Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 25.08.2014 00:05 Mikko Nyman  
  Mahtaako muuten Ardelt lojua vielä Tavastilassa, vai onko se jo kiskoliikennevehkeiden taivaassa, jota Myllyojaksikin kutsutaan?
kuva 24.08.2014 17:24 Mikko Nyman  
  No heitäs tämän 10 senttiä lyhyemmän "vehkeen" peksit tiskiin. Kuvakin olis periaatteessa kiva, mutta ei pakollinen - pärjään toistaiseksi ilmankin.
kuva 24.08.2014 17:11 Mikko Nyman  
  Jahas, Ollit Aalto ja Keski-Rahkonen kinastelevat senteistä - toisella on pidempi Edo kuin toisella.
kuva 24.08.2014 16:54 Mikko Nyman  
  Ei ole mahdollista. Kollaas VR:n viime vuoden tilinpäätöksestä se, mikä on VR:n tuottavinta ja kiinnostavinta "liiketoimintaa"...
kuva 24.08.2014 13:40 Mikko Nyman  
  (Silloinen) Valtionrautatiet teki tämän protolaitteen olemassa olevista vaihto-osista: oli yksi ylimääräinen virroitin, yksi ylimääräinen sininen vaunu ja yksi ylijäämädieselgeneraattori. Lisäksi armeijan kriisivarastojen lopetettua toimintansa sieltä löytyi yksi ylimääräinen tähystysikkuna, joka sittemmin sijoitettiin A16:n katolle. Vaunun rakentamiseen määrättiin Pasilan konepajalla 37 miestä ja heille annettiin vapaat kädet tehdä tarjolla olevista komponenteista mahdollisimman hieno tuote. Lopputulos on tämä: vaunu, joka on vähän ei-vaineskaan-vaunu, ei veturi, ei moottorivaunu, eikä oikein mikään muukaan. Jotta Pasilan konepajan ilmeistä virhettä ei olisi julkisuudessa nähty virheenä, päätettiin vaunu ristiä "sähkötekniseksi mittausvaunuksi".

Kun kävi selväksi, ettei sininen vaunu tarvitse toimintaansa virroitinta, mutta tarvittava sähkötekniikka päämuuntajineen oli kuitenkin jo asennettu entisen WC:n paikalle, sijoitettiin vaunun keittiötiloihin ylitehoinen mikroaaltouuni, jolla lukuisat asiantuntijat ovat lämmittäneet Jalostajansa alta aikayksikön. Huhupuheiden mukaan Frutti di mare olisi lämmennyt meheväksi panokseksi alle 20 sekunnissa.

Ilmalan varikolla vaunu on nähty usein virroitin pystyssä (ransk. ló eréctionis) ja samaan aikaan vaunu on ollut kytkettynä 1500 V -kaapeliin. Varikolta vuodettujen tietojen mukaan tämän idea vielä 1980-luvulla oli se, että Imatran Voiman sähköverkosta anastettu (koska kyseessä ei ollut sähköveturi, eikä sähkömoottorijuna) sähkö A16:n virroittimen kautta ei näkynyt VR:n sähkölaskussa Imatran Voimalle, voitiin langasta luvattomasti käyttöönotettu sähkö syöttää VR:n omaan 1500 V -verkkoon, jolla voitiin lämmittää paitsi puolet Ilmalan lepohuoneista, myös osa Pasilan aseman länsipuolella sijaitsevasta Toralinnasta.

Kuten arvata saattaa, ELLI-vaunun (ent. A16) ikkunat on varustettu niin tummilla laseilla, että edes VR:n entinen turvallisuusyksikkö ei nähnyt vaunun sisälle ilman erikois- ja pimeänäkölaitteistoja.

ELLIn sisätiloista hiiskutaan piireissä muun muassa, että siinä olisi hätäpoistumistiet vaunun sivuovista, jotka sijaitsevat vaunun molemmissa päädyissä. Lisäksi vaunujen päädyissä on erilliset poistumistiet, jotka mahdollistavat lähes portaattoman siirtymisen ELLIstä muuhun vaunukalustoon. Yhtäkään kuudesta vaunun poistumistiestä ei ole varustettu lasten liukumäillä. Jo pitkään liikkeellä olleen virheellisen tiedon mukaan vaunu oli alun perin tarkoitus nimetä "Läpändeerukseksi" Turun konepajalla tuolloin toimineen johtavan erikoisasiantuntijan, Samppa Linnan toimesta. Tämä tieto ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Asia on tarkastettu useammasta kuin kahdesta, toisistaan riippumattomasta lähteestä.

