Rautatiemuseon dieselkaluston suuremmat huollot ovat nykyään siirtyneet Kouvolan varikolle, josta löytyvät hyvät ja ajanmukaiset tilat, sekä ymmärrystä vanhan kaluston huolenpitoon. Viereisessä pilttuussa piilossa asusteli mm. Hr1 1009 lukkojen takana.
Hyvinkää asema
Dr13 2349 vihdoinkin on saapunut Rautatiemuseon turvalliseen huomaan.
Tekee. Tällä pitkään valmistellulla museoajolla https://www.vaunut.org/kuva/121781 toinen junaa vetäneistä Tk3-vetureista vikaantui, joka olisi eittämättä ollut katastrofi tapahtuman onnistumisen kannalta mutta onneksi 2349:n sisarveturi 2343 oli perässä varmistamassa kulkua ja työnsi junan perille aikataulun mukaisesti.
Vihapuhetta ovat kaikki ilmaisumuodot, jotka levittävät, lietsovat, edistävät tai oikeuttavat (etnistä vihaa, ulkomaalaisvastaisuutta, antisemitismiä tai) muuta vihaa, joka pohjaa suvaitsemattomuuteen.
Sulut ovat kirjoittajan alkuperäistekstiin lisäämiä.