Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Valtion rataverkko  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 43 44 [45] | Siirry alas Tulostusversio
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2383


« Vastaus #1100 : Eilen kello 09:26:30 »


Lentoradan runkomelumallinnus etenee

"Lentoradan käytön aikaisten tärinä- ja runkomeluvaikutusten mallinnus etenee. Tuore selvitys tarkentaa aiemman suunnitteluvaiheen arvioita erityisesti runkomelun alueellisista vaikutuksista ja vaimennustarpeista. Työssä esitetään myös tekniset perusratkaisut, joilla Lentoradasta aiheutuva runkomelu saadaan vaimennettua alle ohjearvojen."

https://lentorata.fi/lentoradan-runkomelumallinnus-etenee/
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2383


« Vastaus #1101 : Eilen kello 10:40:48 »


Länsiradan kohtalo on nyt kuntien käsissä

6.11.2025

"Kiistellyn Länsiradan eli ns. Turun tunnin junan kohtalo on nyt osakaskuntien käsissä.
Valtio ja Länsirata Oy:n osakaskunnat Turku, Espoo, Salo, Lohja, Vihti ja Kirkkonummi sopivat 31.10., että hanke siirtyy rakentamisvaiheeseen, jos kunnat ja valtio hyväksyvät neuvotellun sopimuksen.

Osakkaat sitoutuvat osakassopimuksessa rahoittamaan hanketta enintään 800 miljoonalla eurolla, josta Suomen valtio sitoutuu kattamaan 400 miljoonaa euroa ja kuntaomistajat yhteensä 400 miljoonaa euroa.

Tässä vaiheessa kyse on Länsirata-hankkeen ensimmäisestä vaiheesta."

https://www.ostologistiikka.fi/kategoriat/talous/lansiradan-kohtalo-on-nyt-kuntien-kasissa
tallennettu
Jari Välimaa
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 2383


« Vastaus #1102 : Tänään kello 15:12:12 »


Näin Tamperelaisen kansanedustajan mielipide Venäjästä

Voihan Venäjä! – "Sota ei ole Venäjälle poikkeus vaan olemisen muoto"

8.11.2025

"Sota ei ole Venäjälle poikkeus vaan olemisen muoto. Propagandakoneisto valmistaa koko kansan liikekannallepanoon. Totuus on valtion vihollinen ja kuolema kunnia.

Valheelle rakennettu yhteiskunta ei voi kuin romahtaa. Kyse on vain siitä, milloin romahdus tapahtuu. Se voi viedä kuukausia, vuosia tai vuosikymmeniä. Romahtaessaankin se on tuossa naapurissa.

Brittitiedustelun mukaan Venäjän tappiot kaatuneina ja haavoittuneina Ukrainan sodassa keväästä 2022 lähtien ovat jo miljoonan luokkaa. Uhrimieltä tarvitaan siis päiväkotilapsia myöten."

Tämä ei nyt suoraan liity rautateihin mutta kun tämä edustaja istuu Eduskunnan liikenne ja viestintävaliokunnassa niin onko tämä kuinka monen eduskunnan jäsenen mielipide ?

https://www.tamperelainen.fi/paakirjoitus-mielipide/8981419
tallennettu
Sivuja: 1 ... 43 44 [45] | Siirry ylös Tulostusversio 
Rautatiet ja harrastus  |  Radat ja laitteet  |  Aihe: Valtion rataverkko  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2025 Resiina