Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 21.08.2022 23:27 Heikki Jalonen  
  Peoriasta, Illinoisista, on saatu kolmisen tuliterää masinaa johonkin tulossa olevaan hankkeeseen. Vaikuttaisi siltä, että putkenlaskua tai muuta sellaista on tulossa... Koneitten ikäluokka huomioiden (jos vertaamme viereisiin kuorma-autoihin) toimitus on ollut hitaahko. Kolmisenkymmentä vuotta... Mutta, kuten alalla tiedetään, Pillari ei katso kalenteria eikä ohjelmistopäivityksiä ladata viikkottain.
kuva 21.08.2022 23:15 Heikki Jalonen  
  Hmm. Ihan kuin olisi Van Hool-korinen 2-kerrosbussi tuossa etualalla... Mistähän lie tuonne joutunut, Euroopan Erikoisuus. Pienoismallikaupasta ehkä?

Veturitallin väki luottaa ennemmänkin ääriperiamerikkalaiseen teknologiaan, paksukuono-Ford (F-100 Pickup, jostain vuoden 1955 sadosta) taitaa olla tallimiehen ajokki.
kuva 21.08.2022 22:50 Heikki Jalonen  
  Olikohan tuo Esan lipsahdus ihan tahallinen?
kuva 21.08.2022 22:44 Jimi Lappalainen  
  Oma autoni näkyykin joissain kuvissa jo ennestään :)
kuva 21.08.2022 22:41 Jimi Lappalainen  
  Kuva laitteesta esim. https://vaunut.org/kuva/148588 + https://vaunut.org/kuva/149847
kuva 21.08.2022 22:41 Jimi Lappalainen  
  Plasser & Theurer 08 275/4 ZW / Ttk4 99 10 9424 401.
kuva 21.08.2022 22:00 Jorma Toivonen  
  Edo:n numero lienee jotakin muuta kuin 28643, sillä vaunuja on 42 ja suurin numero voi näin ollen olla 28642.
SKS
Kuvasarja:
Eastern Maine Model Railroad Club - vierailu perinteisellä pienoisrautatiekerholla
 
21.08.2022 21:50 Hannu Peltola  
  Kiitoksia Esa! Seuraava kuvasarja onkin sitten jo normaaleista junista...
kuva 21.08.2022 21:50 Hannu Peltola  
  Hauska kirjoitus Esa! Kyllä, pienet yksityiskohdat ja tarinat saavat pienoismaailman eloon.
kuva 21.08.2022 21:49 Jussi Kortman  
  Tämä vierailu oli uskomaton kokemus. Muistan kyllä että Joey kysyi joskus minulta jos voisi lainata ideaani, vastasin että ole hyvä vain. Tätä sitten oli piiloteltu muilta kerhon kavereilta ettei salaisuus paljastuisi liian aikaisin. Kyllä minulla sitten leuat loksahtivat auki kun näin tämän. Itse sain idean hainhampaisiin juurikin Esan mainitsemasta Curtiss P-40 Tomahawkista.

Ajattelin että on kummallista että kukaan ei ole jalostanut ideaa Baldwinin RF-16 Sharknoseen. Siitä se sitten syntyi ja niin myös sai alkunsa oma Shark Bay R.R. yhtiöni joka onkin ollut hyvin suosittu esimerkiksi Jenkkiläisellä O-gauge forumilla. Täytyy vielä mainita että viime vuonna Lionel Trains varasti ideani ja teki oman U.S. Army -versionsa RF-16 veturista, hainhampain koristeltu. He ovat yksi O-Gauge forumin suurista sponsoreista, niin seuraavat varmasti sivustoa hyvin tarkasti.
kuva 21.08.2022 21:48 Hannu Peltola  
  Oula: Riippuu mallista. Tämä on varmaankin Proto2000-malli ja niissä on tyypillisesti yksivärisestä muovista valettu sisätilan, joka joltain osin noudattaa esikuvan siätiloja. Lisäksi on kuskin penkki, johon saattaa olla jo tehtaalla liimattu kuski. Melkein kaikissa malleissa sisätilat vaatisivat vähintään maalauksen, mutta harva näkee vaivaa. Olen hyvä esimerkki, en ole maalannut minkään veturini sisätiloja.

