Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 20.10. 14:24 Matti Melamies  
  Onko tavallinen kansa koskaan kutsunutkaan?
kuva 16.10. 23:43 Matti Melamies  
  No tästä näkyy mikä osa vihreää on maalattu Pieksämäen konepajalla. Loppu vihreästä teipataan Ilmalassa.
kuva 16.10. 17:49 Matti Melamies  
  Osassa vaunuja lukee Nordea Finance AS. Miksi vaunuja (ylipäänsä) ei muka voi vuokrata Suomessa?
kuva 16.10. 16:50 Matti Melamies  
  Rainerille ja Esalle ja tietysti kaikille muillekin: Onni oli tiukka patruuna ja kerrotaan, että hän ei siksi osannut siirtää vastuuta Jarille ajoissa. Toisaalta hänen kerrotaan myös vanhoilla päivillään todenneen, että yhtiönsä parhaat ajat ovat jo menneet, eikä sillä ole tulevaisuutta.
Yhtiön asema huononi, kun Savonlinja sai omalla tarjouksellaan RUK:n ajot. Kerrottiin, että Savonlinja yritti saada Onni Vilkas Oy:n tällä polvilleen ja sitten ostaa sen sopivasti. Onni oli kuulemma kieltänyt lapsiaan myymästä yhtiötään Savonlinjalle ja yhtiön siis osti VR:n tytäryhtiö Pohjolan Liikenne.

Rainerille vielä: Helsingin ja Tampereen välillä oleva suora rata ei estänyt Väinö Paunu Oy:n erinomaista menestymistä tuolla välillä ennen bussien reittiliikennelupien vapauttamista. Paunulla oli lähes monopoli pikavuoroissa tuolla välillä. Samoin oli tilanne Helsingin ja Turun välillä, tosin siinä oli enemmän kilpailua bussiyhtiöiden välillä. Kakun jakoivat VR:n omistama Pohjolan Liikenne Oy (VR siis kilpaili omilla busseillaan omia juniaan vastaan), J Vainion Liikenne Oy, Someron Linja Oy ja Matka-Autot Oy. Yrityskaupoissa Someron Linja siirtyi Pohjolan Liikenteelle ja Matka-Autot Oy:n bussien reittiliikenteen liiketoiminta J Vainion Liikenteelle.
Rautatien puute kyllä myös vaikutti, Helsinki-Porvoo oli bussiyhtiöille tuottoisa väli. Tai rautatien hitaus, Helsinki-Lahti-välin bussimatkustajien määriin tuli tuntuva vähennys oikoradan valmistumisen jälkeen. Ja varmaan moni mielsi ennen Jämsän ja Jyväskylän radan valmistumista bussin paremmaksi vaihtoehdoksi Helsingin ja Jyväskylän välillä.
Helsinki-Pori-väliä liikennöitiin busseilla ennen varsin tiheästi, onkohan nyt junan osuus kasvanut?

Pikavuorojen saattobusseina käytettiin myös vuoron lähtöpäässä olevien alihankkijoiden busseja, jolloin sellainen saattoi palata kotipaikkakunnalleen heti, kun matkustajat mahtuivat yhteen bussiin, jolloin siirtoajoa ei tullut niin paljoa.

Ja Petrille: Vanhoina aikoina pikavuoroliikennöitsijät pitivät kunnia-asiana kaikkien mahtumista mukaan, jolloin apubusseja käytettiin, vaikka välitön kassavirtavaikutus ei ehkä aina ollutkaan positiivinen.

Yksi huomionarvoinen asia on myös, että tiukasti toimintaansa optimoinut Pohjolan Liikenne Oy ei juurikaan ajanut tilausliikennettä, eikä pystynyt paljon auttamaan junia sellaisen tarpeen ilmaantuessa, vaan lähes aina apu saatiin yksityisomisteisilta bussiyhtiöiltä.
kuva 15.10. 21:17 Matti Melamies  
  Kalustoyhtiökään ei auta, jos lisävaunuja tarvitaan aina samoina päivinä pari kertaa vuodessa. Lisäkaluston tarpeeseen näinä päivinä VR kaiketi varautuu lähinnä niin, että kalustoa ei ole huollossa juuri silloin.
