Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 09.04.2015 20:46 Jouni Halinen  
  Oli tämä White puolitelavaunu aika julma peli sodanjälkeisessä Suomessa, oli varmaan siviilihommisssa suureksi avuksi esim. pohjoisen voimalaitostyömailla, ja hankintahintakin oli varmasti enemmän kuin kohtuullinen. http://en.wikipedia.org/wiki/M3_Half-track
kuva 08.04.2015 17:45 Jouni Halinen  
  Tässä tämän päivän näkymät. Silta etelästä https://goo.gl/maps/WMuaA silta pohjoisesta https://goo.gl/maps/D8Wwx asema lännestä https://goo.gl/maps/on5Nc silta idästä eli moottoritieltä katsottuna https://goo.gl/maps/u00nU
kuva 03.04.2015 05:20 Jouni Halinen  
  Tämä kuva on otettu kai sieltä venesataman puolelta, tähän altaaseen tulee kalliotunnelissa kahden voimalaitosten jäähdytysvedet, ja vettä kulkee satama-alueen alla myös kauempana oleville laituripaikoille. Tällä fiksulla järjestelyllä laiturialueet saadaan pysymään talvella aikatavalla jäättömänä, ennen tämä lämmin vesi meni ns. harakoille, eli oli aika iso sula kohta ja talvehtivia lintuja talvisin purkutunnelin suulla, kerran näin jonkun heittämässä siinä sulassa virveliä vaikka ulkona oli aika kova pakkanen.
Kuvasarja:
Vanhaa Kuopiota
 
30.03.2015 21:18 Jouni Halinen  
  No, on kuitenkin laitettu fiksusti esille se että mistä kuva on kopioitu.
kuva 30.03.2015 20:31 Jouni Halinen  
  Ei ole, kunhan pukkas sivut netin syövereistä "silmille".
Kuvasarja:
Vanhaa Kuopiota
 
30.03.2015 20:26 Jouni Halinen  
  Ei sarjaan, eikä se taida muilta kuin Jonilta edes onnistua. Mutta tässä on linkki sellaiseen. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kuopion_asema.jpg
kuva 30.03.2015 19:29 Jouni Halinen  
  Kuvia Härmälän kentän liepeiltä, ensimmäinen kuva kertoo rautatien ja kiitoradan ”läheisestä suhteesta”, kiitoradan pää taitaa näkyä kuvan vasemmassa alanurkassa. Onko Kimmon pienoisrautateillä muuten tämä kohta ajolankapylväät punavalkoiseksi maalattuna.
http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/06+Seuramatka+v.+1969+ym./img490e.jpg ja http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/06+Seuramatka+v.+1969+ym./img490g.jpg ja http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/06+Seuramatka+v.+1969+ym./img490d.jpg ja http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/06+Seuramatka+v.+1969+ym./img493.jpg
ja vielä loppukevennys Seutulasta http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/06+Seuramatka+v.+1969+ym./img466b.jpg

Kuvat ovat aika mainioilta http://ajopeli.kuvat.fi sivuilta. Osassa kuvia kuvanlaatu on kyllä sitä tasoa, että sen tasoiset kuvat tänne lisättynä pitäisi kyllä aiheuttaa välittömän kuvanpoiston, mukaellen sanontaa, "kohtuus se pitää olla se kerjätessäkin". Mutta paljon on mielenkiintoisia kuvia kuitenkin.

