Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 03.07.2025 22:14 John Lindroth  
  Tuo rautatietunnelin suunnitelma tulee kohtaamaan laivayhtiöiltä vastatoimia erittäin nopeiden junalauttojen muodossa itämeren alueella!Ja noilla on myös rahaa!Näiden toteutus tulee aiheuttamaan tunneliyhtiölle kannattvuusongelman!Periaatteessa en ole tunnelivaihtoehdon vastustaja kunhan rahoitus on selkeä!
kuva 03.07.2025 21:55 Erkki Nuutio  
  Vielä ei nykyhallitus ole tehnyt kavennuspäätöksiä tai edes kavennuksia koskevia konkreettisia esityksiä.
Konkreettisen esityksen jostain kaventamisesta voi tehdä vasta kun siitä on tehty asianmukainen LiVi-ministeriön esitys kustannusarvioineen ja hallitus on sen hyväksynyt.
Komission harjoittama kavennuspainostus ja vihjailu kavennustuista on vaikuttanut poliitikkojen puheisiin, mikä lienee ymmärrettävää.

Oma näkemykseni on, että Etelä- ja Keski-Suomessa kavennukset ovat järjettömiä niin kauan kuin Tallinnan rautatietunnelia ei ole.
Huoltovarmuuden ja puolustuksen vuoksi tarvitaan sensijaan nykyistä ratkaisevasti sujuvampi ja turvallisempi 1435 mm:n yhteys Haaparannan ja Tornion välille, ja sieltä ainakin jonkin matkaa eteenpäin (esimerkiksi Kemiin) asianmukaisten terminaalipalvelujen luo.

Jos Haaparannan ja Tornion 1435 mm:n yhteyttä ei tässä vaiheessa uusita sujuvaksi ja puolustettavissa olevaksi, ei ole perusteltua myöskään jatkaa 1435 mm:n ratayhteyttä yhtään Torniosta eteenpäin. TÄSSÄ SIIS KAIKKI !
kuva 03.07.2025 21:21 Pasi Seppälä  
  Nätisti peilaa järven pinnasta. Komea kuva.
kuva 03.07.2025 20:48 Eemil Liukkonen  
  Ai että, erittäin kaunis tunelma kivalla kokonaisuudella ja kaiken kruunaa myös kiva värifilmi! Näihin ei tulla koskaan kylästymään.
kuva 03.07.2025 20:32 Ilmari Tommola  
  Edellisen hallituksen ministereiden tekemiset eivät puhdista nykyistä hallitusta synneistään.

Tähän keskusteluun päädyttiin alkujaan juuri nykyistä hallitusta edustavasta ministeri Ranteesta, joka uskottelee medialle aivan tosissaan, että nyt on "oikea hetki Suomelle liittyä mukaan standardileveyteen". Jos kerran infrahankkeiden rahoituksesta on jo menetetty Erkin mainitsema summa, ja rautatiebudjetti on tämän vuoksi pienempi, on nykyhallitukselta kardinaalimunaus kaataa ne vähätkin rautateille varatut rahat kaventamiseen (ja Tunnin ja kahdeksantoista minuutin junaan, joka edustaa uuden sukupolven pekkarointia).

Perusteluksi tälle tarjottiin etenkin Natoa / sotilaallista liikkuvuutta / huoltovarmuutta ynnä muita saman aihepiirin syitä. Kun liikenne- ja viestintäministeri todella haluaa kaventaa koko maan rataverkon sotilasliiton ja puolustusvoimien edun vuoksi, voi todeta ministerin kärsivän suhteellisuudentajun heikentymästä. Näitä kiskoja ei ole rakennettu militarismin tarpeisiin. Niillä kulkee aivan tavallisia ihmisiä, eikä rahtiliikennettäkään sovi unohtaa.

Liikenteen sotkeminen vuosiksi kavennusoperaatiolla ei kehitä Suomen rautatieliikennettä, vaikka elinkeinoelämä ja perskok-hallitus niin väittäisivät. Esan kommentti selventää, miksi perskokkia ei vain yksinkertaisesti kiinnosta.
kuva 03.07.2025 19:41 Erkki Nuutio  
  Suomi luopui vastinetta pyytämättä ja saamatta noin 4.3 miljardin euron (arvo vastaamishetkellä, nykyarvo jonkin verran suurempi) osuudesta EU:n ns. elvytyspaketin rahoituksesta. Tämänkin osuuden takaisinmaksusta joutuu Suomi kuitenkin erääntymishetkellä OMAVELKAISESTI VASTAAMAAN. Sitä tarkoittaa, että Suomi menetti nämä rahat. PISTE Eikö joku ymmärrä tätä?

