Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 02.10.2013 23:04 Kimmo T. Lumirae  
  Voi että voi näyttää tuo ratapiha pienoisrautatiemäiseltä!
kuva 02.10.2013 23:02 Kimmo T. Lumirae  
  Kovin laajasta historiikista en tiedä, mutta VR:llä oli haluja jatkaa ikääntyvän Dr12-sarjan elinikää jonkinlaisella saneerauksella ja kumppaneiksi se sai Wärtsilän, joka halusi kokeilla 2600 hv Vaasa V 22 -sarjan moottoria veturikäytössä, ja Strömbergin, joka rakensi veturin sähköisen voimansiirron uusiksi tyristorisäätöisenä ja samalla uusittiin koko muukin ohjausjärjestelmä. Dr12 2239:stä kierrätettiin kori/runko, telit, ajomoottorit (joka sittemmin osoittautui tämän proton Akilleen kantapääksi) sekä joitain apulaitekomponentteja; mm. ohjaamot rakennettiin kokonaan uudelleen. Muutostyöt teki VR Hy konepaja 1979.

Veturilla ajettiin laaja koeajo- ja rasitustestiohjelma. Hankevaiheessa muistaakseni puhuttiin noin 20 Hurun uudistamissuunnitelmasta, mutta ajatuksesta luovuttiin sähköistyssuunnitelmien sekä tulevan tehokkaan yleisdieselveturin (sittemmiin tunnettu nimellä Dr16) hyväksi ja 2439 jäi lajinsa ainokaiseksi.

Valmistuttuaan Dr15 ja Sv1 esiteltiin julkiselle sanalle yhtä aikaa ja samassa yhteydessä lanseerattiin VR:n linjaveturien uudeksi väriksi tämä keltamusta, jonka valinta perustui mahdollisimman hyvään näkymiseen esim. tasoristeyksiä ajatellen. Sarjakoneissahan tämän käyttö rajoittui sitten Tve4:ään.
kuva 02.10.2013 21:46 Kimmo T. Lumirae  
  Kappale kauneinta Suomea ja Suomen kaunein juna.
kuva 02.10.2013 21:45 Kimmo T. Lumirae  
  Tästäkään ei ole liikaa kuvia. Hieno juttu!
kuva 02.10.2013 21:43 Kimmo T. Lumirae  
  Jes, hienoa! Tästä eksootista ei liikaa kuvia ole.

Lempinimeä tälle en muista koskaan kuulleeni.
kuva 02.10.2013 16:06 Kimmo T. Lumirae  
  Tunnelma on kieltämättä hieman unenomainen. Voisi olla varhaisella digikameralla otettu kuva, mutta kuvassa näkyvä nopeusmerkki vie 1970-luvulle tai vanhemmaksi; tuvan seinässä oleva puhelin puolestaan...olisiko 1960-luvulta vai nuorempi?
kuva 02.10.2013 16:00 Kimmo T. Lumirae  
  Taidetta, taidetta. Valkoinen talvimaisema ja punainen veturi. Hieno!
kuva 01.10.2013 22:52 Kimmo T. Lumirae  
  Kiitos, Hannu.

Oikein rajattu kuva löytyi ja vaihdettu.
kuva 01.10.2013 20:34 Kimmo T. Lumirae  
  Minunkin puolestani sopisi olla Tpe-Ov-Tpe -paikallisjunan konduktööri, joka odottelee hetken, sillä välin kun veturi ajaa ympäri ja kiinnittyy vaunuston toiseen päähän. Miehelle lienee punainen opastelippu sylissään, ja näyttää sillä sitten jarrujen koetteluun liittyvät opasteet.

Huomiota herättävän hyvässä maalissa tuo Tampereen pään puoleinen vaunu: maalipinta on siisti ja kiiltävä eikä kattokaan ole vielä tummunut. Koska mahdettiin lopettaa puuvaunujen luokkakorjaukset eli täysremontit konepajassa?
kuva 01.10.2013 17:14 Kimmo T. Lumirae  
  En kyllä sanoisi noinkaan mutta kyllä mittakaavassa pientä heittoa ehkä on. Finnjet oli 215-metrinen alus ja sininen teräsvaunu eli plootu on 26, 5 metriä.

