Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 15.04. 07:50 Jari Välimaa  
  Uudet polttomoottoriautot eivät saa päästää päästöjä 2035 lähtien jolloin muutamassa vuosikymmenessä autokanta uudistuu.

Jo nyt autotehtaat joutuvat hyvittämään polttismyyntejä halvoilla sähköautoilla etteivät joudu miljoonien sakkojen maksajiksi.
kuva 14.04. 06:45 Jari Välimaa  
  Uskalsit pujotella autojen välistä ?
kuva 13.04. 19:03 Jari Välimaa  
  "Autojen leasing eli liisaus on yleistymässä Suomessa, kun täyssähköautojen osuus kasvaa, kertoo Autoliiton toimitusjohtaja Pasi Nieminen. Vaikka moni suomalainen ostaa nykyisin polttomoottoriauton käytettynä, uusien autojen kaupassa täyssähkö etenee.

Niemisen mukaan leasing tuo varmuutta siitä, että uuden tekniikan haasteet tai ylläpitokustannukset eivät aiheuta kuluttajalle ikäviä yllätyksiä." https://yle.fi/a/74-20155588
kuva 13.04. 07:38 Jari Välimaa  
  Juliasta raiteet olivat poistuneet, openrailwaymap.org:sta eivät
kuva 13.04. 07:32 Jari Välimaa  
  Myös polttoöljyt kuuluvat päästökauppaan 2. Päästöistä pitää 2027 alkaa maksamaan.
kuva 12.04. 07:56 Jari Välimaa  
  Päästökauppa II tullessaan nostaa pumppuhintoja jolloin pahimmillaan diesel on 3 eur/litra jolloin se muuttaa käyttövoimien suhdetta.

https://energiavirasto.fi/polttoaineen-paastokauppa
kuva 11.04. 10:08 Jari Välimaa  
  Päästökauppa muuttaa monen autoilijan käsityksen sähköautoista.
kuva 10.04. 07:11 Jari Välimaa  
  ei nettiauton kanssa mitään kauppaa harrasteta, se on vain media ja autokaupat tehdään siellä ilmoittaiden autokauppojen tai yksityisten kanssa.

Sähköautot ovat ihan normaaleja autoja rekisteröinnin ja kaupankäynnin osalta. Voit ostaa uuden tai sitten käytetyn.

Ainoa ero verotuksessa on käyttövoimavero , jota vain diesel ja sähköautojen omistajat maksavat kun bensautoilijat ovat vapautettu.
kuva 09.04. 12:44 Jari Välimaa  
  Nettiautossa myydään Suomessa 5400 sähköautoa alle 45 000 €:n
kuva 09.04. 07:58 Jari Välimaa  
  Kohta et löydä enää hybridiäkään...
kuva 07.04. 07:14 Jari Välimaa  
  Vähän faktaakin

Tilannekatsaus Q4/2024

Vuoden 2024 loppupuolella täyssähköisen autokannan kasvu palasi ennätysvuoden 2023 tasolle nostaen sähköautojen osuuden Suomen autokannasta 10,3 prosenttiin. Vuodenvaihteessa teillämme liikkui 285 146 sähköautoa, joista täyssähköisiä 118 297 kpl edustaen 41 % kaikista sähköautoista

Nykyisessä haastavassa markkinatilanteessa käytettyjen sähköautojen maahantuonti on nousemassa työsuhdeautojen rinnalla yhä vahvemmaksi sähköautokannan kasvun tukijalaksi ja sähköauton hankinnan mahdollistajaksi yhä useammalle. Peräti 77 % käytettynä maahantuoduista henkilöautoista oli ladattavia.

Täyssähköisten kuorma-autojen ja pakettiautojen rekisteröinneissä nähtiin vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä selkeä kasvupyrähdys, johon omalta osaltaan vaikutti hankintatuen päättyminen vuoden 2024 lopussa.

Suuritehoisten latauspisteiden määrä kasvoi vuoden viimeisellä neljänneksellä ennätyksellisesti 565 latauspisteellä nostaen koko vuoden latauspistemäärän 1 456 latauspisteeseen. Samalla latausverkoston palvelutasoa kuvaava BEV/CCS -suhdeluku parani ollen vuoden lopussa 28.

Toistaiseksi raskaamman ammattiliikenteen latausmahdollisuudet ovat perustuneet pääosin varikko- ja terminaalilatauspisteisiin. Liikenteen infratuen kilpailutuksen tulokset ennakoivat raskaamman ammattiliikenteen latausmahdollisuuksien paranemista Suomen pääteillä lähivuosina.

Sähköistymiskehityksen ratkaisevat pääosin yksityisen sektorin ja kotitalouksien taloudelliset panostukset nollapäästöisiin sähköajoneuvoihin sekä sähköajoneuvoja palveleviin latausinfrahankkeisiin.