Palautetaan mieleen tilanne, koska sitä kiusallisena seikkana halutaan peitellä :
EU:n ns. elvytyspakettia muodostaessa määräytyi Suomen rahoitusosuus kansantalouden koon perusteella noin 7.2 miljardiksi euroksi.
Suomi ei kuitenkaan esittänyt rahoitettavaksi omia infra- ym. hankkeitaan enempää kuin noin 2.9 miljardin euron arvosta.
EU siis hyväksyi kaikki nämä Suomen omat hanke-esitykset.

Suomi luopui siten vapaaehtoisesti loppuosuudesta (noin 4.3 miljardia euroa), joten tämä rahasumma vapautui EU-komission päätöksillä käytettäväksi muiden EU-maiden hanke-esitysten rahoittamiseen.
Ei todellakaan ollut yllätys, että EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Layen tuli itse kipin kapin vahvistamaan Suomen esityksen.

Selitys miksi Suomella, käytännössä siis LiVi-ministeriöllä ei ollut tehdä EU-komissiolle esityksiä ja niihin edellytettäviä asianmukaisia suunnitelmia infra- tai muista hankkeista myös tämän noin 4.3 miljardin euron hyödyntämiseksi lienee ollut yli pari vuotta kestänyt kinastelu ns. tunnin junista (Tampere, Turku, Itä-Suomi).
Liikennevirkamiesten työpanos tuhlattiin lähinnä erilaisiin selvityksiin näistä.
Kunnallispoliitikot, kuten Tampereen Lyly epäilemättä sotkivat tilannetta - jos se alunperinkään oli selvä silloiselle LiVi-ministerille.

Kaikki nämä asiat viitteineen löytyvät täältä eri sanomaketjuista, joten tervemenoa palauttamaan mieleen ja ottamaan opiksi.
Viimeksi - viime kuun puolivälissä tätä noin 4.3 miljardin euron menetystä sivuttiin kun todettiin että sillä olisi voitu rahoittaa kuusi kappaletta 709 miljoonan euron hintaista pääradan välityskyvyn parantamista. Ilman tehtyä typeryyttä olisi 709 miljoonan euron rahoituksia olisi siis ollut käytettävissämme päärataan ja pohjoiseen sekä itään ja ehkä länteenkin.
kuva 03.07.2025 18:54 Raimo Hämäläinen  
  Vaatiko alueelle pääsy jotain erityislupia joltakin taholta?
kuva 03.07.2025 18:21 Arto Papunen  
  Onhan näissä 6 akselia..
kuva 03.07.2025 18:11 Esa J. Rintamäki  
  Ei kyse ole mistään rahasummasta, herra Erkki, vaan nykyisen hallituksen raa'asta epäinhimillisyydestä ja tolkuttomasta epäpätevyydestä.

Kokoomuksen mielestä ihmiset ovat taloutta varten ja persuille riittää vain se, että pääsevät "näkereitä" kiusaamaan. Kumpikaan näistä "teemoista" ei vaadi minkäänlaista osaamista, kun kerran "empatia ei kuulu politiikkaan".

Kummankin puolueen edesottamusten takia joutuu kerta toisensa jälkeen suomalaisena häpeämään silmät päästään!!!

Ihmisillä ei näiden kahden mielestä ole edes Jumalan antamaa elämisen oikeutta.
kuva 03.07.2025 18:00 Jari Välimaa  
  ei suomi ole menettänyt mitään rahoja.
kuva 03.07.2025 15:21 Mikko Ketolainen  
  T 7147 ti 8.7.2025
Fenniarail Oy
Kouvola lajittelu - Kannonkoski

Kouvola lajittelu 13:23
Kannonkoski 0:02

Paluumatka tunnuksella
T 7148 ke 9.7.2025
Kannonkoski 13:15
Kouvola lajittelu 1:28

