Kommenttihaku


Kirjoittaja:



Haettava teksti:



Kommentin sijainti:



Kaikki ehdot
Mikä tahansa ehdoista

Kaikki kommentit / Hakutulokset


kuva 15.10.2024 21:03 Timo Haapanen  
  Eikös Dr18 ole EffiShunter 1600 774.7F ja nuo kuvassa olevat mallia EffiShunter 1000M?
kuva 15.10.2024 20:46 Timo Haapanen  
  Tai neliakselinen pikkuveli :)
kuva 15.10.2024 20:13 Lasse Holopainen  
  Asianmukaisuus isolla A:lla! Toi on hyvä mesta, ja sitten vielä Eil-juna. Kyllä jalakaan menee.
kuva 15.10.2024 20:11 Jorma Rauhala  
  Töölön ratapihan junatoimiston seinälle on kirjoitettu: TRTP JUNATOIMISTO.

- siinäpä olisi vorgin liikennepaikkaluetteloon lisättäväksi oiva lyhenne Töölön ratapihalle = Trtp
kuva 15.10.2024 19:05 John Lindroth  
  Samoin Esalle kiitos!
kuva 15.10.2024 18:38 Hannu Peltola  
  Kiitoksia Esa kattavasta vaunun historiasta!
kuva 15.10.2024 18:34 Esa J. Rintamäki  
  Rälsbuss 626: valmistui Hilding Carlssonilta Uumajassa elokuussa 1948. Sarjamerkiksi tuli Yo1, mutta 1948 SJ muutti sarjamerkiksi Yo1s. Tämä siksi, että vaunu edusti kolmatta versiota H. Carlssonin telirälsbusseista. Tässä kori on leveämpi ja korkeampi, joten s = större ((isompi).

Vertailun vuoksi: vaunu Yo1 nro 583: (valm. Carlssonilta toukokuussa 1945) leveys ja korkeus: 2800 ja 2855 mm. 626: 3100 ja 3055 mm.

Ensimmäsenä ajopiirinä sillä oli ollut Vännäs. Tammikuussa 1954 sai 626 siirron, uusi sijoituspaikka: Kristinehamn. Hylkäys koitti toukokuussa 1960. Vuonna 1966 se myytiin TGOJ - rautatieyhtiölle. Kahdeksan vaunua (aiempien lisäksi) oli siis myyty TGOJ:lle, jotka yhtä lukuunottamatta muunnettiin "tjänstevagneiksi" eli virkatarvemoottorivaunuiksi. Jotkin näistä (neljä kpl) päätyivät Afrikkaan! Elikkä Liberiaan Lamco-yhtiön malmiradalla (välillä Nimba - Buchanan) henkilökuljetuksissa käytettäväksi.

Lamcolle päätyi 11 moottorivaunua ja kaksi liitevaunua 1962 ... 1966. Moottorivaunuista kuusi oli tavallisia Y6 - tyylisiä rälsbusseja, viisi tuli Göteborg-Särö - rautatieltä, kuten molemmat liitevaunutkin.

Yksi TGOJ:n Lamcolle mennyt moottorivaunu oli ollut carlssonilainen teräskorinen, eli juuri Dm6 - 7:n esi-isä! (Lamco = ruotsalais-amerikkalais-liberialainen rautamalmivarantojen "hyödyntämis"-yhtiö.) Liberiassa ei kovin kauaa rälsbusseja hyödynnetty, niiden jälkeen sinne hankittiin Englannista kaksivaunuisia moottorijunia. Jotkin teräsrälsbussien korit palvelivat sittemmin ruokapaikkoina, siis ravintoloina.

TGOJ:n muutostöiltä välttynyt ainoa vaunu, eli juuri kuvan 626, oli 1960-luvun loppupuolella käytössä rataosastolla, mutta sen jälkeen se seisoi useiden vuosien ajan TGOJ:n tallissa Vannebodassa.