Mainitsemisen arvoista lienee sekin, että nähdessään A16:n valmiina, 1980-luvun silloinen Pasilan konepajan päällikkö, Tiger Woods, varovasti sanoen hermostui: hän olisi halunnut, että vaunut sähkörakenteet olisi valmistettu pelkästään puusta. Huilattuaan muutaman päivän, Woods ilmoitti asentajille, että vaunun katolla oleva virroitin rakennetaan ukkosenjohdattimeksi. Asentajat testasivat knp:n päällikön lähes tähtitieteellisen nerokasta ideaa Parkanon oikoradalla tullen siihen tulokseen, että "herra ylijohtaja, nyt on sellainen tilanne, että me irtisanomme itsemme tästä virastosta."

Edellä oleva teksti saattaa olla osin, tai jopa kokonaan fiktiivistä.
kuva 24.08.2014 11:20 Mikko Nyman  
  ELLIssä on muuten kaiketi pakko olla myös erotusjaksoautomatiikka. Joku itämainen tietäjä vahvistanee tämän arvauksen?
kuva 24.08.2014 10:36 Mikko Nyman  
  Siinä, missä ihmiset tulevat toisinaan ulos kaapista, isommat pojat, eli tässä tapauksessa veturit, tulevat ulos tallista.
kuva 23.08.2014 21:18 Mikko Nyman  
  Eihän noilla keulanumeroilla ole merkitystä, kun on se joku Veturit kartalla -palvelu olemassa. Ai nii, mut ku...
kuva 23.08.2014 10:15 Mikko Nyman  
  Petri: voitko skannata tuon ja laittaa näytille vorgiin? Ainakin tätä asiantuntijaa kiinnostaa; mulla oli kaikki viikkovaroitukset vuosilta 1991-1992, mutta luonnollisesti ne ovat ehtineet kadota selluloosa-avaruuteen jo aikoja sitten.
kuva 22.08.2014 22:52 Mikko Nyman  
  Ei kulje tämä lättätrio näemmä betonipölkkyradalla... ;-) Hieno kuva enivei!
kuva 22.08.2014 21:48 Mikko Nyman  
  Täähän oli hyvä "kiinteytys" Ollilta, kiitokset tästä. Olisiko noista muuten räjäytyskuvia jossain? Konstruktiohan lienee kaiketi ainakin tällä hetkellä Euroopan ylivoimaisesti parhainta luokkaa. Hyvä Transtech!
kuva 22.08.2014 20:48 Mikko Nyman  
  Mahtaako kaikkien kaksikerrosaunujen kopparakenne olla periaatteessa keskenään identtinen sisätiloja ja esimerkiksi ikkunaratkaisuita lukuun ottamatta? Nähdäkseni nimittäin kaikissa kaksikerrosvaunuissa on optioitu loppuopastimissa ylempien "loppuopastinrivien" reiät mahdollista Venäjän-liikennettä silmällä pitäen.
kuva 20.08.2014 22:24 Mikko Nyman  
  Suosittelisin Lajusen Tobiasta lukaisemaan Åbo Underrättelserin artikkelin, jossa minä kerron aivan omin sanoin, että VR tekee asioita hyvin paljon myös oikein ja, että kyseessä on hyvä lafka: "VR är ett bra företag som gör mycket rätt". ÅU:n juttu löytyy tästä:
--
http://www.abounderrattelser.fi/news/2014/07/vr-beskylls-for-dubbelspel-med-dotterbolaget.html
kuva 20.08.2014 22:11 Mikko Nyman  
  Ei varmasti mistään salaliitosta olekaan kyse, mutta miksi tässä sotkussa A16:n kyljessä luki jossain vaiheessa RHK? Maksettu mainos? Miksi, miksi ja miksi?
kuva 20.08.2014 21:42 Mikko Nyman  
  Eli siis jopa tämä on tullut aamenlahjana VR Trackille erinäisten vaiheiden jälkeen?

