Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: VR:n veturi- ja tavaravaunumyynnit jatkuvat  |  << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Petri Sallinen
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 1312


« : Tänään kello 11:56:37 »

VR:n veturi- ja tavaravaunumyynnit jatkuvat — huutokauppaan ilmoittautuminen on nyt käynnissä

26.5.2026 10:00:00 | VR-Yhtymä Oyj | Tiedote

VR jatkaa rautatiekaluston myyntejä muille alan toimijoille ja tukee samalla alan markkinaehtoista kilpailua Suomessa. Tällä kertaa myyntiin tulee kunnostettavia vetureita ja tavaravaunuja. Ilmoittautuminen huutokauppaan on avoinna 30.6.2026 saakka.
 
VR:n järjestämässä huutokaupassa on myynnissä 41 veturia ja 41 logistiikan tavaravaunua, jotka eivät ole sellaisenaan liikennekelpoisia. Myynnissä on diesel- ja sähkövetureita sekä tavaravaunuja, joita on hyödynnetty teollisuuden kuljetuksissa.   
”Edellinen kalustohuutokauppamme herätti laajaa kiinnostusta, joten kalustomyyntejä on luonteva jatkaa. Myymällä meille tarpeetonta kalustoa varmistamme sen elinkaaren jatkumisen muualla, jos alan muilla toimijoilla on sille tarvetta. Samalla edistämme avointa ja toimivaa kilpailua Suomen raidemarkkinassa”, sanoo VR:n strategia- ja kalustojohtaja Ilkka Anttila. 

Kalusto kunnostamalla liikennekäyttöön
Kalusto myydään yrityksille ja yhdistyksille, jotka voivat kunnostaa sen liikennekäyttöön Suomessa. Ilmoittautuminen suljettuun huutokauppaan avautuu 26.5.2026 ja se on auki 30.6.2026 saakka. VR järjestää huutokauppaan osallistuville katselmukset, joissa voi tutustua myytäviin vetureihin sekä tavaravaunuihin tarkemmin. 

VR on aktiivisesti mukana kasvattamassa asiakaslähtöistä, kestävää ja kilpailuun perustuvaa raidemarkkinaa ja tukee Suomen hallitusohjelman toteutumista. Edistämme kilpailun edellytyksiä paitsi myymällä käytöstä poistettua kalustoa, myös luopumalla asemista, varikoista ja meille jääneistä raiteista. Keskitymme yhä vahvemmin ydinliiketoimintaamme matkustaja- ja tavaraliikenteen operaattorina. Kalustoa tulee myyntiin sitä mukaa kun vetureita tai vaunuja jää tarpeettomaksi.
tallennettu
Tero Yli-Somero
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 12


« Vastaus #1 : Tänään kello 12:32:03 »

Aiheesta tulleessa VR:n tiedotteessa on linkki sivulle
https://www.vrgroup.fi/fi/vrgroup/osana-yhteiskuntaa/vr-myy-kalustoa/
Jolta löytyy pdf:t listat huutokaupattavasta kalustosta.
tallennettu
Juha Toivonen
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 607


« Vastaus #2 : Tänään kello 18:35:13 »

Nyt kaikki lähitulevaisuuden uudet tavaraliikenneoperaattorit: - Heti ne kaikkein tiukimmat ostohousut jalkaan, ja tekemään kauppaa. Osta kolme - kasaa niistä yksi. Taas on rankka dieetti purrut osaa vetokoneita, mutta hällä väliä. Kun ostaa nipussa muutaman "anorektikon deeverin" , voi saada kasattua yhden soivan pelin. Ja kun ostaa enemmän muutamia nippuja em. vetureita, saattaa saada kasatuksi pienen rautatieyhtiön.
tallennettu
Juha Toivonen
Käyttäjä
Poissa

Viestejä: 607


« Vastaus #3 : Tänään kello 19:01:55 »

Suorastaan humoristista ilmaisua & tulkintaa VR:n taholta:

- "Myymällä meille tarpeetonta kalustoa varmistamme sen elinkaaren jatkumisen muualla, jos alan muilla toimijoilla on sille tarvetta. Samalla edistämme avointa ja toimivaa kilpailua Suomen raidemarkkinassa”, sanoo VR:n strategia- ja kalustojohtaja Ilkka Anttila.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niin "avointa" kaluston jälkimarkkinointia, että vetureistakin on paikoin riisuttu yli puolet pois tekniikasta. Tällähän tottavie kilpailu edistyy??? Lienee Anttilan ihan itse ideoima kiertoilmaisu sille, kuinka myytävänä jälleen on pääosin rautaromua.

Ps. Jatkuuhan se veturin elinkaari tavallaan myös sulatossa, kun veturi on ensin pilkottu.
tallennettu
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
Ajankohtaiset  |  Uutiset  |  Aihe: VR:n veturi- ja tavaravaunumyynnit jatkuvat  |  << edellinen seuraava >>
Siirry:  
Powered by SMF | SMF © 2006-2008, Simple Machines | © 2026 Resiina