BL-lyhenne muuten tulee Branch Linesta, EMD suunnitteli tästä sivuratojen työjuhtaa. Tekniikka oli varsin pitkälle samaa kuin F3:ssa. Uutta oli muotoiltu kori ja parempi näkyvyys kumpaankiin suuntaan. Ongelmana oli huollon vaikeus, vähänkään suurempi remontti konetilasa edellytti koko korin nostamista pois.
kuva 21.08.2022 20:19 Hannu Peltola  
  Tämä on hieno kuva!
kuva 21.08.2022 19:14 Jan Jahkola  
  Hieno Mustang, Hannu! Minäkin voisin kait laittaa kuvan henkilöautosta ja peräkärrystäni niin kuin varmasti moni muukin, mutta mieluummin tätä katsoo.. Mitä olen sivusta seurannut keskusteluja "rautatieaiheettomista" kuvista täällä, tuli jossain vaiheessa mieleen että rautatiekuvaaminen on tavallaan pitkäjänteistä puuhaa ja lehmän hermoja vaativaa, kun kuvattavat kohteet on kuitenkin rajallisia ja muutokset tapahtuu hitaasti vuosien-vuosikymmenten kuluessa, jos esim jonkun tietyn veturin tai opastimien kuvaaminen alkaa kyllästyttää nopeasti. Timo, puskaratojen kuvaaminenhan on mukavaa puuhaa, etsit joskus vuositolkulla paikkaa missä rata on ollut ja kun löydät paikalle, siellä ei ole välttämättä ole enää mitään muuta kuin risuja ja hiekkaa ja hyttysiä, mutta tunne on hieno että tässä se rata on joskus ollut, tai sitten ei jos on 10 metriä sivussa..
kuva 21.08.2022 18:19 Rainer Silfverberg  
  Keula kuin Dr13:ssa !
kuva 21.08.2022 17:31 Esa J. Rintamäki  
  Kimmo, olet ihan oikeassa, mutta kun siitä kvartaaliuskonnosta munkkilatinoineen on tehty ainoa sallittu, niin siksi minä olen sitä vastaan. Etenkin, kun se perustuu raadolliseen saalistamiseen ahneuden lietsomana.

Vaihtoehdottomuus on epärehellisyyttä!
Kuvasarja:
Eastern Maine Model Railroad Club - vierailu perinteisellä pienoisrautatiekerholla
 
21.08.2022 17:29 Esa J. Rintamäki  
  Jesh, Hannu. Äärimmäisen mielenkiintoinen kuvasarja. Joitakin kuvia tuli katsottua pitkänkin ajan.
kuva 21.08.2022 17:28 Tuomo Kärkkäinen  
  Eihän se yksi kolo komiassa haittaa.
kuva 21.08.2022 17:23 Esa J. Rintamäki  
  No voi raakkules, menin laukalle!
kuva 21.08.2022 17:21 Esa J. Rintamäki  
  Lieneekö veturin hainhammas-maalauksen suunnitellut joku Lt.-Gen Claude Chennaultin entisistä American Volunteer Groupin Kiinassa taistelleista jenkkilentäjistä?

Näiden kavereiden Curtiss P-40 Tomahawk - hävittäjäkoneiden keuloissa oli juuri samanlainen Sharkmouth-maalaus.

Vai meninkö laukalle?
kuva 21.08.2022 17:13 Kimmo Huhta  
  Esalle voisi kvartaalikammosta ja pellin tahrasta vastata: ei kaikki ole niin vakavaa. Surkoon hevonen, kun sillä on iso pää. Heko-heko.
kuva 21.08.2022 17:13 Esa J. Rintamäki  
  Aaaah, mikä kuva!

