Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 06.10.2022 21:21 Miitre Timonen  
  Happovunut seisovat myös, ja pointti oli se, että tilanne ei ole muuttunut, vaikka piti.
kuva 06.10.2022 20:32 Esa J. Rintamäki  
  Kyllä, Vaasan lääni.

Valkoisissa rekisterilaatoissa tosiaankin harrastettiin läänikirjaimia melko tarkasti. Mustien rekkareiden aikaan muuttajien piti vaihtaa rekkarinsa uuden läänin mukaiseksi, valkoisissa muuttomuuttoa ei enää vaadittu.

Systeemi oli sikäli hyvä, että vieraspaikkakuntalaiset tunnisti helposti, joten liikenteessä harhailut oli helpompi "antaa anteeksi".

Jyväskyläkin yksisuuntaisine katuineen oli sellainen, että päästäkseen 200 m päähän piti ajaa 2 km lenkki. Paikalliset olivat selvillä tästä, vieraspaikkakuntalaiset yleensä ei.

Lasse, miten hyökkäysautot? Täällä Kalliossa Pelastusasema Pelastusarmeijan naapurissa vaikuttaa hankkivan tuoreita Sisuja miehistöhytteineen.

Kuvan auto näyttää olevan vesisäiliöauto, jonka saama sikapoljenta hälytysajossa ei ole sitä pahemmin kuluttanut tai särkenyt?
kuva 06.10.2022 20:23 Lasse Hinkkanen  
  Paloautot tehdään yleensä käytetylle kuorma-auton alustalle, joka ei lain mukaan saa olla viittä vuotta vanhempi.
kuva 06.10.2022 20:20 Lasse Hinkkanen  
  On näköjään niin korkea, että tuulikaulus pitää kääntää sivulle.
kuva 06.10.2022 19:09 Antti Grönroos  
  Hyvä Jimi kun otit tästä kuvan. En tiennyt tästä. Meen huomenna kuvaamaan tätä. Tämä välilaiturin varoituslaitosta voisi käyttää jossain esim. Porvoon radalla (Vr:n asunnot). Jokioisten radalle tämä ei ehkä sovi. Taempi varoituskello ei keväällä jaksannu kokoajan hälyttää.
kuva 06.10.2022 19:05 Antti Grönroos  
  Kiitos Jouni.
kuva 06.10.2022 18:08 Mikko Ketolainen  
  En tiedä, että mikä alusta on ollut alunperin, mutta paloautoksi tämä on tehty tietojen mukaan 1990. Säiliön tilavuus 10500 litraa.
kuva 06.10.2022 18:07 Asmo Rasinen  
  Ooh!
kuva 06.10.2022 18:05 Asmo Rasinen  
  Mikäs siinä nyt on niin ihmeellistä että ammoniakkipytyt tuolla seisovat. Normaalistikin tuolla varmaan viikon kököttävät ennen lähtöä Uuteenkaupunkiin tai Tampereelle. Tampereella ollaan noin toinen viikko ennen lähtöä Kouvolaan (Tai Riksuun joskus.) Sieltä vielä Vainikkalaan ja rajan yli. T 3553 tai 3552 eivät kulkeneet viikonloppuisin joten niitä kerkesi kertyä. Eikä niitä ihan joka Tampereen junassa ollut. Maanantaisin ja Perjantaisin oli pääosin pidempiä junia viikonlopun takia. (https://vaunut.org/kuva/152538?paik=Hangonsaari&ol=1&tag0=17%7CVuodenajat%7CTalvi) Enemmänkin Ruokosuon kuljetuksia vartenhan se vaihto olisi pitänyt tapahtua.
kuva 06.10.2022 17:08 Teuvo Piirainen  
  Porvoossa oli pitkään tämä Ardelt-höyrynosturi https://vaunut.org/kuva/8890?t=Ardelt ja jossa oli myös pystykattila.
kuva 06.10.2022 17:04 Juhani Pirttilahti  
  Se on hyvä, että kuva on vanha. Muuten olisin jo soittanut P o l i i s i n.
kuva 06.10.2022 16:57 Jan Jahkola  
  Vaasan lääni?
kuva 06.10.2022 16:33 Esa J. Rintamäki  
  Saksalainen nimitysversio "dispatcherista" on Fahrdienstleiter. Fahren = ajaa tai kuljettaa, Dienst = palvelu, Leiter = johtaja (siis sellainen johtaja, joka nimenomaan ohjaa toimintaa, eikä istu pönäkkänä perse penkissä johtamassa ja "vastuuta kantamassa").

