16.07.2025 / Tornehamn kyrkogård, välillä Björkliden - Kopparåsen, Ruotsi
Tuomas Pätäri

16.07.2025 Tässä kuvassa on entisen Tornehamns kyrkogård -seisakkeen paikka. Lähin taustan järvi on Báktájohkaluobbalat ja sen takana on E10-tie, joka on täällä Norjan ja Kiirunan välillä otettu käyttöön vuonna 1984. Tornehamin alue on mielenkiintoinen historialtaan, sillä se rakennettiin radan rakentajien tukikohdaksi ja Torneträsk-järven satamaksi rakentamisen tavrakuljetuksia varten. LKAB rakensi sinne mm. toimistoja, asuntoja, kappelin ja sairaalan ja siellä oli myös kauppoja, leipomoita, kahviloita ja hotelli. Rautatien avaamisen jälkeen paikan merkitys väheni ja siellä on nykyään enimmäkseen kivijalkoja. Muutama rakennus on säilynyt ja hautausmaa. Tornehamnin uusi kappeli on uudempi rakennus vuodelta 1987 ja se onkin varsin yllättävä ilmestys, kun rakennuksessa on erinomaisen kuntoinen kirkkosali, sinne voi kävellä sisään mutta ketään ei asu eikä välttämättä edes näy lähistöllä missään.

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Tuomas Pätäri
Kuvasarja: Malmiradan reissu 2025
Lisätty: 01.09.2025 20:30
Muu tunniste
Sijainti: Linjalla
Ulkomaat
Vuodenajat: Kesä

Kommentit

01.09.2025 21:00 Tuomas Pätäri: Wikipedian artikkeli seisakkeesta: https://sv.wikipedia.org/wiki/Tornehamns_kyrkog%C3%A5rd_(h%C3%A5llplats)
Ja tuossa linkissä on hyvä kartta alueen entisistä rakennuksista: https://www.komoot.com/highlight/6069640

Malmijuna vie tässä "ruskeaa tavaraa" jota on vaunuissa aina enempi kuin mustaa. Minussa ei ole liiemmin vuorineuvoksen vikaa, mutta nämä ruskeat lienevät jalostettuja pellettejä ja musta tavara on raakaa rautamalmia?

Torneträskin rannasta läheltä entistä satamaa on levähdysalueelta opastettu polku Torhehamnin alueelle ja polku yhdistyy myös Rallarvägenin kanssa. Hautausmaan kupeesta kulkee polku myös tähän entiselle seisakkeelle ja sen kupeesta radan ylittäen pääsee vuoristoa pitkin Björklideniin toistakin reittiä Rallarvägenin ohella. Malmiradalla on useita tällaisia polun ja radan risteämiä, joissa ei ole virallisen oloista tasoristeystä, ainoastaan saattaa olla jokin ohje tyyliin "kuuntele ja varo junaa ennen ylitystä". Suomen erityisolosuhteissa tällainen kevyt ratkaisu olisi varmaan mahdottomuus.
02.09.2025 11:06 Tero Korkeakoski: Näin juuri. Musta "raaka" malmi taitaa olla Kaunis Ironin tuotantoa ja nämä pelletit LKAB:n.
02.09.2025 20:02 Tuomas Pätäri: Ainakin LKAB:n junissa menee molempia. Mustaa kamaa on esimerkiksi tässä kuvasarjassa LKAB.n kyydissä Torneträskin kuvassa ja yhdessä Katteratin seudun kuvassa.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!
<< Kuvalista >>