Ei hyvän tähen sentään, mitä leikkimistä tämä on valtion rahoilla. Voin laittaa aika monet kiluni pantiksi siitä, että tämän vekottimen liikkuminen rataverkolla maksaa hieman enemmän kuin perheloma Helsinki-Kemijärvi-Helsinki-välille autopaikkoineen.

Miten ihmeessä tämä puljailu voi mennä missään instanssissa enää läpi? Kyllä on järkyttävä sotku, ei voi muuta sanoa.
kuva 20.08.2014 20:22 Mikko Nyman  
  Mitä helvettiä, miten tämä nyt yhtäkkiä onkin sitten VR Trackin vaunu? Paljonko Track maksoi tästä RHK:lle/LiVille? Tämä leikki alkaa nyt aivan oikeasti nostattaa joitain karvoja tuolla vyön alapuolella pystyyn.
kuva 20.08.2014 14:21 Mikko Nyman  
  Hieman tuunaamalla tuosta saisi loihdittua pienikokoisen sorkkaraudan tai pullonavaajan. Jälkimainittu onkin itse asiassa rakennettu ja toimvaksi todettu.
kuva 19.08.2014 22:12 Mikko Nyman  
  Uskoisin tuon olleen IC 180, kun tuon updaten Koivukylän aseman bussipysäkiltä käsin juuri noilla minuuteilla kirjoitin.
kuva 19.08.2014 18:37 Mikko Nyman  
  Näemmä tämän päivän IC 180 on vieläkin heikunkeikun.
kuva 18.08.2014 21:14 Mikko Nyman  
  Nästa Jäärdet, Jäärdet nästa.

Rikssvenska är det ända språket, som jag tycker om... :-)
kuva 18.08.2014 17:50 Mikko Nyman  
  Juhanan kysymykseen seitsemästä virheestä, joskaan en keksi kuin kolme:
1) Vihrein valinta
2) Edo tosiaan nurinkurin
3) Monopoli
kuva 18.08.2014 15:53 Mikko Nyman  
  Hehee, hauska tarina AP:lta. Joku kuuluisa johtaja saattaisi myös kertoa inttimuistojaan VLV:ltä palaamisten yhteydessä. Sen verran voin tuumata, että toisinaan komppajampalla meni vati nurin oppilas Nymanin häröilyyn, kun hän maanantaina päivystäjän kirjaa tulkitsi. Eräänkin kerran päivystäjän raamatussa luki: "opp. Nyman esiintyi komppanian käytävällä varustuksenaan pelkät kalsarit."

Mistä lie pesialistista sitten ollut kyse...
kuva 18.08.2014 11:28 Mikko Nyman  
  Puuttumatta sen kummemmin Kimmon mainitsemiin yksityiskohtiin 200D:n suorituskyvystä, voin sen verran kertoa, että lähdin kerran ajamaan Vantaalta kohti Jyväskylää ja sain kiihdyttää koko matkan. Jossain Kanavuoren kohdalla oli nopeutta jo selvästi yli 60 km/h. 200D on siitä hieno Mersu, että vaikka se puolen miljoonan peli onkin (ajettu reilu 500.000 km), se ei tarvitse lisävarusteeksi tutkanpaljastinta.
kuva 18.08.2014 10:50 Mikko Nyman  
  Kimmo ja kumppanit voisivat pitää meikäläiselle nyt lyhyen oppitunnin seuraavista:

1) Dr13:n M- ja T-asennoista ja siitä, miten se oikein toimii ja vaikuttaa vetokykyyn?
2) Miten M- ja T-"kepitys" on toteutettu Dv12:ssa?

