Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 11.07.2021 11:26 Mika Hakala  
  Tai sitten ei. Tyttölahta ei ole Väyläviraston tasoristeyskartalla merkitty minkäänlaisen toimenpiteen alaiseksi. Tämä tasoristeys palvelee näemmä jalankulkua alueelle, jossa on näemmä vain yksi rakennus. Sitä palveleva tie päättyy kuvassa ruohottomalle alueelle, josta jalan n.200m rakennukselle. Tasoristeyksen poistamiseen pitäisi rakentaa puolisen kilometriä uutta tietä ja samalla se toisi useita kilometrejä pikkuteitä ajettavaksi, päästäkseen valtatielle 74.
kuva 29.06.2021 16:20 Mika Hakala  
  Ensimmäisen päällysteurakan km 683-693 (Ristijärven seutu) toimeenpano on ajoitettu ajalle 8/2021-11/2021 ja Toinen päällysteurakka (Loput osat) 1/2022-10/22


https://vayla.fi/documents/25230764/77282753/Kontiomaki-Pesiokyla_markkinainfo_250521.pdf/2210d925-eea2-d030-33fa-25a4b2601631/Kontiomaki-Pesiokyla_markkinainfo_250521.pdf?t=1622006223246


Kuvan kohta kuuluu toiseen päällysteurakkaan.
kuva 26.06.2021 01:07 Mika Hakala  
  Vähäliikenteisenä rautatienä muistaakseni tämäkin esiteltiin ennen perusparannusta. "Juna jängällä", saati sitten pikajuna ei ole itsestäänselvyys, mutta nyt ovat betonipölkyt tukevasti maassa.
kuva 07.05.2021 20:51 Mika Hakala  
  Vai oli Herttoniemikin "Pietarin sisäsatama". Uudistava käsitys ei toki saa mitään läpimurtoajatusta, mutta olettanut sisäiseksi tuontisatamaksi tämän.
kuva 23.04.2021 16:42 Mika Hakala  
  Radan pätkä on nyt sitten purettu. Ahlmannintien tasoristeyksen ympäristössä se oli jo purettuna ainakin kesällä 2019. Onkohan kyseessä jokun valtio omisteisen ja yksityisen rajakohta, sillä tämä nyt purettu pätkä Tanttarin Savontalon tasoristeyksineen oli paikallaan myös silloin 90-luvulla, kun tuo Ahlmannintien silta oli purettuna ja odottamassa muutaman vuoden uudelleen rakentamista tasoristeyksenä?
kuva 22.04.2021 17:08 Mika Hakala  
  Tänään kuutostieltä sivusilmällä bongattua: Tasoristeyksen sivuun savontalon suuntaan asetettu tietyöpuomi ja sen takana radalla kaivuri. En saannut ratissa vielä tarkkaa kuvaa tilanteesta, mutta tuntuma oli että olisi raivattu pusikkoa.

Kouvolan sanomissa ollut jotain juttua suunitelmista radan purkamiseen ja penkereen ottamisesta kevyenliikenteen käyttöön, turvaamaan Tanttarin asutusalueen yhteyksien säilyminen keskustaan sitten kun tieyhteys tasoristeyksien kautta Kotiharjuun poistetaan käytöstä. Nykyinen etäisyys Tanttarista keskustaan n.2km, tuleva 5km.
Kuvasarja:
Viljajunien paluu Naantaliin
 
04.04.2021 01:38 Mika Hakala  
  Ilmeisesti tässä on alkanut vanhuus, kun ajantaju heittää merkittävästi. Viittaamani tapahtuma olikin jo 2017 ja se oli tämä https://vaunut.org/keskustelut/index.php?topic=10044.0
Kuvasarja:
Viljajunien paluu Naantaliin
 
03.04.2021 09:31 Mika Hakala  
  Myös talvena 2020 oli pari kuukautta liikennettä.
kuva 06.03.2021 10:14 Mika Hakala  
  Viking Maltin investointipäätös on julkaistu vasta loppusyksystä 2020 ja tasoristeyksen liikennemäärät ovat suuria.
kuva 27.02.2021 20:42 Mika Hakala  
  Tulevaisuutta ajatellen, nyt on lauantai ja edellinnen viikonloppu oli lumikaaos. Taisi sataa yhteensä n.30cm, kun pyry iski kahdesti. Nyt on sulamisvaihe ainakin Kouvolassa, että kattokaivot ja salaojat virtaavat täydessä kapasiteetissa.