Vaikka Euroopan sähköistymiskehitys hieman tasaantui vuonna 2024, täyssähköautojen globaali myynti kasvoi Kiinan johdolla uuteen ennätykseen. Johdonmukaisesti alenevaan suuntaan kehittyvät ja toimijoille ennustettavat päästönormit takaavat nopeamman sähköistymiskehityksen myös Euroopassa.

Muuttuvassa toimintaympäristössä parhaiten markkinaosuuksien kasvattamisessa pärjäävät toimijat, jotka teknologiaosaamisen lisäksi onnistuvat rakentamaan arvoketjunsa kilpailijoitaan kilpailukykyisemmäksi.

Suomelle avautuu digitaali- ja sähköosaamisen, mineraalivarojensa sekä uusiutuvan energian potentiaalinsa myötä mahdollisuus ottaa aikaisempaa suurempi rooli eurooppalaisissa arvoketjuissa.

Suomen yksi vahvuuksista liittyy systeemitason muutokseen, jossa täyssähköiset ajoneuvot, kattava ja älykäs digitaalinen latausinfrastruktuuri sekä päästötön sähköntuotanto yhteensovitetaan digitaalisten ratkaisujen avulla saumattomaksi kokonaisuudeksi.

Käyttövoimamurros johtaa liikenteen yhä vahvemmin kestävään ja puhtaaseen sähkötalouteen, jolla tarkoitetaan liike-elämän, yritysten, kuluttajien sekä yhteiskunnan kehittymisen ja kasvun mahdollistavien sähköisten teknologioiden ja niiden hyödyntämiselle suotuisan toimintaympäristön muodostamaa kokonaisuutta.

Tieliikenteen kasvupolussa sähkötalouteen yhdistyvät, kuluttajien ja käyttäjien, yhteiskunnan tavoitteet ja hyödyt sekä uuden liiketoiminnan positiiviset talousvaikutukset.

Tilannekatsaus Q4/2024 https://teknologiateollisuus.fi/emobility/wp-content/uploads/sites/9/2025/01/2024-Q4-SahkoinenLiikenne-tilannekatsaus-2025-01-24-jaettava.pdf
kuva 06.04. 15:32 Jari Välimaa  
  Tämä on hyvä dokumentti kaikille sähköautoille epäileville. Tämän dokumentin jälkeen Suomessa on tapahtunut pieni vallankumous latauspaikolla viimeksi ABC Heinola 26 suurnopeus latauspistettä : https://latauskartta.fi/

https://areena.yle.fi/1-50334044
kuva 06.04. 08:38 Jari Välimaa  
  Lasse: tuo kommentti oli suoraa lainausta moottori-lehdestä.

ja lisää sähkön käyttöetua "B-kortti riittää pian sähkö- ja kaasukuorma-autojen ajamiseen – painoraja nousee yli 4 tonniin" https://yle.fi/a/74-20153130
kuva 05.04. 14:15 Jari Välimaa  
  Nyt menee jo niin monimutkaiseksi että kannattaa kysyä traficomista

https://traficom.fi/fi/liikenne/autoilijat/ajoneuvon-osto-ja-myynti/ajoneuvon-tuonti-suomeen

Ja Norja on EU:n ulkopuolella joten 10 % tulli pitää maksaa.

Takuu jutuista kannattaa selvittää onko kysymys maanhantuojan vai tehtaan takuusta.

Itse olen ajanut Saksasta tuodulla sähköautolla (en itse) ja takuu hommat sujuivat hyvin suomalaisella korjaamolla oikein hyvin kun oli tehtaan takuu.
kuva 05.04. 10:03 Jari Välimaa  
  Voi ostaa Norjasta tai tuottaa sieltä kun on samaa sisämarkkinaa https://www.ford.no/oversikt-nyttekjoeretoey/f-150-lightning
kuva 05.04. 08:18 Jari Välimaa  
  Sähköllä pääsee myös metsätöihin

"Ford on nimennyt uuden sähkömallinsa varsin maskuliinisesti. Nimi Lightning viittaa tietenkin siihen, että sähköä ja voimaa piisaa. Nimelle on myös katetta, sillä sähköversio on kaikkein aikojen suorituskykyisin F-150. Kiihdytyksessä sille ei pärjää edes Shelbyn virittämä F-150-versio. Sähköä kritisoivat vääräleuat siis hiljennetään heti kättelyssä."

