Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 12.06. 21:34 Noah Nieminen  
  2501 on Kokkolassa, ainakin 8.6.2025 on ollut.
kuva 12.06. 18:47 Linus Mansner  
  Kiitos Juho!
kuva 12.06. 18:36 Juha Pokki  
  Kuvan kivi:

https://fi.wikipedia.org/wiki/Ecology_Stone
kuva 12.06. 17:12 Esa J. Rintamäki  
  Herra Jari: - tyyppimuutoksista puheen ollen, joskus voi jopa suhteessa pienenkin asian muuttaminen (tai vaikkapa pois jättäminen) "oikeuttaa" tyyppimuutokseen. Tämän kaltaisella muutoksella on oma (joskus isokin) merkitys huollon ja/tai käytön suhteen. Eikä vanhemman tyypin huolto-ohjeita voi aina käyttääkään.

Tietokonepuolelta tällainen on tuttua kauraa (muinaisaikaisesta 8086:sta alkaen Pentiumeihin saakka).
kuva 12.06. 16:58 Jussi Pajunen  
  Hienosti sommiteltu kuva. Tykkään.
kuva 12.06. 15:56 Rainer Silfverberg  
  Tuossa kohtaa ei ole mitän kalliota ollut.
kuva 12.06. 14:02 Veikko Hattunen  
  Sellaiset viisitoista vuotta myöhemmin voin vahvistaa että kyllä alkoivat mutta ehkä ei ihan kohta alottanut.
kuva 12.06. 13:43 Kari Haapakangas  
  Onkos tuon murikan tarkoitus kuvata kallion korkeutta ennen rakennus- ja louhintatöitä?
kuva 12.06. 12:24 Jukka P. T. Ruuskanen  
  Täysin puhdas Gbln-vaunu (ilman konepajakäyntiä) on varmasti lottovoittoon verrattava harvinaisuus.
kuva 12.06. 12:05 Erkki Nuutio  
  Antilta tarkka havainto etutaka-alueen valkeudesta, joka korostaa voimaa uhkuvaa veturia.
Valkean alueen suora alaraja taitaa viitata retusointiin.

Mitä tulee kelvottoman Lenovo + W11 -mikroni tehoälyyn, se päätti hajottaa emolevynsä 27.5. Siitä johtui 16 päivän pakkoloma netistä. Kirjoittelin kommenttiani siksi vasta edellisiltana, mutta tekoäly oli laittanut jossakin välissä mikron yllättäen "lentokonetilaan". Tämän seurauksena puolentoista tunnin ajan kirjoittamani kommentti tuhoutui lähettämisyrityksen yhteydessä (apua jouduin hakemaan DNA:n järjestään päteviltä henkilöiltä).

Nettipakkoloman aikana työtehoni tekemässäni kehitystyössä oli yli kaksinkertainen kun surkea mikro ei sitä haitannut. Tulosta tuli !
Päätin siksi rajoittaa Lenovo + W11 - taistelun minimiin.
Netistä pois siirtämäni yli kymmenvuotias Acer Aspire + W7 (jolla mm. mitoitan kehitettävän tuotteen hammaspyörät) toimii ihanteellisesti, luotettavasti ja käyttömukavasti. Lenovo + W11 on sensijaan kelvoton.
Vaan mistäpä voisi ostaa uuden kunnollisen, kun vain paskaa on myynnissä?

Luulen että Lenovo + W11 :n ADHD-häiriintyneisyys johtuu syystä jonka vuoksi Nokian kännykkävalmistus tuhoutui "lippulaiva" -N8:n myötä (ja Ollilan vuoksi). Tässä kännykässä oli hyvä kamera, mutta puhelimeksi se ei soveltunut: otti sähköiskuja etänäkin korvalehdestä ja siirsi pohelimen odotustilaa. Odotustilasta pääsi pois vain uudelleenkäynnistyksen kautta. En kokeillut olisiko korvalehden maadottaminen maadotusrannekkeen kaltaisella auttanut.
Tuhotessaan suursarja-elektroniikkatuotannon maastamme hävitti Ollila arviolta 50.000 Nokian + alihankkijoiden työpaikkaa, ja tuhosi maamme maksutaseen. Siitä maamme ei ole toipunut.
kuva 12.06. 11:42 Leevi Heino  
  Joo, nuo näyttävät todella vanhoilta, jos vertaa muuhun kalustoon
kuva 12.06. 11:41 Leevi Heino  
  Perusparannuksen jäljiltä asemat olivat (vielä) siistejä, eikä sotkuja ollut. Voin kuvitella, että on ollut ennen vähän ahdasta kun junia tuli todella usein.
kuva 12.06. 10:55 Ari-Pekka Lanne  
  Sääarkistojen mukaan tienoilla ei ollut perjantaina 16/12-2016 kuin pikkupakkasta. On siellä silti voitu joutua herkistelemään vuotavia kuormajarruja. Jollei jopa hakattu liki suojan puolelta pakastuessa pyöränkehille jäätyneitä tönkkiä. Olisiko ehkä sen takia saattanut kestää jarrujen koettelussa? Mistä näistä kaikista tietää. Kakkosnelonen tyhjä pankkopötkö on kyllä kova jarruvarjo yhdelle Deeverille. Lähdön myöhästymisen kiinni ajaminen on sellaisella kokoonpanolla helposti tekemätön paikka. Toki riippuen kuinka jyrkäksi aikataulu on piirretty.