Täysin eri kuin kuvassa, jossa hangen kellertävyys tuskin sitä sahara hiekkaa, josta uutisissakin kerrottiin.
kuva 24.12.2020 03:53 Mika Hakala  
  Jyväskylä-Haapamäki oli tunnetusti mutkikas ja mäkinen. Ruokkeentien järven nyk. radan puoleisessa tiehen yhtyy sen näköinen pientare muuhun vastaavaan järvensivuun verrattuna, ettei sitä ole mikään jääkausi ainakaan tehnyt.
Mahdollisesti tuo wanha rata on tämän sivuttanut kaarteena, jos taas haettiin koko pituutta, epäilenpä (Koivut tippuu tien mutkassa huomattavia määriä, olisi pitänyt maamassoja siirrellä, jos tämä olisi mahdollista). En usko sen olleen aikoinaan järkevää, jos edes käytännössä mahdollista.
kuva 18.12.2020 22:54 Mika Hakala  
  Tytyri taitaa olla tarkempi liikennepaikka:
https://vaunut.org/kuva/45016?paik=tytyri
https://vaunut.org/kuva/35480?paik=tytyri
kuva 05.12.2020 00:54 Mika Hakala  
  Tuo kyseinen lastausraiteisto tulee tapahtumaan Joukokyläntien (8950) pohjoispuolella.
kuva 04.12.2020 22:18 Mika Hakala  
  Tulevaisuuden junat kulkevat oikeata raidetta ja vasen puskistunee. Ollaan siis yhdellä esitetyissä suunnitelmissa olleissa mahdollisella korvausinvestoinnin lastauspaikalla, jossa etelään suuntautuva alamäki vaikeuttaa vaihtotyötä. Täten se myös hylättiin.
kuva 08.11.2020 18:01 Mika Hakala  
  Kreuztor on yksi seitsemästä portista keskiaikaisessa muurissa, joka ympäröi Ingolstadt nimistä kaupunkia Baijerissa. Ingolstadtissa on ollut 1. mailmansodan aikana sotavankien leiri, jonka vangeista tunnetuin lienee ranskan tuleva presidentti Charles De Gaulle.

Voihan Kreuztor olla toki joku paikallinen läppäkin moisen aitauksen rakennuttajalta. Silti havaittavissa nuolen alapuolella olevan henkilön asusteesta ja tuuheista viiksistä 1. maailmansodan tunnelma.
kuva 30.10.2020 08:28 Mika Hakala  
  Hanhisuo, Konttilantie?
kuva 22.10.2020 22:07 Mika Hakala  
  Negatiivit varmaan kärsineet (Ja tehneet mahdollisesti jopa taiteellisesti uuden perspektiivin )
kuva 17.10.2020 18:55 Mika Hakala  
  27 pyöreää pylvästä, jotka rahoitetaan sähköistysmäärärahojen lisäksi katualuiden viherrakentamisen määrärahoista (kaupunginosuuden).

https://www.vakka.fi/a/ns002424538
kuva 09.10.2020 17:30 Mika Hakala  
  Jätänpä kertomasta mitään kuulemiani potkukelkoista ja tasoristeyslaitoksen akselinlaskijoista, teknologia taisi olla tuolloin vieras myös häiriköinnille. Aika senkin toisaalta on tainnut korjata.
kuva 09.10.2020 15:05 Mika Hakala  
  Kyllä on ollut ollut sangen edestyksellinen (vrt. laajakaista modeemi puhelinlinjalla paikoin vielä 2010) ja aikamoinen harppaus.

