Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 01.08.2025 23:22 Rainer Silfverberg  
  En oikeastaan tiedä muuta kuin että Siljan on iso järvi Taalainmaalla ja Tukholmasta Moraan menevä pikajuna on joskus ollut "Siljan" -niminen.
Rata Borlängestä Moraan oli sähköistämätön vuoteen 1978 ja junat kulki dieselillä siihen asti. Kiskobusseja on saatettu käyttää myös pikajunan osamatkana 1960-luvulla, Tukholmasta asti kiskobussilla tuskin on ajettu.
Vuodesta 1967 eteenpäin, mutta en tiedä mihin asti, on "Siljan" ajettu Y3 -moottorivaunuilla koko matkan Tukholmasta asti. https://www.jvmv2.se/forum/index.php/index.php?mode=thread&id=124646
kuva 01.08.2025 19:46 Esa J. Rintamäki  
  Herra Rainer, mitä voit kertoa pikarälsbussijunasta nimeltä "Siljan" ? Ruotsissa siis, mutta missä siellä kulki?

Tietääkö herra Eljas P. myös tästä ?
kuva 01.08.2025 19:38 Esa J. Rintamäki  
  Herra Erkki, kyllä minun mielestäni näyttää aika vahvasti siltä että Tali - Ihantalassa neukku pysäytettiin silti riittävän ajoissa. Että kiitokset myös Herr Oberstleutnant und Ritterkreuzträger Kurt Kuhlmeylle. Kuhlmeyn maataistelu-Focke-Wulfit pistivät Stukien kanssa neukkupanssareilta pelit seis. Meidän Junkers 88:mme kunnostautuivat myös erinomaisesti.

Kuten myös etevät hävittäjä-ässämme (Juutilainen, Wind ja muutkin).

Mitä amerikkalaisiin demokraattipresidentteihin tulee, niin nämä olivat melkoisen hyväuskoisia - tolkuttomaan naiiviuteen saakka. Roosevelt oli tosin 1944 - 45 melkoisen sairas, ei tainnut jaksaa Talliinin Joopin kaltaista kovista vastustella.

Toinen samanlainen jymäytettävä oli ensimmäisen maailmansodan jälkeen 1919 Versaillesissa puuhastellut Woodrow Wilson. Ranskan kostonhimoinen pääministeri "Tiikeri" Clemenceau pyöritti Wilsonia miten tahtoi, ettei tämä edes tiennyt missä neukkarin ovi sijaitsikaan!

Onneton torvelo oli myös Rooseveltin jälkeen presidentiksi tullut puolijauhoisen kyläkauppiaan oloinen Harry Truman. Kun hänenkin oli niin oltava miestä, niin sen takia joutivat sadat tuhannet ihmiset kuolla Hiroshimassa ja Nagasakissa (elokuussa 1945).
kuva 01.08.2025 18:44 Arttu Lapinlampi  
  Nyt jo 29 vuotta tuosta traagisesta turmasta.
kuva 01.08.2025 18:15 Kimmo Huhta  
  Viimeinen työntekijä Tuupovaarassa oli asemamiesjunasuorittaja Veikko Parviainen. Hän jäi täältä eläkkeelle vuonna 1990.
kuva 01.08.2025 17:37 Markku Naskali  
  Kylläpä on "messingit" kiillotettu!
Kirjassa Pertsa ja Kilu merellä hinaaja Samissa tuntui tärkein tehtävä olevan messinkien kiillotus...
kuva 01.08.2025 16:45 Kimmo Säteri  
  Kas, tässähän on jo historiaa kerrakseen, kun tuo vaunu nro 82 on nykyään hieman keltaisempi: https://vaunut.org/kuva/173249
kuva 01.08.2025 15:49 Markku Naskali  
  Ihmeellinen virhe minulta. Tietenkin tarkoitin autolauttaa!
Ja kyllähän täältä tietoa löytyy! Kun lehdessä ollut kuva oli mustavalkoinen, ajattelin suomalaista lättää kun edes tiennyt että varsin samanlaisia oli Ruotsissa.
kuva 01.08.2025 14:38 Jari Välimaa  
  Vaunukorjaamo muuttaa Koskelaan kun se valmistuu jos sinne haluaa töihin.
kuva 01.08.2025 14:36 Rainer Silfverberg  
  "Finländaren" oli Roslagenin rautatiellä Tukholman itäiseltä asemalta Norrtäljen satamaan kulkeva laivajuna. Se yhdisti Norrtäljen -Turun väliä kulkevaa Siljavarustamon autolauttavuoroihin (junalauttaa ei sillä välillä ole koskaan kulkenut). Ratahan oli kapearaiteinen 891 mm eli kalustona oli Yp -sarjan kapearaidekiskobussit. Juna kulki vain parin vuoden ajan, ymmärtääkseni 1961 - 63 tai jotain sellaista. Ilmeisesti kyyti ei ollut erityisen mukavaa eikä nopeaa ja korvattiin bussilla sen jälkeen.
kuva 01.08.2025 13:53 Simo Virtanen  
  Mikäs tuosta Corollasta GT:n tekee? Minun silmin tavallinen DX, mutta en Rolla-asiantuntija olekaan.
kuva 01.08.2025 13:43 Teppo Niemi  
  Viikko sitten perjantaina tuli matkustettua tälläisen vetämässä museojunassa Arvidsjaur - Slagnäs - Arvidsjaur. Junassa piti olla höyryveturi, mutta metsäpalovaroitustilanteen vuosi juna ajettiin dieselillä.
kuva 01.08.2025 13:41 Erkki Nuutio  
  Itsenäisyyden alkuvuosien kortissa on oheisen kuvan suomi/venäjä -nimikilpien sijasta vain keskellä Kuokkala -nimikilpi.
kuva 01.08.2025 13:37 Jimi Lappalainen  
  Kiitos, EN! :)
kuva 01.08.2025 13:29 Erkki Nuutio  
  Radan varrella -kirjan mukaan alkuperäinen asemarakennus (Nylander) oli vuodelta 1889 ja laajennus olisi tehty vuonna 1904.
Termosen postikorttikirjassa Junalla Pietarista Kivennavalle (2008) on useita kortteja rakennuksesta. Niiden ajoitus perustuu lähinnä kortin kulkuvuoteen.
Vuoden 1903 kortissa on vain tuo alkuperäinen pieni rakennus. 1910-luvun korteissa vanha ja isompi uusi rakennus ovat rinnakkain.
Niinikään 1910-luvun kortissa (autonomia-ajalta siis) on alkuperäinen pieni rakennus jo poistettu ja vain siistiytynyt uudempi on jäljellä.

