??.07.1976 / Lohja

??.07.1976 Yksi viidestä saksalaisvalmisteisesta avattavakattoisesta Gk-sarjan vaunusta Lohjalla heinäkuussa 1976. Sama sarjatunnus oli ollut käytössä kahdella muullakin tavaravaunutyypillä: ruutivaunulla ja eläinvaunulla.

Kuvan tiedot
Liikennepaikka: Lohja (Liikennepaikan tiedot)
Kuvaaja: Tapio Keränen
Lisätty: 16.10.2020 08:52
Muu tunniste
Rautatieinfra: Makasiini
Sijainti: Asemalla/Ratapihalla
Vuodenajat: Kesä

Kommentit

16.10.2020 18:34 Pasi Seppälä: Miten näiden Gekkojen väritys meni? Olivatko aluksi harmaita ja myöhemmin ruskeita? Tässä ilmeisesti ruskea?
17.10.2020 21:56 Hannu Peltola: Olivatko nämä paperiliikenteessä ja onko tämä vaunu tullut Kirkniemeltä? Asemalla näkyy notkuvan yksinäinen FPoab. Lähtikö Lohjalta postia niin paljon, että tänne jätettiin kokonainen postiliitevaunu lastattavaksi?
28.01.2021 16:13 Tapio Keränen: Aluksi Gk-vaunut olivat harmaita ja katto alumiininkiiltävä, 1970-luvulla täyskorjauksessa maalattiin punaruskeiksi.
27.04.2026 09:55 Juha Kutvonen: Taustalla näkyvä vaunu on Geoab, joka jätettiin aamulla Riihimäeltä Hankoon kulkeneesta H 426:sta ja poimittiin alkuillasta H 429:n kyytiin. Samoissa junissa kulki toinen Geoab koko matkan Hankoon ja takaisin.
27.04.2026 10:22 Hannu Peltola: Ai se onkin Geoab, luulin sitä postiliiteriksi...
27.04.2026 11:04 Petri Nummijoki: Minuakin kiinnostaisi, oliko Hyvinkään-Lohja-asemavälillä joku yksittäinen asiakas, joka aiheutti niin suuren tavarakuljetuksen tarpeen, että Riihimäen ja Lohjan välillä tarvittiin oma Geoab? Vai tavaraa muuten vain kulki vielä näin paljon? Rajamäeltä tuleva hiiva oli kai vuosikymmenien ajan tärkeä rahtierä, jota Riihimäellä kuormattiin eri puolille maata kulkeviin runkojuniin mutta tuskin Geoab pelkästään hiivakuljetuksia varten oli, jos määräasemana pidettiin Lohjaa.
27.04.2026 13:50 Esa J. Rintamäki: Herra Juha, eipä muuten ole kuvassa Geoab.

Zoomasin niin paljon kuin tablettivärkki myöten antoi (kuvan reuna meni seinästä läpi naapuriin, heko heko!). Niin ilmiselvä postiliite, kuin olla voi. Geoabissa oli AINA kaksi isoa sivuikkunaa molemmin puolin.
27.04.2026 14:38 Juha Kutvonen: Totta, kyllä se postiliiteriksi muuttuu, kun tarpeeksi zoomaa. Se voisi olla Riihimäelle sijoitettu FPoab 10201, joka tässä toimittaa tavaravaunun virkaa. Postin kuljetus lättien postivaunuissa oli 1970-luvun puolivälissä jo lähes loppu, joten VR:n omistamat vaunut lienevät joutaneen muihin tehtäviin ennen hylkäystä. Riihimäen ja Hangon välillä kulkenut postivaunulinja oli lakkautettu jo 1.4.1970.

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!