Olikai näissä yhdellä avaimella toimiva lukko varusteena? On muuten herkkä häiriköinnille.
kuva 08.10.2020 23:35 Mika Hakala  
  Onko puhelinlaatikolla ollut muutakin merkitystä, kuin kuitata viestitinlangan toimiminen oikein ja raportoida opastimen toiminnasta? Korostaminen ihmetyttää... Olisiko siellä esim. "käsin pakotettu" vaihe?
kuva 07.10.2020 10:16 Mika Hakala  
  Ihan hyvä, ettei raudan hinta houkuta purkamaan infraa yms. Olemassa oleva infra (vaikka teoreettinenkin) on kumminkin materiaalista, eikä abstraktia (asemakaava) jota voidaan helpommin muokata.
kuva 07.10.2020 08:55 Mika Hakala  
  Ristikkoaitaakin hivenen korkeamaksi kasvanut pujo paljastaa, ettei alkukesästä ainakaan ole kyse.
kuva 25.09.2020 06:54 Mika Hakala  
  Vai kymmentä vuotta tuostakin jo on. Linkatun kuvan ensimmäisessä kommentissa on "kuollut linkki", mutta uskoisin sen liityvän tapaukseen jota eduskunnan kyselytunnillakin aikoinaan käsiteltiin. Silloinen VR tavaran (Gargo?) monopolistatus oli saannut Piippo Oy:n ja Valkeakoskelaisen Flinkenbergin nostamaan asian VR:n ylimielisestä päätöksestä lopettaa liikennöinti. Tämän johdosta he taisivat saadat lisääaikaa, sillä niin kyselytunnillakin vakuutettiin (ja taisi olla ihan juttua mediassakin).
kuva 23.09.2020 09:08 Mika Hakala  
  Olisikohan Taivalkosken saha? Metsää valaisevan valaisimen kupu ei oikein edusta sellaista jeesuksen aikaista mallia, kuin aurausmerkki. Olisikohan jopa tämän vuosituhannen mallia?
Jos valaisin olisi muuta kuin rautatieinfraan liittyvää, olisi sijoituskohta ja suuntaus aika mielenkiintoinen.
kuva 14.09.2020 11:09 Mika Hakala  
  Saattaa käydä nyt Nesteen jalostamolle, kuin Kaipolan paperitehtaalle. Öljynjalostuksessa globaalisti ylikapasiteettia ja koronapandemia laskenut öljyn kysyntää, ettei entiselle tasolle uskota paluuta.

https://www.hs.fi/talous/art-2000006635075.html?utm_campaign=hs_tf&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=d17a49f72063f192454e27812bfa0616

Lisäksi jutussa mainintaa jalostamon tarvitsevan lähiaikoina käyttö- ja kunnosapitoinvestointeja, joilla ei "järkevä eikä kestävää pohjaa".

Maksimissaan 470 työtöntä tulossa. Valtion omistus Nesteestä tällä hetkellä n.36%
kuva 06.09.2020 09:14 Mika Hakala  
  Korjaathan myös itse kuvatekstin...
kuva 06.09.2020 09:14 Mika Hakala  
  Korjaathan myös itse kuvatekstin...
kuva 05.09.2020 12:17 Mika Hakala  
  Rainerin kysymystä pohtien: No jos kestävyyttä halutaan testata, niin parasta lienee rasittaa saattamalla sinne vuorotellen normaalikäyttöön kuuluvia painoyksiköitä. Sitä mukaa, kun se todetaan turvalliseksi.
Rata valmistui myös henkilöliikenteen käyttöön vuosikymmeneksi, eli mikään hutilyönti varmasti tuskin ollut.

Varmasti olisi haluttu aikanaan testata halvemmalla, eli vaunuilla mutta niistä puuttuu vetovoima ja varsinkin täydellä painolla niitä on vielä vaikeampi saattaa paikalle ilman veturia.

