03.04.2003 / Lempäälä, välillä Lempäälä–Mattila (uusi)

03.04.2003 Lempäälän rataoikaisu ns. Hollo mutka Tampereelle päin. On vedetty mutkat suoriksi... Edessä Kuokkalankosken uusi silta.

Kuvan tiedot
Välillä: Lempäälä–Mattila (uusi) Kuvauspaikka: Lempäälä
Kuvaaja: Juha Mäkinen
Lisätty: 19.09.2003 00:00
Muu tunniste
Sijainti: Linjalla

Kommentit

30.03.2009 19:45 Tunnus poistettu: Kalliota on louhittu oikeasta laidasta jo niin että mahtuisi joskus hamassa tulevaisuudessa kolmas raide ja sillankin rakenteissa on kuulemma otettu huomioon mahdollisuus leventämiseen.
21.06.2025 17:36 Jimi Lappalainen: Karpon reportaashi aiheesta: https://www.youtube.com/watch?v=Jvy17kf-zgI
21.06.2025 22:03 Petri Nummijoki: Karpon ohjelmat olivat varmaan henkisesti tärkeä avautumispaikka mielipahaa kokoneille siihen aikaan, kun sosiaalinen media ei sitä vielä ollut. Toisaalta Karpon ohjelmille taisi olla myös tyypillistä, että asiat ilmaistiin mustavalkoisesti vain toisen osapuolen näkökantoja puoltavat argumentit esittäen. Hollon oikaisulle oli myös järkeviä perusteluita, kuten vanhalla linjauksella olleen nopeusrajoituksen hankala sijainti energiataloudellisuuden näkökulmasta, vaikka Karpo ei tämmöisistä hiisku sanallakaan. Aiheesta on aikaisemmin ollut juttua keskustelualueen puolella: https://vaunut.org/keskustelut/index.php?topic=5055.msg75215#msg75215

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!