Jos pitäisi valita vanhoista onnikoista ykkönen niin se olisi minun mielestäni tämä, sinivalkoinen ja pyöreät kattoikkunat. Jos en ihan väärin muista, niin tälläinen taitaa olla vielä olemassa museobussina?. http://ajopeli.kuvat.fi/kuvat/09+Tilausajoja/img255.jpg
kuva 17.03.2015 19:38 Jouni Halinen  
  Mullakin on ollut Santa Fe (1969 -2004), oli vaan "vetonuppi", "ohjausvaunua" ei mulla ollut.
kuva 14.03.2015 11:11 Jouni Halinen  
  Oliko se niin, että "tykkejä" ovat yli 20 mm "pyssyt", lyhytpiipuiset "tykit" ovat haupitseja ja pitkäpiipuiset ovat kanuunoita, tämä ulkomuistista, Wiki kertoo asiasta varmaan tarkemmin.
kuva 13.03.2015 21:20 Jouni Halinen  
  Sama näkymä tänäpäivänä hiukan alempaa https://goo.gl/maps/ocSo4
kuva 13.03.2015 19:24 Jouni Halinen  
  Mikä on tuon maston ja äijän fuktio?.
kuva 12.03.2015 17:38 Jouni Halinen  
  Jo selkis, Reinon kuva etuoikealta kallion päältä kuva-alan vasempaan suuntaan paljasti "totuuden". Tämä alue oli pitkään rakennuskiellossa, syy: erittäin saastunut maaperä. Alue puhdistettiin ( ja ”puhdistettiin”) perinpohjin sen jälkeen kun ratalinja Herttoniemeen purettiin 90 luvun lopulla. Paskaisin alue oli juurikin tässä olevat 5 puolikaaressa olevaa rakennusta https://goo.gl/maps/IOGg5 niissä ovat nykyjään mm. Eriksonin kalakauppa ja jenkkiauton varaosia myyvä FinAm Oy.
kuva 12.03.2015 16:23 Jouni Halinen  
  Olisiko se tuo "onnikka" missä on takana vararengas= pitkän matkan linjuri?
kuva 12.03.2015 08:55 Jouni Halinen  
  Tämä ??.??.1900 merkintä ymmärretään täällä, että kuvausvuosi on viitteellisesti 1900 + jotain, esimerkiksi vuosiluku voi olla tuo 1908, tai sitten vaikka 1920.
Kuvasarja:
Vanhoja ratikoita
 
12.03.2015 01:27 Jouni Halinen  
  Arto: minäkin olen odotellut ilmapiirin parannusta täällä, minusta sitä on kuitenkin tapahtunut viime aikoina. Lassilan Tonista on tullut kelpo kommentoija, siitä tunnustus hänelle. Myös MN/TL rintamalla on ollut rauhallista, johtuneeko se siitä että TL on kirjoitellut tänne viimeksi helmikuun alkupäivinä. Toivotaan kuitenkin että he olisivat tulevaisuudessa sopuisia keskenään.

Kuvanpoistosta en toivo muuta kuin että kaikkia kuvalisääjiä kohdellaan tasapuolisesti, sitähän nykymeno ei ole. Kun kaikki keskustelun alaiset kuvat ovat minun lisäämiäni, niin katson että minulla on oikeus selvitellä asiaa halutessani "julkisuudessa", kun tuppaavat lisäksi ylläpidon sähköpostivastaukset kestävän "ihmisiän".
kuva 12.03.2015 00:28 Jouni Halinen  
  Eikös tuossa "Jussin" takana joku suorita juurikin tuota manuaalihiekoitusta.
Kuvasarja:
Vanhoja ratikoita
 
12.03.2015 00:21 Jouni Halinen  
  Tässähän on kysymys siitä, kun itse yrittää noudattaa kuvan lisäyksen pelisääntöjä tarkasti, niin ehdot täyttäviä kuvia kuitenkin poistetaan, ja silti sivuilla on suuri määrä kuvia jotka aivan selkeästi rikkovat mm. tekijänoikeuksia+ kaiken maailman kuvat pöheiköistä, missä ei ole esillä enää mitään ja rautatieaiheistaja ja poistetun "kuvan" kaltaisia skanneja on sivuilla suuri määrä
Esim. kaikki vaunukalustokuvat pitäisi tämän nojalla poistaa sivuita välittömästi.