Eli voisin sanoa: "kuljetussuoritteenohjaaja", siinä missä koto-Suomessa junanlähettäjä lähetti junan asemaltaan linjalle kohti "tuntematonta kohtaloa"! Junansuorittaja-nimitys vastasi paremmin todellisuutta...

WSOY:n suomi-englanti-suomi sanakirja, vuodelta 2000: "dispatch" = lähettää matkaan, toimittaa, selvittää, suorittaa [loppuun] tehtävä ym.
kuva 06.10.2022 15:57 Juhana Nordlund  
  Edellinen rekisteritunnus VNS-370. Käyttöönottopäivä 17.12.1985.
kuva 06.10.2022 14:33 Hannu Peltola  
  Minulla tuli mieleen tämä Haapsalussa bongaamani yksilö, jossa on samoja piirteitä: https://vaunut.org/kuva/145025?s=1 Tässä Pasilan nosturissa oli kuitenkin kolme akselia. Aluskehys on tässä ottanut hittiä?
kuva 06.10.2022 14:28 Rainer Silfverberg  
  Katsoin kerran yhtä neuvostoliittolaista rautatieaiheista draamaelokuvaa ja siinä dispatcherilla oli keskeinen rooli. Hän mm joutui hiki hatussa laatimaan graafista aikataulua uudestaan kun oli rataosuus ruuhkautui pahemman kerran ja monet seikat lopulta johti katastrofiin. Elokuvan nimi oli Magistral. Jos joku nyt enää haluaa venäläisiä leffoja katella niin tässä linkki: https://www.youtube.com/watch?v=2H4dDikzIoo
kuva 06.10.2022 14:26 Hannu Peltola  
  Vielä junabongauksesta USA:ssa muutama sana:
Markun mainitsema tyyli, jossa skannerilla kuunnellaan veturimiehistön radioliikennettä ja seurataan yksittäistä junaa, tuli meille hyvin tutuksi heinäkuussa: https://vaunut.org/kuvat/?s=5586 Paikallisella harrastajakollegalla Joeyllä oli skanneri mukana ja sillä saimme tiedot junat liikkeistä. Tuolla rataosalla junia liikkui ainoastaan parina päivänä viikossa, joten skanneri oli varmin tapa saada selville, että liikennettä aidosti on. Osoittautui myös, että Canadian Pacific oli hyvin haluton kertomaan mitään juniensa aikatauluista.

Useimmilla bongauskeikoillani olen yksinkertaisesti mennyt notkumaan radan varteen tai ajanut autolla radanvartta ja ensimmäisen junan löydyttyä olen lähtenyt seuraamaan sitä autolla. Tämä toimii hyvin radoilla, joilla on kohtuullisen vilkas liikenne. Hyvä esimerkki tällaisesta bongauksesta oli Stevens Passiin tekemäni bongausretki marraskuussa 2019: https://vaunut.org/kuvat/?s=4727

Parhaimmillaan liikennettä on niin paljon, ettei ehdi kuin etsiä autolla kohtuullisen kuvauspaikan ja kuvata siinä kaiken, mikä liikkuu. Paikanvaihtoa on hankalaa tehdä, koska silloin jäisi muutama juna kuvaamatta! Powder Riverin kuvauskeikat olivat tällaisia: https://vaunut.org/kuvat/?s=4532 ja https://vaunut.org/kuvat/?s=4399