Kirkon vieressä ratakainalossa on näemmä allas, jossa lienee tapahtunut baptistiseurakunnan erään jäsenen (naispuolinen, valkoisessa asussa) kasterituaali.

Pienoisrautatie maisemineen, sen tekemisessä täydelliseksi rajaton luovuus on välttämätön. Myös ymmärtämystä ihmisten tavallisesta elämästä on hyvä pitää mielessä. Esimerkkinä vaikka nyt sekin, että esimerkiksi Ruotsiin sijoittuvalle pienoisrautatielle menisin itse lisäämään kovasti paheksutun raggariauton!

Kuvan paras anti on juuri tämä!
kuva 21.08.2022 16:18 Juhani Katajisto  
  Arkilauantaisin Pr1-vetureilla ajettiin Tampereelta henkilöjunia myös Siunulaan, mutta en tiedä mikä junanumeroista on just Siunulaan.
Kaikki nämä Tampereen Pr1-vetoiset henkilöjunat ovat entsiä Hv2-junia. Monasti kun Pr1 tuli esim. henkilöjunassa H 408:ssa Toijalaan, niin se otti vettä ja lähti samantien ratapihalle tavaravaunujen vaihtotyöhön. (Lähde TK nro 129) - Tämä 766 on kovasti tuttu veturi. Näin sen Ylä-Savossa useita kertoja raskaissa Ma -vaunuisissa sorajunissa. Pääsin sitä joskus jopa äänitämään ja filmaamaan sen noustessa Lapinlahden sorakuopalta 30 vaunuissa, kaksinvedossa toisen Pr1-veturin kanssa 60 vaunuisissa sorajunissa. Saundit olivat aivan jotain muuta kuin museojunien puuskutukset. 30 täyteen lastattua Emmaa sopii Jumboille, Wilskeille, Ristoille ja jopa Pekoille, mutta hyvin Paikut pärjäsivät näissä raskaissa sorajunissa haastattelemieni iisalmelaisten kuljettajien mukaan. - Tästä nimenomaisesta Pr1 766:sta meillä on lupa odottaa 1950-luvun puolivälistä vielä julkaisematonta korkealaatuista aunutkertaista kuvamateriaalia :-) .
kuva 21.08.2022 15:14 Jimi Lappalainen  
  EJR-tyyppinen heko heko- vitsi; kun vanhat ihmiset ajavat Oldsmobilella, uutisankkurit ajavat Newsmobilella :)
kuva 21.08.2022 13:58 Juhani Katajisto  
  Onko joku metsämies erehtynyt Tk:n korsteenista ja saaliista 1154:n vilistäessä metsän keskellä ja ampunut varmuuden vuoksi. Tuli mieleen veturin korsteenia katsoessa. - Joka tapauksessa tämä 1154 oli varsin aktiivinen elokuussa 1971 yli kolmellatuhannella kilometrillään. Ja eikö suurempi puoli tästä löydy nykyään kouvolalaisen kauppapaikan pihalta?
kuva 21.08.2022 13:10 Timo Salo  
  Jos akustisen orkun haluaa, niin kannattaa kuunnella tämä:
https://www.youtube.com/watch?v=5BkqaXrlbsE
kuva 21.08.2022 12:57 Timo Salo  
  Kuten myös tämä kuva, sisältöä piisaa ja värikuvaksi uskomattoman hyvälaatuinen! Onko Tapio kenties jälkikäsitellyt värejä? (mulla kaikki vanhat kinokuvat on keltaruskeita)
kuva 21.08.2022 12:51 Timo Salo  
  Näitä hienoja historiakuvia en ole onneksi kenenkään nähnyt kritisoivan... Dokumentaalista arvoa ja näin hyvälaatuisena sivuston parasta antia!!!
kuva 21.08.2022 12:38 Timo Salo  
  Hannu yrittää "uittaa" sitä rajallista off-topiccia tänne, mutta turha on työnsä! t. Testattu on. :-)
Kyllä tätä mielummin katselee, kun jotain pöheikön kuvaa...
kuva 21.08.2022 12:11 Esa J. Rintamäki  
  Ohhoh, kun hieno!

