Asiasta löytyy ihan Ylen uutinen, niin ei tarvitse arvuutella mistä ylläoleva uutinen on keksitty tai kaivettu.
"
Kotkan asemarakennus siirtyi kaupungin omistukseen – toiseen kerrokseen mahdollisesti asuntoja
Tavoitteena on, että asemarakennuksen muutostyöt ovat valmiita vuonna 2026.Kotkan Julkiset Kiinteistöt (Juki) on ostanut Kotkan rautatieaseman asemarakennuksen VR:ltä. Osapuolet eivät kerro kauppahintaa julkisuuteen.
Kotkan Julkiset Kiinteistöt on Kotkan kaupungin 100 prosenttisesti omistama kiinteistöyhtiö.
Asemarakennuksessa on kaksi kerrosta. Ensimmäisessä kerroksessa on välttäväkuntoista toimistotilaa, joka remontoidaan tulevan käyttäjän toiveita vastaavaksi. Odotustilan käyttö matkustajaliikenteessä jatkuu heinäkuun loppuun saakka.
Asemarakennuksen toisessa kerroksessa on neljä asuntoa, jotka on mahdollista remontoida asunnoiksi tai toimistokäyttöön.
– Näemme rakennuksessa suuren potentiaalin. Sijainti, loistavat julkisen liikenteen yhteydet ja rakennuksen tunnettuus ovat hyvä pohja kiinteistön kehittämiselle, Jukin toimitusjohtaja Aleksi Sallinen tiedotteessa.
Vuokralainen hakuun
Juki hyödynsi VR:n tarjoamaa etuosto-oikeutta, jonka tavoitteena oli löytää tuleva omistaja Kotkan kaupunkikonsernista.
Rautatieasema on Kotkan keskustan osayleiskaavassa esitetty suojeltavaksi rakennukseksi. Aseman yhteydessä asemapuistossa on sirpalesuojattu kivirakenteinen vara-asema eli kivikukko toisen maailmansodan ajalta. Se on suojeltava historiallinen kohde.
Juki käynnistää välittömästi vuokralaishaun ja asemarakennuksen saneeraussuunnittelun. Tavoitteena on rakennuksen käyttöönotto vuonna 2026.
Aiemmin tänä vuonna Kotkan Julkiset kiinteistöt osti Kotkan Klubin. Yhtiö myy tällä hetkellä Villa Kärkisaaren huvilaa.
Korjattu 23.5.2025 klo 10.58. Otsikkoon korjattu, että Kotkan kaupunki ei ostanut asemarakennusta, mutta rakennus siirtyy Kotkan kaupungin omistukseen kiinteistöyhtiön kautta."
https://yle.fi/a/74-20163537