626 siirrettiin Gävlen Järnvägsmuseumille vuonna 1983, sen jälkeen kun se oli kunnostettu Halmstadissa.
kuva 15.10.2024 17:54 Lasse Holopainen  
  Hyvä, näin arvelinkin. Siitä jouduin vähän pihalle kun muut alkoivatkin puhua pienoisrautateistä.
kuva 15.10.2024 17:47 Ilmari Tommola  
  A60 vietiin elokuussa 2020 Nilsiän Louhosareenalle matkailukäyttöön (majoitusvaunuksi tai jotain sinne päin?) Samassa yhteydessä Kinahmin teollisuusradalla oli liikennettä ensimmäistä kertaa vajaan kymmenen vuoden tauon jälkeen.
kuva 15.10.2024 17:29 Antti Havukainen  
  Myös näyttelyvaunu A60 olisi sopinut erinomaisesti tähän käyttötarkoitukseen, mutta päätyi eri omistajalle. Missähän kunnossa kyseinen vaunu mahtaa nykyisin olla? Viimeisimmät sivuston kuvat vaunusta ovat vuodelta 2020.
kuva 15.10.2024 17:21 Eemil Liukkonen  
  Kyllä on, koska erotan itseni vilaukselta. ; )
kuva 15.10.2024 17:18 Esa J. Rintamäki  
  Herra Hannu, ennen katon korottamista niissä oli ollut laakea harjakatto. Pikapikaa arvioiden: olisiko katto-osan silloinen korkeus ollut etwa kolmasosa kuvan kattokaarikorkeudesta.
kuva 15.10.2024 17:11 Eljas Pölhö  
  Ei ollut Fo, Pot tai Fots tarjolla silloin kun Akaan kaupunki osti vaunun.
kuva 15.10.2024 17:00 Lasse Holopainen  
  Niin mutta kai tämä on kuitenkin ulkona otettu?
kuva 15.10.2024 16:59 Lasse Holopainen  
  Ok, selvä homma. Eikös Fo, Pot tai Fots (edellyttäen että niitä saa) tai joku vastaava olisi parempi tähän hommaan?
kuva 15.10.2024 16:56 Lasse Holopainen  
  Jos otamme syyvyyspsykologiset aspektit huomioon, tuo se lisäymmärrystä.
kuva 15.10.2024 16:40 Eljas Pölhö  
  Koska minä olen osavaikuttaja vaunun käyttötarkoituksen muutokseen, niin tässä perusteluja:
1) maailman sivu on matkustajavaunujen käyttötarkoitusta muutettu. On tehty salonkivaunuiksi, työkuntien asuntovaunuiksi, näyttelyvaunuiksi jne. sekä maailmalla myös esim. kouluiksi ja kirkoiksi. Ei siis mikään ainutlaatuinen toimenpide. EF-tyyppinen vaunu siksi, että siinä oli tulevaa tarkoitusta (lastaus/purkaus) varten valmiina riittävän leveät ovet.

2) Olen luvannut Akaan kaupungille/veturimuseolle yli 10'000 rautatieaiheista kirjaa käsittelevän kokoelman, jos kaupunki järjestää tilat (kirjaston) Veturimuseon läheltä (ennen kuin vaihdan hiippakuntaa). Lisäksi annan pari vanhaa tietokonetta tai nipun ulkoisia kovalevyjä, jotka sisältävät pitkälti yli 100'000 suomalaista SVR/VR dokumenttia, kokoelman digioituja-valokuvia (en ole laskenut, kymmeniä tuhansia), perustiedot jotakuinkin kaikista mahdollisista rautateistä ja teollisuusradoista maapallolla (ja yhdestä ulkopuolella), tiedot yli 1 milj. veturista ym. Uutta kirjastoa odotellessa tämä sovittiin väliaikaiseksi ratkaisuksi.

3) Vaunuun tulee hyllyt toiselle seinälle ja tutkimuspöydät toiselle sivulle. Karttatelineet tänä kesänä olivat pikaratkaisu, kun hyllyjä ei ehditty tehdä. Koko kokoelma ei mahdu kerralla vaunuun, minkä takia aineiston vaihto eri teemojen välillä oli saatava helpoksi, eli leveämmät ovet kuin pelkässä istumavaunussa. Teemoja, joilla vaunun saa helpolla täyteen voivat olla esim aikataulut, saarirautatiet, veturitehtaat, Afrikan rautatiet, tai ehkä suomalaisittain outojen kielten rautatiekirjallisuus (kuten hebrea, arabia, kiina, japani, korea, thai ym) jne.

4) Koska vanhimmat kirjat ovat 1800-luvun alkupuolelta ja toisaalta etenkin uudemmat paperilaadut ovat kovin allergisia kosteudelle, niin vaunua on ollut pakko muuttaa ja varmistaa sen vedenpitävyys ja tarkistaa tilanne parin talven yli. Ensimmäisen talven ongelmat on hoidettu, nyt odotetaan jännityksellä joko kaikki ongelmat löydettiin.

