??.??.1901 / Välillä Pasila asema–Huopalahti
Jimi Lappalainen

??.??.1901 Kiviholvisillan rakennustyömaa vuonna 1901. Periaatteessa tässä ei olla vielä minkään liikennepaikkojen välillä, koska rataa ei ole vielä otettu käyttöön. Kuitenkin 1.9.1903 alkaen liikennepaikkaväli oli Fredriksberg–Hoplaks. Muutin kuvatekstiä, kun asia selvisi.

• Kuva perustuu aitoon mustavalkoiseen valokuvaan, mutta Gemini paranteli sitä. Tämän kuvan värit eivät ole siis aitoja. Alkuperäinen kuva on hyvin pieni, enkä viitsi lisätä sitä sellaisenaan tänne. Yksi vaihtoehto olisi tietty kysyä tätä silta-asiaa keskustelupalstalla, mutta halusin lisätä tämän version kuva-arkistoon. Aito kuva löytyy Rautatiemuseon Finnasta (lisenssi CC BY-NC-SA 4.0.)

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Jimi Lappalainen
Kuvasarja: Finna-kuvia
Lisätty: 30.05.2026 16:38
Muu tunniste
Rautatieinfra: Silta
Sekalaiset: Työmaa
Vuodenajat: Kesä

Kommentit

30.05.2026 16:47 Hannu Peltola: Kuvan jälkivärittämiseen tekoäly sopii hyvin. Arvaisin paikaksi aika tarkkaan karttalinkin paikan: https://maps.app.goo.gl/eU2PLFxRUm2G8X298
30.05.2026 16:51 Jimi Lappalainen: Juu, kuvien värittämisessä tekoäly toimii aika hyvin. Joskus aivan spesifitapauksissa väri voi olla virheellinen. Pyysin kerran lisäämään mustavalkoiseen Dm8-kuvaan värit, ja junasta tulikin väärän värinen. Asian sai onneksi kuitenkin korjattua uusilla kehotteilla. Olen kokeillut myös uusien asioiden kuviin lisäämistä, sekä aivan tyhjästä luotujen kuvien tekoa, mutten ole julkaissut niitä täällä.
30.05.2026 16:56 Jimi Lappalainen: Itse asiassa tajusinkin nyt, mistä kohdasta tämä kuva on. Vasemmalla taustan rinteessä oleva rakennus näkyy myös ilmakuvasta, kun tietää mistä etsiä.
30.05.2026 23:05 Jorma Rauhala: Tämähän on Mätäpuro/Rutibäcken. Helsingin kaupungin satavuotta myöhemmän "viherpesun" ja nimistökaunistelun jälkeen tämän ikiaikaisen puron nimi muutettiin vuonna 2011 yhtätyhjänkanssa nimelle Haaganpuro. Kun muka nimi "Mätäpuro ei ollut nimenä vakiintunut" ja siksi sille piti antaa uusi "vakiintunut" nimi, vaan eihän se voinut olla upouutena mikään vakiintunut. Nimistöpolitiikkaa, yäk sille. Täyttä nykyajan Suvivirsi-ideologiaa vietynä myös maantieteeseen.
Ihan samaa viherpesua yritettiin 1970-luvulla myös lännempänä olleelle Mätäjoelle, eli nimetä se täysin oudoksi eli Piijoeksi. Mätäjoki on saanut kuitenkin pitää nimensä Helsingin kaupungissa. Vantaan kaupungin rajalla sen yläjuoksulla nimi muuttuu Mätäojaksi. Kaikki Mätäjoet, -purot ja -ojat ovat Vantaan joen deltan haaroja.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!