Mutta odotellaan nyt mitä ylläpito vastaa (jos vastaa). Minkälaisen "uhkavaatimuksen" minä esitin, voisitko Arto hieman selkeyttää?. Jos se on tuo 20 minuuttia, niin etkö tajunnut että se on ironiaa ylläpidon 15 minuuttiin nähden. Nyt aikaa on kulunut jo 2 tuntia ja 20 minuuttia, eikä vastausta ole vieläkään kuulunut. Arto älä ota tätä todesta.
kuva 11.03.2015 22:47 Jouni Halinen  
  Tässä on sama mainostaulu (ja se on aseman vieressä). Vain yksi mainostaja on vaihtunut "Merijal">> "propaganda"
https://vaunut.org/kuva/51942?s=1
kuva 11.03.2015 22:13 Jouni Halinen  
  Muistin siis väärin, ajattelin että niitä ei olisi ehditty talvisodan aikana kaivaa maahan, mutta ne on ilmeisesti kaivettu maahan viimeistään YH:n (ylimääräinen harjoitus) aikoihin aiemmin syksyllä?. Olivat tosiaan se aikaisia Leopardeja.
Kuvasarja:
Vanhoja ratikoita
 
11.03.2015 21:57 Jouni Halinen  
  Lisäsin yli 50 vuotta vanhan piirroskuvan ratikasta, ylläpito poisti sen 15 minuutissa. Pyydän nyt ylläpitoa kertomaan syyn edelliseen. Ylläpito voi myös kertoa meille miksi näillä sivuilla on edelleen Tarmo Koiviston piirroskuvia, joilla on taatusti kuoleman jälkeinen 70 vuoden tekijänoikeus. Ylläpito voi myös kertoa miksi se poisti 2012 syksyllä kuvani joka oli lisätty jo Määtän aikana (2008) ja poistettiin siis 4 vuotta sen jälkeen?. Tätä se on kun on ylläpidon ”mustalla listalla”. Eli näihin 3 kysymykseen julkinen vastaus (mahdollisimman nopeasti max 20 minuuttia).
kuva 11.03.2015 21:22 Jouni Halinen  
  Näkymä tänäpäiväna. https://vaunut.org/kuva/99619
kuva 10.03.2015 15:31 Jouni Halinen  
  Viimeinen VR rakennus purettiin niinkin myöhään kuin (pl. ns. Finskin talo ja makasiinit) 1998 Sanomatalon alta.
kuva 10.03.2015 15:13 Jouni Halinen  
  Tältä näyttää tänäpäivänä https://goo.gl/maps/Fkc3B
kuva 10.03.2015 15:05 Jouni Halinen  
  Olen käyttänyt näiden kuvien kuvausajankohtien arviointiin ja kuvateksteihin lähdemateriaalissa olleita enemmän ja vähemmän viitteellisiä vuosilukuja soveltavin osin. Tämä Iivana oli ystävämielisen naapurimaan kansalaiseksi kuuleman mukaan kelpo tyyppi, meni naimisiin Suomalaisen kanssa, oli palkittu valokuvaaja (sen kyllä näkee hänen kuvistaan), ja jäi asumaan Suomeen kapinaan jälkeenkin.
kuva 08.03.2015 21:01 Jouni Halinen  
  Ajattelin, että koko juna kaikkine kilkkeineen on samaa kokonaisuutta nimeltä "Dm 4", olin väärässä, onko se nyt oikein?
kuva 01.03.2015 13:20 Jouni Halinen  
  Onko tässä tuo saunarakennus, näyttää jääneen uudemmissa kartoissa tien alle http://kartta.hel.fi/link/Tw9M3
kuva 27.02.2015 11:05 Jouni Halinen  
  Eikös se johdu siitä että maapohja on näillä nurkin yhtä savihöttöä, joka raskaammin rakennettuna vaatisi mittavat pohjatyöt, esim. maasillan tai paalutuksen+ betonilaatan varsinaisten ratarakenteiden alle, näin olen asian ymmärtänyt.
kuva 26.02.2015 21:19 Jouni Halinen  
  Tässä vähän silmä hämää, näyttää vähän siltä että Hankkijan talon vasemman puoleinen rakennus olisi sen vieressä, vaikka Imatran voiman entinen pääkonttori sijaitsee todellisuudessa 150 metriä kauempana Annankadun Urkkikadun kulmassa.