5) Tämä vaunu ei ole tarkoitettu museoesineeksi vaan uuden omistajan muuntamaksi näyttelyvaunuksi. Jos elettäisiin ihanneyhteiskunnassa, niin vaunu pidettäisiin liikennekuntoisena (siirtyvä näyttely) ja vaunu saisi uuden sarjatunnuksen (AN tai jotain sellaista). Toiveena on kuitenkin, että vaunu palvelisi historiaa ja tutkimustyötä muulla tavoin kuin alkuperäisasuisena.
kuva 15.10.2024 16:34 Jouni Halinen  
  Tiivistekeskuksestakin voisi olla apua, on Vantaalla lentokentän lähellä https://tiivistekeskus.fi/
kuva 15.10.2024 16:18 Jimi Lappalainen  
  https://www.foli.fi/fi/message/204373
kuva 15.10.2024 16:02 Hannu Peltola  
  Tämä tuli satunnaiskuvana, niin kommentoidaan samalla Ilkan reilu vuosi sitten esittämää kysymystä. Minusta tämä ei ole kanadalaisperäinen vaunu. Niissä oli pysty- ja viistotuet perinteisesti puurakenteisia kakkoskakkosesta. Tämä vaunu on todennäköisesti neuvostoliittolaista rakennetta 1920- tai 1930-luvulta. Tuet on muutettu teräksisiksi, mutta vaunun teleinä ovat edelleen Arch-Bar -telit. Jostain 1940-luvulta lähtien telityypiksi muuttui se tavallinen yleisneuvostoliittolainen teli. Osa Kanadasta tulleista vaunuista oli ilmeisesti varustettu Arch-Bar -teleillä ja osassa oli Andrews-tyyppiset telit. Kuvan vaunun katto on jossain vaiheessa korotettu.
kuva 15.10.2024 15:45 Hannu Peltola  
  Eli minulla tuli tästä kuvasta mieleen suomalaisteemainen pienoisrautatie...
kuva 15.10.2024 15:38 Ilmari Tommola  
  En itse käyttäisi Junawikiä tietolähteenä, sillä esimerkiksi lähdeviittaukset puuttuvat kyseiseltä sivustolta kokonaan. Olen itsekin kuullut huhuja siitä, että VR romuttaisi kalustoaan välttääkseen riskin sen päätymisestä kilpailijoille, mutta suhtaudun kaikkeen heikosti perusteltuun tai perustelemattomaan tietoon kriittisesti. Ylen uutisessa kerrotaan romutuksista ja siitä, että romutettaville vaunuille saattaisi löytyä parempaa käyttöä, mutta artikkelissa ei mainita mitään tarkoituksellisesta kalustopulan aiheuttamisesta.
kuva 15.10.2024 15:38 Timo Haapanen  
  Sometietojen (fb) mukaan kahdesta junasta on teipit poistettu ja yksi on työn alla. Eräs Allegrokuski odottaa jo kovasti pääsevänsä takaisin kuutosen puikkoihin.
kuva 15.10.2024 15:23 Matti Lehtonen  
  Hönkä päällä, kun on vauhtiin päästy, aamulla tuossa mäessä oli jo asfaltti. Osa viestitäkanavista kertoo, että h-hetki on torstai-iltana tällä viikolla.
kuva 15.10.2024 15:11 Lasse Holopainen  
  https://yle.fi/a/3-11677164
kuva 15.10.2024 14:55 Teemu Saukkonen  
  Näitä piti olla heinäkuun lopulla toinen, mutta peruttiin. Sitten myöhemminkin oli pari aikataulua, mutta muuttuivat perutuksi. Nyt VR ilmeisesti ajaa samat.
kuva 15.10.2024 14:50 Lasse Holopainen  
  Jepulis, täältä pesee:
https://junat.shoutwiki.com/wiki/Eil_ja_Eilf
Tämä linkki ei ollut läheskään ainoa lähteeni, muistan lukeneeni myös Ylen uutisen aiheesta, ja muutakin tekstiä. Niitä en nyt vain ihan nopeasti löydä. Mutta siis, ei Ex-vaunujen romutus ole ainoa syy kalustopulaan. Siihen kuuluu myös 80-luvun varsinkin sn160km/h sinisten vaunujen poisto ja Eilien romutukset. Mutta reilut 20 vuotta käytetyn lähes uuden veroisen kaluston romuttaminen on silmiinpistävimmällä tavalla niin kipeätä touhua, että nostin sen tuossa ykkösesimerkiksi. Voin lähettää lisää linkkejä, kunhan se vain digitumpeluudeltani onnistuu.
kuva 15.10.2024 14:33 Lasse Holopainen  
  No siis jos nämä eivät olisi vaarassa muuttua uhanalaisiksi, niin mikäs tässä, mutta kun ei näitä niin paljoa ole kuin vaikka Ed-vaunuja, niin arvostaisin kyllä klassisen vaunun sisäosien menneen suunnittelukulttuurin säilyttämistä kaikin mahdollisin keinoin.
kuva 15.10.2024 14:30 Lasse Holopainen  
  Häh? Siis nyt olen vähän pihalla...
kuva 15.10.2024 12:50 Esa J. Rintamäki  
  Tulkitsinko oikein junatoimiston seinältä: 1 RTP tarkoittaen 1. ratapiiriä?
kuva 15.10.2024 12:43 Esa J. Rintamäki  
  Ja nuo puut sitten?

