvälinen kasvumme perustuu jo käynnistetyn Italian ja Ruotsin kokojunaliiketoimintamallin voimakkaaseen laajentamiseen. Kehitys etenee suunnitellusti, mistä osoituksena on myös asiakaskuntamme nettomääräinen kasvu. Avaamme toisen viikoittaisen aikataulutetun junayhteyden Parman ja Örebron välille vuoden 2026 kolmannen neljänneksen loppupuolella. Tämä kertoo palvelutuotteeseemme kohdistuvasta vahvasta kiinnostuksesta sekä sen selkeästä tarpeesta markkinoilla.

Espanjan ja Ruotsin välisen vastaavan kokojunapalvelun käynnistämisen valmistelut, mukaan lukien asiakashankinta, ovat edenneet pitkälle. Tavoitteena on aloittaa palvelu vuoden 2027 ensimmäisen neljänneksen alkupuolella. Lopullinen aloitusaikataulu riippuu Espanjassa tehtävien ratatöiden valmistumisesta Ranskan rajalle, mikä mahdollistaa liiketoiminnan aloittamisen Espanjan siirtyessä yleiseurooppalaiseen raideleveyteen.

Merkittävät panostukset Keski-Euroopan junapalveluihimme, mukaan lukien operatiivisten toimintojen ja myyntikonttoreiden perustaminen Italiaan, Espanjaan ja muihin maihin, muodostavat perustan yhtiön lähivuosien orgaaniselle kasvulle yhdessä Ruotsin palvelutuotteen kanssa. Tämä kilpailukykyinen palvelukokonaisuus yhdistettynä markkinoilla olevaan kysyntään, joka kohdistuu myös muihin logistisiin palveluihimme, kuten laivarahteihin ja asiakaskohtaisiin junarahteihin eri reiteillä, mahdollistaa vuosina 2026–2028 arviolta 20–40 miljoonan euron liikevaihdon kasvun puhtaasti orgaanisesti. Tulevina vuosina uskomme kyseisen kasvun kiihtyvän edelleen. Keski-Euroopassa tapahtuva kasvu näkyy jo nyt koko konsernia kohtaan kasvavana kiinnostuksena, mikä tuo uusia asiakkuuksia myös Suomessa tuotettaviin palveluihimme.

Haluan kiittää asiakkaitamme luottamuksesta sekä kaikkia nurmislaisia kovasta työstä ja sitoutumisesta yhtiötä sekä omaa työtänne kohtaan."

https://www.nurminenlogistics.com/fi/newsroom/nurminen-logistics-oyjn-puolivuosikatsaus-11-3062026-2470878

Yhtiön rautatiepalvelut

https://www.nurminenlogistics.com/fi/ratkaisut/rautatiekuljetukset




* eurooppa1.jpg (91.96 kilotavua, 1292x578 - tarkasteltu 30 kertaa.)

* eurooppa2.jpg (84.41 kilotavua, 1224x463 - tarkasteltu 21 kertaa.)
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 3212


« Vastaus #184 : Tänään kello 15:22:27 »

 
Ruotsista tulee Suomen GRK:n seuraava kasvun moottori

29.7.2026 Google konekäännös

"Suomalainen infrastruktuurikonserni GRK osoittaa, että myynnin supistuminen ei välttämättä tarkoita heikentynyttä tulosta. Vuoden ensimmäisen puoliskon aikana myynti laski hieman yli 20 prosenttia, kun taas oikaistu liikevoittomarginaali nousi 9,5 prosenttiin. Keski-Suomen Betonirakenteen hankinnan jälkeen myös tilauskanta saavutti ennätyksellisen 1,17 miljardin euron tason.

GRK:n liikevaihto tammi-kesäkuussa oli 322 miljoonaa euroa, kun se vuoden 2025 vastaavana aikana oli 406,4 miljoonaa euroa. Lasku oli siis 20,8 prosenttia.

Hiljaisemmasta aktiviteetista huolimatta oikaistu liikevoitto kasvoi 25,1 miljoonasta eurosta 30,5 miljoonaan euroon. Samalla oikaistu liikevoittomarginaali vahvistui 6,2 prosenttiin 9,5 prosenttiin.

Parannus oli vieläkin selkeämpi toisella neljänneksellä. Oikaistu liikevoittomarginaali nousi 11,6 prosenttiin, kun se vuotta aiemmin oli 7,1 prosenttia.

Kehitys osoittaa, että GRK ei ole ensisijaisesti jahdannut myyntiä. Yhtiö toteaa, että kannattavuuden paranemista ovat vauhdittaneet valikoidummat projektit, parempi operatiivinen toteutus ja tehokkaammat projektitoimitukset.

”Kannattavuuden paranemista vauhdittivat tietoinen keskittyminen oikeiden kannattavien projektien valintaan sekä vahva operatiivinen toteutus ja tehokas projektitoimitus”, sanoo GRK:n toimitusjohtaja Mika Mäenpää.

Tilauskanta sisältää yritysoston vaikutuksen

GRK:n tilauskanta oli 1 169,6 miljoonaa euroa vuoden ensimmäisen puoliskon lopussa. Tämä verrattuna 788,9 miljoonaan euroon vuotta aiemmin ja 723 miljoonaan euroon vuoden 2025 lopussa.

Ruotsi tunnistetaan tärkeimmäksi kasvumarkkinaksi

GRK kuvailee markkinanäkymiä Suomessa ja Virossa varovaisen positiivisiksi, kun taas Ruotsin katsotaan tarjoavan huomattavasti vahvempia kasvumahdollisuuksia.

Konsernin nykyiset Ruotsin projektit ovat keskittyneet pääosin Pohjois-Ruotsiin. Strategiana on kasvaa sekä maantieteellisesti että useammissa segmenteissä, mukaan lukien vahvemman etablaation kautta Etelä-Ruotsissa.

KSBR:n yrityskauppaan kuuluu myös Ruotsin KSBR Swedenin toiminto, ja se antaa GRK:lle pääsyn paikalliseen henkilöstöön, asiakaskontakteihin ja operatiivisiin resursseihin, joiden rakentaminen olisi muuten kestänyt kauemmin.

Ruotsi on tunnistettu ratkaisevan tärkeäksi GRK:n pitkän aikavälin tavoitteen saavuttamiseksi, joka on yli 950 miljoonan euron liikevaihto vuoteen 2028 mennessä. Samalla yhtiö huomauttaa, että tavoitetta ei voida saavuttaa pelkästään orgaanisen kasvun kautta. Tarvitaan myös uusia, valikoidusti valittuja yritysostoja.

- Yritysostot ovat edelleen tärkeä osa strategiaamme. Arvioimme aktiivisesti uusia mahdollisuuksia vahvistaa markkina-asemaamme ja kapasiteettiamme, erityisesti Ruotsissa, Mika Mäenpää sanoo.

GRK on viime vuosina voittanut useita ruotsalaisia ​​sopimuksia muun muassa Norrbotnin radan, satamainfrastruktuurin, siltojen ja teiden parissa. Konserni on myös osallistunut Stegran teräsprojektin infrastruktuuriin Bodenissa."

https://www.jarnvagsnyheter.se/20260729/18846/sverige-blir-nasta-tillvaxtmotor-finlandska-grk
tallennettu
Sivuja: 1 ... 6 7 [8] | Siirry ylös Tulostusversio 
Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: Rautatie uutisia Euroopasta  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2026 Resiina