https://moottori.fi/koeajo/koeajo-ford-f-150-lightning-iso-ja-ihana-sahkomorko/
kuva 04.04. 13:40 Jari Välimaa  
  Virallinen ilmoitus avaruussäästä https://www.ilmatieteenlaitos.fi/revontulet-ja-avaruussaa
kuva 04.04. 13:34 Jari Välimaa  
  Itse olen ajanut sähköautolla 3,5 vuotta ja 80 000 km. Halvin sähkö kaikkineen on ollut 11 snt/kWh jolloin bensahintaan verrattuna oli 22 snt/litra. Suomen sähkötuotanto on jo melko puhdasta tuuli ja aurinko tuotannon kautta ja hiilenpoltto on Suomessa lopetettu.
kuva 02.04. 07:35 Jari Välimaa  
  Ei Tesla ole ainoa sähköauto. Eniten sähköautoilussa kiinnostaa ajamisen hinta eli bensahintoina ilmaistuna 0,77 €/ltr maks. Linkki autoon jolla voi aloittaa https://www.nettiauto.com/hyundai/ioniq-electric/14487974
kuva 01.04. 08:04 Jari Välimaa  
  Aprillia !
kuva 01.04. 06:43 Jari Välimaa  
  Mutta mihin vedetään ?
kuva 01.04. 06:41 Jari Välimaa  
  Sähköauto ei sammu kuin pysäytysnapista.
kuva 31.03. 07:13 Jari Välimaa  
  Teemu : kannattaa hankkia sammumaton auto.
kuva 31.03. 06:51 Jari Välimaa  
  Niin jäi, kesän jälkeen ei vedetä enää millään
kuva 27.03. 15:53 Jari Välimaa  
  Eikös tämän väritys pitänyt muuttua joskus ?
kuva 27.03. 15:41 Jari Välimaa  
  no niin tuleekin, sori kirjoitusvihreestä.
kuva 26.03. 07:49 Jari Välimaa  
  Kuvassa näkyvät revontulet kertovat että planeettamme suojaukset toimivat magneettikentän avulla estäen aurinkotuulen hiukkasten pääsyn maanpinnalle muualle kuin navoille. Vihreä väri kertoo että aurinkotuuli on iskenyt typpiatomeihin.
kuva 25.03. 12:18 Jari Välimaa  
  Kuvassa oleva kaikki rauta on syntynyt muinaisten tähtien ydinfuusiolla tai muinaisten isojen tähtien järjähtäessä supernovina jossain muualla Linnunradalla.
Kuvasarja:
Tampereen lähijunat
 
25.03. 06:54 Jari Välimaa  
  Akaa haluaa nysset eli poimia rusinat pullasta https://www.aamulehti.fi/lukijalta/art-2000011119294.html
kuva 25.03. 06:47 Jari Välimaa  
  Muuttuvaleveyksinen rautatiekalusto maksaa 50 % enemmän kuin eurooppalainen ja sen ylläpito maksaa enemmän Itäradan raideleveysselvityksen mukaan. Lisäksi tälläiselle kalustolle ei ole jälkimarkkinoita.
kuva 24.03. 15:13 Jari Välimaa  
  Tässä kuvassa olevat raiteet ovat 1435 mm jolloin ei tarvitse siirtää mitään.
kuva 24.03. 09:00 Jari Välimaa  
  Eli syksystä lähtien ei sitten museokalustolla ilman jännitemuunnosta ajella enää Helsingissä.
kuva 23.03. 07:56 Jari Välimaa  
  On se mielenkiintoista että ainoa raideliikennemuoto joka kehittyy Suomessa on kaupunkien raideliikenne.
kuva 22.03. 12:07 Jari Välimaa  
  Kuinka monta vuotta näitä on vielä tarkoitus käyttää ?
kuva 21.03. 15:34 Jari Välimaa  
  mielenkiintoinen oli tämä lausunnon osa ammoniakkiterminaalista

"Vuonna 2022 Yaralla tehtiin myös investointipäätös ammoniakin junanlastausterminaalin rakentamisesta Uuteenkaupunkiin ja vuoden 2024 syksyllä terminaali oli toimitusvalmiudessa. Yaran Kokkolan tehtailla on myös toiminnassa oleva ammoniakkiterminaali, jonka kautta toimitetaan ammoniakkia Siilinjärven tehtaille sekä ulkoisille asiakkaille. Uudenkaupungin tehtaille ammoniakki toimitetaan pääsääntöisesti laivoilla ja mahdolliset talviset sääolosuhteet huomioiden toimitusvarmuutta on varmistettu Uudenkaupungin terminaalin käyttöönotossa."
kuva 21.03. 15:22 Jari Välimaa  
  Itse ihmettelin että kun puolenpäivän aikaan oli käytettävissä raiteet 1 ja 2 läpiajoon niin miksi 2 raiteelle piti kerätä kalustoa 3 ic junan verran ? kolmas raide oli ileisesti virraton ja siellä yksi sm2 varastossa.
kuva 21.03. 08:15 Jari Välimaa  
  sitten kun on lukenut superbussin 100 sivuisen käsikirjan ja esim. miten siellä on määritelty miten kuljettaja tervehtii matkustajaa. Kaikki superbussit ovat sähköbusseja.
kuva 20.03. 20:00 Jari Välimaa  
  Menneisyyden tiedoilla ei tee enää mitään.
kuva 20.03. 08:27 Jari Välimaa  
  Superbussin konseptikäsikirja

Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta on hyväksynyt superbussien konseptikäsikirjan jatkotyöskentelyn perusteeksi. Konseptikäsikirja tarjoaa määritykset, vaatimukset ja laatustandardit superbussiliikennöinnille, kalustolle ja infralle.

https://www.nysse.fi/ajankohtaista/uutiset/superbussipalvelun-maaritykset-ja-tavoitetila-hyvaksyttiin-lautakunnassa.html
kuva 19.03. 06:53 Jari Välimaa  
  Ja lisää remonttia ? https://www.tampere.fi/ajankohtaista/2025/03/18/kaavaehdotus-mahdollistaa-hameenkadun-paatteeseen-osoitteeseen
kuva 19.03. 05:46 Jari Välimaa  
  Superbussit ovat vasta selvittelyasteella, mitään päätöksiä näistä sähköbusseista ei ole tehty ja vasta 2027 pitäisi liikenteen käynnistyä linjalla 8. "Uusi palvelumalli tuo mukanaan puhtaat sähköbussit, sujuvat pysähdykset ja helpon matkustamisen. Esimerkiksi lippulaitteet ovat kaikilla ovilla, joten kaikista ovista voi kulkea ratikan tapaan sisään ja ulos. Matkustajainformaatiota parannetaan pysäkkinäyttöjen ja -kuulutusten avulla. Liikenteen täsmällisyyttä tuetaan liikennevaloetuuksin ja bussikaistoin."
kuva 18.03. 16:36 Jari Välimaa  
  Tässä on normaali nyssen liitäntäpysäköinti paikka, joita on paljon muuallakin kaupunkiseudulla.

https://www.nysse.fi/matkan-suunnittelu/liityntapysakointi.html
kuva 18.03. 16:18 Jari Välimaa  
  Huomasin nyt vasta että tässä on normaali eurooppalainen rautatievaihde ratikka pölkkyjen seassa.
kuva 18.03. 07:55 Jari Välimaa  
  Myös aseman lähistön asutus on kasvanut voimakkaasti lähiliikenteen aloitettua toisin kuin Nokialla. Ja kasvaa yhä kun radan eteläpuolta rakennetaan.
kuva 18.03. 07:27 Jari Välimaa  
  Ananas
kuva 17.03. 07:27 Jari Välimaa  
  Tuohan oli väliaikainen tämä taas on jokapäiväinen junatyyppi
Kuvasarja:
Tampereen lähijunat
 
16.03. 07:58 Jari Välimaa  
  Akaa(Toijala) ei kuulu nysse-alueeseen eikä ole tehnyt sopimusta nysse-lippujen käytöstä. Ja saa nähdä mitä lainmuutos liikennepalvelut lakiin sitten syksyllä vaatii alueiden määrittelyiltä ja laki joka on siis tuomassa nysselle junaliikenteen tilausoikeudet. Nysse hoitelee vain tampereenkaupunkiseudun kuntien joukkoliikennettä https://tampereenseutu.fi/tampereen-kaupunkiseutu/kunnat/
kuva 16.03. 07:33 Jari Välimaa  
  Juna oli IC juna Tampere-Pori, jossa nyssen liput kelpaavat välillä Tampere-Nokia. Nokialle tarvitsee ostaa C-vyöhykkeen lippu.
kuva 15.03. 13:54 Jari Välimaa  
  tässä on linkki kuvaan, jossa on pysäköintisäännöt https://vaunut.org/kuva/167292?liikp1=2931
kuva 15.03. 09:34 Jari Välimaa  
  Pysäköinti on kielletty yöllä.
Kuvasarja:
Tampereen lähijunat
 
15.03. 06:59 Jari Välimaa  
  MAL-aiesopimus vuosina 2012-2015 Valtion ja Tampereen kaupunkiseudun välillä toi kaksi asiaa Tampereelle : Raitiotien ja lähijunaliikenteen (Pykälät 23 ja 24) https://ym.fi/documents/1410903/38439968/Tampereen-seudun-MAL-aiesopimus-2013-2015_070213-5D0FA48C_2CB3_4662_A066_DEE8695CE7F1-24834.pdf/1dd2202f-cb0a-44a2-0d29-79ea70db96dd/Tampereen-seudun-MAL-aiesopimus-2013-2015_070213-5D0FA48C_2CB3_4662_A066_DEE8695CE7F1-24834.pdf?t=1603259611428