Mistä noin upea Finnjetin malli muuten on kotoisin? Onko se 1:100, 1:120 vai mihin mittakaavaan?
kuva 01.10.2013 14:53 Kimmo T. Lumirae  
  Piti oikein itsekin katsoa karttaa. Olisikohan jossain Savolankadun päässä, siinä niemennokassa ollut tämä, silloin aivan märkäkorvainen kuvaaja. Muistaakseni kiertelimme AVi:n kanssa junalla itäistä Suomea emmekä sillä reissulla veneilleet.

Ei se Sulosaari mahdoton ole; sinnehän pääsee kuivin jaloinkin. Ilmeisesti VT 14:n silta on vasta myöhemmin valmistunut tuohon aseman eteen.
.
kuva 01.10.2013 14:45 Kimmo T. Lumirae  
  Asia selvisi, kiitos. Eihän tuollaista näin poikanen ole omakohtaisesti nähnyt :o}
kuva 01.10.2013 13:07 Kimmo T. Lumirae  
  Onko tosiaan näin, Jorma (en ole siis nähnyt sitä koskaan käytännössä)? Luulisi, että ensin js antoi käsiopasteen "hiljennä" merkiksi renkaan antamisesta ja vasta renkaan antamisen jälkeen "pyöritti ohi", koska jos rengas olisi jäänyt vaikkapa tyystin huomiotta, siinähän olisi saattanut olla seuraavaa js-paikkaa tai js-väliä koskeva elintärkeä viesti, joka silloin jää antamatta. Näin siis maatiaisjärjellä mutta miten siis oli käytäntö?
kuva 01.10.2013 13:03 Kimmo T. Lumirae  
  Frans Hjalmar Nordling, sittemmin Nortamo, toimi Porin piirilääkärinä 1903-1930, ja kirjoitti vasta kypsällä iällä nämä riemastuttavat pakinat ja jutut rauma giälel. Jutut ovat meheviä ja aidosti hauskoja merimieskolmikon toilailuista purjelaivojen kulta-ajan lopuilta. Kaverukset, joista yksi luki itsensä myöhemmin merikapteeniksi, toinen perämieheksi ja kolmas ei vain viitsinyt, kulkevat Itämerellä ja käyvät jopa Lyypekissä lelukaupassa ja maitse Turussa saakka. Ei tosikoille, koska aluksi Rauma giäl on hidasta luettevaa yrittäessä saada selkoa eri sanoista esim. asti=laiva, galaas=juhlat, goerankuria = koiruuksia eli jekkua, eräässä jutussa kaverit ovat niin pyörryksissä galaasista palatessa, etteivät pysty kävelemään niin "sit me läksi garama" (garata, karata = juosta) tai niinkuin eräässä pakinassa, jossa mies nukkuu niin sikeästi päiväunia, että häntä ei saatu millään hereille, kunnes yksi kaveruksista keksi huutaa korvaan "Kaik reivama!" Kaveri nousi heti ylös ja totesi "Jaa, gapten, reivama oli gäsk" (kirjoitusvirheet mahdollisia, en osaa raumaa :o/ )
kuva 01.10.2013 11:27 Kimmo T. Lumirae  
  Ja kirjoitettakoon tähänkin nyt se vihellyskonsertti, joka oli vielä 1990-luvun alussa mahdollinen: juna lähestyy junasuorituspaikkaa: veturi - (vihellinopaste) "Juna tulee", pitkä. Junasuorittaja (js, käsiopaste lipulla tai lampulla) - "junakohtaus seuraavalla js-paikalla", valkoinen pään yli puolikaaressa edestakaisin. Veturi - "kohtausilmoitus havaittu", lyhyt-pitkä. Js - "ohikulku sallittu", vihreä ympyrässä. Veturi - "sivuutan", pitkä, lyhyt. Js - "junakohtaus peruuntunut / aja", vihreä paikallaan. Veturi - "vedän", lyhyt.