Joskus kuvausretket ovat suuntautuneet hiljaisille tai hylätyille syrjäradoille, joissa kuvaus on enemmän arkeologista tutkimusta: https://vaunut.org/kuvat/?s=4865
kuva 06.10.2022 14:03 Jimi Lappalainen  
  Oskari-latauspalvelun mukaan kuvan oikeassa reunassa näkyvän sähköratapylvään 256-12 sijainti on 256+737. Seuraava pylväs 256-11, jonka kohdalla veturin perä on, on sijainnilla 256+672. Asemarakennuksen keskikohta sattuu aika lailla niiden väliin, jolloin +708 olisi oikein.
kuva 06.10.2022 13:47 Jouni Hytönen  
  Vai olikos silloin enää kakkossarjaa myynnissä, olisiko kilvet vaihtuneet jostain syystä.
kuva 06.10.2022 13:46 Jouni Hytönen  
  FAN lienee vuosimallia 1990, ei ihan lääninkilpien ajalta sentään. :)
kuva 06.10.2022 13:43 Jouni Hytönen  
  Varmuudella heinäkuussa 1996, mutta montako kertaa sen jälkeen?
kuva 06.10.2022 13:27 Jimi Lappalainen  
  No juu, niinhän se on. Tuskinpa tässä mistään muustakaan voisi silti olla kyse?
kuva 06.10.2022 13:22 Hannu Peltola  
  Markku: Yksi hauska kohde junabongauksessa USA:ssa on juurikin kauas kotiradalta eksyneen kaluston bongaus. Kerran bongasin Wyomingissä KCS:n veturin: https://vaunut.org/kuva/128086?s=1 Kuvan yhteydessä Miro myös kertoo hyvin kalustokierrosta ja hevosvoimatunteina mitattavasta käyttöajasta muilla yhtiöillä.

Dispatcher on tosiaan liikenteenohjaaja. Minulle on tutumpaa amerikkalainen dispatcherin työ ja en osaa sanoa, miten työnkuva poikkeaa suomalaisesta. Omalla kotiradallani minun roolini ajoilloissa oli useimmiten toimia Dispatcherinä, tosin 1940-luvun lopun työnkuvalla.