Yllä oleva kuva on 1900/1910-luvulta (autonomia-ajalta). Alkuperäistä pienempää rakennusta ei ole vielä poistettu.
Ajoittaisin kuvan vuoden 1907-1910 vaiheille.
Oikeassa reunassa taustalla on liikerakennus ja sen liikekyltti.
kuva 01.08.2025 13:29 Jimi Lappalainen  
  Asemarakennuksessa lukee siis näin ollen Vuoksenniska. Se oli liikennepaikan nimi 30.4.1949 saakka, 1.5. alkaen nimi oli Vuoksen satama, lyhenne Wus.
kuva 01.08.2025 13:22 Jimi Lappalainen  
  Se se taitaa kyllä olla; Paikkatietoikkunan vuoden 1948 ilmakuvassa rakennukset täsmäävät. Siinä näkyy myös toinen kolmiraiteinen järvelle kurkottava laituri, jota tässä kuvassa ei vielä ole. Kiitos, Joonas! :)
kuva 01.08.2025 13:16 Joonas Viita  
  Tämä lienee Vuoksenniska/Vuoksen satama https://www.finna.fi/Record/lappeenrannanmuseot.AD87C85F-6CD5-4EB6-B0DD-3062F2AB84F5
kuva 01.08.2025 13:01 Paavo Joensuu  
  Tässä veturissa on paljon samaa, kuin suomalaisessa Vr11:ssa.
kuva 01.08.2025 12:58 Jimi Lappalainen  
  Läntinen maatuki tänä kesänä: https://www.flickr.com/photos/jimilappalainen/54680144014
kuva 01.08.2025 11:57 Markku Naskali  
  Ruotsin lätistä tuli mieleen että muistaako joku vanhemmasta kaartista kun Ruotsissa oli, ilmeisesti lyhyen aikaa joskus 60-70-luvulla lättäjuna nimeltä Finländaren. Tarkoitettu erityisesti suomalaisten junalautalla tulleiden kuljetukseen?
kuva 01.08.2025 10:27 Erkki Nuutio  
  Mieleeni tulee muutama samanluonteinen miete :
1/ Atlannin julistus (Atlantic charter), jonka Roosevelt ja Churchill kyhäsivät 8.1940. Siinä sitouduttiin kaikkeen hyvään (deomokratia, ei valloituksia, sananvapaus ja muut kansalaisvapaudet) taisteltaessa roistovaltioliittoa (Saksa + Neuvostoliitto) vastaan.
2/ USA:n Lend-Lease -lait kohta tämän jälkeen, joissa USA lupautui demokratioiden asevarastoksi (Arsenal of Democracy) - käytännössä toimittamaan aseita ja muuta ilmaiseksi konkurssitilaan joutuneen Britannian sortumisen välttämiseksi.
3/ Neuvostoliiton jouduttua liittolaisensa hyökkäyksen kohteeksi, se hyväksyttiin "demokratiaksi", minkä vakuudeksi se juhlallisesti sitoutui noudattamaan kaikilta osin Atlannin julistusta. Sopimuksen allekirjoitti NL:n nimissä Molotov, kuten oli allekirjoittanuti NL:n nimissä Molotov-Ribbentrop sopimuksen pari vuotta aikaisemmin.
4/ Roosevelt ja Churchille eivät piitanneet siitä, että hyväksymällä ehdoitta NL:n he nollasivat kaikki Atlannin julistuksen velvoitukset.
5/ Roosevelt siirsi Lend-Lease -ohjelman massiiviset ilmaiset ase- ja muut toimitukset erityisesti NL:n tueksi ilman mitään rajoituksia. Etenkin tämän johdosta NL:sta tuli 1944/45 mennessä Euroopassa sotilaallisesti ylivoimainen ja väkeä heillä riitti kuolijoiksi.
6/ Jaltassa Stalin, Roosevelt ja Churchill vahvistivat 100% Stalinin sanelemat, paljolti näillä lahja-aseilla tehdyt valloitukset - siis mm.
Suomen silpomisen ja rankaisemisen sotakorvauksilla, Itä-Euroopan orjuuttamisen, Königsberg/Kaliningradin lahjoittamisen, omien sotarikollistensa vapautumisen vastuusta ja palkitsemisen ja lopuksi sellaisen YK:n perustamisen, jolla ei ole mitään virkaa.
7/ Roosevelt on maailmanhistorian surkuteltavin tomppeli. Vaikka ei itse murhannut, hän teki typeryyydellään ja USA:n voimavaroilla mahdollisiksi Stalinin (ja kumppanien) suunnattomat rikokset etenkin Euroopan maita ja kansoja (myös omiaan) kohtaan.
Samoista syistä johtuen hän oli myös mm. päävastuullinen Maon Kiinan voittoon kansallisesta Kiinasta.
8/ Käytettävissä olleista huonoista vaihtoehdoista Suomi valitsi ainoan oikean kesäkuussa 1941.
On surullista että lähinnä sotilastiedustelun ja puolustautumisstrategian pettämisen sekä joidenkin väsähtäneiden päämaja- ja rintamakenraalien lepsuilun sekä peluripoliitikkojen vuoksi neukkuja ei saatu pysäytettyä hyvissä ajoin ennen Viipuria.
Rintamalinja määräsi täälläkin likimäärin lopullisen rajan asettumisen. Stalinilla oli kiire Berliiniin.
kuva 01.08.2025 09:55 Juha-Pekka Marttila  
  Heh..Vois jopa uskoa..Tuohon aikaan.. Juntteja tyypit..Vahvistin peräluukussa.. Ei ymmärretä mistään muusta kuin musiikista.. Pätee myös tähän päivään. Ihmiset kävelee sokkona kaupungilla, kuulokkeet korvilla.. Typerän näköistä..
kuva 01.08.2025 07:01 Esa J. Rintamäki  
  Muistan, kuinka Hkkg - sarjaa alkoi tulla liikenteeseen ikäänkuin ryöpsähtämällä. Tässä vaunussa on täyskorjausmerkintänä "6.74 Pm".