En ole rakennekestävyys alan insinööri, mutta olisiko todennäköistä, että testissä on ensin yksi veturi testannut sillan kolme pääpistetä, varsinkin sen keskimmäisen kohdan. Tämä veturi on sitten pysähtynyt ensimmäiselle reunalle, yhdeksi rasitustestin pisteeksi.
Sitten seuraavan veturin tärkein piste ollut toisen reunan rasitus, eli sillan kaaren jännitysrasitus.Se on luvan saatuaan siirtynyt keskelle, toiselle rasituspisteelle. Sitten kolmatta ei tarvitse enää esitellä...
kuva 05.09.2020 09:33 Mika Hakala  
  Googlella löytyikin asiasta kertovan facebook päivitys, jonka mukaan Kolarista Äkäsjoensuulle menevä haara purettiin "uusiokäyttöön", mutta Rautuvaara säilytetään tulevia suunnitelmia silmälläpitäen. Onko tämä tosiaan Rautuvaaran haara vai Äkäsjoen (läntisempi)? Vai purettiinko rataa näiden risteyksestä (Niesa) Kolarin suuntaan päin?
kuva 05.09.2020 08:12 Mika Hakala  
  Olisikohan Kolarin kaivosten yhteys sitten katkaistu?
kuva 23.08.2020 09:08 Mika Hakala  
  Timolle: Jokunen vuosi sitten tuli tiedusteltua asiasta ja kyllä se vaan valitettavasti oli niin. https://vaunut.org/keskustelut/index.php?action=printpage;topic=8451.0
kuva 21.08.2020 11:46 Mika Hakala  
  Suunnitelmia on ja niitä kyllä vatvotaan (Olikohan se muistini mukaan niin, että Eu-avustuksia voi suunnitelmiin hakea 1/2 suunnitelman kustannuksista). Meillä on paljon "puoliksi tehtyjä"investointeja. Suunnitelman toteutus on sitten oma asiansa. Itse suunnitelman toteutus voi lopulta toki sisältää vaikka mitä, kuten opastimien vaihtoa, eli ei välttämättä kaksoisraidetta.
kuva 19.08.2020 20:32 Mika Hakala  
  Kyseisillä ansareilla kasvatetaan ilmeisesti puun taimia. Kuustakin on näkyvissä kahta tuuheustasoa ja epämääräisiä lehtipuita.
kuva 18.08.2020 15:40 Mika Hakala  
  Ja tähän asti tätä vuotta ei ole julia-kannan mukaan kulkenut yhtään junaa. Viimeisin tapahtunut 28.12.2019.
kuva 15.08.2020 21:01 Mika Hakala  
  Nyt pitäisi näkyä: http://junalauta.net/ratapiha/albums/userpics/10001/20190906_D0153_Mantynen.jpg
kuva 15.08.2020 20:33 Mika Hakala  
  Muistelinkin nähneeni kuvan tuosta nykyisestä tilanteesta. Täällä: http://junalauta.net/ratapiha/displayimage.php?album=search&cat=0&pid=2457#top_display_media
kuva 13.08.2020 08:55 Mika Hakala  
  Varoituslaitoksen toimiminattomuus ei ole mikään este rautatieliikenteelle. Se on vain jonkinlainen lisähuomiolaite autoilijoille.
kuva 30.07.2020 09:51 Mika Hakala  
  Kiitos Joonalle tiedosta. Se pilasi sitten hyvin mielenkiintoisen, huomionarvoisen ja selittävän hypoteesin täysin.
kuva 30.07.2020 00:43 Mika Hakala  
  Jos unohtuu palauttaa, niin alunperin P.K korvasi tyhjävaunujunan viljajunalla, missä ensimmäinen oletettavasti oikea.
kuva 30.07.2020 00:17 Mika Hakala  
  Älä suotta korjaa,sillä saatoit olla alun alkaen oikeassa. Itse ihmettelin mahdollisesti selviäkin ajatusvirheitä, jotka olen tähän asti olettanut väärinpäin.
Siis mahdollisesti tyhjävaunujuna Naantaliin, nyt kun Venäjällä on ennätyskuumaa, vilja pilalla ja talvella ei olisi mitään järkeä siitä, että virrat kulkisivat Venäjältä satamaan, vaan toisin päin.

Tähän jonkun asian paremmin tuntevan näkemys/tieto asiasta, niin en ihmettelisi vaikka "korjauksesi" olisikin ollut hätiköity.
kuva 29.07.2020 22:58 Mika Hakala  
  Ai se meneekin noin päin. Olettanut viljan viennin tapahtuvan Naantaliin eikä toisin päin. No, se aiempi rahtaus tapahtui talvella joten olisi siinä ollut vihjeitä ymmärtää asia toisinkin.

Jatkossa junaliikenteen ennustamiselle Naantaliin, jossa Suomen suurin viljavarasto, on tietää miten sää olosuhteet vaikuttavat Venäjän viljatilanteeseen. Kulunut kesäkuu oli meillä helteinen ja Siperiasta maalaavat piruja ikijään sulamisen aiheuttamista päästöistä.
Talven 2017 rahti, siis kesä 2016, oli googlen mukaan meillä taas todella märkä. Mutta myös 2017, jolloin oli muistini paras kanttarellikesä. Pitäisi jossain vaiheessa mielenkiinnosta tutkia, oliko sääilmiö paikallista vai jostain muusta johtuvaa, miksei talvena 2018 tullut vastaavaa tilausta.
kuva 29.07.2020 21:52 Mika Hakala  
  Jaksaako toimittaa vielä virkaa? Edellinen liikenne taisi mennä otson osalta ohi, sillä google haun mukaan Naantalin edelinen viljaliikenne tapahtui talvella 2017 (13.2 ilmoitettu alkavaksi pian) ja linkin mainittu huolto marraskuussa 2017.