Molemmat junat kulkevat julian mukaan neljästi tässä kuussa ja kerran elokuussa. Kestääkö kiskot Dr18:sta painoa Äänekoskelta pohjoiseen?
kuva 03.07.2025 14:04 Jouni Hytönen  
  Kävin juuri kesälomamatkalla Ranskassa Latour-de-Carol-Enveitgin asemalla, jolla on tarjolla raideleveydet 1000 mm, 1435 mm ja 1668 mm sekä liikennettä kaikkiin kolmeen suuntaan.
kuva 03.07.2025 14:01 Jouni Hytönen  
  Tämä Sapran mäki on kyllä komea paikka näiden raakapuujunien katseluun.
kuva 03.07.2025 12:27 Noah Nieminen  
  T 7147 lähtee Kouvolasta.
kuva 03.07.2025 12:16 Erkki Nuutio  
  Ei 3000 markan omavastuu tuntuisi raskaalta (meille tai ministerille) kun ministeriedeltäjänsä aiheutti meille noin 4.2 miljardin euron menetyksen, eikä silti ole kantanut siitä lainkaan omavastuuta eikä syyllisyydentuntoa.
En ole havainnut, että asia olisi Sinuakaan kiusannut.,
kuva 03.07.2025 12:03 Juhana Nordlund  
  Muistaakseni 2701 - 2725 ovat olleet jo vuosia pois pelistä. Sitä uudemmistakin vaikka kuinka monta on siirtynyt pois palveluksesta, joten varmaan tuo Jounin arvio on melko lähellä totuutta tai vähän optimistinen. Tämä yhtenä vastauksena Joelille.
kuva 03.07.2025 12:00 Esa J. Rintamäki  
  Herra Leevi, T 7147:n lähtöasema on mikä?
kuva 03.07.2025 11:59 Esa J. Rintamäki  
  Eestulematon persu ministerinä: - silkkaa opportunismia, jossa kolmen (3) markan suutari on tekemässä kolmen tuhannen (3000) markan vahinkoa.
Kuvasarja:
Rappiota Seinäjoella
 
03.07.2025 10:42 Panu Breilin  
  Tibnorin terästuotetehtaalle on vielä liikennettä Seinäjoella. https://vaunut.org/kuva/165742
kuva 03.07.2025 10:36 Panu Breilin  
  Kovasti on tuo päivystystoimintakin muuttunut Kokkolassa ja Ykspihlajassa. Liikenteen vilkkaimpina vuosina, kun pellettiä, pasutetta yms. kulki runsaasti taisi usein olla puolenkymmentä päivystäjää hommissa samaan aikaan.
kuva 03.07.2025 10:30 Panu Breilin  
  Siinä on JT-tyyppisen kiskonkiinnityksen jousiosa hajonnut.
kuva 03.07.2025 10:25 Panu Breilin  
  Taitaa olla 80-luvulta peräisin tämä näyttely.
kuva 03.07.2025 10:17 Ilmari Tommola  
  Tämä malli lienee kuitenkin ollut paikallaan jo ennen Lulu Ranteen kaventamishöpinöitä?
kuva 03.07.2025 10:14 Leevi Heino  
  Ensi viikolla aloittaa T 7147 Kannonkoskelle.
kuva 03.07.2025 10:04 Jouni Hytönen  
  Ysiluokkalaisena raksin toiveikkaana TET-lappuun Valtionrautatiet. Ei ihan suoraan tärpännyt, päädyin viikoksi Jyväskylän Transpoint-terminaalille. Jänniä tilanteita tuli vastaan sielläkin. :) Ja työympäristönä tänä päivänä täysin kadonnut.
kuva 03.07.2025 09:41 Jouni Hytönen  
  Aika rientää, raiteet ja vaihteet purettiin jo kesällä 2019.
kuva 03.07.2025 09:37 Jouni Hytönen  
  Onkohan enää puoliakaan? Heitän arvaukseksi 20-25 kpl.
kuva 03.07.2025 09:10 Veeti Pietilä  
  Sr1 3078:n viimeisiä kertoja virroitin ylhäällä. :(
kuva 03.07.2025 08:53 Veeti Saukkonen  
  Komea kuva!
kuva 03.07.2025 08:49 Juho Rintala  
  Hieno kuva!
kuva 02.07.2025 23:40 Joel Kuikka  
  Kuinka monta ruotsinlaivaa on viel liikenteessä?
kuva 02.07.2025 22:20 Leevi Heino  
  Riihimäelle ;)
kuva 02.07.2025 21:15 Veeti Saukkonen  
  komea kuva
kuva 02.07.2025 20:53 Veeti Saukkonen  
  ahaa löysin sarjanumeron kovan työn jälkeen! 107
kuva 02.07.2025 20:45 Samuel Pajunen  
  Tämä on Otso2 joka oli Lappohjassa ennen Saunakallioon tuontia. Nykyinen omistaja on Helsingin Metallipurkaus Oy. Aikaisempia kuvia: https://vaunut.org/kuva/9724 & https://vaunut.org/kuva/106648
kuva 02.07.2025 20:38 Veeti Saukkonen  
  tässä ei voi olla veturia 2627 koska kyseinen yksilö on vihreä.
kuva 02.07.2025 20:20 Veeti Saukkonen  
  Onko kenelläkään tietoa tämän numerosta?
kuva 02.07.2025 19:13 Teemu Saukkonen  
  Eikö tuo pumppukärry ollut myös tunnettu nimellä "Huli", (joka taas vissiin tarkoitti yhtä toistakin k-18 asiaa)? https://paivinoin.kaukokiito.fi/kuljetusalan-slangisanat/
kuva 02.07.2025 19:01 Erkki Nuutio  
  Monet mutkat sai Primulakin kokea ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Primula_(yritys) ), mutta konkurssin jälkeen jatkaja jatkaa Järvenpäässä entistä tuotemerkkiä käyttäen.
Kuvan rakennus kuitenkin uhrattiin kiinteistökeinottelijoille. Alkuperäinen Primula poltti varansa "kunnianhimoisella" (= hurahdus "hiilineutraalisuuteen") Järvenpään leipätehdas -hankkeessaan.
EU johtaa hiilineutraalisuuden tavoittelua, ja siten lisää ilmaston lämpenemistä (ilmastotieteilijät tunnustavat tämän laajasti, esimerkiksi arvostettu Petteri Taajas).
Suomen lämpenemisestä en tiedä, vaikka tulikin välipäivä sateille.
kuva 02.07.2025 17:06 Petri Sallinen  
  Faijalla oli Elite 408 — näyttää aivan siltä. Faijan autossa oli neljät lamput, enon vastaavassa vain kahdet.
Kuvasarja:
Rappiota Seinäjoella
 
