Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
17.01. 13:41 Hannu Peltola  
  Harmi, etten tajunnut kuvata ruoka-annoksia 2011 kesällä, kun matkustin Amtrakin the Empire Builderilla Chicagosta Seattleen ( https://vaunut.org/kuvat/?s=4525 ). Junassa oli täysihoito ja junamatkan ajalle osui kaksi iltaa eli kaksi päivällistä. Ruokavaihtoehtoja ei ollut päivälliselle kuin kaksi, pihviateria ja lohiateria, mutta kattaus oli parhaimpien amerikkalaisten Fine Dining -perinteiden mukainen ja varmasti Empire Builderin historiaa kunnioittava. Molemmat ateriat olivat myös äärimmäisen herkullisia.
kuva 17.01. 13:35 Hannu Peltola  
  Slurps!
kuva 17.01. 07:55 Noah Nieminen  
  Leevi: taisit nähdä tämän 3071:sen Tikkurilassa VET 11852:ssa. Toivottavasti on edelleen Helsingissä.
kuva 17.01. 07:33 Juhana Nordlund  
  Kas tässäpä on asiallinen junalippu.
kuva 17.01. 06:37 Leevi Halonen  
  Niin on!
kuva 17.01. 01:28 John Lindroth  
  Tyylikäs talvikuva!
kuva 17.01. 01:24 John Lindroth  
  Hieno yhteenveto Heikiltä! Olen elänyt ja kuullut Deltic vetoisen pikajunan ohiajon täydessä vaudissa 60 luvulla pikkupoikana lähellä Lontoota Chelmsfordin asemalla ,se oli mieleen jäävä kokonaisvaltainen visuaalinen ja äänimuisto elämys!
kuva 17.01. 00:58 Heikki Jalonen  
  Päästöjen ja polttoaineenkulutuksen hallinta olivat 2-tahtisille Detroit Diesel-moottoreille ylivoimaisia haasteita, jotka johtivat niiden valmistuksen päättymiseen.

Ensiksi, voidaan vertailla ominaiskulutuksia (polttoaineenkulutus g/kWh).

Kaksitahtisena esimerkkinä Detroit Diesel, malli 8V-71; iskutilavuus 9.3 litraa, ilman pakokaasuahdinta (mutta latauspummpu kyllä), tehoalueella noin 270 hv (200 kW) @1800 rpm ilmoitettu ominaiskulutus 0.400 lb/bhp-hour = 243 g/kWh.

Vastaava DD-moottori turboahdettuna 320 hv (238 kW) @1800 rpm 0.380 lb/bhp-hour = 231 g/kWh. Lukemissa ei ole oleellista eroa V-rakenteisten tai suorien moottoreiden välillä; pienemmillä iskutilavuuksilla ja sylinteriluvuilla ominaiskulutus kasvaa nopeasti.

Nelitahtisena verrokkina vaikkapa (Dm12-kibusta tuttu) MAN D2876 (LUE606) (12,4 litraa, neliventtiilikannet, turbo, välijäähdytys neste-ilma, 301 kW @1800) jolle ilmoitetaan ominaiskulutukseksi 191 g/kWh.

Nykyaikaisen 4-t moottorin ominaiskulutus on tässä esimerkissä siis noin 18% pienempi - siis lähes viidennes vähemmän polttoainetta.

Toiseksi, kaksitahtiset Detroitit olivat tunnettuja melko epäpuhtaasta palamisesta, joten palamattomia hiilivetyjä, nokea ja muuta pakokaasuissa riitti. Hyvässäkin kunnossa oleva moottori kulutti enemmän öljyä kuin nelitahtinen vastaava eikä palotapahtuman keskipaine ollut erikoisen korkea.

