Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Valtion rataverkko  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 43 44 [45] | Siirry alas Tulostusversio
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1100 : Marraskuu 08, 2025, 08:26:30 »


Lentoradan runkomelumallinnus etenee

"Lentoradan käytön aikaisten tärinä- ja runkomeluvaikutusten mallinnus etenee. Tuore selvitys tarkentaa aiemman suunnitteluvaiheen arvioita erityisesti runkomelun alueellisista vaikutuksista ja vaimennustarpeista. Työssä esitetään myös tekniset perusratkaisut, joilla Lentoradasta aiheutuva runkomelu saadaan vaimennettua alle ohjearvojen."

https://lentorata.fi/lentoradan-runkomelumallinnus-etenee/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1101 : Marraskuu 08, 2025, 09:40:48 »


Länsiradan kohtalo on nyt kuntien käsissä

6.11.2025

"Kiistellyn Länsiradan eli ns. Turun tunnin junan kohtalo on nyt osakaskuntien käsissä.
Valtio ja Länsirata Oy:n osakaskunnat Turku, Espoo, Salo, Lohja, Vihti ja Kirkkonummi sopivat 31.10., että hanke siirtyy rakentamisvaiheeseen, jos kunnat ja valtio hyväksyvät neuvotellun sopimuksen.

Osakkaat sitoutuvat osakassopimuksessa rahoittamaan hanketta enintään 800 miljoonalla eurolla, josta Suomen valtio sitoutuu kattamaan 400 miljoonaa euroa ja kuntaomistajat yhteensä 400 miljoonaa euroa.

Tässä vaiheessa kyse on Länsirata-hankkeen ensimmäisestä vaiheesta."

https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/lansiradan-kohtalo-on-nyt-kuntien-kasissa
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1102 : Marraskuu 10, 2025, 07:39:01 »

Väylävirasto käynnisti Digiradan ETCS-testilaboratorion hankinnan

7.11.2025

"Väylävirasto on käynnistänyt järjestelmä- ja laitehankinnan, jonka avulla varmistetaan eurooppalaisen junien kulunvalvontajärjestelmän (ERTMS/ETCS) turvallinen ja tehokas käyttöönotto Suomessa.

Suomen nykyinen junien kulunvalvontajärjestelmä (JKV) on tulossa elinkaarensa päähän 2020-luvun lopulla. Digirata-hankkeen myötä Suomi siirtyy käyttämään eurooppalaista, radiopohjaista ETCS-järjestelmää (European Train Control System), joka tuo junaliikenteen ohjauksen uudelle aikakaudelle.

ETCS-testilaboratoriossa testataan ETCS:ään liittyviä järjestelmiä ennen niiden käyttöönottoa."

https://digirata.fi/vaylavirasto-kaynnisti-digiradan-etcs-testilaboratorion-hankinnan/
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 10, 2025, 13:04:47 kirjoittanut Jari Välimaa » tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1103 : Marraskuu 10, 2025, 13:03:45 »


Länsiradan ratasuunnitelma Espoon ja Histan välille hyväksytty

"Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on 9.10.2025 hyväksynyt päätöksellään Länsirata Oy:n laatiman ratalain mukaisen ratasuunnitelman Espoo–Hista-kaksoisraiteesta. Traficom kuulutti hyväksymispäätöksen 10.11.2025.

Traficomin kuulutus on luettavissa Traficomin verkkosivuilla. Päätökseen ja sen perusteena oleviin asiakirjoihin voi tutustua kuulutuksessa olevan linkin kautta. Päätös ja sen perusteena olevat asiakirjat sekä valitusosoitus pidetään yleisesti nähtävänä 10.11.2025-17.12.2025 välisen ajan Traficomin verkkosivuilla.

Espoo–Hista-ratasuunnitelma on osa Espoo–Lohja-ratasuunnitelmakokonaisuutta sekä Länsiradan kokonaishanketta, eli Helsingin ja Turun välisen luotettavan ja nopean raideyhteyden rakentamista lähi- ja kaukojunaliikenteelle. Espoon ja Histan välille suunnitellaan rakennettavaksi uutta raideyhteyttä.

Espoo–Hista-ratasuunnitelma on noin 10 km pitkä kaksiraiteinen sekaliikennerata, joka alkaa eteläsuunnasta katsottuna Espoosta nykyisistä rantaradan raiteista. Sen varrelle sijoittuu yksi uusi liikennepaikka, Hista, ja yksi asemavaraus, Myntinmäki. Suunniteltu rata alittaa Kehä III-valtatien pitkässä tunnelissa ja ylittää tärkeitä vesistökohteita (Espoonjoki, Gumbölenjoki, Kvrarnträsk, Svartbäckträsket) ratasilloilla. Radalle on suunniteltu myös eteläsuunnasta katsottuna ennen uutta asemaa pitkä alikulkusilta, joka alittaa nykyisen Turun moottoritien. Suunnitelma sisältää myös uuden Histan asema-alueen liityntä- ja tieyhteysmuutoksia. "

https://lansirata.fi/lansiradan-ratasuunnitelma-espoon-ja-histan-valille-hyvaksytty/
tallennettu
Erkki Nuutio
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 875


