Traficomin päätös peruu kesän höyryjunamatkojaSuomalaiset höyryjunaliikennöitsijät joutuivat keväällä viranomaisten syyniin. Liikenne- ja viestintävirasto Traficom perui liikennöinnin edellyttämän turvallisuustodistuksen lähes samaan aikaan Höyryraide oy:ltä ja Höyryveturimatkat 1009 oy:ltä.
Lisäksi Sinisten vaunujen ystävät ry sai Traficomilta selvityspyynnön, jonka johdosta se lopetti höyryliikennöinnin selvityksen ajaksi. Nyt yhdistys on jälleen valmis liikennöimään myös höyryvetureilla.
Erityisen kovasti Traficomin päätös iski Suomen elämysjunat -yhtiöön, joka osti tammikuussa Höyryraide oy:n. Elämysjunat järjestää teemallisia junamatkoja esimerkiksi tapahtumiin eri puolilla Suomea.
”Olemme joutuneet perumaan jo neljä matkaa. Yhteensä kymmenien tuhansien eurojen edestä myyntiä on menetetty”, kertoo Elämysjunien toimitusjohtaja Robert Ramstedt.
Yhtiö vaatii Traficomia perumaan päätöksen, joka sen mukaan on lainvastainen.
”Yleensä viranomainen antaa määräajan pyytämilleen korjauksille. Mitään vakavaa turvallisuusjärjestelmäpuutetta ei ole yksilöity”, Ramstedt sanoo.
Suomen elämysjunissa jännitetään nyt, saadaanko höyryveturi käyttöön 22. kesäkuuta järjestettäviin Turku–Toijala-radan 150-vuotisjuhlallisuuksiin.
”Tästä on aiheutunut myös mainehaittaa toiminnallemme”, Ramstedt sanoo.
Höyryveturimatkat 1009 on myös joutunut perumaan ajoja.
”Miten Suomessa voi viranomainen saada tällaisen aseman? 15 vuotta olen tehnyt tätä ja työ on ollut jatkuvaa paperisotaa. Minulla on mitta täynnä”, toimitusjohtaja Reijo Sarantila sanoo.
Traficomin erityisasiantuntija Antti Kesälahti kiistää, että höyryvetureihin olisi kohdistettu valvontakampanja.
”Tämä on normaalia valvontaa. Kaikennäköistä vain sattui yhtä aikaa.”
Kesälahden mukaan satunnaista liikennöintiä museokalustolla koskevat samat vaatimukset kuin isoja rautatieoperaattoreita.
”Toimijan pitää esittää meille turvallisuusjohtamisjärjestelmä, jota sitten valvomme esimerkiksi auditoinnein. Olemme velvoitettuja puuttumaan, jos tietoomme tulee puutteita.”
Kesälahden mukaan turvallisuustodistus voidaan tarvittaessa perua myös välittömästi.
Traficomin päätösten myötä Suomessa on tällä hetkellä vain kaksi yleisellä rataverkolla toimivaa liikennöitsijää, joilla on käytettävissään toimiva höyryveturi ja hallussaan liikennöintiin vaadittava turvallisuustodistus.
Sinisten vaunujen ystävien lisäksi höyryliikennöintiä kesällä toteuttaa Pieksämäen höyryveturiyhdistys.
Puolet Suomen yleisen rataverkon höyryveturiliikennöitsijöistä on toistaiseksi poissa pelistä, ja suurin osa kesälle suunnitelluista höyryjunamatkoista on peruttu tai peruuntumisuhan alla.
Pieksämäen höyryveturiyhdistyksen turvallisuustodistus vanhenee vuoden lopussa. Yhdistys ei ole vielä päättänyt, hakeeko se uutta.
”Uuden todistuksen hakemiseen menee satoja tunteja. Se on iso työ pienelle yhdistykselle”, sihteeri Esko Hirvonen kertoo.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012031762.html