yli 3vuotta siinä meni hiljaiseloa ja huollon tarkoitus jäi siis tapahtumatta.
kuva 18.06.2020 16:05 Mika Hakala  
  Terolle: Paperitehdas taitaa nyt sekoittua Kirkniemellä toimivan paperitehtaan kanssa suhteessa tämän radan päässä olevaan, jo suljettuun, viimeisimpänä Mondi:lla omistuksessa olleeseen laitokseen.
kuva 18.06.2020 10:25 Mika Hakala  
  Ei ainakaan sähköistystä luvassa.
kuva 16.06.2020 15:18 Mika Hakala  
  https://vaunut.org/kuva/35921?t=seb
kuva 16.06.2020 10:46 Mika Hakala  
  Tämän kohdan pystyy katsomaan google mapin drivesta kahdella eri tasolla: maantie ja rautatie, kun vuosi sitten joku tarkistusajoneuvo tai vastaava on kuvannut pätkittäin sieltä täältä rautatiellä ajoa väliltä Äänekoski-Haapajärvi. Driven kuvanlaatu valitettavasti huono.
kuva 15.06.2020 10:25 Mika Hakala  
  Tilannehuone.fi/Hälytyskartta

"15.06.2020 5:24:49
Pori
raideliikenneonnettomuus: keskisuuri
Henkilöauto törmäsi alhaalla olleeseen puomiin ja tavarajunaan tasoristeyksessä Mastojentiellä. Ensihoito tarkasti auton
kuljettajan ja kuljetti hänet sairaalaan."

Yleltä katkelma:
"Päivystävä palomestari kertoo STT:lle, että tasoristeyksessä oli ollut puomit alhaalla, kun tavarajuna ohitti sen hiljaisella vauhdilla. Palomestari kertoo, että autoilija oli törmännyt puomiin. Palomestarilla ei ensin ollut varmuutta siitä, oliko auto törmännyt myös veturiin."
kuva 03.06.2020 16:18 Mika Hakala  
  Puskat taitavat saada lähteä lähitulevaisuudessa ja Ämmänsaaren suuntaan tulee seis-levy, kun Kontiomäki-Pesiökylä parannus tulee.

"Pesiökylän mahdollinen uusi kuormauspaikka sijaitsisi nykyisen Pesiökylän
liikennepaikan läheisyydessä. Tarkempaa suunnittelua kuormauspaikalle ei ole
vielä tehty. Pesiökylän liikennepaikan eteläpuolelta alkaa 12 promillen nousu,
joka aiheuttaisi mäkeenjääntiriskin, jos kuormauspaikka sijaitsisi vanhan Pesiökylän ratapihan kohdalla. Tämän vuoksi kuormausraiteet suositellaan toteutettavaksi maantien 8950 pohjoispuolelle, jolloin lähtevillä junilla olisi
mahdollisuus kasvattaa nopeutta ennen nousua. Erillinen tuloratapiha voitaisiin
toteuttaa vanhan ratapihan kohdalle, jolloin raiteistoratkaisu olisi toimintaperiaatteeltaan samanlainen kuin Kemijärven Patokankaan terminaalissa. "

https://julkaisut.vayla.fi/pdf12/vj_2019-26_kontiomaki-pesiokyla_web.pdf

Samalla taitavat opastimet palata tänne, kun Hyrynsalmen ja Ämmänsaaren osalta opastimien ja suojauksen puute ovat osoittautuneet pullonkauloiksi liikenteen tarjonnalle suhteessa kysyntää.
kuva 02.05.2020 14:30 Mika Hakala  
  Hassua. Törmäsinkin Viiman seisakketa kertovaan wikipediasivustoon pari päivää sitten. Takoitus oli alunperin selvittää googlella, kumpi lyhenteistä vm tai vm. oli oikein vuosimallille.
kuva 01.05.2020 21:11 Mika Hakala  
  Tapio Muurinen never forget it. RIP.