USA:n rautatiet vaikuttivat paljon Neuvostoliiton rautateiden kehitykseen. Ensimmäisen maailmansodan aikana USA:sta ja Kanadasta toimitettiin kymmeniä tuhansia vaunuja Venäjälle. Neuvostoliiton ensimmäiset sähköveturit tulivat suoraan GE:ltä Eriestä. Ensimmäiset käyttökelpoiset dieselveturit tulivat 2. maailmansodan aikana Lend-Lease -apuna Neuvostoiittoon. Nyky-Venäjä yrittää tietenkin tietoisesti unohtaa tämän USA:n avun.
kuva 06.10.2022 12:49 Sauli Vähäkoski  
  Päivystysveturinvaihtopäivä on yleensä lauantai, jolloin ne kulkevat pelkkänä veturina.
kuva 06.10.2022 12:32 Markku Pulkkinen  
  En osaa sanoa. En tunne amerikkalaista rautatiejärjestelmää niin hyvin että osaisin sanoa miten dispatcherin tehtävät käyvät yhteen suomalaisen liikenteenohjaajan kanssa. Muistan asiasta joskus keskustellun jollain muulla foorumilla. Tuo dispatcherin nimike otettiin tietääkseni käyttöön myös Neuvostoliitossa, josta se kulkeutui DDR:ään. Asiasta minulla on vain hataria mielikuvia, mutta tietääkseni itse Stalin ihaili Pohjoi-Amerikan rautateitä, joista liene otettu mallia yhteen sun toiseen asiaan.
kuva 06.10.2022 12:16 Mikko Herpman  
  Veikkaisin että hieman on menosuuntaan ja avataan valtaventtiiliä sopivasti että paikat pysyvät kuumina ja voitelukin toimii...
kuva 06.10.2022 11:39 Jouni Hytönen  
  Eikö tuo dispatcher ole ihan vain liikenteenohjaaja?
kuva 06.10.2022 10:50 Markku Pulkkinen  
  Täytyne ottaa tuo laivavaihtoehto harkintaan. Minunkin isosetäni meni sinne laivalla joskus ennen ensimmäistä maailmansotaa ja sinne jäi. Amerikan reissulta jäi mieleen bongauskulttuurin ero vanhalla ja uudella mantereella. Kaverini Brianin kanssa kierreltiin Massachusettsin ja ympäröivien osavaltioiden rautateitä, jotka hän tunsi paremmin kuin omat taskunsa. Mm East Deerfieldin ratapiha tuli tutuksi. Sikäläiset bongarit seurasivat ennen muuta junia, ei niinkään liikennettä jollain rataosalla, silloinhan olisi saattanut joutua odottelemaan uutta junaa seuraavaan päivään. Monella oli apuna scannerit, joilla seuraattiin veturimiehistön ja dispatcherin (lienekö tuolle sanalle kunnon suomennosta?) välistä viestiliikennettä. Kävimme toki katsastamassa myös Hudson -joen laaksoa seuraavaa päärataa, jossa junia ei kauaa tarvinnut odotella. Yllätävä havainto oli miten eri rautatieyhtöiden vetokalustoa oli sijoitettu samaan junaan, kummallisin kampe oli Santa Fe -yhtiön GP alkuperäisessä puna-keltaisessa värityksessä tavarajunan johtoveturina New Yorkin osavaltiossa.
kuva 06.10.2022 10:41 Hannu Peltola  
  Tästä vaunusta tulee varsin saksalainen vaikutelma!
kuva 06.10.2022 08:50 Esa J. Rintamäki  
  Höyrynosturi, jossa on pystykattila? Höyryveturimallinen vissla erottuu katolta.
kuva 06.10.2022 08:46 Esa J. Rintamäki  
  Puukorisia neliakselisia virkatarvevaunuja "syntyi" ihan päättömästi noihin aikoihin. Tapsan kuva on yksi todiste tapahtuneesta.
kuva 06.10.2022 08:44 Miitre Timonen  
  Tuo vaunujen seisominenhan jo ennalta arvattiin. Jos se olisi ollut oikea syy, niin eihän nyt veturinvaihto olisi kahta tuntia vaatinut.
kuva 06.10.2022 07:05 Juhana Nordlund  
  Tunnisteiden sekalaiset osaston valikosta löytyvä "Muistomerkki" lienee tarkoitettu sellaiselle kalustolle, joka ei ole enää liikenteessä, ja on asetettu pidemmäksi aikaa yleisön katseltavaksi. Muistomerkkikalustolle on yleensä varattu oma paikka. Rautatieympäristössä (esim. asemilla) ja muuallakin useat vanhat veturit täyttävät tämän kriteerin. Mielestäni tälle raitiovaunulle sama tunniste sopii aivan hyvin. Raitiovaunu on siirtynyt pois palveluksesta ja nykyisellä paikalla väki voi käydä katselemassa sitä. Siitäkin huolimatta, että raitiovaunun nykyinen sijainti ei liity itse vaunun (tässä tapauksessa moottori- ja perävaunun) menneisyyteen.
kuva 06.10.2022 05:21 Lari Åhman  
  Onhan tuo vähän muuttunut kesästä, sen ainoan kerran kun Turku asemalla kävin. Näinpähän sentään raiteita ja junankin tuossa :)
kuva 06.10.2022 04:20 Esa J. Rintamäki  
  No, ainakin on raitiotie "leikisti" Mikkelin asukkailla koettavana.
kuva 06.10.2022 03:08 Mikko Ketolainen  
  Virallisestihan se menisi tunnushistoriassa Hämeenkoski 14, Hämeenkoski 13, Juupajoki 13 ja Pirkanmaa 893 (Killinkoski, Virrat). Scanian mallinumeron 112H voisi lisätä kuvatekstiin
kuva 06.10.2022 00:31 Hannu Peltola  
  Mutta erinomainen kuva tämä on silti!
kuva 05.10.2022 23:31 Jorma Toivonen  
  Kiitokset Mikolle lisätiedoista. Arvelinkin, että muidenkin alojen "harrastajat" ottanevat onkeensa tämän "saaliin". Kiitos.
kuva 05.10.2022 23:29 Jimi Lappalainen  
  Eli se asia, millä sähköistystä puolusteltiin, ei oikeasti ollut totta. Mutta jos jotain, niin ainakin liikenne on vähäpäästöisempää ja nyt henkilöliikenteen aloitus on ehkä hieman helpompaa. Mutta kun Turussa suunnitellaan, väitellään ja väännetään vielä silloinkin kun muualla vietetään avajaisia.
kuva 05.10.2022 23:26 Jimi Lappalainen  
  Aivan ensimmäisten Uudenkaupungin sähkövetoisten happojunien aikataulua muutettiin niin, että molempiin suuntiin ne seisovat Turussa vain kuljettajanvaihdon ajan. Mutta sitten palattiin normaalikäytäntöön, että Uudestakaupungista iltapäivällä lähtevä happojuna seisoo Turussa varttia yli kuuteen saakka (eli toista tuntia) kuten se on aina ennenkin tehnyt. Näillä ammoniakkivaunuilla ei näytä olevan kiire edes senkään vertaa, vaan ne seisovat ratapihalla tuntikausia kunnes joku sitten lähtee viemään niitä eteenpäin.
kuva 05.10.2022 23:26 Matti Melamies  
  Mikkelissä ei ole ikinä ollut raitiotietä ja tuskin tulee olemaankaan. Voidaanko tätä siis kutsua muistomerkiksi?
kuva 05.10.2022 23:20 Matti Melamies  
  Huomionarvoista kuvassa on myös "myrkkyvaunujen" seisominen edelleen keskellä Turkua, vaikka Uudenkaupungin sähköistyksen myötä sen piti loppua.
kuva 05.10.2022 23:20 Jimi Lappalainen  
  Tämä kuva on täällä jo: https://vaunut.org/kuva/126745
kuva 05.10.2022 23:18 Esa J. Rintamäki  
  Mihin asentoon höyryveturin suunnanvaihto hinattaessa asetetaan? Kuvassa kulissikivi ei näytä olevan tiukasti keskellä.

