05.10.2026 / Haarajoki
Elmo Kyytinen

05.10.2026 Sm7 pysähtyneenä Haarajoella junassa HV 10144. Juna saapui Haarajoelle 7 minuuttia etuajassa ja lähti 6 minuuttia etuajassa.

Kuvan tiedot
Liikennepaikka: Haarajoki (Liikennepaikan tiedot)
Kuvaaja: Elmo Kyytinen
Lisätty: 05.10.2026 14:32
Junatyyppi
HV: 10144
Muu tunniste
Sijainti: Asemalla/Ratapihalla
Vuodenajat: Syksy

Kommentit

05.10.2026 20:11 Mikko Nyman: Kohta tulee kuluneeksi 1,5 vuotta ensimmäisen Sm7-rungon saapumisesta Suomeen. Tästä huolimatta junasarjalla ei ole ajettu vielä metriäkään kaupallista liikennettä.

Vertailun vuoksi: Sm3-protorungot ehtivät nippa nappa vuoden ikään, kunnes niillä aloitettiin kaupallinen koeliikenne rantaradalla 27. marraskuuta 1995. Mainittakoon tosin, että rungon #1 TT-vaunu 7401 valmistui koeajoihin – tarkemmin koehinauksiin – jo aiemmin.

Sm3-junissa kaikki oli lattiasta kattoon uutta ja ihmeellistä, kun taas Sm7:n luulisi olevan peruskonseptiltaan varsin tavanomainen sähkömoottorijuna. Silti Sm7:n koeajot jatkuvat syystä tai toisesta jopa yllättävän pitkään.
05.10.2026 20:29 Petri Nummijoki: Mielenkiintoinen havainto. Sm3:n testithän tuntuivat aikoinaan loputtoman pitkiltä aikaisemmin koettuun verrattuna. Toisaalta Sm1-testit alkoivat noin 7,5 kuukautta ennen kaupallista liikennettä https://vaunut.org/kuva/53463 ja siinä varmaan piti testata junan lisäksi myös sähköradan toimivuutta, kun kysymyksessä oli VR:n ensimmäinen sähköllä toimiva kalustotyyppi.
05.10.2026 21:28 Jorma Rauhala: Tuo pitkä koeajoaika osoittaa rautatien touhuja sivusta seuraaville, että tulikohan tuo kuvitteellinen sveitsiläisjuna hankittua Suomen valtion rautateille (Railstock Finland Oy) liian hätiköidysti - Puolasta. Tai siis että kun muka-sveitsiläistä laatua tilaa, ja kun kaikki tehdään Puolassa, niin saadaanko edelleen vinksallaan olevat kohdat korjattua edes kahdessa vuodessa?

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!
<< Kuvalista >>