Juliaan on merkkailtu toiseksi myöhästymissyyksi: »Rata: Radan kunnossapito- ja rakennustyöt». Olisiko VET 11793:n ja T 55308:n väliin jäänyt puolen tunnin rako Khi-Jns -välillä hyödynnetty esim. ylikäytävien laippaurien harjailuun? Katselin ja kuuntelin linkkien takaa löytyvältä Saukkosen videolta junan menemistä. Hiukan ennen junan kiihdytysvaiheen alkamista kuuluu jarrutuksen ääntä. Jospa lähtölupa Kontiolahdesta on saatu ratatyön jälkeen siksi viime hetkellä, että on täytynyt jo suorastaan harkita hidastamista ekseliä lähestyessä? Aivan kuin Mapsin ilmakuvassa erottuisivat jotkut baliisit suunnilleen kohdassa, jonka jälkeen veturinkuljettaja jälleen aloittaa kiihdytyksen. Olisiko JKV saattanut toeta siinä valvontanopeudestaan? Yhtä kaikki, kuvaajan kohdalla 16. ajoporras oli selkeästi jo törkättynä joikkarista. Sen kuuloisesti Tampella-MGO möyrysi ja puhalsi sakeaa usvaa korsteenista. Veturin pyörät olisivat kirskunasta päätellen halunneet väkisin jyristellä ympäri, mihin vastalääkkeeksi tarjotusta hiekoituksesta kuului omaa naksutteluaan.

Mutta hienoja kuvia ja videoita tämä ja Saukkosen!
kuva 12.06. 10:52 Ilmari Tommola  
  Pohjois-Haaga onkin seuraavana kuvauslistallani. Se menee Kannelmäen ja Malminkartanon kanssa remonttiin kesällä 2026, jolloin liikenne Huopalahden ja Myyrmäen välillä katkeaa.
kuva 12.06. 09:51 Juho Rintala  
  Hauska kuva, näkyy uutta ja vanhaa! Hienosti myös kuvattu
kuva 12.06. 09:16 Veeti Saukkonen  
  Kiitos! Itsekkin huomasin tämän karun totuuden!
kuva 12.06. 09:03 Veeti Saukkonen  
  Tuttu kuvaspaikka
kuva 12.06. 08:25 Jari Välimaa  
  Mikähän tämän tyyppimuutoksen takana on ? kun näillä pikaratikoilla on tarkoitus liikennöidä myös kantakaupungin rataverkolla.
kuva 12.06. 08:19 Jarno Piltti  
  Kiitos! Kuva on https://vaunut.org/kuva/144903 otettu radan toiselta puolelta missä kallio on ehkä korkeampi, valinnan varaa siis on.
kuva 12.06. 07:15 Otto Karikoski  
  Neliraiteinen osuus Malmöstä avattiin puolisentoista vuotta sitten. Ainoastaan noin kilometrin mittainen pätkä Lund C:stä etelään päin Klostergårdeniin on vielä kaksiraiteinen, mutta paikka taitaa olla sen verran ahdas ettei siihen ole ihan heti lisäraiteita tulossakaan.
kuva 12.06. 07:07 Eljas Pölhö  
  Malmö-Lund taitaa edelleen olla kaksiraiteinen (?). Sille on kuitenkin sovitettu koko joukko junia, kun kaukojunat, paikallisjunat ja tavarajunat kaikki käyttivät (kayttävät?) samoja kiskoja. Mun työvuosina jos tällä välillä jollekin junalle tuli ongelmia, niin siitä kärsivät kaikki junat pitkään ennen tilanteen korjaantumista.
kuva 12.06. 06:02 Juhana Nordlund  
  Linkin takana oleva KLOY:n nettisivun teksti on voitu kirjoittaa jo muutama vuosi sitten. Sisältö ei näin ollen ehkä ole enää kesällä 2025 täysin ajan tasaista. Jatkosarjassa (alkaen vaunusta 630) voi olla joitakin pieniä eroja, miksi liikennöitsijä on nyttemmin päättänyt antaa uuden sarjatunnuksen (MLPRV2) sille. Ykkös- ja kakkossarjojen erot voivat olla niin pieniä, ettei matkustaja sitä edes havaitse. Itse olen mennyt kakkossarjalaisilla vasta yhtenä päivänä enkä havainnut muita eroja kuin matkustamon puolelle sijoitettujen kameroiden kotelon värin. Noin pieni poikkeavuus ei tietenkään ole peruste määrätä uusi sarjatunnus. :)
kuva 12.06. 05:08 John Lindroth  
  Edellämainitun veturin esikuvan valmistuminen on Selfkantbahnilla toistaiseseksi myöhästynyt!Olen seuraillut sen sivuja!
kuva 12.06. 01:55 Reijo Salminen  
  X2000 on jo elämää nähnyt, 30 vuotta sitten ajoin noilla Stokis-Linköping ja ne oli hienointa hienoa.
kuva 11.06. 21:45 Perttu Karttunen  
  Ainakin Julia kertoo lähdön myöhästymisen syyksi jarrujen koettelun, olisiko kenties ollut jarruttomua vaunuja jonka takia menty hitaammin.
kuva 11.06. 20:29 Simo Virtanen  
  Tylyn kaunista maisemaa. Töiden puolesta olen säännöllisen epäsäännöllisesti joutunut käyttämään Pohjois-Haagan asemaa ja onhan se aika karua seutua, vaikka karummaksi vielä muuttuu kun tullaan Kannelmäen ja Vantaan puolelle.
kuva 11.06. 16:48 Noah Nieminen  
  Panu on ekspertti näissä jutuissa!
kuva 11.06. 16:25 Rasmus Viirre  
  Mukava kuulla!
kuva 11.06. 16:24 Rasmus Viirre  
  Tuohon on tainnut kolahtaa jotakin isohkoa keulaan. Varaosaa laitettu kolhiintuneeseen kulmaan (valonheittimen ympärys) ja ylempää maalikin lähtenyt.
kuva 11.06. 16:15 Oliver Karhu  
  Kuva meni sivuttain :DD