Tässä yhteydessä pitää huomata, että 2-tahtidieselin voitelujärjestelmä ei ole mikään pärisevästä moponmoottorista tuttu sotkuvoitelu, vaan täysin samanlainen kiertojärjestelmä kuin nelitahtisissakin. Detroit Dieselissä on myös venttiilit kannessa, 2 pakoventtiiliä. Tuleva ilmapanos sen sijaan syötetään latauspumpun (Roots-puhallin ja turbo, jos on) paineella sylinteriputken alaosassa olevien huuhteluaukkojen kautta sylinteritilaan. Nämä aukot ovat avoinna kun mäntä on alakuolokohdan ympärillä; osan männän liikematkasta on siis puristuksen ja paisunnan kannalta tehotonta matkaa, josta myös alhaisempi keskipaine juontaa juurensa. Aukot myös johtavat voiteluöljyn suurempaan kulutukseen, vaikka niillä ei mitään suoraa yhteyttä kampikammion puolelle (öljytilaan) olekaan vaan ne avautuvat latauskanavaan.

Napier Deltic (veturinmoottorina tuttu 18 sylinterinen ja 36-mäntäinen) on sekin kaksitahtinen, mutta erilainen huuhtelultaan, siinä yhden sylinterin toinen mäntä avaa tulosolat ja toinen mäntä vuorollaan pakosolat, tavallisia venttiileitä ei ole; latauspumppuja ja ahtimia senkin edestä. Deltic on tunnettu - paitsi tehostaan - myös suuresta öljynkulutuksestaan ja melko huonosta hyötysuhteesta. Ja erityisesti monimutkaisesta rakenteestaan. Rootes-diesel jakaa saman huuhteluperiaatteen (ja myös teknisen mutkikkuuden), mutta siinä on vain kolme sylinteriä vaakarivissä.

Sinänsä, edelleen tosi isot laivamoottorit (siis aikuisten oikeasti tosi-tosi isot, yhden - siis yhden - sylinterin tilavuus aina luokkaan 1,8 m3 - siis kuutiometriä) ovat edelleen kaksitahtisia. Silloin ollaan tehoalueilla (jos sylintereitä on max määrä = 14 kpl) 80 MW. Niissäkin kaasunvaihdon kulku (nykyajan rakenteissa) on sylinteriputken huuhteluaukoista sisään---sylinterin kannen venttiileistä ulos. Suuret iskunpituudet (Wärtsilä NSD RTA96 iskunpituus on 2500 mm) vähentävät tehottoman iskunpituuden osuuden vaikutusta. 14 sylinterisessä konfiguraatiossa sille ilmoitetaan ominaiskulutus 160...163 g/kWh. Lukema taitaa riippua lähinnä öljyn laadusta ja meriveden (jäähdytys) lämpötilasta. Ehkäpä Sinunkin uudet lenkkarisi matkasivat Shanghaista Rotterdamiin moisen moottorin kuljettamana, vaikkapa Emma Maerskin kuljettaman kontin kyydissä. Ja kuten tiedämme, polttoainegrammoja(kin) on ankarasti säästettävä jotta lenkkaribisneksen kannattavuus ei vaarannu...
kuva 16.01. 22:37 Tor Lillqvist  
  Juu, oli oikein herkullinen annos. Söin saman itse asiassa toisenkin kerran.
kuva 16.01. 22:19 Juhani Pirttilahti  
  UK:ssa peräti neljä eri operaattoria pitää tämäntyyppistä juustolautasta valikoimissaan. Transport for Wales (veturivetoiset junat), Avanti West Coast, LNER ja Caledonian Sleeper.
kuva 16.01. 22:12 Kari Paavola  
  Juhani, toki. Ja onhan niitä ”uusia” _puisiakin_ löytynyt semmonen ~50 kpl kirjan tekemisen jälkeen.
kuva 16.01. 21:33 Juhani Pirttilahti  
  Olet Kari varmaankin tutustunut kirjaan Puutornimuuntamot?
kuva 16.01. 21:31 Kari Paavola  
  Vaikkakin toimeton, on tämä Väärlän tiilikoppi ilmeisesti vielä pystyssä https://bussikirjasto.fi/muuntamot/kortti.php?haku=734-25560-1 . Google mapsin Street viewistä bongattuna, vieressä oli 2018 toukokuussa peltinen puistomuuntamo, mutta 2024 syyskuun kuvasta se on kadonnut, tiilitorni silti jatkaa paikallaan.