Yhteensä siis neljä vihellystä kolmen käsiopasteen ympärillä. Näitä joskus näki.
kuva 01.10.2013 11:20 Kimmo T. Lumirae  
  Renkaan antaminen oli monessakin suhteessa tarkkaa hommaa; ohikulku oli sallittu vasta sen jälkeen, kun kuljettaja oli saanut seuraavaa junasuoritus/junanlähetyspaikkaa koskevan viestin. Eli rengas ensin, ja sitten, vasta veturin sivuutettua junansuorittajan/lähettäjän (nimike vaihtui kai 1957), tämä saattoi antaa lipulla tai lampulla käsiopasteen "ohikulku sallittu". En ole nähnyt tätä käytännössä, mutta aika hankala tapahan tuo oli viestittää; missään satasen nopeudessa sellaista ei tehty.
kuva 30.09.2013 22:02 Kimmo T. Lumirae  
  Vastausvihellys, nimeltään "sivuutan" oli pitkä-lyhyt. Tilannetta oli edeltänyt junan saapuessa junasuorituspaikalle vihellinopaste "juna tulee", joka oli pitkä vihellys. Nämä ja useimmat muut annettiin kimeällä eli korkeaäänisellä viheltimellä. Matalaääniset vihellykset liittyivät usein hiljentämiseen tai pysähtymiseen.
kuva 30.09.2013 15:02 Kimmo T. Lumirae  
  Kiitos palautteesta. On selvä, että Photoshoppia on syytä alkaa opiskella, se helpottaa asioita.
kuva 30.09.2013 10:09 Kimmo T. Lumirae  
  Itseäni jo huvittaa vanhat muistot: miksi ihmeessä olen Järvenpäässä? Ei minulla ole muistaakseni ollut sinne koskaan mitään oikeata asiaa. Ja vielä enemmän: mitä hemmettiä minä teen Kontiomäen yöjunassa? :oD

Todennäköisin selitys on, että olen ollut tutulla rautatieharrastajalla kylässä ja hän on heittänyt minut autolla Järvenpäähän, koska tiesi, että tällainen juna pysähtyy siellä. Olen sitten Riihimäessä vaihtanut Tampereen iltapikuriin tai jatkanut pohjoisen suunnan yöjunalla Tampereelle.

Kuvanottotilanteen muistan, senhetkistä omaa tilannettani en sitten millään. Ei ole vanhaksi tulemista, ei.
kuva 30.09.2013 09:56 Kimmo T. Lumirae  
  Luonnonvalon runsaus ja niukkuus samassa kuvassa. Hienoa!
kuva 29.09.2013 23:08 Kimmo T. Lumirae  
  Jatketaan vain, mutta skanneri on Canon 4400F ja muistaakseni tämä kuva ei ollut lasikehyksessä. Skanneri lukee neljä kuvaa kerrallaan ja tässä on kyllä likaa niin paljon, että voisin kokeilla kevyttä puhdistusta ennen uusintaskannausta. Saman rutiinin voisi kehittää muillekin kuvilla, pöly ei ole kivaa katseltavaa.

Värejä en pahemmin korjaillut ja tässä kuvassa tein skannauksen jokseenkin perusasetuksilla ilman muitakaan korjauksia. Esim. tuossa Järvenpään yöjuna -kuvassa lisäsin kuvaan valoa jonkun verran.
kuva 29.09.2013 21:47 Kimmo T. Lumirae  
  Ongelma ei ole koneen päälle nouseminen, vaan sieltä laskeutumisessa. Upotetut kädensijat eli ns. leistongit, jotka ovat vasta jostain vyötärön korkeudelta alaspäin; esim. pimeässä siinä piilee vaara huitaista kädellä tyhjää ja kun samalla astuu kynnyksen yli niin laskeutuminen saattaakin tapahtua ns. Newtonin pikahissillä, ja tuolta korkeudelta ratapenkalle on matkaa sen verran, että pysähtymisvaiheessa voi vaikka sattua.
kuva 28.09.2013 18:38 Kimmo T. Lumirae  
  Ihan hyvä. Nippua käytetään Dv-kolmikoista ja itse olen käyttänyt kimppa-sanaa kuvaamaan juuri monikäytössä olevaa veturiparia.
kuva 28.09.2013 17:56 Kimmo T. Lumirae  
  Kysyin muuten kerran eräältä pesunkestävältä jenkkimieheltä, joka ei ollut rautatieharrastaja, että tietääkö hän, mikä on lash-up. Ei tiennyt, ei, ei ollut kuullutkaan. Rautatieslangia parhaimmilaan. Olen joskus vapaasti kääntänyt sen "bläjäykseksi" tai jopa "mälliksi" :o} Hessu K. , ehdotuksia uussanaksi?
kuva 28.09.2013 17:26 Kimmo T. Lumirae  
  Voisi olla, että se ei herättäisi Munkkiniemessä kovinkaan kummoisia hämmästyksiä, saati sitten Eirassa. Harvinaisista autoista puheen ollen, näimmepä joskus PES:n kanssa ajellessa Maserati 425 Biturbon tavallisen tamperelaisomakotitalon pihassa. Siinä on kans auto, jossa menee rahat ihan hukkaan satunnaista tarkkailijaa ajatellen; auto muistuttaa tietystä kulmasta erehdyttävästi 80-luvun Nissan Sunnyä :D (http://img2.auto24.ee/auto24/320/705/10583705.jpg tai sitten "hyvä yksilö, pientä laittoa" http://fiatlancia.com/86bit.jpg ).
.
kuva 28.09.2013 15:27 Kimmo T. Lumirae  
  Porkkanoillehan ei aluksi kai ajateltu (kuka ajatteli niin typerästi?) tarvittavan minkäänlaisia halleja, mutta Kuningas Talvi oli eri mieltä ja pysäytti aika tehokkaasti porkkanaliikenteen. Ja oliko muutenkin tarkoitus huoltaa ja korjata Porkkanat ulkosalla...kyllä kai. (Kukahan se oli?) Niille rakennettiin pikavauhtia peltihalli Pasilaan, ja tilanne helpottui hieman. (Oliko tosiaan niin, että aluksi ei ollut edes sitä peltihallia?)