Woodland Scenic alkanut näemmä bonsai-puiden markkinoinnin? Ratapölkytkin "bonsai-sahalta" kyllästämön kautta?
kuva 15.10.2024 11:56 Jouni Halinen  
  Näyttää myös siltä että Finlandia talon laajennusosan työt ovat menossa. Ja kuva täyttää tänään tasan 50 vuotta.
kuva 15.10.2024 11:50 Ilmari Tommola  
  Minusta tämä näyttelyvaunu on kiinnostava viritys, vaikkei se sisätiloiltaan edustakaan perinteisiä sinisiä vaunuja. Jos näyttelypaikkana halutaan käyttää matkustajavaunua, niin penkkirivien keskelle olisi tietysti hankalampaa sijoittaa näyttelyesineitä.

EFiti ei myöskään ole kovin uhanalainen sarja: valtaosa sarjan vaunuista on tallella, eikä muiden sisätiloja ole purettu. Näistä 23658 on ollut Keitele-Museon liikennekäytössä. 23657 ja 23659 puolestaan olivat VR:n yöpikajunaliikenteessä vielä muutama vuosi sitten. Ainoa romutettu yksilö on tietääkseni liukuovilla varustettu 23664, joskin myös Junakulttuuriyhdistyksen omistaman 23660:n on annettu romuttua pikkuhiljaa Kouvolassa.
kuva 15.10.2024 11:40 Eljas Pölhö  
  Minusta raiteiden lähtövaihteet ovat jokseenkin samoilla etäisyyksillä toisistaan sekä 1941 ilmakuvassa että tässä kaaviossa eli eroa on n. 200 metriä. Kauemmaksi pohjoiseen ei soraraidetta voi siirtää, koska VR:n alue loppuu, mikä näkyy vielä 1960-luvun peruskartan tonttirajoissa. Vuoden 1923 kaavion mittakaava oli niin paljon esillä olen kuvan osan vasemmalla puolen, että rajasin sen pois, jotta sain kuvan raiteet jollain tavalla näkyviin tässä koossa. Ei tietysti ollut oikein hyvä valinta tämäkään.
kuva 15.10.2024 10:44 Hannu Peltola  
  Eemil ei ole kertonutkaan olevansa pienoisrautatieharrastaja. Ratana olet ilmeisesti käyttänyt Rocon Geolinea. Kiskotus on hyvä, mutta valmiiksi sepelöity penkka on vähän liian säntillinen ollakseen luonnollinen. Tässä dioraamassa olet hienosti säistänyt kiskot syksyn väreissä olevalla sirotteella. Kyseessä taitavat olla Woodland Scenicsin tuotteet? Mutta, mutta: Deeverin katto on liian säistetty ollakseen enää luonnollinen, todellisessa elämässä edes Deeverit eivät ole noin saastaisia... :-)
kuva 15.10.2024 10:26 Jukka Viitala  
  Soraraiteen paikka ei oikein natsaa 1941 ilmakuvan kanssa, siinä se alkaisi pohjoisempana, länsipuolen talorivin 3. pohjoisimman talon tasalta ja näyttää kuin ylikäytävältä erkanisi toinen, loivasti kaartuva raiteenpohja montulle, joka on juurikin samoilla kohdin 1875 kartassa.
kuva 15.10.2024 10:14 Hannu Peltola  
  Mitä serkumpi, sitä herkumpi!
kuva 15.10.2024 09:53 Teuvo Piirainen  
  Kerro Holopainen hieman tarkemmin ja perusteellisemmin, mikäli kaiken jalkaanmenevyyden, tyylekkyyden, asjallisuuden ja savolaisukon neä-hokeman ohella ehdit, tästä VR:n kalustopulasta? Olisin kiinnostunut kuulemaan ihan faktojen kanssa, mihin tämä kertomasi väite perustuu? Siis, että nimenomaan yksikerrosvaunujen romutuksen takia VR:lle iski kalustopula. En halua kuulla mitään mutu-väitteitä, vaan laita linkkejä, yms. mustaa valkoisella mistä asiaa voin tarkemmin tutkia. Netissä kun on kovin helppo heitellä ilmaan kaikenlaista bullshittiä. Vai onko kommenttisi tätä samaa jargonia, kuinka "yhyyhy VR sitä ja VR tätä"? On hieman eriasia ajella vanhalla kalustolla muutamina päivinä vuodessa sn80, kuin se että kalusto on jatkuvassa kierrossa sn160.
kuva 15.10.2024 09:35 Pietu Tuovinen  
  FoxRaililla on Niiralassa kaksi Dr25 veturia https://www.facebook.com/watch/?v=228856666191454
Jonkin verran rajan yli tulee FoxRailin nimissä junia, jotka vetureilla pilkotaan terminaaliin purettavaksi. Aikatauluja löytyy suht monta, tiedä sitten moniko on toteutunut... https://juliadata.fi/timetables/advanced?s=1&date=past&range=300&operator=5156
kuva 15.10.2024 08:00 Jari Välimaa  
  Dr18:n serkku ?
kuva 15.10.2024 07:36 Esa J. Rintamäki  
  Tsot, tsot herra Lasse.

