Turkuun rakennetaan raitiotie – raitiovaunut kulkevat Turussa vuonna 2033"Turun kaupunginvaltuusto on päättänyt, että Turkuun rakennetaan raitiotie. Turun kaupunginvaltuusto päätti maanantaina 18.5. pidetyssä kokouksessaan, että Turkuun rakennetaan 12 kilometrin pituinen raitiotie satamasta keskustan ja Kupittaan kautta Varissuolle.
Päätös on ehdollinen valtion rahoituksen varmistumiselle seuraavissa MAL-neuvotteluissa.
Päätös syntyi äänin 36-31. Äänestys tapahtui viiden tunnin keskustelun jälkeen kello 22.57.
– Raitiotien rakentaminen on oikea päätös, sillä se on investointi Turun tulevaisuuteen. Se on väline rakentaa kestävää kasvua, hyvää arkea ja inhimillistä kaupunkia. Turku kasvaa vahvasti, ja ratikka auttaa ohjaamaan kasvua viisaasti. Palvelut ja työpaikat syntyvät sinne, missä ihmiset liikkuvat ja elävät. Samalla asumiselle mahdollistetaan erilaisia vaihtoehtoja eri puolilla kaupunkia, iloitsee Turun kaupungin pormestari Piia Elo.
Hanke sisältää täysimittaisen katu-uudistuksen kaikilla reitin kaduilla. Kaupunkiin rakennetaan 12 kilometrille raiteiden lisäksi uudet pyörätiet, jalkakäytävät, viherratkaisut ja kunnallistekniikka sekä pohjanvahvistukset. Raitiotiestä tulee voimakkaasti kehittyvän Kupittaan-Itäharjun alueen liikenteellinen selkäranka.
– Päätöksen myötä Varissuo kiinnittyy kehittyviin keskustan ja Kupittaan alueisiin ja Itäharju alkaa kukoistamaan suunnitelmien mukaan. Keskustan läpi tulee kulkemaan moderni joukkoliikenneväline, joka kuljettaa kohti kasvavia läntisiä kaupunginosia ja satamaa, kuvaa pormestari Piia Elo."
https://www.turku.fi/ajankohtaista/turkuun-rakennetaan-raitiotie-raitiovaunut-kulkevat-turussa-vuonna-2033