Hankkijan talon eli Nikolajeffin autopalatsin historiaa: Rakennus valmistui vuonna 1913, oli kyllä rakennus sen ajan todellista haitekkiä. Tätä kompleksia voi hyvällä syyllä nimittää 1910 luvun Sunny Car Centeriksi.

”Autopalatsin alakerrassa oli autotalleja, varasto ja huoltotiloja. Katutasossa oli konttori- ja edustustiloja. Toiseen kerrokseen johti ajoramppi, jonka päästä autot siirrettiin muihin kerroksiin autohissillä. Siellä oli myös sisustusverstas”.

”Kolmannessa kerroksessa oli näyttelyhalli, jossa oli tilaa jopa sadalle autolle, ja neljännessä kerroksessa sijaitsivat korjaamotilat”.

”Talon ullakolla oli vielä kaksi tennishallia ja yleisölle avoin amerikkalainen keilarata. Tenniskenttiä erottivat katsomoparvekkeet. Pelaajia varten oli klubihuoneet, pukeutumistilat suihku- ja wc-tiloineen. Valo tuli kattoikkunoista, joiden kaihtimet oli suunniteltu niin, ettei muodostunut varjoja. Kaltevat seinät oli verhoiltu huovalla”.

Kaikki tämä siis vuonna 1913 Lisää voi lukea Wikipediasta http://fi.wikipedia.org/wiki/Hankkijan_talo
kuva 25.02.2015 22:51 Jouni Halinen  
  Näinkin on Volvolle takavuosina käynyt: 200-sarjaan kuuluu myös 30 kappaletta valmistettu 243-malli, joita rakennettiin Belgian Volvon tehtaalla 1982 "koneiston häiriötilanteen takia. Vasemmalla puolella on yksi ovi, kuten 242-mallissa, ja oikealla puolella 2 ovea, kuten 244-mallissa. Nämä autot vietiin Viroon myyntiin. Tämä on tiedettävästi ainoa auto maailmassa, jossa on 4-ovisen auton oikea puoli ja coupe-mallisten autojen vasen puolisko”.

Mutsin systeri äijineen muutti 50 luvulla Ruotsiin, autot paranivat vuosi vuodelta. 1977 oli vuorossa Volvo 244 Volvon 50 vuotis juhlamalli, aika hulppea peli, minäkin ajelin sillä Suomessa. Kaikki ko. autot olivat hopeanvärisiä. Tämä Reino ei ehtinyt paljoa autolla ajaa ennen kuolemaansa. Auto seisoi muutaman vuoden tallissa ja kun se sieltä lopulta myytiin se oli aika pahoin ruostunut?. Olen itsekin nähnyt vuosien mittaan uudehkoja hopean värisiä Volvoja joissa on ollut selviä merkkejä ruosteesta, onko muilla havaintoja tällaisesta ilmiöstä, koskee siis vain hopeanvärisiä Volvoja?
Kuvasarja:
Simbergin veturit, 1906
 
24.02.2015 16:51 Jouni Halinen  
  Tämä on luettavissa Rautatiemuseon nettisivuilta:

KUVA-ARKISTON TIETOPALVELU
Suomen Rautatiemuseon valokuva-arkistossa on n. 150 000 kuvaa, joista on digitoitu n. 15 %. Valokuva-arkisto palvelee tutkijoita, opinnäytetyön tekijöitä, julkaisujen toimittajia ja muita asiakkaita, jotka haluavat liittää julkaisuunsa valokuvia. Valokuvat toimitetaan asiakkaalle digitaalisessa muodossa. Kuvatilauksen toimitusaika on 2–4 viikkoa työmäärästä riippuen. Kuvien käytöstä peritään palveluhinnaston mukaiset digitointi- ja/tai käyttökorvaukset.