Minäkin jo pikkukuvasta katsoin luulleeni että vain uudemman sarjan EFit olisi muunnettu i-lisukkeelliseksi. Olin oikeassa. Siis, yllätyin kyllä vanhaa mallia olevasta sisäkaton muodosta.

EFiti 23652 (vuodelta 1992) oli entinen EFit 23528 marraskuulta 1980 (vaunussa olleen merkinnän mukaan).
kuva 15.10.2024 07:24 Timo Salminen  
  Yksinäinen Dv12, onhan niitä kuvia nähty... Mutta: epätavallisempi kuvakulma antaa ns. kuluneellekin aiheelle aivan uutta henkeä. Sivustolla on viikon kuvia, mutta tämä on pikemminkin kuukauden kuva! Näitä Eemilin kuvia on kyllä aina ilo katsoa - ja edellisen kommentoijan kommentti... :D
kuva 15.10.2024 05:48 Ari-Pekka Lanne  
  Nimenomaan se vanhempi, ysärikuvaus, herra Esa. Ja, herra Lasse, sama pätee kyllä kaikkeenkin, mitä Polamo on tänne postaillut.
kuva 15.10.2024 04:23 John Lindroth  
  "My World Is Empty Wihout You" Diana Ross& The Supremes !965 Motown Records,säv Holland/Dozier/Holland.
kuva 15.10.2024 02:38 Lasse Holopainen  
  Menivät sitten pilaamaan sen.
kuva 15.10.2024 02:37 Lasse Holopainen  
  Tyylekkyys! Kyllä saisi edelleenkin tällaiset olla käytössä. Paljon parempi, kuin kerrostalovaunujen kirurginkliininen sisustus, jonne kaikki mahdollinen pitää survoa mahtumaan samaan vaunuun.
kuva 15.10.2024 02:35 Lasse Holopainen  
  Näissä on sitä jotain. Teräksisyyttä ainakin.
kuva 15.10.2024 02:34 Lasse Holopainen  
  Asjallista
kuva 15.10.2024 02:33 Lasse Holopainen  
  Hieno kuva. Ettei vaan Susi tule Kuopiossa vastaan ja nappaa vaunuja...?
kuva 15.10.2024 02:31 Lasse Holopainen  
  Pitää jatkaa. Nythän mulla onkin enemmän aikaa musiikkihommille, joita tein tänäänkin aika paljon, kun on loma. Tästä sitten myös yksi Vectron-projekti mukaan.
kuva 15.10.2024 00:22 Esa J. Rintamäki  
  Siivet, eikä siis Korkeajännitystä?