kuva 14.10. 10:47 Matti Melamies  
  Onko VR:n dynaamisessa hinnoittelussa jokin viime hetkellä lippunsa ostavia rankaiseva erityispiirre? On aika paljon kuulunut valituksia, että viime hetkellä ostettu lippu oli ryöstöhintainen, mutta kuitenkin junassa oli paljon vapaita paikkoja. Haluaako VR myydä halpoja lippuja, joita ostetaan varmuuden vuoksi usealle vaihtoehtoiselle matkustuspäiville, mutta vain yksi sitten käytetään? Ainakin Onnibusin asiakkaat ovat tehneet näin, on ostettu useita yhden euron hintaisia lippuja ja sitten käytetty vain yksi niistä.
kuva 12.10. 22:52 Matti Melamies  
  Montako Flirtiä näkyy Google Mapsin ilmakuvassa Huopalahden ja Pohjois-Haagan välillä? Äsken näkyi itäisellä raiteella tripla eli kolme yhdessä ja läntisellä raitella puolitoista. (Menin katsomaan kuvatekstin linkillä.)
kuva 08.10. 01:05 Matti Melamies  
  Pahvia, ei paperia.
kuva 10.09. 23:30 Matti Melamies  
  Kuluttaako yöjuna jotenkin erityisen paljon paineilmaa?
kuva 10.09. 20:48 Matti Melamies  
  Molempien veturisarjojen kohdalla on kahdentamisen syy Kolarin junissa niiden luotettavuus tai siis epäluotettavuus.
kuva 07.09. 22:53 Matti Melamies  
  Muille kuin helsinkiläisille kuitenkin täydentävä tieto, Lautatarhankadulla ei ole ratikkakiskoja, tuo ratikka pysyy Hämeentiellä myös tuon pysäkin jälkeen.
kuva 02.09. 20:56 Matti Melamies  
  Olikohan Porkkanat muuten maalattu Tikkurila Oy:n valmistamalla maalilla?
kuva 19.08. 14:51 Matti Melamies  
  Stalinin innokas liittolainen Roosevelt oli USA:n kaikkien aikojen surkein presidentti.
kuva 12.08. 00:19 Matti Melamies  
  Vectron on tehokkaampi ja toisin kuin Kisko-Lada, se pystyy vetämään matkustajajunia täydellä nopeudella.
Vectron pystyy myös hakemaan vaunut sähköistämättömältä raiteelta, Kisko-Lada ei. Ja esim Vuosaaren tunneliin ei Kisko-Ladan eilispäivän tekniikalla ole asiaa.
kuva 10.08. 21:33 Matti Melamies  
  Aivan samasta syystä kuin muitakin merikonttimitoitettuja kontteja kuljetetaan rekoilla eli ei tarvita kontin sisällön siirtokuormausta.
kuva 30.07. 02:35 Matti Melamies  
  Kyllä on surkuhupaisaa, että noilla Neuvostoliitossa valmistetuilla Kisko-Ladoilla ajellaan Suomessa täyttä häkää vielä 2025.
kuva 26.07. 03:20 Matti Melamies  
  On.
kuva 22.07. 22:43 Matti Melamies  
  Kyllähän kulttuurialalla (jota museojunatoimintakin yleisön näkökulmasta on) käytetään vapaaehtoisia, vaikka taustalla olisi voitollinen osakeyhtiö:
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000009601867.html
kuva 22.07. 22:42 Matti Melamies  
  Kyllähän kulttuurialalla (jota museojunatoimintakin yleisön näkökulmasta on) käytetään vapaaehtoisia, vaikka taustalla olisi voitollinen osakeyhtiö:
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000009601867.html
kuva 06.07. 23:20 Matti Melamies  
  Älysormukset, ohjelmistot, lääkkeet, terveydenhoidon tuotteet (esim Planmeca), aseet jne ovat Suomen vientituotteita ja hevosta pienempiä. Matomäkeä on siteraattu väärin tai hän oli täysin väärässä.
Nokian ylimmän johdon tekemät kolossaaliset virheet ovat oma lukunsa.
Rekkakuskit paperitehtaiden kanssa... Saloralla ja Nokialla oli kuitenkin toisenlaisia visioita, vaikka silloin ei kuluttajapuolen räjähdysmäistä kysyntää osattu ennustaa.
