26.06.2025 / Pasila asema
Henri Hovi

26.06.2025 Pysäkin H0620 Pasilan asema (pysäkki on bussilinjojen käytössä, ratikoiden pysäkki on edempänä kaksiraiteisella "ratapihalla") reunakiveä on rälläköity ilmeisesti varautumisena pitkien pika-Articien ilmaantumiseen tälle seudulle. Niillä ajettava linjan 13 ei kulje tästä, mutta toimenpide lie varautumista poikkeusliikenteeseen. Perä voisi vaihteeseen mennessä osua reunakiveen tässä.

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Henri Hovi
Lisätty: 08.07.2025 10:45
Muu tunniste
Sekalaiset: Raitiotie
Sijainti: Linjalla
Vuodenajat: Kesä

Kommentit

08.07.2025 11:45 Juhana Nordlund: Kyllä 13 joudutaan aika ajoin kääntämään jos tässä, kun ollaan niin paljon myöhässä, ettei ehdi Länsi-Pasilaan asti. Ja 13:lla on tosiaan nykyään pari - kolme X54-Articia.

Jyrkkien kurvien yhteydessä X54:sten päätymmäiset moduulit tekevät jännän "vemppaisun", ilmeisesti nivelenhallintavivuston toiminnan ansiosta. Tuo ilmiö on tullut erityisen tutuksi esimerkiksi Viikin tiedepuiston pysäkin luona, samoin Leppävaarassa Sellon kulmilla.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!