Uutta Ilmalan varikkoa rakennettaessa rakennettiin hallit sähkömoottorijunien HUOLTOA varten, ja myöhemmin Porkkanoille osoitettiin omat hallitilat.

Mutta alusta alkaen diesel- ja sähkökalusto on SÄILYTETTY ulkosalla siellä, missä ei vanhoja, joutilaita talleja ollut, kuten monilla entisillä höyryveturivarikoilla, joissa pidettiin dieselkalustokin seisonta-ajat sisätiloissa ikään kuin vanhasta muistista.
kuva 28.09.2013 15:16 Kimmo T. Lumirae  
  Studebakerin korin ruostetilastot ovat Trabantin vastaavien kanssa samaa luokkaa. Mutta aika eksoottinen peli noin muuten.
kuva 28.09.2013 15:14 Kimmo T. Lumirae  
  Sattumakuva, joka aiheutti netin pöyhimistä ja kourallisen uusia löytöjä. Veturi ei itse asiassa ole "virallinen" Köf, vaan DDR:ssä niinkin myöhään kuin 1957 (tuotanto päättyi 1958) rakennettu pienveturi, jossa on otettu mallia kovasti Köf:ejä muistuttavasta O&K:n RL8:sta http://abload.de/img/heufeld21nogys.jpg , johtuen varmasti sitä, että valmistustehdas oli DDR:n onnellisen työläiskansan omistukseen päässyt (VEB) entinen O&K. Köf:eille oli tyypillistä ketjuveto, mutta tässä on kytkintankoveto. Paino 17 tonnia, 90 hevosvoiman dieselmoottori ja mekaaninen voimansiirto.
kuva 28.09.2013 14:31 Kimmo T. Lumirae  
  Kyseessä on tavarajunan XYZZ vaunusto eli runko, ja tuon oman esitykseni mukaan sen voi ilmoittaa silloin junan numerolla.
kuva 28.09.2013 12:56 Kimmo T. Lumirae  
  Teknisesti täydellinen klassinen junakuva, jossa on senteistä kiinni, että aidasta on tullut esteen sijasta pikantti lisä kuvaan.
kuva 28.09.2013 12:54 Kimmo T. Lumirae  
  Juna voi olla jonkun junan vaunusto eli slangilla runko (ei pidä sekoittaa junayksikköön), se voi olla lähtevä XY, juna XY tai saapuva/saapunut XY. Ehkä selvintä on erottaa vaihtotyön vuoksi tehtävä vaihtotyö omaksi lajikkeekseen ja puhua junasta vain silloin, kun se täyttää jonkun alussa mainitsemistani ehdoista.