Tässä taas ko. palveluhinnasto:
http://rautatiemuseo.fi/sites/rautatiemuseo.fi/files/files/Muut/hinnasto_2015-pdf.pdf

Digitointihinta per kuva näyttää olevan 15 Eur per kuva ja sähköpostitse ne toimitetaan ilmaiseksi.
Toinen juttu on tuo käyttökorvaus, hinnastossa kerrotaan ykskantaan, että se on 20-satoja euroja per kuva. Niin kuin ylempänä kerroin, niin valokuvataiteen museosta ilmoitettiin minulle, että rautatiemuseo ei omista kuvia ja ei voi näinollen minun mielestäni periä niistä mitään käyttökorvauksia. Asian voi vielä tarkistaa valokuvataiteen museosta, jonka sana painaa tässä tietenkin enemmän.

100 kuvan digitointi maksaa siis könttänä noin 1500 euroa?, tässä tarvittaisiin siis ”kansan karttuisaa kättä” esim. 20 Eur per 50:neltä kuvista todella kiinnostuneelta. Voihan olla myös niin että 100 kuvasta saa ”könttäalennuksen” Vorgin epäkaupallisuuden perusteella?. Onhan sekin mahdollista että Vorgin ”asiantuntijaryhmä” pääsee digitoimaan kuvat museolle.

Mutta jos kuvista tarvitsee maksaa käyttökorvauksia (20 eurosta ylöspäin per kuva), niin hommasta tulee liian kallis projekti, johon ei varmaan rahoitusta löydy. Mutta keskustelu ja asian selvittelytyö jatkukoon.
Kuvasarja:
Simbergin veturit, 1906
 
23.02.2015 23:02 Jouni Halinen  
  Luin muutama vuosi sitten jostain, että Daniel Nybliniltä http://fi.wikipedia.org/wiki/Daniel_Nyblin on olemassa noin 100 rautatieaiheista valokuvaa erityisesti asemista, vetureista ja vaunuista. Aloin selvittää kuvien nykyistä sijaintia, valokuvataiteen museosta kuulin, että kuvat ovat sijoitettu rautatiemuseoon, ja vielä erikseen kysyin niiden saantimahdollisuutta Vorg:kiin, museosta sanottiin, että se on ihan ok, rautatiemuseolla kun ei ole kuviin minkäänlaista omistusoikeutta. Kuvat on otettu 1877-1900 jotain, formaatista ei ole tietoa (lasinegatiivi?). Täältä löytyy varmaan joku jolla on toimivat suhteet museoon, ko. henkilö voisi ottaa asian hoitaakseen, jotta saataisiin nämä aarteet tänne nähtäville. Jos hommasta tulee kustannuksia, niin ainakin minä voin ottaa osaa näihin kuluihin.

Tässä vähän tietoa lasinegatiivien digitoinnista http://www.digiwiki.fi/fi/index.php?title=Lasinegatiivien_digitointi%2C_arkivointi_ja_vedostaminen_Valokuvavalmistamo_KAR:ssa_/_Klaus_A_J_Riederer Ei ole ihan mikään läpihuutojuttu.

Homma toimii karkeasti seuraavasti: tasoskannerilla hommaa ei voi hoitaa, skannerin halogeeni valotuslamppu voi kärventää lasinegatiivin pilalle. Simppelein tapa on kuvata negatiivit digikameralla, negatiivit asetetaan (viileälle) valopöydälle kamera ao. telineeseen optimiputki alaspäin ja räps. Pienen harjoittelun jälkeen homma varmaan pelittää, sopivalla tiimillä pitkän lauantaipäivän duuni. Työtavat pitää kuitenkin selvittää tarkasti ennen työn aloittamista, virheisiin ei ole varaa. Ps. Nyblinin tekijänoikeudet ovat vanhentuneet vuonna 1993.
kuva 23.02.2015 19:49 Jouni Halinen  
  Tämäkin taitaa olla jo vanha näkymä https://goo.gl/maps/kd4VT Satellittikuvassa näyttää nousseen joku Tokmanni kuva-alan vasemmalle puolelle ja S-market oikealle puolelle.