Veturissa näyttää olevan ympäristöystävällistä tekniikkaa: katalysaattori ja ahdin, heko heko!

Laaksosta puheen ollen: Johnny Quentin at San Cash 1969: https://NdxC68JLW2Q
kuva 21.08.2022 12:00 Esa J. Rintamäki  
  Perusteluineen hyvin kelvollinen kuva.

T. Harrastaja, jolta löytyy yhden - kahden hyllymetrin verran kirjoja jenkkiautoista, pääpaino '57 Letukassa. Aarteena piirimyyjille tarkoitettu kansio '58 Oldsmobilesta, upeine värikuvineen. Enkä suinkaan vierasta Kutter-mallisia bussejakaan.

Ei kaikki ole niin vakavaa... Surkoon hevonen, sillä on isompi pää.
kuva 21.08.2022 11:46 Tapio Keränen  
  Puskinlyhdyt Frichsiltä Tanskasta.
kuva 21.08.2022 11:40 Rainer Silfverberg  
  Niin se varmaan on. Ja olette varmaan lukeneet että Tallink-Silja supistaa Turusta lähteviä laivavuoroja samaan aikaan. Toinen laivoista (Galaxy) on vuokrattu Hollantiin pakolaisten majoittamiseksi ja toinen (Baltic Princess) laitetaan kullkemaan Turku-Kapellskär eikä mene enää Tukholmaan. Lähtö ja saapuminen Turkuun ajoitetaan niin että se sopii lähinnä risteilymatkustajille jotka asuvat Varsinais-Suomessa eivätkä tarvitse laivajunayhteyksiä. Kapellskärissä taas laiva seisoo aikaisin aamulla ilman maihinnousumahdollisuutta muille kuin automatkustajille. Lähde: https://svenska.yle.fi/a/7-10019749 ja https://fi.tallink.com/23-h-risteily-iltavuorolla
kuva 21.08.2022 11:32 Oula Ahlholm  
  Kuinka yksityiskohtaisesti näissä on ohjaamo/sisätilat tehty?
kuva 21.08.2022 11:19 Visa Pöntinen  
  Hieno kuva ja Mustang!
kuva 21.08.2022 10:10 Reijo Salminen  
  Puskinvalaisimet Truumannista?
kuva 21.08.2022 10:03 Miitre Timonen  
  Kiitos paljon yksityiskohdista!
kuva 21.08.2022 09:36 Kurt Ristniemi  
  Typerää heruttamista.

Minä harrastan mm. veneilyä, mutta en siitä huolimatta esittele tällä foorumilla venettäni. Miten voi olla niin vaikeaa ymmärttää, että rautatiesivustolla on kyse rauteistä. Ei autoista eikä veneistä silloin kun ne eivät millään tavalla liity rautatieaiheeseen.

Toki on aina ihmisiä, jotka eivät siedä rajojen asettamista, tai jotka katsovat oikeudekseen olla piittaamatta mistään säännöistä. Kannattaa ehkä aloittaa itsetutkiskelu pohtimalla sitä, miksi ihmeessä rajoja ja sääntöjä ylipäätään asetetaan.
kuva 21.08.2022 02:57 Arto Papunen  
  Kai ne nyt lauttaan saa jotenkin kiinni vaikka ei ole junalauttaa. Onhan vetureitakin siirrelty ilman junalauttoja. Vai onko näitä vaunuja käytetty aiemmin Venäjän liikenteessä?
Kuvasarja:
Vuoden 2022 rautatiemuseopäivän kuvailuja
 