Esim. Tpe asemalla tietty vaunusto voi olla (numerot muutettu yrityssalaisuuksien säilyttämiseksi) 931 saapunut, jonka 263 veturi siirtää vaihtotyönä, samaan aikaan kun 931 saapunut veturi siirtää 263 vaunuja ja lopuksi 263:een siirtää päivystäjä 6386 autovaunut perään. Missä kohtaa 263 oli juna ja missä kohtaa se ei enää sitä ollut? (Retorinen kysymys: rajanveto on paikoin täysin mahdotonta).
kuva 28.09.2013 12:47 Kimmo T. Lumirae  
  On ihan hienoa, että tuollaista aktiivisuutta on, ja mm. Pölhön Eljashan on aina välillä antanut näytteitä tarkoista dokumenteista, jotka on aikoinaan käsipelillä kirjattu ylös.

Tuollainen rautatieharrastus ei vain ole koskaan ollut ns. minun juttuni. Kuvaan junian ihan kuvaamisen ilosta ja jos saadulla kuvalla on taiteellista tai dokumentaarista arvoa, se on tietenkin ihan mukava asia.
kuva 28.09.2013 12:40 Kimmo T. Lumirae  
  On kyllä upea junakuva.
kuva 28.09.2013 12:37 Kimmo T. Lumirae  
  Muistelot ja tietojen kerääminen niitä vertailemalla ovat aina mukavaa puuhaa ja ylläpito antakoot niistä kiinnostuneiden niitä tehdä.

Kiitos tiedosta, ei siis ihan ainoa iso Glas Suomessa, mutta ei paljon muutakaan. Iso Glas on niin tolkuttoman harvinainen auto, että en muista sellaista koskaan ennen nähneeni. Nimi oli toki tuttu Kukkopilleistä, mutta en tiennyt, että tehtaan iso malli on noinkin harvinainen.
kuva 27.09.2013 22:05 Kimmo T. Lumirae  
  Ylipäätään innokkaimmilla/avuliaimmilla (tarpeeton yliviivataan) voisi olla oikeus tehdä korjauksia ja täydennyksiä tunnisteisiin.
kuva 27.09.2013 19:55 Kimmo T. Lumirae  
  TeiniDX:iä edelsivät ainakin karvanoppa-Carinat (n. 1971-1975) ja pakoputkiviritteiset melkein-ralli -Escortit sekä vastaavat. Voi tätä muistojen määrää...
kuva 27.09.2013 19:43 Kimmo T. Lumirae  
  Eipä tuo isosta kuvasta enää ihan Amazonilta näyttänytkään. Ensivaikutelma teki tepposet ja toipa mieleen Borgward Isabellankin.

Ja Glas 1700:aa valmistettiin siis 13800 kpl kaikkiaan eikä suinkaan 18000 kpl, mikä täten korjattakoon.
kuva 27.09.2013 18:16 Kimmo T. Lumirae  
  Voinhan minä edellä esitetyn valossa silmäillä hieman arkistoani kun kerran mainitsitte, kiitos vain "luottamuksesta". Kuvien taso ei ole useinkaan kovin korkea, jollei ollut kalusto ihan ammattitasoa niin sekin piti usein viedä ihan äärirajoille ja aika usein ylikin (to infinity and beyond!) ja jälki on sitten sen mukaista. Mutta ehkä niillä on ennen kaikkea juuri dokumentaarista arvoa. Skannauksessa rauta on valmiina (keskihintainen tasoskanneri) mutta kokemus sen käytöstä puuttuu. Voisin aluksi laittaa ihan muutaman kokeillakseni, miten skannaus onnistuu täällä julkaistuna. Tunnisteista en lupaa mitään; ellei kuva sitten jollekulle kelpaa niin voi, voi.
kuva 27.09.2013 17:56 Kimmo T. Lumirae  
  Kas vain, Heikki J, arvauksesi osui oikeaan ja auto lienee sama. Mutta jos Glas 1700 :aa on tehty alle 18000 kappaletta kaikkiaan, niin ei niitä montaa voi olla hengissä, saati sitten Suomessa, kun tuotantokin lopetettiin 1966. Et sattumalta tiedä, montako Glas 1700:aa on rekisterissä?