Vähän ärsyttävä ominaisuus näissä Kukkelikartoissa (no sen sietää) on se kun katsot sateelliitikuvaa niin se on vaikka vuodelta 2011, menet katunäkymään ja se on vaikka vuodelta 2009, sitten menet katunäkymään viereiselle ylikulkusillalle, siinä on vuoden 2014 näkymä. Eli tämäkin paikka on joka "kuvassa" aivan eri näköinen.
kuva 22.02.2015 14:54 Jouni Halinen  
  Pystyykö auton tunnistamaan tästä kuvasta 8:si, mitä eroa sillä on 10:piin?
kuva 18.02.2015 01:59 Jouni Halinen  
  Tässä vielä ilmakuva (1969) jossa Nurmijärventie on kaksikaistainen ja kulkee kaarisillan alta http://kartta.hel.fi/link/SpBqu
kuva 18.02.2015 01:41 Jouni Halinen  
  Tässä vuoden 1932 kartassa näkyy Munkan ratikan reitti jyrkkä käännös tilkan paikkeilla vasemmalle ja metsän reunaa Pagiuksenkadulle siitä sitten Munkkaan http://kartta.hel.fi/link/Spbzd
kuva 17.02.2015 22:44 Jouni Halinen  
  Eiköhän sekin käynyt väkiviinalla, kuin myös Nikolai Podgornyi ja monet muutkin Neukkulan pääjehut. Mutta osattiin se Suomessakin. Vielä 1983 Suomen pankin pääjohtajaksi valittiin (presidentti Koivisto) patolooginen alkoholisti Ahti Karjalainen. Nykyjään meidän kaikkien omistamiin valtionyhtiöihin (ns. leikkiyhtiöt) palkataan johtotehtäviin ainoastaan patoloogisia oman edun tavoittelijoita.
kuva 17.02.2015 22:20 Jouni Halinen  
  10++
kuva 17.02.2015 22:11 Jouni Halinen  
  Runkolinjan myötä paikalle rakennettiin oikein "raitiovaunuasema" (varmaan Suomen ainoa) eli jonkinlainen sateensuoja matkustavaisille. Se sinnitteli paikoillaan vielä tämän vuosituhannen puolelle. Faijavainaa taisi mainita että siellä oli lipunmyyntiäkin?. Kuvakin löytyi http://albumit.lasipalatsi.fi/images/v/1026180-1168.jpg