Voisin kyllä selailla Ivalon kirjaa, mutta näin "tyhmällä" kysymyksellä asia saadaan myös muidenkin tietoon.
kuva 05.10.2022 23:17 Jimi Lappalainen  
  Ja minä meinasin kommentoida että onpas kiva rajaus, mutta enpä nyt sitten Ilkan 18 vuotta vanhan kommentin huomattuani kommentoikaan ;)
kuva 05.10.2022 23:14 Esa J. Rintamäki  
  Hyvä ja taidolla otettu kuva!
kuva 05.10.2022 23:13 Esa J. Rintamäki  
  Itse asiassa oikein hyvä että HMVY toimii kuitenkin, takavuosien "negatiivisesta pöhinästä" huolimatta.
kuva 05.10.2022 22:54 Jimi Lappalainen  
  Kuulin, että siitä tehdään terassi.
kuva 05.10.2022 22:45 Miitre Timonen  
  Kyllä se siellä ainakin eilen oli. Hieman kuva-alasta vasemmalle. Lisäksi kuten tästäkin kuvasta näkyy, yksikerros-IC-vaunulle ollaan tekemässä jotain.
kuva 05.10.2022 22:34 Mikko Ketolainen  
  Entinen Hämeenkoski 13, Juupajoki 13 ja Pirkanmaa 893 (Killinkoski, Virrat)
kuva 05.10.2022 22:20 Jimi Lappalainen  
  Kuva, jossa raiteella 2 on sähköistys: https://vaunut.org/kuva/56748