Ja koska olen vain yleisimpien alojen erikoisasiantuntija, en tunne muita aloja kyllin hyvin, jotta ymmärtäisin edes auttavasti, mitä kentänheikennys tarkoittaa. Kuten huomaatte, termit ovat mulla melko hyvin hanskassa.
kuva 17.08.2014 13:50 Mikko Nyman  
  Tarkoitin kylläkin sitä toista Lajusta, yhtä niistä 701:stä. Tämä kyseinen Lajunen, johon viittasin, myönsi kerran olleensa väärässä.
kuva 17.08.2014 12:12 Mikko Nyman  
  Tämä nyt sattuu liittymään esimerkiksi Palinin Arskan kommenttiin 16.8.2014 klo 23.52...
kuva 17.08.2014 07:47 Mikko Nyman  
  Reinolle ensinnäkin kiitokset mahtavista kuvista. Toisekseen: nopeus on maku-, ei säätökysymys... :-)
kuva 17.08.2014 07:33 Mikko Nyman  
  VR on maksanut HSL:lle perutuista tai myöhästyneistä lähijunista 1.4-30.6.2014 välisenä aikana 223.713,41 euroa pääosin Stadin lyhyistä kääntöajoista johtuneista kerrannaisvaikutuksista.

Se siitä säästöstä, mitä lyhyet kääntöajat ovat talolle tuoneet.

Jos ja kun Lajunen haluaa lähteen, se on HSL.
kuva 17.08.2014 07:26 Mikko Nyman  
  VR:n ylivoimaisesti kannattavin liiketoiminta on tällä hetkellä sijoitusbisnes. Tämä selviää yksiselitteisesti konsernin tilinpäätöksestä.
kuva 17.08.2014 07:24 Mikko Nyman  
  Päivitetäänkö hieman tilannetietoa: onko kaikissa Pendolinoissa jo nyt "tutti"? Onko vielä joitain kytkentäkieltoja eri yksiköiden välillä, kuten oli asianlaita taannoin? Onko protosarjan rungoissa vielä nykyään paljon eroja sarjavehkeisiin?

Sinä Mikko olet tietoa janoava koulupoika. (Näin luki ala-asteen ykkösluokan joulutodistuksessani Pyhässä Martinlaakson parakkikoulupyhätössä vuonna 1984.)
kuva 16.08.2014 23:33 Mikko Nyman  
  Topi:myönnä ihan suoraan se, että kerrankin olit väärässä.
kuva 16.08.2014 20:38 Mikko Nyman  
  VR säästää sulkemalla lipunmyyntejään noin miljoonan vuodessa ja tekee tappiota samanaikaisesti noin neljä miljoonaa euroa.

Lisää aiheesta VRLeaksissa muutaman viikon kuluttua.
kuva 16.08.2014 19:24 Mikko Nyman  
  Tämä on kyllä kieltämättä varsin onnistunut otos.

Kuljemme vesivoimalla... :-)
kuva 16.08.2014 08:49 Mikko Nyman  
  Tuli monen mutkan ja sattuman jälkeen tuosta turbogenusta mieleen höyryturbiiniveturit. Viisaat kertokoot näistä lisätietoja. Missä moisia on ollut käytössä, millaisia tehoja niistä on otettu sylinterikoneisiin nähden irti, mitä, mitä, mitä? Tämä on ainakin itseäni kiinnostava asia.
kuva 16.08.2014 08:16 Mikko Nyman  
  Tuli muuten mieleen siitä eilen lataamastani yksinoikeuskonupullokuvasta sellainen juttu, että miten suomalainen holhouspolitiikka suhtautuu siihen, jos matkustajalla on junassa korkkaamaton viinapullo kädessä? Toisin sanoen, jos pottua ei ole verhottu pussiin tai laitettu repun pohjimmaiseksi, saako flindan näkyvilläolosta sakot? Alleviivaan sitä, että mikäli kyseessä on korkkaamaton leka, ulottuuko soo-soo-meininki tähänkin?
kuva 16.08.2014 07:45 Mikko Nyman  
  Jounin aiempaan kommenttiin liittyen sen verran, että Helsingin pörssissä oli aikoinaan erillinen OTC-lista (Over the Counter) pienemmille lafkoille. Tarkoittikohan tuo sitten tiskin yli käytyä kaupankäyntiä? Eli siis tiskin ali on hämäräpinestä ja tiskin yli noteerattua kauppaa. Laillisuuteen en puutu kummankaan osalta... :-)
kuva 15.08.2014 18:26 Mikko Nyman  
  Haittaaksekää?

