04.11.1970 / Helsinki asema
Tapio Keränen

04.11.1970 Yöjuna Rovaniemelle oli vähitellen lähdössä Helsingistä 4.11.1970. Yhdistetystä 1. ja 2. luokan makuuvaunun CEm 2464 peräpäästä puuttuvat vielä loppuopastelyhdyt.

Kuvan tiedot
Kuvaaja: Tapio Keränen
Lisätty: 04.11.2026 08:23
Muu tunniste
Rautatieinfra: Asemarakennus
Sijainti: Asemalla/Ratapihalla
Vuodenajat: Syksy

Kommentit

05.11.2026 10:15 Jonne Seppänen: Komea vaunu ja ajankuva
05.11.2026 10:52 Rainer Silfverberg: Niin on. Harmittaa ettei koskaan päässyt matkustamaan puumakuuvaunun "paremmassa luokassa". Yritin kesällä 1980 ostaa lipun Helsingistä Savonlinnaan puumakuuvaunun 2 hengen hyttiin mutta oli loppuunmyyty, ja jouduin teräsvaunuun. Sen kesän jälkeen loppui liikenne puumakuuvaunuilla.

Muuten, mahtaako 4.11 kuvauspäiväksi pitää paikkansa, yöjunathan lähtivät n klo 19:00 jälkeen joten olisi pitänyt olla pimeää jo silloin. Vai oliko lähtö aikaisemmin siksi että yöjunat eivät vielä kulkeneet Parkanon radalla?
05.11.2026 11:13 Teppo Niemi: Tuolloinhan vaunuhuolto toimi Töölössä ja junarungot tuotiin lähtöraiteilleen vaihtotöinä. Helsingin aseman raiteet olivat hiljan saaneet sähköt ja pääradan suuntaan liikennöitiin vielä dieselkalustolla. Marraskuussa aurinko laskee hieman klo 16 jälkeen. Olisikohan lättä lähdössä junana H419 Keravalle? Parkanon ratakaan ei vielä ollut läpiajettavana, jotenka ensinmäiset yöjunat pohjoiseen lähtivät jo iltapäivuällä. Tuohon sopisi siis klo 14.55 lähtevä P 61 Kemiin. Junassa on myös suora makuuvaunu Rovaniemelle, joka vaihdetaan Kemissä yhdessä 2. lk päivävaunujen kanssa junaan P 59, jossa Helsingin ja Kemin välillä oli vain lepo- makuu- ja autojenkuljetusvaunuja.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!