10.03.2026 / Rovaniemi (uusi)
Toni Lassila

10.03.2026 Sm7 ensimmäistä kertaa koeajolla Rovaniemellä tiistaina 10.3.2026. Runkona Sm7 01. Valitettavasti joutui tyytymään kännykkäkuvaan nyt tällä kertaa.

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Toni Lassila
Lisätty: 10.03.2026 13:17

Kommentit

10.03.2026 13:25 Markku Naskali: Kuten hyvin tiedetään, eri kuvaajilla on toisistaan poikkeavia tavoitteita. Minulle tärkeintä on kohteen uutuus- tai uutisarvo eikä kuvan tarvitse olla silloin teknisesti huippuluokkaa. Nykykännyköissä on aivan riittävät kamerat niitä dokumentoimaan.
10.03.2026 13:43 Juha-Pekka Marttila: Kyllä. Kännyköissä hyvät kamerat tätä nykyä. Tämäkin kuva Rovaniemeltä aivan huippuluokan kuva! On turhaa sijoittaa satoja, ehkä tuhatta euroa hyvän kännykän lisäksi. Ammattikuvaajat ovat sitten tietenkin erikseen.
10.03.2026 14:43 Jimi Lappalainen: Itse kuvaan tätä nykyä lähes pelkästään kännykällä (OnePlus 13R). Oikeat kamerat ovat kotona keräämässä pölyä.
10.03.2026 15:56 Juhana Nordlund: On täysin makuasia, millä laitteella kukin haluaa kuviaan ottaa. En edes kuvittele ohjeistavani muita, miten tulee toimia. Oma nykykäytäntöni on, että lähtökohtaisesti kuvaan järkkärillä. Mutta on tilanteita, joissa on mielekästä poiketa kameralla kuvaamisesta. Vaikkapa sellainen, että järkkäri ei vaan olekaan päätynyt matkaan mukaan. Joskus otan puhelimella rinnakkaiskuvia, jotka saa hyvinkin nopeasti toimitettua eteen päin, myös paljon puhuttuun some-maailmaan, tai sitten vaan "jollekin sidosryhmäläiselle". Kamerakuvien purkaminen muille laitteille on aina oma työvaiheensa. Loppupeleissä kyllä siirrän puhelinkuvanikin kovalevyarkistoihin.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!