Heikki K. , ettei vaan tuossa Wikipedian kuvassa ole Bristolin vieressä juurikin Amazon.
kuva 27.09.2013 11:25 Kimmo T. Lumirae  
  Vanhassa jenkkiautossa ei tarvitse olla kuin sähköiset ikkunannostimet, automaattinen valonvaihdin ja putkiradio, ja osien saaminen on jo hyvin vaikeaa. Vielä jos siinä on rättikatto, niin siihen ei mekanismia saa yksinkertaisesti mistään. Rättisitikassakin on avautuvat ikkunat ja rättikatto, eikä kummassakaan niistä ole mitään saranaa mutkikkaampaa tekniikkaa :o}

Mutta siis matalaviritteisenä ja paksupeltisenä jenkkiautohan on juuri kuten sanoit; ei sitä ajamalla rikki saa.
kuva 27.09.2013 11:19 Kimmo T. Lumirae  
  Hyvä, että kommenttini(kin) sai vastakaikua. Juuri tämän vuoksi olen seurannut tunnistekeskustelua: meneekö yleinen ilmapiiri ja mielipide siihen suuntaan, että tunnisteet on vastaisuudessa oltava 100% kohdallaan, että hyväksyykö yleinen mielipide näiden tunnisteista tiukasti huomauttelevien toiminnan.

Näin pienellä otannalla on vaikea tietysti sanoa, mikä on yleinen mielipide, mutta ainakaan en näköjään ole ajatusteni kanssa yksin.

Ja Terolta hyvä idea keskusteluun. Kannatan lämpimästi.

Jorma tuolla pelastikin päiväni nimittämällä poikaseksi: jään vain odottamaan, että marketin kassa kysyisi papereita (nehän on kysyttävä, jos siiderin tms. ostaja näyttää alle 30 -vuotiaalta) :o}
kuva 27.09.2013 00:26 Kimmo T. Lumirae  
  Niin Kupla kuin Amazonkin edustavat yksinkertaista tekniikkaa, matalaviritteisiä moottoreita, ja erittäin huolellista laatutyötä, joka on puettu vahvaan peltikuoreen. Jälkimmäisestä alkaen: rapeimmat ranskalaiset eivät suinkaan ole Mäkkärissä, vaan poistuneet jo autoromuttamoiltakin, itäautojen ja brittivehkeiden laatu ei kerta kaikkiaan kestä vuosikymmeniä, siinä missä Opelitkaan ja 1950-60 -luvun tekniikalla jo 50 hv/litralta oli haaste moottorin kestoiälle, joka olikin nykyautoihin verrattuna huomattavan matala.

Jenkkiautoissa on yleensä matalaviritteiset koneet ja paksut pellit, mutta harrastuksen hintaa nostaa ehkä erikoiset tekniset ratkaisut verrattuna esim. Kuplaan tai sitten Rättäriin, jotka urheasti kantavat ranskalaisten lippua museoautopiireissä. Paljon tuskallisempaa on ollut omistaa vanheneva Citroen ID/DS, CX tai BX; mehumaijajousitus ja ranskalaiset pellit, mon dieux, kyse oli vain siitä, kumpi leviää ensimmäisenä korjauskelvottomaksi.

Olin muuten pudottaa silmäni eilen, kun meidän Siwan kulmalla, hiljaisen asuntokadun päässä, oli Glas 1700 kääntymässä...kaikkea sitä näkeekin. Toisaalta, varsin lähellä samaa paikkaa: oli hyvä, ettei ole vielä tekohampaita suussa, koska ne olisivat ihan taatusti pudonneet kuskin jalkatilaan, kun satuin liikennevaloissa vierekkäin Royal Enfield Diesel -prätkän kanssa :o}
kuva 27.09.2013 00:12 Kimmo T. Lumirae  
  Tunnisteet ovat vähintäänkin kaksipiippuinen asia. Olen seurannut tunnistekeskustelua mielenkiinnolla ja miettinyt, miten työlästä olisi laittaa kaikkien omien kuvieni tunnisteet kuntoon, jos kuvia esille laittaisin. Niinpä harkitsen, että en laita jatkossakaan kuvia tänne. Olen kuvannut paria kuukautta vaille 30 vuotta rautateitä suhteellisen tasokkaalla kalustolla niin Suomessa kuin Euroopassakin ja kuvia on kaikkiaan ehkä 3000-5000. Mutta voi olla, että tunnisteiden miettimisestä on turhan paljon vaivaa, jos ne kerran täytyy aina olla just eikä melkein.
kuva 27.09.2013 00:04 Kimmo T. Lumirae  
  Hieno kuva, värikäskin. Rekat ovat tasan oikeassa paikassa maanteihin nähden.
kuva 26.09.2013 19:05 Kimmo T. Lumirae  
  Martin heittikin tuossa hyvän kysymyksen: paljonko on vuoden 1970 17100 Ruotsin kruunua nykyrahassa?

