??.??.1920 / Värtan, Ruotsi

??.??.1920 Kuka uskoisi, että nykyinen Silja Linen terminaalialue Värtanilla on näyttänyt tältä 1920-luvulla? Värtan oli yksi Ruotsin tärkeimpiä kivihiilen tuontisatamia ja vuosikymmenet hiiltä kuljetettiin täältä erityisesti SJ:n höyryvetureiden ruuaksi. Toinen tärkeä asiakas kivihiilelle oli Värtanissa oleva Stockholm Elverketin suuri voimalaitos. Voimalaitokselle kuljetettiin kivihiiltä täältä Norra Bassängskajenin laiturilta köysiradalla. Voimala on edelleen olemassa, mutta nykyisin se käyttää energianlähteenään puuhaketta. Kuva on todennäköisesti 1920-luvulta ja pienet NN-sarjan avovaunut ovat vähän säälittävännäköisiä suurissa hiililasteissaan. Kuva on kirjasta Stokholms järnvägar, 3. Nordöstra Stockholm.

Kuvan tiedot
Kuvauspaikka: Värtan Valtio: Ruotsi Koordinaatit: 59.35011 18.10719 [Google Maps]
Kuvaaja: Ruotsin rautatiemuseon kokoelmat (Lisännyt: Hannu Peltola)
Kuvasarja: Värtabanan - helposti bongattava ja mielenkiintoinen satamarata Tukholmassa
Lisätty: 20.10.2025 20:47
Muu tunniste
Rautatieinfra: Muu rakennus
Sijainti: Asemalla/Ratapihalla
Ulkomaat
Vuodenajat: Kesä

Kommentit

21.10.2025 11:01 Erkki Nuutio: Tämäkään hieno kuva ei synnytä suhteellisuudentajua elokapina-väessä ja vastaavissa. Lämpö syntyi hiilellä, haloilla ja turpeella kaikkialla maailmassa, pohjoismaissa, Britanniassa, Saksassa, Benelux-maissa (ja tietysti varsinkin neukkulassa ja sen alistamissa maissa).
Polttaminen tapahtui huonoissa kattiloissa ja ilman puhdistuslaitteita.Lisättiin vain piippujen korkeutta.
Oli HIILI- ja teräsyhteisökin (eli sittemmin EEC) sitä varten.

Ilmasto ei silti lainkaan lämmennyt. Nyt kerrotaan lämpiävän yli ymmärryksen meiden syystämme, vaikka hiilet ja muut pistettiin pannaan ja auton päästöt ovat alle kymmenestuhannesosa 40 vuoden takaisesta. Kotikaupungistani, entisestä kukoistavasta teollisuuskaupunki Tampereesta muistan lukemattomat tummaa savua työntäneet tehtaanpiiput, Niitä säestivät lukemattomat kerrostalojen ja pikkutönöjen savuavat piiput.
Armeijasta PsvP:stä muistan silmiin tunkeneen Bakun naftan rikinkatkun, kun herättelimme komppanian kymmentä T54-vaunua.
Sisun testaushommista muistan Leyland 0.500 -savumoottorin (joka upotti Leylandin), joka pimensi korttelin kylmäkäynnistyessään ja Rolls-Royce -moottorin, joka kävi kylmäkäynnistyksessä vartin yhdellä pytyllä, sitten kahdella ja rynnätessään lopulta kaikilla, pimensi seudun.
Britanniassa opiskellessani muista pistävän kivihiilenkatkun köyhempien asuinkaduilla ("Lontoon sumun" jäljitelmä).


Kaikesta tällaisesta huolimatta ilmasto ei silloin lämminnyt lainkaan!
Nyt sanovat että murto-osaan vähentyneet palokaasut kuumentavat maapallon peruuttamattomasti.
Autuaita ovat helposti höynäytettävät..

Kirjoita kommentti Sinun täytyy kirjautua sisään, jotta voit kirjoittaa kommentteja!