Mutta kysymyshän oli nyt ennen muuta siitä, että Suomen vientiteollisuus ei Rainerin sitkeästä harhaluulosta huolimatta tarvinnut länteen suuntautuvassa viennissä rautatiekuljetuksia, eikä tarvitse nykyisinkään.
kuva 05.07. 23:37 Matti Melamies  
  "Suomella ei ole enää sellaista teollisuutta joka valmistaisi tuotteita joita voi kuljettaa junalla. Mielummin ajetaan laiva vaikka Iberian niemimaa kiertäen Välimerelle asti kuin kuljetetaan tavara junalla. Koska Suomessa valmistettu tavara on halpaa ja tilaa vievää bulkkia. Vuorineuvos Matomäki sanoi aikoinaan 30 vuotta sitten että Suomesta ei kannata viedä länteen mitään hevosta pienempää. Hän tiesi sen kun ei mene junia."

Jos Matomäki on todella sanonut noin ja pelkästään noin, on pakko todeta hänen olleen täysin väärässä. Olivathan esim Nokian kännykät jossain määrin hevosta pienempiä. Ehkä hän tarkoitti, että hänen oma yhtiönsä ei kyennyt valmistamaan hevosta pienempää vientituotetta. "Hän tiesi sen kun ei mene junia." Hän ei siis tiennyt ja eipä junien meneminen ja tuleminen asiaa muuttanut, eikä muuta vieläkään.

Matomäki on kyllä huumorimiehiä. Hän asui Nakkilassa ollessaan Rauma-Repolan pääjohtaja ja hänelle sanottiin, että pääjohtajan pitäisi asua samalla paikkakunnalla kuin missä on yhtiön pääkonttorikin. Matomäki totesi, että onpa hienoa, että Rauma-Repolan pääkonttori siirtyy Nakkilaan.
kuva 01.06. 02:49 Matti Melamies  
  Siis mitkä nämä ja miten niin?
kuva 01.06. 02:47 Matti Melamies  
  Uudenkaupungin autotehtaalla tehdään Mersuja, mutta tuskin kukaan väittää Mersun olevan suomalainen automerkki.
kuva 17.05. 23:24 Matti Melamies  
  Onko Helsinki ja Helsinki jotenkin eri puolella Suomea?
kuva 08.05. 20:27 Matti Melamies  
  Kyllä. Putin Oilin vuokrasopimuksia on jätetty uusimatta ilahduttavan paljon.
kuva 12.04. 01:49 Matti Melamies  
  Ei ollut 1989 DHL:n varasto.
kuva 18.03. 00:00 Matti Melamies  
  Kyseessä onkin eri sillat samalla paikalla, joten on luonnollista, että niillä on eri nimitykset.
kuva 11.03. 10:06 Matti Melamies  
  Tuon Fleetcaren mainoksen kohderyhmä ei osaa suomea, siksi kielivalinta on ihan looginen.
kuva 10.03. 11:52 Matti Melamies  
  Tarkoitatkotko, että koeajoraiteiston kannattavuus riippuu sähköistyksestä?
Mun pointti oli se, että jos tuolla on tarve koeajaa sähkökalustoa omalla vetovoimallaan, niin ei ole kuin ihan mitätön matka laajentaa sähköistystä tuonne.
kuva 09.03. 23:49 Matti Melamies  
  Toisaalta sähköistetty Vartiuksen rata on ihan vieressä.
kuva 06.03. 18:23 Matti Melamies  
  Pyöräjärjestys veturin osalta on sama kuin saksalaisten BR45:ssa, joita toki valmistettiin enemmän kuin kaksi, mutta sodan vuoksi aiottua vähemmän.
kuva 05.03. 22:56 Matti Melamies  
  Kaaduttiin sitä ennenkin ja vammojakin syntyi. Liikenneturvallisuus kuolonuhreina mitattuna on parantunut roimasti tuosta ajasta, mutta miten on asia liukkaalla kaatumisten suhteen, onko tapahtunut edistystä? Mutu-veikkaukseni on, että ei selkeästi tai jopa päinvastoin.
kuva 05.03. 22:51 Matti Melamies  
  VR ei taida myydä vetureitaan (siis niiden ulkoasua) mainosväreihin, muutenhan niitä jo olisi. Ja olisihan erikoisväritys ilman kaupallista viestiäkin kiva.
kuva 04.03. 23:09 Matti Melamies  
  Puolalaiset olisivat saneeranneet näistä huippuvetureita, jos heille olisi annettu mahdollisuus?
kuva 27.02. 00:22 Matti Melamies  
  1970 otetussa kuvassa pakuissa oli 90:n lätkät. (HKM:n kuvat, kuvaaja Eeva Rista)
kuva 25.02. 00:04 Matti Melamies  
  Hangosta kerrottiin, että sinne jäi vielä hakevaunuja ja noin 20 rapu-vaunua.
