??.03.1969 / Oulu Nokela

??.03.1969 Tv1 940 teki vaihtotöitä Oulusa Nokelan ratapihalla maaliskuussa 1969. Vanhuuttaan veturi pääsi viettämään Lapinlahdelle Matin ja Liisan aseman pihalle.

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Tapio Keränen
Lisätty: 06.03.2026 08:00
Muu tunniste
Sijainti: Asemalla/Ratapihalla
Vuodenajat: Talvi

Kommentit

06.03.2026 09:08 Erkki Nuutio: Ohjaamon sermi on ollut äskettäin käytössä. Pohjoisessa (toki Oulu on pikemmin Keski-Suomea ja meri ja usein Föhn-tuulikin sitä lämmittää) sermi lieneekin useammin hyödyllinen. Etelämmässä sermiä ehkä käytettiin viimeksi sodan ja ilmavaaran vuoksi.
Kiva kuva arjen aherruksesta.
06.03.2026 09:53 Petri Nummijoki: Tarkoitat sermillä ilmeisesti ohjaamon ja tenderin välistä eikä noita tähystysluukkuja kuljettajansuojuksen kyljissä? Kyllä kai suojilla on takaperinajossa ollut merkitystä lähes höyryajan lopulle saakka? Aivan viimeisinä höyryvuosina 1970-luvulla on ehkä voinut olla, että tenderivetureiden käyttö on yleensä pystytty linja-ajossa rajaamaan pois kohteista, joissa ei ollut veturin kääntömahdollisuutta.

Jossain Katajiston kirjassa on esitelty takaperinajoa varten annettu ohje kovalta pakkastalvelta 1966. Ulkomuistista lainaten takaperinajon tilanteessa tuli ensisijaisesti käyttää dieselvetureita. Höyryvetureista tankkiveturit sekä Hr1 ja Tr1 sopivat takaperinajoon. Jos mitään näistä vetureista ei voitu käyttää eikä veturin kääntömahdollisuus ollut lähellä, sallittiin takaperinajon vähentämiseksi Tk3- ja Tv1-vetureiden kytkeminen kaksinvetoon tenderit vastakkain.
06.03.2026 12:40 Harri Pesonen: Eikös tuossa ole vielä ollut joku pressu systemin saanut puotettua tuohon takaosaan Mikä on tuossa ylösnostettu narujen varaan...joku lisäsuoja tms....
06.03.2026 15:10 Heikki Jalonen: Oulussa oli noina aikoina pääsääntönä, että kattila oli kohti pohjoista noissa päivystäjän töissä. Näin lienee tässäkin kuvassa, taustalla näkyvä nosturi on jollain Lyötyn-Limingantullin-Heinäpään alueen rakennustyömaalla.

Varsinkin näin olivat päivystäjän ajot Tuiran-Toppilan tai Nuottasaaren suuntiin. Sermi siis suojasi enemmän etelän puolta. Mutta saattoipa sieltä etelästäkin lunta ja räntää tuiskuttaa ja aivan erikoisesti lounaan suunnalta. Siinä antoi sermi suojaa ja esti hyttiä täyttymästä lumella. Sermin ikkuna antoi edes jonkinlaista näkyvyyttä kuljettajalle taaksepäinkin. Mikään sermi tai suoja ei kuitenkaan tehnyt höyryveturin hytistä kuivaa ja vedotonta työpaikkaa.

Pressu-systeemi näkyykin kuvassa, ylös ripustettuna. Se lienee ollut enemmän suojana (ja alas laskettuna) silloin, kun veturi oli (lumituiskussa) linja-ajossa tai miksei myös pidempään seisonnassa. Se varmaankin vähensi käyntisillalle kertyvän lumen määrää ja alensi liukastumisen riskiä. Alas laskettuna kangas toisaalta esti takanäkyvyyttä, kaikki taaksepäin tähystäminen vaati sivuikkunassa roikkumista. Sermissähän oli erikseen lasiset ikkunat molemmin puolin ja ovena pressukangas. Tenderi toki oli näköesteenä sermin kautta tähystykselle, olipa sääsuojuksina mitä tahansa.

Ohjaamon sivuikkunoiden (irrotettavissa olevista) suojuksista kai käytettiin yleensä nimitystä "erkkeri".
06.03.2026 15:31 John Lindroth: Helsingin aseman päivystäjissä nokka oli useimmiten etelän eli aseman suuntaan. Tuo sermi tuo myös linkin joihinkin rakentamiini HO höyryveturi-malleihin ,se peittää sopivasti veturin ja tenderin välin ja näinollen kätkee siellä mahdollisen kardaanin!
06.03.2026 15:56 Juhani Katajisto: Tv1 940 oli valmistunut 1938 Tampellalta. Se oli alkuaikansa sijoitettu Tampereelle, josta sillä liikennöitiin tavarajunia varmaan joka suuntaan. Viisi- ja kuusikymmentä- lukujen taitteessa Tv1 940 siirrettiin Ouluun, joten monet Pohjois-Suomen radatkin tulivat sille tutuksi. Lokakuussa 1969 se lähetettiin Iisalmeen. Näin sen marraskuussa 1969 kylmänä seisomassa ulkona Iisalmen tallin vierellä. Vuonna 1969 oli Iisalmen ympäristössä käynnissä suuret ratojen perusparannustyöt. Tv1 940 lähetettiin täydentämään Iisalmen Tv1-vetureita sorajunien ajossa. Lapinlahden kunta oli asettanut takarajan VR:n soranotolle Haminamäen soramontulta. Minulla oli 1985 kunnia keskustella VR:n pääjohtaja Herbert Röhmerin kanssa näistä sorajuna-ajoista. Hän kertoi, että suuren väännön jälkeen VR sai lisärahoitusta Savonradan perusparannuksiin. Ja kiire painoi tuon takarajan vuoksi päälle. Siksi vuonna 1969 ajettiin Lapinlahden Haminamäen soramontulta tauotta Tk3-, Tv1-, Pr1-, Hr1 ja Tr1- vetureilla sorajunia usein kaksinvedossakin ympäri Ylä-Savoa. Tv1 940 ehti juuri ja juuri näihin sorakuljetuksiin. Syksyn 1969 aikana nämä sora-ajot hiljenivät tuolta sorakuopalta. En tiedä loppuivatko ne kokonaan. Aivan loppuajoikseen Tv1 940 siirrettiin Kontiomäelle. Ja huhtikuussa 1970, sillä ei ollut enää muuta kuin siirtoajo Kontiomäki-Iisalmi. Nykyään Tv1 940 viettää eläkepäiviään muistomerkkinä Lapinlahdella.
06.03.2026 17:20 Antti Laajalahti: Kuljetetun soran määrä oli kai jonkinlainen yllätys Lapinlahden kunnalle. Soran ottamiseen Haminamäestä oli asetettu aikaraja, olikohan se elokuun loppuun 1969. Vr pyrki ottamaan soraa mahdollisimman paljon, sorajunat liikkuivat yöllä ja päivällä. Soran oton loputtua oli sorakuopalla melurajoitus ettei korkea soraseinämä sortuisi. Soran oton loputtua Haminamäestä sitä otettiin Ohenmäestä.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!