« Vastaus #1104 : Marraskuu 10, 2025, 14:24:06 »

Ovatko jopa myöhään heränneet kiinteistökeinottelijat jo tulleet Espoon ja Hissan väliselle alueelle. Sisäpiirin tietoja käyttäneitä kiinteistökeinottelijoita on siellä kai ollut sadoittain jo  viikkojen ajan.
Tämä rata tunnetusti tehdään, jotta seudun kiinteistökeinottelijoiden lamavuodet päättyisivät.
Viisaasti Lulu pistää näiden sankarien kunnat edes vähän maksamaan näiden mielipuuhasta.
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1105 : Marraskuu 12, 2025, 07:08:17 »



Turun ja Tampereen välille halutaan tunnin välein kulkeva juna – radanvarren autiot asemat otettaisiin taas käyttöön

"Radanvarsikunnat ajavat yksituumaisesti lähijunaliikenteen käynnistämistä Turun ja Tampereen välillä vuonna 2031.

Kunnat haluaisivat, että junia kulkisi jatkossa tunnin välein, ja vuosikausia suljettuna olleet vanhat asemalaiturit otettaisiin takaisin käyttöön. Samalla junayhteyttä jatkettaisiin Turusta Raisioon ja Naantaliin saakka

Kuntien ehdotus liittyy siihen, että VR:n nykyisin operoima henkilöjunaliikenteen ostoliikenne avataan kilpailulle vuonna 2031.

Neuvotteluita on Turun kansliapäällikkö Tuomas Heikkisen mukaan käyty tiiviillä aikataululla, sillä kuntien on ilmoitettava liikenne- ja viestintäministeriölle vuoden loppuun mennessä halukkuutensa olla mukana kilpailutettavassa junaliikenteessä."

Mutta mistä kalusto juniin ja kuka operaattoriksi ?

https://yle.fi/a/74-20193052[/b]
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1106 : Eilen kello 08:54:52 »


Osallistu Päärata 2060 – strategiakyselyyn!

"Strategiaa luonnostellessa on jälleen käynyt entistä selvemmäksi se, miten laaja kokonaisuus Päärata liityntälinjoineen onkaan. Varsinainen yhteistyöryhmämme kattaa sen maantieteellisesti käytännössä todella hyvin, mutta temaattisesti on edustuksemme lopulta hyvin rajallinen. Päärata vaikuttaa suoraan tai välillisesti vähintään satojen kuntien, yritysten ja muiden organisaatioiden toimintaan, ja näkökulmat voivat poiketa toisistaan paljon. Tästä syystä haemmekin strategiaan syvyyttä laajalla osallistamisella: työpajoilla, kyselyllä sekä luonnoksen kommenttikierroksella."

https://paarata.fi/osallistu-paarata-2060-strategiakyselyyn/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2400


« Vastaus #1107 : Eilen kello 11:29:23 »


Itärata vie jatkosuunnitteluun vähiten ympäristölle haittaa aiheuttavan ratalinjauksen

13.11.2025

"Itäradan linjauksesta Lentoradalta Porvoon kautta Kouvolaan on hankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettelyssä (YVA) selvitetty useita eri vaihtoehtoja. Itärata Oy vie hankkeen jatkosuunnitteluun ratalinjauksen, joka ympäristövaikutusten arviointimenettelyn perusteella aiheuttaa vähiten haittaa ympäristölle ja tarjoaa eniten hyötyjä. 

Itäradan linjaus erkanee Lentoradalta ja kulkee tunnelissa lähes koko Sipoon alitse. Porvoossa lopullinen linjauspäätös ja tunneliaseman sijainti edellyttävät lisäselvityksiä. Jatkosuunnitteluun etenee Kuninkaanportin maanpäällinen linjaus ja yksi tunnelissa kulkeva linjaus. Porvoosta Kouvolaan linjaus kulkee Lapinjärven eteläpuolelta. 

”Viemme yleissuunnitteluun parhaan linjausvaihtoehdon, joka mahdollistaa radan monipuolisen kehittämisen henkilö- ja tavaraliikenteelle myös tulevaisuudessa. Tehtävämme on varmistaa, että Itärata edistää paitsi liikenteen sujuvuutta myös ympäristövastuullista infrasuunnittelua ja alueiden tasapuolista kehitystä”, Itärata Oy:n toimitusjohtaja Petteri Portaankorva sanoo. "

https://www.itarata.fi/itarata-vie-jatkosuunnitteluun-vahiten-ymparistolle-haittaa-aiheuttavan-ratalinjauksen/
tallennettu
Sivuja: 1 ... 43 44 [45] | Siirry ylös Tulostusversio 
Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Valtion rataverkko  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2025 Resiina