Simo Tuominen: Museoitu Tve5 601

Lajinsa ensimmäinen valmistunut ja nyt museoitu Tve5 veturi. Veturin uudeksi kotipaikaksi tuli Veturimuseo Toijalassa.
Veturi kuljetettiin 3.-4.11.2025 Oulun Nokelan veturitalleilta Toijalaan. Kuljetuksen hoiti vankalla ammattitaidolla Kuljetusliike Kari Polvela Oy. Yhteistyöapuna järjestelyissä toimi myös Vr Group ja Pohjois Suomen Rautatieharrastajat ry.

Veturi on tarkoitus huoltaa ja ottaa käyttöön museotarkoituksiin.

kuva
Toijala

Nalle laskeutuu turvallisesti uuden kotipaikan maaperälle.
Ei kommentteja
05.11.2025 Simo Tuominen
kuva
Toijala

Tve5 pääsi uuteen kotiinsa aamusta yön yli lavetin päällä levänneenä.
Ei kommentteja
05.11.2025 Simo Tuominen
kuva
Oulu

Tve5 lastattuna ja odottaa kotimatkaa kohti Toijalaa.
Ei kommentteja
03.11.2025 Simo Tuominen

Hakuehdoilla löytyi 3 kuvaa

Kommentit

05.11.2025 12:58 Rasmus Viirre: Onpa ilahduttavaa nähdä että ainakin yksi Tve5 pääsi museoon! Niin pieni veturisarja kun on kyseessä, mutta hyvin symppis ulkomuodoltaan. #605:sta tuli ennen seurattua aina kun käväistiin Kokkolassa, mutta nythän sekin on jo ollut kauan poissa, kun Kokkolan varikkotoiminta lopetettiin.

Hienoa Veturimiseo Toijala! Ja onnea Nallelle!
05.11.2025 13:12 Mikko Herpman: Tosiaan hieno juttu että tämä pääsi Toijalaan talteen ja veikkaan että sille on mukavasti pientä hommaa kun siirretään kalustoa tallista ulos yms.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!