Pakko se vaan on uskoa, sillä siinä 2024 kuvassa on jo keltamusta bussipysäkkimerkki, joka oli 2018 kuvassa sinivalkoinen.
kuva 16.01. 21:15 Jussi Pajunen  
  Todella upea kuva ja tunnelma!
kuva 16.01. 20:54 Rasmus Viirre  
  Mikäs ihme tässä on homman nimi? Koulutusta? Kokeita? Silkkaa tutustumista?
kuva 16.01. 20:32 Jyrki Talvi  
  3060 on romutettu.
kuva 16.01. 18:00 Noah Nieminen  
  Toinen veturi on 3065.
kuva 16.01. 16:27 Ruben Ryynänen  
  Todella hieno kuva ja kuvauspaikka
kuva 16.01. 16:19 Ruben Ryynänen  
  Hieno kuva ja juna mutta oudon näköinen omaan silmään tuo 2vaunua
kuva 16.01. 16:13 Mikko Herpman  
  Oliko jänöjussin jalka mureaa? Tuli syötyä jänispastaa italiassa ja oli oikein hyvää.
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
16.01. 15:59 Hannu Peltola  
  Alkuvuoden 2025 herkullisin kuvasarja!
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
16.01. 15:23 Santeri Turunen  
  Kiitos hienosta kuvasarjasta! Kuvat eri maiden junien ruoka-annoksista ovat jostain syystä todella kiinnostavia.
kuva 16.01. 14:19 Markku Naskali  
  Joskus 50- luvulla pääsi koulumatkankin tekemään kuvan kaltaisella yhdistelmällä. Ei haitannut jos oli lämmin kun oli aikansa suojattomalla seisakelaiturilla odotellut...
kuva 16.01. 14:02 John Lindroth  
  Onnistunut talvikuva!
kuva 16.01. 13:11 Esa J. Rintamäki  
  Zoomaamalla: lähiliikenne-EFi 22372 ja satapaikkainen Ei 22232. Paitsi että EFi vasta parisen vuotta kuvan oton jälkeen oli saanut sähkölämmityksen, 1500 volttisen kaapelin myötä.

Jos nyt tulkitsin oikein, flunssaisena sängynpohjalla...
kuva 16.01. 13:01 Erkki Nuutio  
  Katolle GM:n kaksitahtidieselit puhalsivat. Valokuvien perusteella olivat pakokaasut ajotilanteissa vaaleita. Vaunujen koneellinen tuuletus puolestaan oli lattian alla olevien puhaltimien toimesta. Ajon aikana voi sisäilman olettaa olevan vailla dieselhajua (mutta nenä havaitsi silloin totutusta kivihiilikatkusta poikkeavan dieselhajun hyvin herkästi). Loppuvaiheessa on kunnossapitokin voinut olla puutteellista (liitoksien epätiiviydet ja ohjaamon sisäovien aukomiset).

On kuitenkin otettava huomioon että vielä 80-luvullakin oli poltettu neuvostonafta Bakusta hyvin rikkipitoista. Junan ollessa paikallaan lähtöä odotellessa ja pysähdysten aikana oli palaminen moottorissa epätäydellistä ja pakokaasujen ylösvirtaus on hidasta. Siten rikinkatkua varmaankin laskeutui haistelukorkeuksillekin.