Eikä kovin kauaa kestänyt, kun sarja hävisi kiskoilta myös suht nopeaan. Pitkin maatalojen pihapiirejä. Ja mikä ettei, sopivat hyvin varastoiksi.

Gb:stä tuli mieleen, kuinka VR:n historiikissa 1937 - 1962 mainittiin 59'XXX - numeroitujen kohdalla mainittiin "ilmajarruttomia, valmistettu Puolassa".

Se tarkoittaa että aluskehykset tulivat Kenraalikuvernementista (kuten natsi-Saksa miehittämäänsä Puolaa nimitti) Hermann Göring - tehtailta ja korinsa ne saivat Pasilan konepajalta.
kuva 01.08.2025 06:51 Esa J. Rintamäki  
  Onkohan T - siipiopastin Y - siipiopastimena aseman ollessa miehittämätön...?
kuva 31.07.2025 23:07 Leevi Halonen  
  Tuo on kyllä hyvä työpaikka. Uskon että tulet viihtymään tuolla! :)
kuva 31.07.2025 22:56 Esa J. Rintamäki  
  Herrat Rainer ja Tapio: - tuli mieleen parit mietteet:

1) kun puolalaiset eivät suurin surminkaan palavasti rakasta ryssää, niin eiköhän Wojciechin poijat jossain välissä alakin udella, että missähän se meidän itäraja kulkikaan 31.8.1939 illalla?