Putous siis alkaa hetkisen kuluttua på kanal MTV3.
kuva 15.08.2014 18:06 Mikko Nyman  
  Haittaakse?
kuva 15.08.2014 14:26 Mikko Nyman  
  Et siekää Kimmo tajuu mistää mitää... :-) Nää on tällasii underground-juttui, myös Kymees.
kuva 15.08.2014 01:43 Mikko Nyman  
  Hehee, myönnetään hakoteillä oleminen. Se, miksi kirjoitin alun perin, ettei Teppo saa vastata asiaan, juontaa juurensa vuoteen 1992 ja Haapamäen kahvipöytään: Teppo sanoi tuolloin yhtäkkiä "Pojat varmasti tiesivät, että VaPiTi tarkoittaa venäläisen automaattikytkimen paineilmatoimista irroittajaa". Näin tämä on jäänyt mieleeni. Koska Tepon selvitys, selitys tai mikä vaan tuli niin luonnollisesti Tepon suusta, elän edelleen siinä uskossa, että kyseessä on venäläisen automaattikytkimen paineilmatoiminen irroittaja.

Vapiti ei ole sama asia kuin SA3- tai Unilink-kytkin. Tämä tiedoksi junioreille, jotka eivät tiedä, että Neuvostoliitossa myytiin sukkahousuja niin sanotusti tiskin ali.
kuva 14.08.2014 17:31 Mikko Nyman  
  Itse asiassa Kurt on täsmälleen oikeassa: VaPiTi-lyhenne toden totta tulee sanoista Venäläisen automaattikytkimen Paineilmatoimisesta Irroittajasta.
kuva 14.08.2014 10:42 Mikko Nyman  
  Norton-merkkisellä nosturilla sen sijaan voisi torjua viruksia, kuten vaikkapa VR:n epäterveitä rakenteita.
kuva 13.08.2014 17:46 Mikko Nyman  
  Lisäys vielä edelliseen je lukuisiin muihin kommentteihini, joita olen korjannut:
--
http://www.hs.fi/elama/a1407549081231
kuva 13.08.2014 17:42 Mikko Nyman  
  Liekkö tuolla tuo liekki, jossa poika leikki.
kuva 13.08.2014 16:30 Mikko Nyman  
  Mainittakoon, että edellistä kommenttia on muokannut käyttäjä siksi, että käyttäjä teki siinä itse kirjoitusvirheen.
kuva 13.08.2014 15:52 Mikko Nyman  
  Kimmo: huomasithan, että sulta tuli typo - jo on aikoihin eletty!

Elä hyvä mies enää moisia pilkutusvirheitä tee. Ja mikä parasta, et enää edes pääse puukottamaan kommenttiasi, kun ehdin tähän väliin kommentoimaan... ;-)
kuva 13.08.2014 11:36 Mikko Nyman  
  Tässä täytyy olla jonkinlainen sukulaissuussuhde muuan R2D2:een. Liekkö suunniteltu Artsin Lucasilla?
kuva 12.08.2014 21:56 Mikko Nyman  
  Monpöllijuna nro 2. Viittaan tällä kommentillani kuvan https://vaunut.org/kuva/95132 kommenttiini. Täydennän kommenttiani tällä linkillä:
--
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1997/19970048#idp2190672
kuva 12.08.2014 21:51 Mikko Nyman  
  Monopöllijuna.
kuva 12.08.2014 08:41 Mikko Nyman  
  Nimenomaan tätä lenkkikytkin-Vapiti-turvaväritysyhdistelmää hain. Ehkä muotoilin epäselvästi, mutta "isossa" 2501:ssä ei ole koskaan ollut lenkkikytkintä ja Vapitin turvaväritystä samanaikaisesti. Eli Jouni osui oikeaan.

Teppo ei saa vastata, mutta muut saavat: mistä Vapiti-lyhenne tässä yhteydessä tulee?
kuva 11.08.2014 22:51 Mikko Nyman  
  Kyllä nähdäkseni sekä tällä että isobroidillaan ovat samanlaiset 25-sarjan pakoputkensuojukset.