Nykysten dieselmoottorien puhdistetut pakokaasut paremminkin puhdistavat ilmakehää, mutta 40-50 -lukuisen GM:n kaksitahtidieselin tilanne oli toinen.
Itse haistelin Bakun ilma(?)kehää Parolassa vuonna 1972 kun T54-taisteluvaunujen moottorit piti pitkähkösti herätellä ja lämmitellä paikallaan - ja valkoista savua tupruttavia vaunuja oli kymmenen vierekkäin.
Olen kulkenut näillä kiitojunilla vain muutaman kerran 50-luvulla, ja ehkä nenäkin oli silloin tukossa. Muistikuvaa kaasuvaarasta ei jäänyt.
kuva 16.01. 12:31 Hannu Peltola  
  On tämä hieno kuva!
kuva 16.01. 12:25 Hannu Peltola  
  Kävin juuri tässä samassa paikassa keväällä 2024. Summanjoen varsi on niin pusikoitunut, että vanhalle sillalle ei enää ole mistään näkymää. Silta oli kohtuullisessa kunnossa ja sen pystyi hyvin ylittämään kävellen.
kuva 16.01. 11:53 Petri Nummijoki  
  Hyvä tietää asiakasnäkökulmasta. Näitähän ei voi enää itse kokea. Oliko tämä kesähelteilläkin kuuma Lättähattujen tapaan vain pelasiko näissä tuuletus paremmin? Istuimet eivät varmaankaan olleet yhtä hiostavat, mitä Lättähatun muovipenkit.
kuva 16.01. 11:34 Rasmus Viirre  
  Tänä aamuna oli Rollen yllä helmiäispilviä :)
kuva 16.01. 10:45 Riku Outinen  
  Juu, näihin juniin tuli vielä se n 10 vaunua lisää kun tuli uudet junapituudet jotka ei ehtineet olla loppupeleissä hirveän kauaa käytössä.
kuva 16.01. 09:45 Jukka Viitala  
  Pikkupoikana tuosta kapineesta jäi eniten mieleen pistävä käry pakkassäillä, Kotkan junan haistoi jo asematunnelin puolivälissä. Matkustamo oli talvisin yleensä kuuma kuin sauna ja ikkunat hiessä, jos porukkaa oli vähänkin enemmän. Kotkan junissa oli aivan oma tunnelmansa ja on varmaan vieläkin.
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
16.01. 08:05 Jari Välimaa  
  Kai kaikki muistavat Suomen ravintolavaunuissa lihapiirakat ?
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
16.01. 07:17 Jimi Lappalainen  
  Täällä oli joskus kuva ruokalistasta; yritin etsiä sitä mutta ei vaan löydy.
kuva 15.01. 23:50 Esa J. Rintamäki  
  Herra Jorma, maustapa ripauksella juoksevaa hunajaa ja lisää vielä puoli teelusikallista jauhettua kanelia, niin johan...
kuva 15.01. 23:47 Esa J. Rintamäki  
  "Bier her, Bier her, oder Ich fall um, juche! (2 mal)

Soll das Bier in Keller liegen,
und Ich gegen Ohnmacht kriegen,

Bier her, Bier her, oder Ich fall um!"

(Kaljaa tänne, kaljaa tänne, muuten keikahdan, [juche],
Pitääkö sitä kellarissa hautoa,
ja minun kärsiä janoa!.....)
kuva 15.01. 23:40 Esa J. Rintamäki  
  Eräs paikallinen alkoholin suurkuluttaja hoilasi tuossa kuistilla kerran: "Yölintu yössä yksinäääään", joskus 1970-luvun lopun kesäiltana. Talvipomppansa edusta oli kuivuneen pahoinvoinnin kuorruttama ja kyseisen herran haistoi jo viiden kilometrin päästä.

Kasvoiltaan hän jonkin verran muistutti jo edesmennyttä näyttelijäsuuruutta Erkki Pajalaa.