Katsotaanpa. Sivu http://fxtop.com/en/currency-converter-past.php antaa tulokseksi 13900 silloista markkaa. Rahamuseon Arvo http://www.rahamuseo.fi/arvo_laskuri/laskuri_base.html puolestaan muuttaa tuon vuoden 2011 euroiksi niin, että tuloksena on 18300 €! Volvo S60 T3 (halvin iso Volvo) maksaa tällä hetkellä noin 33200 euroa. Suurena syynä on tietenkin verokohtelu; käsittääkseni Ruotsissa ei ole ollut Suomen autoveron tyyppistä, hankintahintaan kohdistuvaa veroa eli tuo Amazonin (alkuperäiseltä nimeltään muuten Amason, mutta jouduttiin muuttamaan, koska Amason oli jo erään moottoripyörätehtaan käyttämä nimi) Ruotsin-hinta oli liki "veroton".
kuva 25.09.2013 23:30 Kimmo T. Lumirae  
  Aina on kivaa kun sataa lumirakeita :)

(Harvan sukunimelle on olemassa oma meteorologinen merkkikin...)
kuva 25.09.2013 23:25 Kimmo T. Lumirae  
  Vielä 1993 240nen oli jokseenkin tuon näköinen.
kuva 24.09.2013 14:47 Kimmo T. Lumirae  
  Nürnbergin kansainväliset leikkikalumessut on pidetty vuosittain vuodesta 1950 alkaen. Ne on suunnattu leikkikalu-, koriste- ja pienoismallialan ammattilaisille ja niillä alan valmistajat esittelevät tuotteitaan tukkuostajille. Merkittävä osa maailman leikkikalualan tukkukaupasta sovitaan näillä maailman suurimmilla alan messuilla. Vuonna 2011 esillä oli noin 2700 valmistajaa noin 60 maasta ja kuusipäiväisillä messuilla kävi noin 79000 kävijää.

Messut eivät ole pienoisrautatieharrastajan unelmakohde, koska sieltä puuttuu mm. käsityönä tehdyt harrastajien ja kerhojen mallit ja pienoisrautatiet. Mutta ehkä elämyksenä: yksi messuhallillinen pelkkiä joulukoristeita, pari hallillista pienoisrautateitä jne. on mieleenpainuva, jos mahdollisuus on messuilla vierailla.
kuva 24.09.2013 12:21 Kimmo T. Lumirae  
  Ruotsiin? Veturin akselipaino on noin 23 tonnia ja sähköjärjestelmä joko 12,5 kV tai 25 kV 60 Hz. Eikö mieluummin Suomeen?
kuva 24.09.2013 01:28 Kimmo T. Lumirae  
  Ovat niin siistin näköisiä, etteivät vaan olisi Paitapyykin (PAYTAPYYKKИ) tekemiä?
kuva 24.09.2013 01:24 Kimmo T. Lumirae  
  Olen kirjoittanut aiemminkin siitä, että on mielestäni asiatonta alkaa mestaroida kirjoitettua tekstiä. Ihmisillä on syynsä, kenellä mikäkin ja vaikka olisi mikä lukihärö, ei ole meidän lukijoidemme asia alkaa siitä huomautella. Omassa vanhassa läppärissäni jää ajoittain n-kirjain tai välilyönti pois oikolukuyrityksistäni huolimatta. Joku ehkä kirjoittaa tahallisesti kansanomaisesti tms. murteellisesti, mutta pointti on siinä, että kaikki eivät tee kielioppivirheitä huolimattomuuttaan, jos sekään nyt hyväksyttäisiin moitittavaksi.

Olen sitä mieltä, että jos asiasisällöstä saa selvän, niin pulinat pois. Antaa kaikkien kukkien kukkia eikä aleta väheksyä kirjoittajia hyvin epämääräisin perustein, olivatpa virheet huolimattomuutta tai muusta syystä johtuvia.