No, kyllä siitä selvän saa
kuva 11.06. 15:32 Juho Rintala  
  Ja nää molemmat komeat vetolaiset on päätynyt romuun... Komea kuva kyllä hei!
kuva 11.06. 15:13 John Lindroth  
  Onnistunut lämminhenkinen Rautatie/Luontokuva!
kuva 11.06. 15:07 Olli Keski-Rahkonen  
  Tämä Oa on valmistettu vuonna Pasilan konepajalla vuonna 1960 ja edelleen vaunu on käytössä lähes alkuperäisessä muodossaan! :)
kuva 11.06. 13:52 Ilari Inkiläinen  
  Hieno kuva ja hieno kuvauspaikka! Voisi käydä tämän paikan itsekin testaamassa joskus. :)
kuva 11.06. 12:27 Juha-Pekka Marttila  
  Ompa herttainen kuva kyllä;) Voi että..
kuva 11.06. 12:08 Jerry Olander  
  Itse olin myös kuvaamassa keisari junaa sekä Höyryjunaa
kuva 11.06. 11:33 Timo Humalisto  
  Onko puhelintolppakin yhtä kallellaan kuin kuvaaja?
kuva 11.06. 11:31 Eemil Liukkonen  
  Erittäin hieno maisekuva ja taatusti kovan vaivan arvoista!
kuva 11.06. 10:20 Ari-Pekka Lanne  
  Kiva jos kelpaa. Tämäntyyppisiä saapunutta tavarajunaa koskevia kirjurintehtäviä tukevia tiettyjen rautatievaunujen numerotsekkiräpsyjä pakkaa kertymään taskujen pohjille jonkun verran työn sivutuotteena. Kuva on nykyään halpa dokumentti ―, sen ottaminen vie sekunnin tai kaksi. Ja numerot ovat sitä ruokaa, jolla rautatiet elää.
kuva 11.06. 09:47 Esa J. Rintamäki  
  Kaarteen jälkeen Lapinsalmen silta ja sitten ollaankin jo asemalla.
kuva 11.06. 09:26 Pasi Seppälä  
  Ja etualan laite on saanut uuden murrosnivelen tai jopa vetoakselin. Kuvassa poikkeuksellisen mukava sommittelu.
kuva 11.06. 09:15 Jarno Piltti  
  Lättä näyttää hyvältä missä tahansa! Mielenkiintoisesti mutkitteleva raide osana sommitelmaa.
kuva 11.06. 09:11 Jarno Piltti  
  Näyttääpä lyhyeltä, ellei peräpäässä sitten ole matalia avovaunuja piilossa? Järvelä on hieno rautatiemiljöö, ajastaan hieman jälkeen jäänyt.
kuva 11.06. 09:07 Jarno Piltti  
  Tässäkin on panostettu kuvaan, kuvatekstiin ja kuvausreissuun niin että ruudun tällä puolella tuntuu!
kuva 11.06. 09:04 Jarno Piltti  
  Juuri näin. On elämisen jälkiä sekä vaunussa että veturissa.
kuva 11.06. 09:01 Jarno Piltti  
  Hyvä kuva ja kuvateksti. Jos tämä olisi mustavalkoinen niin melkein voisi tulla Martti Montosen Suomen Peura mieleen.
kuva 11.06. 08:32 Teemu Halttunen  
  Panun arvaus osui ja upposi. Keuruun Petäjäveden puoleinen esiopastin on tässä kyseessä.
kuva 11.06. 08:30 Panu Breilin  
  Keuruu
kuva 11.06. 08:13 Rasmus Viirre  
  Kiitokset. 2501 saattaa olla ollut nyt Kokkolassa.
kuva 11.06. 07:46 Jimi Lappalainen  
  Pihlajavesi?
kuva 11.06. 07:42 Jimi Lappalainen  
  Upea kuva :)