Tälläisen kuvan myös löysin http://albumit.lasipalatsi.fi/images/v/1014057-1037.jpg ”Munkkiniemen raitiovaunu menossa Munkkiniemeen nk. Tilkan sillan luona. Taustalla toinen M-linjan vaunu tulossa alas Turuntietä eli nykyistä Mannerheimintietä”. En vaan oikein ymmärrä miten Tilkan kohdalta pääsi Munkkaan?, joku osaa varmaan sen kertoa?. Kiitos Jyrki, vanhaa Stadilaista oikein lämmittää tällaiset kuvat.
kuva 17.02.2015 21:26 Jouni Halinen  
  Ovatko ratikka ja juna suunnilleen näillä sijoilla http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?x=384004&y=6677086&srs=EPSG:3067&text=Radan+vanha+sijainti&scale=8000&action=link&mode=&lang=fi Uusi ratapenger ja silta Nurmijärventien yli rakennettiin entisen pohjoispuolelle, ratalinjauksessa näkyy vieläkin pieni "koukkaus" pohjoiseenpäin.
kuva 08.02.2015 22:28 Jouni Halinen  
  Näitä putkessa olevia avaimia myös reittiavaimiksi kutsutaan. Lähteekö lentokentän brankkari muuten tälläiselle keikalle?.
kuva 07.02.2015 16:14 Jouni Halinen  
  Paikka tänäpäivänä https://goo.gl/maps/MFZdX
kuva 07.02.2015 13:20 Jouni Halinen  
  Paikka tänäpäivänä https://goo.gl/maps/Gdo7h
kuva 07.02.2015 13:12 Jouni Halinen  
  Paikka tänäpäivänä https://goo.gl/maps/Lhki1
kuva 04.02.2015 21:40 Jouni Halinen  
  Kaposelta näyttää Tehtaankatu, mutta se se on. Vuonna 1997 Tanskalainen rikollinen Steenesen tai joku ampui kaksi poliisia teloitus tyyliin, juurikin tuon takimmaisen sähkötolpan kohdalla.
kuva 03.02.2015 08:05 Jouni Halinen  
  Huru hieman apealla päällä.
kuva 01.02.2015 08:57 Jouni Halinen  
  Taas mietityttää. Olin katsomassa kun asema siirrettiin nykyiselle paikalleen Rauhanasemaksi keväällä 1984. Ei tule nyt millään mieleen, että nostettiinko kävelysilta syrjään siirron ajaksi vai siirrettiinkö asema pois laiturialueen kautta?
kuva 01.02.2015 07:27 Jouni Halinen  
  No niimpä näkyy, oliko se sitten niin, että sielä ei asu enää kukaan, kaveri on töissä talossa, jotain muistan häneltä kuulleeni? Ajattelin että ovat aika pieniä kämppiä perheasunnoiksi. Mittasin pinta-alat kätevän ominaisuuden avulla joka löytyy linkin ilmakuvasta. Kämppien koko on 95 neliötä kappale, eli perheasuntoluokkaa. Rakennuksen koko pohjapinta-ala on 1.5 hehtaaria
kuva 24.01.2015 11:20 Jouni Halinen  
  Tältä paikka näytti vuonna 1976. https://vaunut.org/kuva/22803?kv=1976&kv2=1976&paik=helsinki Halkovaunu seisoo alle 50 metriä takimmaisen junan nokalta.
kuva 24.01.2015 08:27 Jouni Halinen  
  En näitä asioita oikein ymmärrä, mutta voisiko se mennä niin, että ensin lähtee kaksi junaa peräkkäisillä vuoroväleillä Helsingistä kehäradan "lännen tai idän" lenkille. Kummatkin saapuvat lopulta Helsinkiin, toinen lähtee sitten "lännenlenkille", mutta toinen lähteekin "idänlenkille", jolloin ne kohtaavat matkan varrella, kummatkin palaavat jälleen Helsinkiin, ja sen jälkeen ko. junat lähtevät jälleen perättäisillä vuoroilla "idän tai lännen" lenkille. Voiko moinen johtua siitä, että kulkuajoissa voi olla (tätä en siis tiedä) eroja Helsinki-Huopalahti ja Helsinki-Tikkurila (tai päinvastoin) väleillä, Tikkurilasta Huopalahteen tai toisinpäin kulkuajat ovat varmaan aivan samat. Edelläolevilla "munklauksilla" näitä kulkuaikoja sitten tasataan. Mutta niikuin mainitsin, niin minulla on tämä rautatieaiheinen "nippelitieto" hiukan hakusessa, en vieläkään esim. ymmärrä mistä on "väännetty" termi "littera", joku osaa varmaan kertoa sen minulle?.
kuva 19.01.2015 23:25 Jouni Halinen  
  Kohta on http://janrossi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/182678-venajalla-suunnitelma-suomen-valtaamiseksi-alakurttiin-iso-sotilastukikohta
kuva 19.01.2015 22:42 Jouni Halinen  
  Kyllähän siellä ainakin Wikin mukaan (jos sitä voi pitää luotettavana?) on edelleen koptereita, onko ne sitten samaa valmistuserää kuin aikaisemmin siellä olleet, on sitten toinen juttu. http://fi.wikipedia.org/wiki/Alakurtti_%28tukikohta%29 Eikö se rata "varastettu" jostain pohjoisempaa?, kuvittelisi että tämä paikka on tarkasti valvottua rajavyöhykettä?, jossa kaikki liike huomataan väliitömästi.