kuva 23.02. 22:16 Matti Melamies  
  Onko VR saanut käyttöönsä niin paljon uusia Pieksämäellä valmistettuja rapu-vaunuja, että näitä ei tällä hetkellä tarvita?
kuva 19.02. 00:44 Matti Melamies  
  Kaupallinen liikenne on eri asia kuin henkilöliikenne, eihän tuo ole mitään harrastajavoimin toteutettua museoliikennettä, vaan ihan kaupallista liikennettä, kyllähän ruottalaiset korvaavat ihan rahalla tuon touhun.
kuva 14.02. 16:13 Matti Melamies  
  Tuossa on yksiselitteisesti Kemijoki, vaikka siinä onkin Ounaskoski. Vesivoimaloiden vuoksi myös Kemijoen pintaa on nostettu, vanhoissa kuvissa silta-arkkuja näkyy vedenpinnan yläpuolella enemmän. Ounaskoskikin on sen vuoksi menetetty, koski näkyy talvella enää vain sulana kohtana kuvassa näkyvän sillan ja sen kynttiläsillan (jonka virallinen nimi Jätkänkynttilä) välissä.
kuva 13.02. 17:56 Matti Melamies  
  Ja ovathan Neuvostoliitossa valmistetut kiskoilla kulkevat Ladat vielä päivittäisessä käytössä Suomen rautateillä vetotehtävissä.
kuva 30.12.2024 20:27 Matti Melamies  
  Lasse, ei olisi. Perävaunu meni niin päreiksi, että ei sidonnalla ollut mitään merkitystä sidontapisteiden lentäessä kuuseen.
kuva 14.12.2024 00:31 Matti Melamies  
  Tuoreessa Resiinassa 4/2024 on Tasoristeysosiossa uuden kaluston laatikossa 2 kpl Habin. Oliko niin, että Fennian Habins-vaunut ovat ainakin toistaiseksi Habin-vaunuja?
kuva 12.12.2024 20:03 Matti Melamies  
  Mitä tulee tilalle? Sehän on tiedossa, Sr3 ja Dr19.
kuva 12.12.2024 20:00 Matti Melamies  
  Toisaalta ilman Sisun osaamista ei koko Vanajan tehdasta olisi saatu alkuun. Ja sitä nostoteliä Sisu on käyttänyt jo 55 vuotta Vanajan itsenäisen toiminnan loppumisesta.
kuva 02.12.2024 14:52 Matti Melamies  
  Asiat hyvin tunteva opas kertoi, että jos tuolla vuokra-alueella vuokraamisen aikana oli jotain rakennettu hyvin, niin rakennustyön olivat suorittaneet saksalaiset sotavangit.
kuva 19.11.2024 08:28 Matti Melamies  
  Eihän Volvo 8700:aa ole koskaan tehty Deltan tehtaassa.
kuva 19.11.2024 00:30 Matti Melamies  
  Sisu->Susi, niin myös MAN->NAM on nähty.
kuva 18.11.2024 15:09 Matti Melamies  
  Jos ulkomaat lasketaan, niin kyllä niitä on olemassa, WoMANneja siis. Myös MassIVECOck on ollut joidenkin Iveco-kuljettajien tuunausratkaisu.
kuva 15.11.2024 13:16 Matti Melamies  
  Juhana ehtikin kertoa koordinaatit sillä välin, kun kirjoitin omaa kommenttiani.
kuva 15.11.2024 13:14 Matti Melamies  
  Kuvakulma onkin hyvä kuva-arvoitukseen. Eka ratikka on kääntynyt ja toinen on kääntymässä Nauvontieltä uudelle Ruskeasuon varikolle. Se osa Nauvontietä, jossa on ratikkakiskot jää kuvassa vasemmalla näkyvän aidan ja matalamman talon väliin. Matalampi talo on osa Mannerheimintie 103-105 toimistokompleksia ja Nauvontie on kuvassa siis aidan ja sen välissä, ei matalan ja korkean toimistotalon välissä, talot ovat samaa kokonaisuutta, vaikka siltä ei kuvassa näytäkään. Kuvakulmahan on pirullisen nerokas!
kuva 12.10.2024 02:07 Matti Melamies  
  Kuka ehtii ensimmäisenä lisäämään kuvan tämän veturin nykykunnosta Haapamäen romutuspäivän jäljiltä?