2) Katyn.

3) se kun "mahtava" puna-armeija pysäytti "vapautusoperaationsa" Veikselin itärannalle odottamaan siksi aikaa, kun judet Varsovassa näyttivät että ampumansa luodit purevat kyllä SS:n teurastajiakin. Ne samat judet kokivat ennenaikaiset hengenmenot ryssän myhäillessä tyytyväisinä. Eli ryssän piittaamattomuus ja kyynisyys tulivat kyllä selväksi.

4) ja toiset kyyniset (britit jäykkine ylähuulineen) jättivät Puolan "Matrabazo-Sossikon" eli Talliinin Joopin raiskattavaksi, höpisten jotain satuja "vapaista" vaaleista. Joopi sanoi että "Da, da" ja länsi otti täydestä todesta! Just joo.

Mister Tapio: jos tuosta "Sonderzugista" olisi päräytetty lyhytkin sarja Kalashnikov AK-47:llä, niin siinä olisi emäderkuilta kadonnut uskottavuus kertalaakista.
kuva 31.07.2025 22:47 John Lindroth  
  Antti, pidä unelmistasi kiinni,peukku!
kuva 31.07.2025 22:33 Anders Järvenpää  
  Vaunun nykyinen kori on valmistunut vuonna 2024. Toinen samanlainen vaunu on valmistumassa.
kuva 31.07.2025 22:26 Anders Järvenpää  
  Toisin kuin kuvatekstissä väitetään, ei tällä asemalla ole vuoden 2025 aikataulunmukaisessa vakinaisessa liikenteessä yhtään junakohtausta.
kuva 31.07.2025 22:09 Anders Järvenpää  
  Tämä on siis järjestyksessä toinen asemarakennus, joka on peräsin SRJ:n Bragevägen-liikennepaikalta ja siirretty nykyiseen paikkaansa vuosina 1984-1985.
kuva 31.07.2025 22:06 Anders Järvenpää  
  Makasiiniraide on itse asiassa palautumassa aivan lähivuosina, sillä kuvassa keskellä oleva vaihde korvataan uudella, joka on kuvaushetkellä koottuna radan sivussa mutta ruohikon peitossa. Vanha vaihde käännetään 180 astetta ja pannaan raiteeseen suurin piirtein kuvan vasemmassa alakulmassa.
kuva 31.07.2025 22:00 Anders Järvenpää  
  Toisin kuin kuvatekstissä väitetään, oli Lännan veturitallin yhteydessä vuoteen 1915 asti 4150 mm pitkä kääntöpöytä. Kuopan reunakivitys on edelleen paikallaan maastossa.
kuva 31.07.2025 21:54 Anders Järvenpää  
  Tämä on toisin kuin kuvatekstissä väitetään ensimmäinen ja alkuperäinen Lännan asemarakennus 1870-luvulta, jota on muutettu monessa vaiheessa ja saanut rapatun pinnan vuonna 1953.

Liikennepaikan nimeksi tuli Lännaholm vuodenvaihteessa 1953/1954 yhteistoiminnassa postilaitoksen kanssa sekaannuksien välttämiseksi, koska maassa on useita Länna-nimisiä paikkakuntia.

Huomattakoon, että nykyäänkin käytetään niin liikennepaikan kuin paikkakunnan nimestä molempia kirjoitusasuja (Länna/Lenna) rinnakkain.
kuva 31.07.2025 20:51 Altti Rankka  
  Tonne kyllä kelpais päästä duuniin...
kuva 31.07.2025 18:43 John Lindroth  
  Taisi tuo Corolla Gt olla suosittu myös rallipoluilla!1,6Gt 16V n.124Hp.
kuva 31.07.2025 18:13 Tapio Keränen  
  Tuona päivänä vartijoita ei näkynyt eikä muitakaan viranomaisia. Vaunuista ei myöskään huudeltu mitään.
kuva 31.07.2025 17:46 Markku Naskali  
  Tosi mielenkiintoinen tuo junatempaus!
Voi kun olisi "kuulolla" joku joka on kokenut tuon paikan päällä!
kuva 31.07.2025 16:47 Ossi Rosten  
  29.9.2024 näyttäisi olevan viimeinen juna, siis muu kuin LIV:n tarkastusvaunu, tällä upealla sähköbaanalla kruisaillu. Ihan ei voi ruuhkaradaksi sanoa...
kuva 31.07.2025 16:45 Esa J. Rintamäki  
  Siinähän komeilee kaksiovinen takaveto-Corolla.