02.07.2025 16:57 Tero Korkeakoski  
  Seinäjoki on kyllä jännä rautatiepaikkakunta. Tavaraliikennettä sinne ei jää enää yhtään (jos raakapuuterminaalia ei lasketa), siihen nähden siellä on ihan liian iso ratapiha.
kuva 02.07.2025 15:52 Rainer Silfverberg  
  Noi on varmaan kappaletavaraa joka odottaa noutajaansa. SOK olisi toimittanut kappaletavarat myymälöihin Keran varastosta omilla autoillaan ilman uudelleenlastausta Kauniaisten asemalla, eli noiden täytyy olla jonkun muun lähettämiä tavaroita.
kuva 02.07.2025 15:24 Esa J. Rintamäki  
  Evakuoikaa nyt joku nuo "haarukkavaunut" tai pumppukärryt pahukkerin nopeasti talteen...!
kuva 02.07.2025 15:21 Esa J. Rintamäki  
  Koskahan joku angstinen sekakäyttäjäteini keksii ottaa esiin tulitikut (valm. Eesti Vabariigide Tuletikutööstus!) taskustaan...?
kuva 02.07.2025 15:17 Esa J. Rintamäki  
  Opetetaanko täällä tulevat moottoripyöräilijöille että kuinka keulitaan?

Miljöö on siihen mitä parhaimmin sopiva... haaahhh!!!
kuva 02.07.2025 15:14 Esa J. Rintamäki  
  Sainpas aikaan kivaa kommentointia ajasta, jota ei enää ole.

[Vrt. Finlex-sivustolta osakeyhtiölain 624/2006 (voimassa 1.9.2006 alkaen) pykälä 5, josta ilmenee osakeyhtiön toiminnan tarkoitus.]
kuva 02.07.2025 14:49 Teppo Niemi  
  Entäpä jos ne ovat kappaletavaraa, ei vaunukuormia. Muistaakseni kyseiset raiteet oli avattu vain vaunukuormaliikenteelle.
Kuvasarja:
Rappiota Seinäjoella
 
02.07.2025 14:33 Elias Murto  
  Olen jännityksellä seurannut, milloin alkaa tavaraterminaalin purku. Mutta vieläkin näyttää olevan kaikki nämä rakennukset paikallaan. Viimeksi toukokuussa kävin noilla nurkilla tarkemmin katselemassa.
kuva 02.07.2025 14:28 Elias Murto  
  Hienoa dokumentointia Seinäjoelta nämä kuvat!
kuva 02.07.2025 11:51 Jimi Lappalainen  
  Alun perin tämä oli samanlainen kuin Höljäkän nykyinen (eli Sakkolan entinen) pysäkkirakennus, molempien piirustusnumero on 1568. https://vaunut.org/kuva/66193 + https://rautatiemuseo.finna.fi/Record/srm.166917741395700
kuva 02.07.2025 11:51 Rainer Silfverberg  
  Jos olisi ollut SOK:n tai Algolin rahtia niin ne olisi lastattu tai purettu jo kyseisten yksityisraiteiden kuormauspaikoilla.
Vaikuttaa siltä että olisi ollut puutarhanhoitoon tai maatalouteen tarkoitettuja "myrkkyjä" jotka asiakkaat itse noutivat tai VR:n kuorma-auto otti kyytiin ja jakeli.