Mikähän demoni häntäkin jahtasi? Levätköön "Masa" rauhassa...
kuva 15.01. 23:26 Esa J. Rintamäki  
  Koskelan seisake oli tunnettu myös nimellä "Yhteiskoulun pysäkki". Lähistöllä oli/on Koskelan koulualueella "Sokeripala" (tai "Kahvimylly") ja puukoulu sekä kivikoulu.
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
15.01. 23:12 Rainer Silfverberg  
  Osaako joku kertoa mitä olutta myytiin Mitropan ravintolavaunuissa DDR-aikana, varsinkin loppuvaiheessa? Matkustin 1990 Berliinistä Budapestiin ja ravintolavaunussa porsaanleikkeen kanssa tuli jouotua jotain itäsaksalaista olutta jonka etiketissä oli joku tähti, mutta en muista millään mikä merkki se oli, mutta hyvää se oli.
kuva 15.01. 23:10 Jorma Toivonen  
  Riihimäen seudulla taidettiin useimmiten puhua "hiljaisestapäästä". "Kylmäpää" harvemmin - olihan siellä sentään lämpöpatteri ja kaksi "räppänää" joista puski lämmintä ilmaa ohjaamoon.
kuva 15.01. 23:02 Jorma Toivonen  
  Minun mielestäni omenasose/-hillo sopii monen ruokalajin lisukkeeksi (erittäin hyvä omenavuosi). En myöskään hyljeksi mustaa viinimarjahytelöä.
kuva 15.01. 22:51 Esa J. Rintamäki  
  Aseman kuistin kaiteet ovat kadonneet vuonna 2019 ilkivallan seurauksena.
kuva 15.01. 22:41 John Lindroth  
  PTJ tämä on korkeasti arvostettava suoritus!
kuva 15.01. 22:37 John Lindroth  
  Mukaan kuuluu tietenkin iltakalja!(Huom. Olutosasto/Abteilung Bier/Beer Drinkers Section.)
kuva 15.01. 22:35 John Lindroth  
  Kiva talvikuva tuolta Forney veturi ja perässä lumiaura! Olisi mukava vertailla tuon veturin mittoja JFJ 1ja2 vetureihin?
kuva 15.01. 21:38 Tor Lillqvist  
  Ohho. Tämä sensijaan oli aika pieni annos, kuten taiteellisesta asettelustakin voinee päätellä. Mutta ihan sopiva iltapalaksi.
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
15.01. 21:36 Tor Lillqvist  
  No, ei ole vielä niin huonoa olutvalikoimaa tullut vastaan että olisi sen takia mieluummin valinnut muun juoman. Toisaalta, kaikkeen kyllästyy. Jos reissaisin monta kertaa viikossa esimerkiksi Berliini–Hampuri edestakaisin ja nimenomaan ČD:n Eurocityissä, varmaan Urquell:kaan ei olisi enää niin itsestään selvä valinta. En ole varsinaisesti mikään olutasiantuntija.
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
15.01. 21:02 Joonas Kauppinen  
  Kiitos herkullisesta kuvasarjasta. Haluan kysyä ihan asiallisen kysymyksen, missä maassa oli mielestäsi parhaimmat oluet junassa?
kuva 15.01. 19:43 Jorma Rauhala  
  Tässä kuvassa O&K-veturi on vielä siinä varsin lohduttomassa tilassa, jossa maamme ns. museoveturit yleensä näyttäytyvät katsojille kaikenkarvaisten teemapuistojen ja museoitten pihoilla. On vain yksinkertaisesti hienoa että PTJK sai tuon tuolta pois. https://vaunut.org/kuva/172833
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
15.01. 19:35 Timo Salo  
  Kuvasarjan katsomisen jälkeen on vissiin mentävä jääkaapille katsomaan jotain pientä haukkapalaa... :-)
Kuvasarja:
Ruokaa junassa
 
15.01. 19:11 Hannu Peltola  
  Loistava idea kuvasarjassa ja hauskaa katsella eroja eri rautatieyhtiöiden tarjonnassa!