Raakasti viritetty versio vieläpä, "Harakiri" - aluvanteilla! Suosittu hrududu aikoinaan, 1970 - 80 - lukujen vaihteessa. Kasetti soittimeen kiljumaan J. Leskisen "Erkki twistaa" sekä sellutehtaan ja hapansilakan tuoksuinen Wunderbaum tuomaan tunnelmaa... GT - versiona vielä: gobeliini takapenkillä!

Ohi on - paidan viesti kertoo vapaudesta aloittaa jälleen iltasella ulkoisten synnytinelimien vonkausrallia.

Oi elämän huoletonta kevättä !
kuva 31.07.2025 16:18 Teemu Saukkonen  
  Eikö ollut mitään häiriötekijöitä kuvaamiselle?
kuva 31.07.2025 15:20 Jan Jahkola  
  Tässä on täytynyt olla (VR:n?) trukkikin käytössä jos ovat nostaneet rullakoita laiturille ja takaisin. Huomatkaa tyylekkäät Engelmann sivupeilit.
kuva 31.07.2025 14:34 Simo Virtanen  
  "Tavaratalo Anttilan erikoistavarajuna pysähtyneenä Lappeenrantaan myymään tuotteita vuonna 1995. Juna oli Anttilan myynti- ja markkinointitempaus ja se oli matkalla Joensuun Marjalassa järjestetyille asuntomessuille."

Mahtaako tästä olla arvon havainnoitsijoilla tarkempaa muistikuvaa?
kuva 31.07.2025 14:33 Simo Virtanen  
  Se taisi olla 20 vuotta myöhemmin. Tuossa vaiheessa Anttila oli vielä voimansa tunnossa, kuten kuvastakin näkyy.
kuva 31.07.2025 14:18 Rainer Silfverberg  
  Joku tyhjennysmyynti ilmeisesti ?
kuva 31.07.2025 14:17 Rainer Silfverberg  
  Kyllä kai se sodan lopputulos ratkaisi miten rajat vedettiin 1945 jälkeen, aivan kuten Karjalan kannaskin otettiin Suomelta. Ei voitu antaa mahdollisuutta saksalaisille revanssiin jos Itä-Preussi olisi jäänyt osaksi Saksaa, tai edes DDR:ää. Eikä siitä voitu antaa Puolallekaan kuin pieni kaistale.

Hyväksyn selityksen miksi DDR:n hallituksen salonkijunassa piti verhojen olla aina kiinni. Miten mahtoi käytäntö olla Suomen A1 ja A2 vaunuissa?
kuva 31.07.2025 14:11 Simo Virtanen  
  Lukee lukee, mutta mistä oli kyse?
kuva 31.07.2025 14:06 Rainer Silfverberg  
  Tuossahan lukee: "Tilaisus joka ei toistu 90,- ANTTILA "
kuva 31.07.2025 14:04 Esa J. Rintamäki  
  Herra Kari, samanlainen karttakirja löytyy itseltänikin.

Sitä minä vaan olen aina ihmetellyt, että minkä "historian" mukaan ryssällä olisi ikiaikainen oikeus Königsbergiin? [Liittänyt sen noin vain osaksi omaa kansojen vankilaansa!]
kuva 31.07.2025 13:47 Teppo Niemi  
  Itselläni oli tilaisuus käydä parissa tuohon junaan kuuluneessa vaunussa (toinen oli museovaununa ja toinen huoltovaununa (ei yleisölle)) Ja niissä oli kyllä ikkunoissa valoverho-tyyppiset verhot. Eisenbahn Kurier on julkaissut kirjan jossa kerrotaan jopa tästä Helsingin matkassa ja siinä kirjassa olevien, kuten myös Transpressin Personwagen kirjasarjan kolmannen osan (Salonki, makuu ja ravintolavaunut)
kuvien mukaan ikkunoissa on verhot.
kuva 31.07.2025 13:29 Kari Haapakangas  
  Saksalaisissa, läntisissäkin, oli pitkään erikoisuuksia, kun itärajan sijaintia ei hyväksytty lopulliseksi. Meilläkin on 60-luvun saksalainen atlas, jossa oderjoen itäpuoliset alueet ja Itä-Preussi ovat edelleen osa Saksaa.