21.08.2022 00:29 Hannu Peltola  
  Tämä ja muutkin 160-vuotispäivistä olevat kuvasarjat ovat upeita! Minulla ei aikataulu mahdollistanut osallistumista, mutta onneksi näiden kuvien kautta voi päästä kiinni tunnelmaan!
kuva 20.08.2022 23:44 Matti Grönroos  
  Alkuperäinen 1930-luvun silta rakennettiin niin, että alatasolle olisi voitu rakentaa maantie. Useat Kainuun Sanomien numerot 1930-luvulta kertovat toistuvista kansanedustajien raha-aloitteista tien rakentamisesta. 1940-luvun valokuvista niin ehjästä kuin tuhotusta sillasta kertovat, että maantien tarvitsemaa kantta ei ollut rakennettu. Uusi silta on vuodelta 1947. Vuoden 1950 yleiskartassa tietä ei vielä näy, mutta Autoiljan Tiekartassa 1958 viitostie koukkaa siltaa pitkin Emäjoen ylitse. Eli rakentaminen osuu tähän haarukkaan. Väitetään Kekkosen antaneen asiassa ohjausta. Ratkaisu ei ollut pitkäikäinen: Viitostie Jokikylä-Hyrynsalmi rakennettiin Emäjoen itäpuolelle 1960-luvun alussa.
kuva 20.08.2022 23:36 Jorma Toivonen  
  Uskalias (?) kuva Hannulta ! Ei haittaa minun katsantoania (minulle sopii perusteluineen). Mutta,,, odotellaan kärkkäämpien mielipiteitä...
Mm Mustang (monen pojan haave - minulle riittää Puma, Ford kuitenkin).
kuva 20.08.2022 23:34 Hannu Peltola  
  Äänikokemuksien osalta tähän kuvaan https://vaunut.org/kuva/135925?s=1 liittyvä äänimaailma on jäänyt lähtemättömästi mieleen! Kolmen suuren kuusiakselisen työskentely 1,25% nousussa ja noin 6000 tonnin junan keulilla oli jotain aivan unohtumatonta!
kuva 20.08.2022 22:42 Sami Puranen  
  Nämä vaunut taitaa olla UPM:n omistuksessa. Se kuka niitä huoltaa taitaa olla vielä auki.
kuva 20.08.2022 21:42 Petri Nummijoki  
  Yleensä kai tavarajunia seurattaessa tilannetta pidetään täydellisenä, jos juna nousee pitkää mäkeä, vauhti on pudonnut johonkin 20-30 km/h tasoon ja veturit tekevät töitä täysillä. Eikös veturit ole juuri tämmöistä varten suunniteltu? Kuvan https://vaunut.org/kuva/19378 yhteydessä on muistelu Siron mäen noususta Dv12-parilla.
kuva 20.08.2022 21:40 Hannu Peltola  
  Itse asiassa tämä kuva on otettu samalta sillalta, tosin toisesta suunnasta: https://vaunut.org/kuva/156818?s=1
kuva 20.08.2022 20:40 Oula Ahlholm  
  Lähtiessään Pellosta veturi piti tälläistä ääntä: https://youtu.be/JOZqcP-L1PM
kuva 20.08.2022 20:07 Mikko Mäntymäki  
  Parempi käyttää Helsingistä-STO reittiä, kun ei tarvi vaihtaa kuin ratikasta metroon.
kuva 20.08.2022 20:02 Esa J. Rintamäki  
  Ja sisältää junan odotuksen tunnelmaa, onnistuneesti!

Wunderschön!
kuva 20.08.2022 16:01 Jimi Lappalainen  
  20 vuotta sitten, komea auringonlasku! :)
kuva 20.08.2022 14:58 Rasmus Viirre  
  Avoimen datan ennakkoilmoituksien mukaan tälle raiteelle luvassa tuentaa. Toimii myös työkoneen säilytyspaikkana tämän ajan.
kuva 20.08.2022 11:53 Timo Salo  
  Missähän Tampereen seudulla olisi mahdollista kuulla tuon Sr3:sen dieselien murinaa ja nähdä savutus(?) kuorman kera...